Jump to content

Kredit u Švicarskoj


Tuzna ruza

Preporučene objave

prije 1 sat , Tuzna ruza je napisao:

welche auch im Ausland seine Rechte gelten machen

Inkasso agencija koja će pokušati naplatiti dug po njihovom nalogu ovdje u HR.

Pogledajte u općim uvjetima poslovanja banke, dali korisnik kredita, dužnik smije biti odjavljen iz CH, da mu se poništi Einwohnersitz.

Ako ne piše pitajte banku direktno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam mail iz Einwohnerdienst i pizala sam dali se mogu odjavit i ako duga imam oni su mi napisali 

Sie können selbst entscheiden wo Sie leben möchte und haben das Recht sich aus der Schweiz abmelden .

Die Schulden bleiben in der Regel in der Schwweiz und sobald Sie wieder hier gemeldet sind wird das Betreibungsamt die Schulden einvordern

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Tuzna ruza je napisao:

Sta da stim mogu procjenit nekuzim

Dobili ste mail od Einwohnerdiensta po kojem Schulden ostaju u CH, a vi tek ako se ponovno prijavite u CH će vam naplatiti dug.

A banka vam je u HR poslala obavijest o Inkassu po kojem mogu naplatiti dug, naravno ako imaju od čega.

Znači Einwohnerdienst vam je dao krivu informaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Vratili smo se staje tuje ako nebude muz mogo nac poso ovde onda cemo probat u njemacku otic ja sam tamo i rodjena i u skolu isla 

U tim slučaju Inkasso će se morati potruditi naći vas. 

Malo ću skrenuti s teme (nadam se da će moderatori imati razumijevanja), ali pratim njemački Vox emisiju God bye Deutschland, gdje Nijemci napuštaju Njemačku, baš ne govore da je sjajno u Deutschland.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da kako sam i rekla nemam nista pa nek rade sta oce jerkako sam skuzila to od banke pismo taj inkasso je njihov u ch samo sto imaju vecu mogucnost i za hr da mogu naplatit dug pa neka ga naplate samo neznam scim

 

Da u svicarskoj ako nerade dvoje nemozes ostat tami a cjene jesu visoke mi smo u baselu zivili pa smo u njemacku isli u kupovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Toje banka sama poslala sa njihovog odjela inkasso nije neki strani vec njihov a kad predaju tom inkasdopartneru svom jer oni nemaju mogucnost se naplatit u ausland a ti imaju neznam kako se zove a po pismu nepise da je sjediste u hr vec u ch bar sam tako skuzila samo imaju tu mogucnost da ovde rade

 

 

IMG-20180413-WA0001-1.jpg

 

Toje sto pise od banke 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naplati potraživanja u Švicarskoj i naplati potraživanja u Hrvatskoj prethode različite radnje.

U Švicarskoj je veća odgovornost banaka, države i općenito društva tako da ne možete lako ostati dužni, (u vašem slučaju greška jer su vas  odjavili) jer i RAV gleda da zaposli ljude koji imaju dugovanja.

Vi ako se zaposlite u HR, agencija koja djeluje na međunarodnoj razini s potrebnim dokumentima će se početi naplaćivati, ali realno, s plaćom recimo od 5,000.00 kn će vam skinuti 1.800,00 kn što je 240,00 chf, pa sad izračunajte za koliko vremena ćete isplatiti kredit od 55.000,00chf +kamate. A i prekinuli bi zastaru s minimalnom uplatom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, bez obzira koliko vam skidaju, sa HR prosječnim (urednim) primanjima trebalo bi vam više od 30tak godina da isplatite dugovanje.

Isto tako odgovornost za naplativost duga snosi i Einwohnerdienst koji vas nije smio odjaviti.

Pričao sam sa par ljudi (uža rodbina) koji su se odjavili iz CH, uredno su bili provjeravani dali su što dužni pa i radi najmanjeg iznosa se nisu mogli odjaviti dok nisu podmirili dug. 

Smatram da ne bi trebali ništa uplaćivati, dok ne dobijete konkretne odgovore.

Tražite od Leitera Einwohnerdiensta i od uprave banke da odgovore na vaša pitanja s obzirom na dosad opisanu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sdobila sam danas ovaj odgovor

Es verhält sich tatsächlich so, dass die Bank resp. deren Vertreter, ein Inkassobüro, auch im Ausland versuchen kann, Sie zu belangen.

