Jump to content

zastara poreza na promet nekretnina - primjena starog ili novog opz


1978

Preporučene objave

Pozdrav!

Sredinom 2014. godine kupio sam nekretninu i u zakonskom roku od 30 dana sam prijavio nastanak porezne obveze nadležnoj PU. Prije par dana dobio sam privremeno porezno rješenje donešeno u skraćenom postupku. Rješenje je donešeno temeljem starog Općeg poreznog zakona (nn 147/08-44/16). Prema tom istom zakonu relativna zastara je nastupila 01.01.2018 (čl. 94. st. 1. i 2.).

Sobzirom kako je u međuvremenu donešen novi Opći porezni zakon (nn 115/16) u kojem je ukinuta relativna zastara te je određen jedinstveni rok zastare od 6 godina, zanima me po kojem se zakonu u konkretnom slučaju utvrđuje rok zastare, novom ili starom? Kao pravnom laiku zbunjuju me prijelazne i završe odredbe novog OPZ koje u čl. 197 kažu:

 

(1) Postupci pokrenuti do stupanja na snagu ovoga Zakona prema odredbama Općeg poreznog zakona (»Narodne novine«, br. 147/08., 18/11., 78/12., 136/12., 73/13., 26/15. i 44/16.), osim postupaka pokrenutih na temelju glave VIII. i IX. Općeg poreznog zakona (»Narodne novine«, br. 147/08., 18/11., 78/12., 136/12., 73/13., 26/15. i 44/16., dovršit će se prema odredbama toga Zakona.

 

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, postupci za utvrđivanje zastare započeti po zahtjevu poreznog obveznika prema odredbama Općeg poreznog zakona (»Narodne novine«, br. 147/08., 18/11., 78/12., 136/12., 73/13., 26/15. i 44/16.) u kojima je do 1. siječnja 2017. nastupila relativna zastara dovršit će se prema odredbama toga Zakona. Postupci u kojima je do 1. siječnja 2017. nastupila apsolutna zastara prema odredbama Općeg poreznog zakona (»Narodne novine«, br. 147/08., 18/11., 78/12., 136/12., 73/13., 26/15. i 44/16.) dovršit će se prema odredbama ovoga Zakona.

Da li pojam "postupci" označava sve radnje u postupku utvrđivanja porezne obveze, uključujući i utvrđivanje zastare ili se utvrđivanje zastare smatra kao novi postupak?

Također nije mi najjasnija ni slijedeća formulacija: "porezni obveznik je dužan platiti iznos u roku od 15 dana od dana dostave rješenja odnosno u roku od 15 dana od isteka roka za žalbu ako žalba nije izjavljena (rok za žalbu po uputi o pravnom lijeku  je 30 dana od dana primitka rješenja). Žalba ne odgađa izvršenje rješenja." Da li to znači ako se žali na rješenje uplata treba biti u roku od 15 dana a ako se ne žali u roku od 45 dana?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , 1978 je napisao:

Pozdrav!

Sredinom 2014. godine kupio sam nekretninu i u zakonskom roku od 30 dana sam prijavio nastanak porezne obveze nadležnoj PU. Prije par dana dobio sam privremeno porezno rješenje donešeno u skraćenom postupku. Rješenje je donešeno temeljem starog Općeg poreznog zakona (nn 147/08-44/16). Prema tom istom zakonu relativna zastara je nastupila 01.01.2018 (čl. 94. st. 1. i 2.).

Sobzirom kako je u međuvremenu donešen novi Opći porezni zakon (nn 115/16) u kojem je ukinuta relativna zastara te je određen jedinstveni rok zastare od 6 godina, zanima me po kojem se zakonu u konkretnom slučaju utvrđuje rok zastare, novom ili starom? Kao pravnom laiku zbunjuju me prijelazne i završe odredbe novog OPZ koje u čl. 197 kažu:

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

pozakonu koji je važio kad je prijavljena porezna obveza.

zastara se računa početkom  sljkedeće godine od kad prijavljena porezna obveza. znači 2015., 2016., 2017, 

ako na poreznom rješenju piše da je izrađeno krajem 2017. nema zastare iako si porezno rješenje dobio  primio u ovoj godini.

po starom zakonu u roku od 3 godne  porezna mora donijeti privremeno porezno rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija