Jump to content

Porezna olakšica na podstanarstvo

Preporučene objave

Bok,

koliko sam upoznat, ako sam podstanar to mogu prijaviti kao poreznu olakšicu. Trebam ugovor o najmu, logično.
Naime, ja imam ugovor, ali nemam boravište (točnije, nisam imao).
Razlog je taj što sam 1.10.2017. uselio u stan i 1.12.2017. izašao iz istog i otišao u drugi te sam na drugoj adresi tada prijavio boravište.
Boravište nisam prijavljivao između 1.10.2017. i 1.12.2017. (prebivalište mi je u drugoj županiji, boravište nisam imao nigdje prijavljeno).
Razlog neprijavljivanja je taj da prvih 3 mjeseca nisam obavezan prijaviti boravište (Zakon o prebivalištu članak 2. paragraf 4), a nisam se mislio zadržati u tom prvom stanu.
Samo me buni drugi dio paragrafa 4 članka 2 Zakona o prebivalištu gdje piše "...ili je uvjetovano ostvarivanjem samo pojedinih prava i obveza vezanih za životne interese (zaposlenje, ...)...".
Naime, ja sam se zaposlio 1.10.2017. zbog čega sam se i morao seliti i iznajmiti stan (iako sam ciljano dao otkaz nakon 2 i pol mjeseca i zaposlio se drugdje).

Mogu li ja napravi prijavu poreza za 2017. gdje ću uključiti podstanarstvo te da mi isto priznaju kao olakšicu iako nisam nikada imao prijavljeno boravište na adresi predmetnog stana?

Pozdrav

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Jasamtkosam
      Vlasnik sam stana u kojem je vise od 20.godina boravila moja teta, besplatno, bez Ugovora o najmu. Teta je sad otisla u dom za starije osobe, ali medutim u stanu su ostale njezine stvari po koje ne zeli doci (niti je moguca ikakva komunikacija s njom u vezi tih stvari). Koliko sam duzan cuvati njezine stvari, odnosno da li postoji neki rok jer sad ne znam sto da ucinim s tim stvarima? 
      Molim za pomoc.
    • objavio: Zbunjenaja
      Pozdrav,
      željela bih raditi u Irskoj preko ljeta preko normalnog ugovora, odnosno ugovora o radu, ali sam ovdje redovan student. Sada me zanima može li se to, tj. gubim li prava ako radim u stranoj državi na puno radno vrijeme tih par mjeseci? I kako bi se to onda oporezivalo tamo, znači da mi to ne ulazi u moj godišnji prihod ili?

• objavio: nononini
      Pozdrav svima!

Ne snalazim se pretjerano na forumu, pa se ispričavam ukoliko već postoji ova tema. 

Moje pitanje je ima li netko od vas provjerenu informaciju ili iskustvo s oporezivanjem austrijske mirovine u RH?

Naime otac je ove godine dobio invalidsku mirovinu u Austriji u kojoj je 30 godina otprilike s tim da nije radio svih 30 godina. Zadnjih 7,8 godina ima primanja s burze. Ove je godine dobio invalidsku mirovinu te ju želi prebaciti u Hrvatsku, no ne možemo pronaći točnu informaciju oporezuje li mirovinu Austrija ili Hrvatska ukoliko se prebaci iz Austrije u Hrvatsku i o kojem se postotku radi?

Molim vas za pomoć ukoliko nešto znate!

Evo, unaprijed zahvaljujem i nadam se da će netko moći pomoći.
    • objavio: NarančastaNaranča
      Pozdrav!
      Trenutno sam redovan student upisan na fakultetu na kojemu ne postoji opcija izvanrednog studiranja.
      Postoji mogućnost da povremeno obavljam jedan online posao titlovanja i prevođenja za stranog poslodavca, a novac bi se isplaćivao na PayPal. 
      Zanima me mogu li kao redovan student obavljati ovakav posao i uredno plaćati porez na dohodak koji steknem obavljanjem tog posla? Gubim li ikakva studentska prava? 
      U konačnici, koje su mi opcije, ako ovo nije moguće?
      Lijep pozdrav i hvala unaprijed.
    • objavio: 7576kiki
      Moj muz je naslijedio stan, pola on pola brat. Mi bi prodali stan, brat nebi ali on ne nudi nikakvo rješenje. Niti da nas isplati niti nista, on bi stan ostavio svojoj djeci. Kako to rijesiti sudski, kud krenuti. Nebi htjela placati advokate i cekati godinama da se to rijesim. Hvala 
  • Napravi novi...