Ich verstehe aber, dass Sie weder Einkommen noch Vermögen haben; es wird also wieder eine Art Verlust- oder Schuldschein geben – wie der Ablauf in Kroatien ist, weiss ich nicht, nur, dass man niemanden etwas nehmen kann, der nichts hat.

 

Aber wie gesagt; wem nichts genommen werden kann, der braucht auch nichts zu machen, es bringt im Moment keine Vorteile.

Ich würde an Ihrer Stelle die Bank informieren, dass Sie weder Einkommen noch Vermögen haben und wenn möglich einige Dokumente beilegen, die das belegen.

Und natürlich kann man sich mit Schulden aus der Schweiz abmelden; es ist nur so, dass vor allem die Steuerverwaltung dann noch schaut, ob noch irgendwelches Vermögen vorhanden ist, auf das sie zugreifen kann.

Ich hoffe, dass damit Ihre Fragen beantwortet werden konnten.

 

 

Sta vi kazete na ovaj odgovor

 

I rekli su mi posto sam odjavita u ch da zakoni iz hr vrijede a ne njihovi 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Tuzna ruza je napisao:

Und natürlich kann man sich mit Schulden aus der Schweiz abmelden; es ist nur so, dass vor allem die Steuerverwaltung dann noch schaut, ob noch irgendwelches Vermögen vorhanden ist, auf das sie zugreifen kann.

Odgovor bih procijenio nazivom allgemeine Antwort kao "ne mogu vam ništa uzeti ako nemate ništa"

S time ne piše ništa što nismo prodiskutirali, a način odgovora je neutralan u smislu kao "mogu vas odjaviti s dugom" .

Rekao bih mogu, ali bili su dužni vas u najmanju ruku upozoriti na posljedice.

Da vas agencija može teretiti za dug i u HR nama je isto prije bilo jasno.

Znači, odgovor kao takav je u redu ali nisu na ništa posebno upozorili ili vas usmjerili na nešto, osim da kontaktirate banku i upoznate ih sa svojim stanjem, što sam vam ja sugerirao odmah na početku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Da to sto su napisali sve ste mi vi vec rekli i hvala vsm a i banka zna da nemam nista i to smo rijesili oni kazu da hr zakon vrijedi da oni vise stim nemaju nista posto sam odjavita tamo znaci kako to ovde ide kad nemas nista zastara potrazbine 

Ipak bih ja na vašem mjestu taj navod da vrijede HR pravila, provjerio kod te banke.

Ne može biti izdan Verlustschein u CH, i primjenjivati na to HR zakone.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Tuzna ruza je napisao:

Soviel wir wissen, wird in ihrem Fall das kroatische Gesetzt verwendet. Jedoch würden wir Ihnen anraten, sich dort zu erkundigen, wie es nun weitergeht.

 

Freundliche Grüsse

 

Betreibungsamt Basel-Stadt

eco poruka iz betreibunga

Koliko oni znaju, a nisu sigurni.

U slučaju sudskog postupka primjenjuje se zakon gdje banka ima sjedište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htijela bi vas sam nesta pitat

Imamo ponudu da odradimo sezonu na moru 4 mjeseca jos nista nije sigurno cekamo jos odgovor

Imali bi satnicu posto nemam tekuci racun nit bilo sta pa dali bi se moglo napravit da ide na muzev racun neznam kako to ide dali se sezonski rad prijavljuje ili se mogu sa seficom dogovorit da isplata ide na muzev racun ili moram imat svoj  i dami ta svicarska agencija nebi uzela bilo sta i dali mogu sa muzevog konta sta uzet ako i ide preko njega ili samo da je na mom imenu

Hvala vam najveca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi o poslodavcu kao što je naveo korisnik Drot13, ali ako ste uredno prijavljeni, Inkasso može na osnovu vaših podataka doznati gdje radite i tražiti od poslodavca da vam skida određeni iznos s plaće. 

Niste naveli u kojem je stadiju vaš slučaj. Da li imate samo obavijest o dugu ili ste dobili rješenje od suda, agencije o pokretanju postupka ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne nisam dobila nista samo ono pismo sto sam vam rekla od banke iz ch toje sve do sada

 

Imala bi satnicu neznam dali je moguce rec poslodavcu da pola uplati na konto moj a pola na muzev jer ako sam prijavita kako vi kazete morala bi imat svoj konto pa sam mislila da pola ide na moj a pola na muzev posto bi imali istog poslodavca ali nisam jos nista od ovog drugog inkassa dobila nista samo od banke obacjest

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Tuzna ruza je napisao:

Ne nisam dobila nista samo ono pismo sto sam vam rekla od banke iz ch toje sve do sada

Samo na temelju obavijesti Švicarske banke, ne mogu tražiti od poslodavca rate kredita ili blokirati vaš račun.

