Jump to content

Sudužništvo i smrt glavnog dužnika

Preporučene objave

Poštovani, molim vas za savjet,moja dobra prijateljica našla se u teškoj životnoj situaciji,željela bi pomoći ali neznam kako.

Zbog nemogućnosti daljneg suživota u zajedničkom domaćinstvu odlučuju se ona i suprug na novi početak oboje su zaposleni djeca su krenula svojim putem podižu stambeni kredit2010 ikupuju dvosobni stan,supruga je sudužnik za taj kredit rate otplaćuju redovito do 11 mjeseca 2012 kada suprug doživi srčani udar padne u komu iz koje se probudi ali ostane teški invalid nakon lječenja umre u veljači 2014.Ona i djeca ne mogu preuzeti plaćati kredit odriču se nasljedstva kao i sva rodbina a nasljedstvo je taj stan na kojem je hipoteka za kredit ,proces traje mjesecima rate kredita ne plaća jer nema prihoda u međuvremenu odlazi u mirovinu i sama narušena zdravlja.Banka joj na mirovinu sjeda ovrhom za neplaćene rate i kamate u09 mjesecu 2014 a koncem 09 2014 dospjeva ovrha za cjelokupni kredit koja je u redu čekanja.Ostavinska rasprava bude gotova u03 2015 kada stan nasljeđuje grad ona uredno predaje kjučeve stana svu dokumentaciju i ugovor o kreditu.Od 09 2014 ovrhom joj uzimaju 1/3 mirovine od 1800,00kn sada 1/4,ovršena je prije nego je rješenje o nasleđivanju bilo pravomoćno molim pomoć dali je ona dužna kao sudužnik platiti zaostale rate kredita koje su došle na naplatu prije pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju ili je grad kao nasljednik dužan preuzeti plaćanje kredita ona nema nikakve imovine osim mirovine molim za savjet kako pomoći napominjem da je ne želi nitko primiti niti saslušati a nema sredstava za odvjetnika ni za osnovne životne potrebe za svaki savjet puno hvala.

Dijeli na drugim stranicama

Prijateljica je učinila pogrešan korak kad se odrekla nasljedstva vodeči se time da neče odgovarati za kreditnu obvezu u svojstvu sudužnika,obzirom da sudužnik odgovara kreditnoj instituciji za sve dospjele obveze.

Što je napravila odricanjem?

Grad je stekao pravo vlasništva na konkretnom stanu koji će u konačnici otplatiti ona kao sudužnik u kreditu.

Ovisi koju je obvezu kao sudužnik preuzela (neki sudužnici po nekim ugovorima o kreditu su samo supotpisnici, i ne preuzimaju nikakvu obvezu vraćanja duga, nego da se kasnije ne mogu pozivati na bračnu stečevinu). Treba dobro pročitati ugovor o kreditu, na što se ona kao sudužnik obvezala. Iz činjenice da je pokrenuta ovrha protiv nje, zaključujem da se vjerojatno obvezala solidarno odgovarati za dug glavnog dužnika. U tom slučaju rezultat je ovaj koji spominje Matrix: ona će otplatiti dug, a netko će drugi uživati vlasništvo.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Jasamtkosam
      Vlasnik sam stana u kojem je vise od 20.godina boravila moja teta, besplatno, bez Ugovora o najmu. Teta je sad otisla u dom za starije osobe, ali medutim u stanu su ostale njezine stvari po koje ne zeli doci (niti je moguca ikakva komunikacija s njom u vezi tih stvari). Koliko sam duzan cuvati njezine stvari, odnosno da li postoji neki rok jer sad ne znam sto da ucinim s tim stvarima? 
      Molim za pomoc.
    • objavio: Brankobrane
      Postovanje. 
      Zbog kojekakvih problema i dugova vec dugo radim na crno jer se bojim da bi mi dugovi sve "pojeli" .. Posto se slabo razumijem dali bi mi mogli pojasniti malo ovo i predloziti rijesenje..? Hvala  (procitao sam da je zastara za 10g,dali se na istu sam pozivam ili?) hvala !!
    • objavio: 7576kiki
      Moj muz je naslijedio stan, pola on pola brat. Mi bi prodali stan, brat nebi ali on ne nudi nikakvo rješenje. Niti da nas isplati niti nista, on bi stan ostavio svojoj djeci. Kako to rijesiti sudski, kud krenuti. Nebi htjela placati advokate i cekati godinama da se to rijesim. Hvala 
    • objavio: Moje Pitanje
      Pozdrav, zanima me dali je za zemljište (navedeno u prilogu) moguće tražiti brisanje založnog prava radi zastare ili nekog drugog osnova?
      Prilažem dio zk-izvadka gdje se vidi da se Porezna uprava "upisala" na zemljište, a vlasnik se žalio da se stavka izbriše na osnovu zastare te je odbijena.
      Pitam jer neznam ima li uopće za takvo potraživanje/založno pravo zastare ili je bio problem u formi podneska.
      Dug prema poreznoj je nastao radi ne plaćanja doprinosa vlasnika zemljišta.
      Nisu mi dostupni ni podnesak niti to rješenje, ali vidim da se radi od 2005. godini te da se do sad nije ništa "pomaklo".
      Puno hvala unaprijed.

• objavio: Moje Pitanje
      Poštovani, u sljedećoj situaciji sam i molio bih vas pomoć.
      Na nekretnini koja je upisana na majku bilo je upisano 7 ovrha - da 7 :).
      Nakon realizacije kredita isplatio sam u gotovini svih 7 ovrhovoditelja i njihovi odvjetnici su poslali (neznam točan naziv-ali sve što je trebalo sudu) i nakon 15 dana jedna je maknuta sa zk-a, druga nakon 5 mjeseci tek,...
      Trenutno su ostale 2 još nemaknute. 
      Kad gledam preko sustava e-građani piše status brisanje zabilježbe vec 2 mjeseca,
      Također piše vezano na nekretninu "upis prava vlasništva" (neznam dali se to odnosi na odbijeni darovni ugovor od prije nekoliko godina koji smo bezuspješno pokušali provesti ili na nešto drugo - drugih ugovora nakon toga nije bilo).
      Pisao sam požurnicu.
      Moja pitanja:
      1. Koji je sljedeći korak? 
      2. Na što bi se moglo odnositi to "Upis prava vlasništva"?
      3. Mogu li pokrenuti zahtjev za upis na temelju izjava ovrhovoditelja o isplati duga ili nekog drugog njihovog dokumenta?
      3. Kako se zaštititi od eventualnih daljnjih ovrha s obzirom da nekretnina još nije prepisana na mene.
      Puno Vam hvala na vremenu.

• Napravi novi...