Jump to content
Marta01

OSOBNA INVALIDNINA

Preporučene objave

Mama dobiva osobnu invalidninu IV. Stupanj invaliditeta koju je odobrio Centar za soc. skrb na temelju vjestacenja HZMO. Dobiva najvisi iznos + ima mirovinu 2200 Kn. Na sebe nema nekretnine. Sve to ce trajati do 3 mj. 2019. kada mora ponovno na vjestacenje. 

Prije 8 mj. sam prebacila svoj auto na njeno vlasnistvo /auto vrijedi cca 30.000 kn/ ako je to bitno.

Sada sam u strahu da li posjedovanje automobila moze utjecati na prekid isplate njene OSOBNE INVALIDNINE. Jer kada sam podnosila zahtjev za nju uzimala  se u obzir mirovina i morala sam donjeti izvode iz katastra.

Da li bi doslo neko Rjesenje o prekidu isplate. 

Hvala na savjetu ako netko zna !

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Posjedovanje automobila ne utječe na osobnu invalidninu.

Bitno je da ne posjeduje nekretninu, osim one u kojoj živi.

Ako je u mirovini i ima mirovinu manju od 2445 kn ima pravo na osobnu invalidninu.

Od 1.4.2018. maksimalni iznos se povaćava sa 1250 kn na 1500 kn.

Podijeli ovu objavu

Prije 16 minuta, wrritteer je napisao:

Posjedovanje automobila ne utječe na osobnu invalidninu.

Bitno je da ne posjeduje nekretninu, osim one u kojoj živi.

Ako je u mirovini i ima mirovinu manju od 2445 kn ima pravo na osobnu invalidninu.

Od 1.4.2018. maksimalni iznos se povaćava sa 1250 kn na 1500 kn.

Mislite da joj ne bi ukinuli zbog auta?

Povecava se jos ???

Mislite da onda automatizmom isplacuju povecanje, ne treba osobno reagirati. Gdje ste to procitali da se povecava :)

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , scvrtil6 je napisao:

Molim Vas da li netko zna da osobe s teškim invaliditetom mogu primati invalidninu bez obzira na visinu mirovine

Osobna invalidnina za osobu koja nema vlastiti prihod iznosi mjesečno 300% osnovice iz čl. 27. stavka 2. Zakona o socijalnoj skrbi. A ako osoba ostvaruje prihod po bilo kojoj osnovi, osobna invalidnina utvrđuje se kao razlika između iznosa od 300% osnovice i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev.

Podijeli ovu objavu

Osoba sam sa teškim invaliditetom 100%, razina funkcionalnosti IV stupanj. E sada dali se uzima u obzir kako piše na središnjem državnom portalu "u prihod se ne uračunava minimalna mirovina ostvarena za 40 godina mirovinskog staža" što  iznosi manje od minimalne braniteljske mirovine od 45 % koju ja primam. Nije mi jasno što se uzima kao relevantno, minimalna mirovina ostvarena za 40 godina mirovinskog staža (manje od 2445,00 kuna) ili minimalna braniteljska mirovina (više od 2445,00). Napominjem da nisam HRVI.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio KarlPopper
      Pozdrav svim čitačima,
      unaprijed se ispričvam administratorima ako postavljam pitanje na krivoj temi, prvi mi je put, imajte obzira. 
      Druga sam godina prava i prijavila sam se za studentski posao čiji je opis: arhiviranje i distribuiranje ugovora u Službi pravnih poslova. U razgovoru su mi rekli da se radi o rutinskom administrativnom  poslu za koje nije potrebno pethodno pravničko znanje (što mi je bitno budući sam tek druga godina i stjecanje pozitivnog pravničkog znanja za mene tek slijedi).
      Mene zanima slijedeće: što se od mene točno očekuje pri obavljanju takvog posla i kako da se najbolje unaprijed pripremim da poslodavcu budem maksimalno učinkovita? 
      Unaprijed iskreno zahvaljujem na svakoj vrsti upute i savjeta (itekako su dobrodošli).

Neupućeni student prava,
      K.Popper.

• objavio Wolfpu
      Postovani, molim nekog tko ce naci par minuta za pravni savjet, Naime radi se o sljedećem :Prije 3 i pol godine imao sam prometnu nezgodu sa mopedom njemackih tablica, koji je glasio na pokojnog supruga majke. Iz HR osiguranja. Društva prijete da ce ovrsiti majku jer je ona jedini nasljednik i nije prilozila dokaz o otudjenju motornog vozila. Imaju li pravo na to? Naime ima li neka mogućnost da neterete majku ovrha ma? Hvala
    • objavio markun
      ljubazno molim za savjet. Naime, s obzirom da zakupoprimac u mom poslovnom prostoru nije izašao istekom ugovorenog roka, išao sam zahtjevom za prestanak minimalno tehničkih uvjeta za obavljanje djelatnosti prema Zakonu o trgovini. To je uvažilo i prvostupanjsko tijelo i ministarstvo po njegovoj (zakupoprimca) žalbi odbilo žalbu i potvrdilo da su prestali uvjeti jer je istekao ugovor kao osnovni uvjet. U međuvremenu sam  podignuo i tužbu radi iseljenja i predaje u posjed, koja može pravomoćno ne znam kad završiti. Zakupoprimac je odselio prisilno ali je ostavio stvari (inventar) u prostoru. 

Carina je rekla da više to nije u njihovoj nadležnosti nego suda. Zanima me mogu li nastaviti iznajmljivati svoj prostor neovisno što se vodi postupak pred sudom radi iseljenja, jer to može potrajati i dvije godine,pa da mi prostor od koje zakupnine živim, ne stoji prazan. Prostor ima sve uvjete prema Zakonu o trgovini za rad, samo su prestali minimalno tehnički uvjeti u odnosu na zakupoprimca jer je istekao s njim ugovor, kao glavni osnov stjecanja tehničkih uvjeta. Ljubazno molim za savjet ove procesne zavrzlame....Carina je rekla da je sad stvar suda, pa po toj logici mi može prostor stajati prazan i nekoliko godina!!   Unaprijed hvala,
  • Online korisnici

• Napravi novi...