To može agencija po njihovom inkasso nalogu.

Po mojem mišljenju, neka vas poslodavac prijavi na minimalac a razliku nek pribroji na muževu plaću. Radite normalno iz mjeseca u mjesec, pa kad vidite da su vam sjeli na račun ili kontaktirali poslodavca, možete otvoriti zaštićeni račun.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Tuzna ruza je napisao:

Zato sto sam bila kod cerke 4 tjedna pa sam rekla da salju za to vrijeme na tu adresu 

Jel se može nakon Abmeldunga  dobiti Postadresse ?

Niste li se time morali prijaviti na Einwohnerdienst i imati ime na postfachu ?

Da, banka će prodati dug Inkassu pa bi trebali dobiti obavijest i od njih o načinu naplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Tuzna ruza je napisao:

Jel mi mozete rec dise taj i kasso nalazi ovde u hr ili u ch malo mi sve to nerazumno znaci onda imam dug ovde u hr a ne u ch ilii nakon koliko onda ide zastara joj izludi me ovo

Banka vas je oslovila još uvijek kao da ste njihov klijent sa adresom u CH.

Pošto banka Bank now( smatram da je to nasljednica Ge capital Bank) ima podružnice diljem Europe, naravno da posluju po zakonima države gdje se te poslovnice nalaze.

Da naplaćuju dug po zakonima države gdje ne posluju u to sumnjam. Tu mogu ovlastiti međunarodni Inkasso koji će poslovati po zakonima države gdje ste dobili kredit.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inkasso (međunarodni) je u HR kojeg CH banka ovlasti za naplatu. Djelovat će na osnovu Verlustscheina kojem je zastara 15 g.od izdavanja, a pokušaj naplate je uobičajen, skidanje s računa ili direktno kod poslodavca, a obavijest bi trebali dobiti od strane agencije.

Jer da bi se ovrha išla po HR zakonima morali bi prvo dobiti rješenje o ovrsi na kojeg imate pravo žalbe i i tom slučaju bi se pokrenuo parnični postupak pa bi tek po pravomoćnosti rješenja mogla djelovati agencija a CH banka je već navela da će poslati Inkassu slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ch ima existentsminimum i oni izracunaje sami ako pridje taj iznos onda to ide na betreibung nemoze se dogovorit 

 

Neznam kako to onda ovde ide recimo imam platu neto od 5500 koliko bi onda skinuli 

 

Da uradim kako ste mi predlozili da kazem poslodavcu dame na minimalac prijavi i ostatak na muza prebaci jer toje satnica tamo nije mjesecna koliko bi mi onda od te minimalne plate skinuli 1/4 ili

 

Jer u ch nijedan inkasso nemoze blokirat racun nit ovfhu pravit nad platom to samo mpze betreibungsamt i niko drugi ovde u hr je sve drugacije i zato pitamneznam taj partner od banke dali ima mogucnost da blokira trkuci racun ili samo da od poslodavca trazi zakonski iznos sto se smije odbit neznam koliki je taj zakon ovde 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Tuzna ruza je napisao:

U ch ima existentsminimum i oni izracunaje sami ako pridje taj iznos onda to ide na betreibung nemoze se dogovorit 

Ako želite uplaćivati više, može se dogovoriti.

Prije 49 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Neznam kako to onda ovde ide recimo imam platu neto od 5500 koliko bi onda skinuli 

Izravnom naplatom vam mogu skinuti sve, po pravomoćnim rješenjima o ovrsi 1/4

 

Prije 45 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Da uradim kako ste mi predlozili da kazem poslodavcu dame na minimalac prijavi i ostatak na muza prebaci jer toje satnica tamo nije mjesecna koliko bi mi onda od te minimalne plate skinuli 1/4 ili

Možete tako uraditi. S ovrhom vam skidaju 1/4 od dobivenog novca.

 

Prije 27 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Jer u ch nijedan inkasso nemoze blokirat racun nit ovfhu pravit nad platom to samo mpze betreibungsamt i niko drugi ovde u hr je sve drugacije i zato pitamneznam taj partner od banke dali ima mogucnost da blokira trkuci racun ili samo da od poslodavca trazi zakonski iznos sto se smije odbit neznam koliki je taj zakon ovde 

Slično vam je i ovdje, agencija preuzima slučaj u stadiju u kojem se nalazi, ako agencija ima ovršno rješenje može blokirati račun.

 

Prije 27 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Jer u ch nijedan inkasso nemoze blokirat racun nit ovfhu pravit nad platom to samo mpze betreibungsamt

Da, postoje razlike u načinu naplate. Inkasso obično raspolaže pravima koje je dobio od Betreibungsamta.

uređeno: od Wanksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali bi bilo pametno vec sad otvorit zasticen racun iako nema ovrhe pa uslucaju ako dodje do toga da imam

 

Ili da cekam sa tim

 

Tako, u 2018. godini spomenuta prosječna neto-plaća iznosi 5.960,00 kn.

      Po striktnom pravilu iz OZ-a, osim ako nije riječ o alimentaciji, a radnikova (ovršenikova) neto-plaća je veća od spomenutog prosjeka, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće, što znači da mu se može plijeniti sve iznad 3.973,33 kn (5.960,00 / 3 x 2).

      No, ako je radnikova neto-plaća manja od 5.960,00 kn, od ovrhe je izuzeta:

  • svota u visini 3/4 netoplaće ovršenika (radnika): dakle, u slučaju ako mu je neto-plaća manja (ili jednaka) 5.297,77 kn – smije mu se plijeniti samo 1/4 radnikove neto-plaće,
  • svota u visini 2/3 netoplaće ovršenika (radnika): dakle iz prakse proizlazi, u slučaju ako mu je neto-plaća veća od 5.297,77 kn (3/4 neto-plaće radnika = 2/3 prosječne netoplaće,) a manja (ili jednaka) 5.960,00 kn – može se plijeniti 1/3 radnikove neto-plaće.

    Tako, u 2018. godini spomenuta prosječna neto-plaća iznosi 5.960,00 kn.

          Po striktnom pravilu iz OZ-a, osim ako nije riječ o alimentaciji, a radnikova (ovršenikova) neto-plaća je veća od spomenutog prosjeka, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće, što znači da mu se može plijeniti sve iznad 3.973,33 kn (5.960,00 / 3 x 2).

          No, ako je radnikova neto-plaća manja od 5.960,00 kn, od ovrhe je izuzeta:

  • svota u visini 3/4 netoplaće ovršenika (radnika): dakle, u slučaju ako mu je neto-plaća manja (ili jednaka) 5.297,77 kn – smije mu se plijeniti samo 1/4 radnikove neto-plaće,
  • svota u visini 2/3 netoplaće ovršenika (radnika): dakle iz prakse proizlazi, u slučaju ako mu je neto-plaća veća od 5.297,77 kn (3/4 neto-plaće radnika = 2/3 prosječne netoplaće,) a manja (ili jednaka) 5.960,00 kn – može se plijeniti 1/3 radnikove neto-plaće. 
  • Jel mi mozete ovo objasnit koliko smje bit neto placa da ostane na 1/4 ovrhe koliko smjiem zaradit malo mi nije jasno ima vise primjeraka 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vašem slučaju se radi o naplati duga iz CH u iznosu od 56.000,00 CHF.

To je otprilike blizu 400.000, 00 KN

Vi namjeravate raditi sezonski 4mjeseca gdje bi vam skinuli ukupno oko 5,000 kn na osnovu primjera koje ste naveli. Niti 1.000,00 chf.

Vama nije rješenje takav način otplate.

Pričekajte što će Inkasso, banka poduzeti i po čijem zakonu, koje rješenje ćete dobiti s kojim sadržajem.

Pošto imate Verlustschein u CH i ako banka ili Inkasso namjerava u HR pokrenuti naplatu, za vas je najbolje rješenje da se raspitate o osobnom stečaju i to napomenite u svim obavijestima koje dobivate. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci ako budem dobila bilo sta od inkasso da im kazem da neradim niti imam sta i da naprava osoban stecaj ili a di se moram prijavit za taj stecaj jer to moze preko inkassa da oni pokrenu izludi me to vise ccc

 

Sad sam procitala dase u fini moze zatrazit taj osobni stecaj jel to istina sacekacu obavjest od inkassa pa cu vidit sta ce rec

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Sad sam procitala dase u fini moze zatrazit taj osobni stecaj jel to istina sacekacu obavjest od inkassa pa cu vidit sta ce rec

Točno. 

Pričekajte što i od koga ćete dobiti pismena.

Ako želite raditi sezonski, zašto ne. U najgorem slučaju vam mogu uzeti taj zakonski dio plaće, ali ćete s tim biti iskusniji za daljnje korake.

uređeno: od Wanksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Tuzna ruza je napisao:

hvala vam od srca

Molim.

 

Prije 39 minuta, Tuzna ruza je napisao:

cjelu platu dami uzme ili moraju obavjestit poslodavca 

1/4 osim ako je izravna naplata preko zadužnice koju Inkasso (još) nema.

 

Prije 42 minuta, Tuzna ruza je napisao:

ja moram sta poduzet prije nego dodje do toga

Pričekajte pismena pa isplanirate korake, dotad radite normalno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Tuzna ruza je napisao:

Izvinite sta to znaci izravna naplata izvinite sto vas zamaram stim 

Ako ovrhovoditelj/agencija posjeduje zadužnicu (vašu garanciju za naplatu) njihov zastupnik (odvjetnik) može preko fine skinuti iznos koji dugujete bez sudskog postupka.

No, u vašem slučaju zadužnica ne postoji. Zato i dalje sumnjam da bi se vaš dug naplaćivao po HR zakonu.

uređeno: od Wanksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro vece nadam se da nesmetam

Kako izgleda da cemo ic na more odradit 3 mjeseca.Od tog inkassa jos nista nisam dobila sad moje pitanje Sutra idem da napravim tekuci racunposto ga ovde u hr jos nemam.

Dali mi mozete dat savjet uvez plate mislila sam da kazem poslodavcu dami isplati na moj racun oko 2000 kn a ostatak na muzev racun jer neznam sta ce ovi napravit dami nebi sve skinuli sa racuna kay jos niko nista nesalje szrah me dami svu platu nebi uzeli i dali je to uopce moguce .sta vi mislite sta da napravim hvala vam

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Demi samo recite jel mi mogu sve sa racuna skinit mislim da to neide bas tako lako moraju imat odobrenje ili kako to ide hvala vam na odgovoru

 

I jel oni jave poslodavcu za to ili kako to ideu ch poslodavcu jave pa on uplati existensminimum a ako je preko ide na betreibungsamt za ovde bas neznam kako i sta pa ako mi mozete odgovorit na to i dali mogu sve sa racuna skinit i kako to ide

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Tuzna ruza je napisao:

Demi samo recite jel mi mogu sve sa racuna skinit mislim da to neide bas tako lako moraju imat odobrenje ili kako to ide hvala vam na odgovoru

 

I jel oni jave poslodavcu za to ili kako to ideu ch poslodavcu jave pa on uplati existensminimum a ako je preko ide na betreibungsamt za ovde bas neznam kako i sta pa ako mi mozete odgovorit na to i dali mogu sve sa racuna skinit i kako to ide

U HR dobijete opomene za plaćanje.

Ako ne platite, dobijete prijedlog za ovrhu, rješenje o ovrsi, ako ne prigovorite u roku 8 dana, rješenje postaje pravomoćno i može se desiti da odvjetnički ured, koji zastupa ovrhovoditelja, preko fine skine izravnom naplatom sve iz računa.

Može pravomoćnim rješenjem i obavijesti poslodavca da vam se skida 1/4 plaće.

Ako prigovorite, pokreće se postupak na sudu, parnica.

Tu onda iznosite sve činjenice s kojima osporavate tražbinu. Obično se radi o 2-3 ročišta, ali postupak može potrajati, ovisi dali koristite pravne lijekove u slučaju za vas nepovoljne presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da.

Pošalju opomenu, ako ne postupite s tim što vam se u opomeni nalaže, dobit ćete rješenje o ovrsi i upute o pravnom lijeku po kojem možete postupati ili nemorate.

U prigovoru navodite, osporavate dug. (da ste ga platili, da nije u toj visini, da nije vaš i slično), pa će sud odlučivati o tome.

Nepovoljna presuda je ako ne uspijete dokazati nepostojanje tražbine.

Sve se odvija napismeno, preporučeno a na sudu se možete zastupati sami ili imati odvjetnika, zastupnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 14 minuta, Tuzna ruza je napisao:

Evo osli smoo rafit na more do 15 jula jos nista nisam dobila od inkasso imam pitanje jelobavezno da inkasso posalje opomenu oa onda ide sve drugo ili mi mogu odma sjest na racun molim vas za odgovor Wanksta hvala

Po poslovnim običajima i načelu savjesnosti, prvo se šalje opomena sa rokom u kojem se nalaže dobrovoljno ispunjenje tražbine.

Taj rok obično iznosi 15 do 30 dana, nakon toga se provode sljedeće radnje, rješenje o ovrsi, tužba, ustupanje tražbine, ovisno kako će vjerovnik postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija