Jump to content

Izvanredni pravni lijek (revizija presude)


JureM

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Molim vas da me posavjetujete oko pisanja Izvanrednog pravnog lijeka protiv presude prekršajnog suda. Naime, napravio sam glupost, radi se o tome da sam na skuteru u "gluho doba noći", ne znajući da 100m iza mene vozi policija, na kružnom toku ušao u pogrešni smjer kako bi prikratio put, za što mi je određena minimalna kazna od 2000kn (Zakon o sigurnosti prometa na cestama - čl. 49.(6)), a u krvi mi je izmjereno 0,68 g/kg alkohola, za što mi je izrečena također minimalna kazna od 1000kn + 6 mjeseci zabrane za A kategoriju.

Napisao sam prigovor u kojem priznajem počinjeni prekršaj uz napomenu da sam zabunom ušao u pogrešni smjer kružnog toka, žaleći se isključivo zbog izrečene novčane kazne, molio ih da mi umanje novčanu kaznu ili je zamjenu za dobrotvorni rad / zatvorsku kaznu, jer sam nezaposlen i teškog imovinskog stanja.

Nakon 2 mjeseca dobijem presudu prekršajnog suda, u kojoj piše da je izrečena kazna prestroga te da se usvaja moj prigovor u pogledu izrečene zaštitne mjere upravljanja "B"(wtf) kategorijom, te da u ostalom dijelu obavezni prekršajni nalog ostaje nepromijenjen. Redovna žalba na presudu, naravno, nije dopuštena.

Znači uvažili su dio NEPOSTOJEĆEG prigovora za izricanje zaštitne mjere oduzimanja dozvole, a plus toga su krivo napisali kategoriju (napisali B umjesto A). Ne znam što da radim, mislim se dali da platim 2/3 kazne ili da poduzmem Izvanredni pravni lijek u nadi da će mi umanjiti novčanu kaznu?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjerio sam čl.214 i 217. 

Mislio sam da bi mogao imati pravo na izvanredni pravni lijek zbog grešaka u presudi, tj. usvajanja nepostojećeg prigovora i krivo napisane oznake kategorije. 

Po članku 217.(1) vidim da je zahtjev za izvanredno ublažavanje pravomoćno izrečene kazne moguće samo u iznosima većim od 10 tisuća kuna za fizičku osobu. Pitam se ima li to veze s zahtjevom za obnovu postupka i postoji li uopće šansa da se novčana kazna izvanredno ublaži ako sam već bio kažnjavan za alkohol, ali ne i za vožnju u suprotnom smjeru ukoliko pravni lijek bude prihvaćen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , JureM je napisao:

Provjerio sam čl.214 i 217. 

Mislio sam da bi mogao imati pravo na izvanredni pravni lijek zbog grešaka u presudi, tj. usvajanja nepostojećeg prigovora i krivo napisane oznake kategorije. 

Sud ima pravo donesti takvu presudu.jedan prekršaj nije kaznio a kod drugog je smanjo mjeru.

Za krivo slovo ti je već objašnjeno,javi se sudu pa će ispravit (to ti i piše u PZ-u).

Nitko ti ne brani da napišeš za izvamredni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se samo da ne bi izgubio pravo plaćanja 2/3 kazne ukoliko bi iskoristio pravo na izvanredni pravni lijek, da se nešto nebi dodatno zakompliciralo (npr. da sud odbaci zahtjev za obnovu postupka). Mislim da je pametnije na kraju ipak platiti 2/3 kazne (2000kn+ 200kn sudrskih troškova) ili ipak ne... Imam vremena još do sutra razmisliti, a prekosutra ističe 8 dana za plaćanje 2/3 kazne.

Svu lovu će mi država odnijeti zbog gluposti, a nikad u prometu ni ogrebao ni ugrozio nikog. Uvijek sam se pitao kako ista novčana "kazna" za bogataša i siromaha može se uopće nazivati "kazna", nebi li se to trebalo zvati "harač" ili tako nekako. Da imam na računu 50.000 kn smijao bi se ovoj kazni i nebi me bilo briga. -_-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno jer izvanredni lijek ne odgađa pravomoćnu presudu.

Piše da se može što ne znači i da mora (ako budu ispunjeni uvjeti)

(1) Prekršajni se postupak završen pravomoćnom presudom ili drugom odlukom o prekršaju može obnoviti u korist osuđenika:
 1. ako se dokaže da je presuda ili druga odluka utemeljena na lažnoj ispravi ili na lažnom iskazu svjedoka, vještaka ili tumača,
 2. ako se dokaže da je do presude ili druge odluke došlo zbog kaznenog djela odgovorne osobe tužitelja ili suca,
 3. ako se iznesu nove činjenice ili se podnesu novi dokazi koji su sami za sebe ili u svezi s prijašnjim dokazima prikladni da prouzroče oslobođenje osuđenika koji je bio osuđen ili njegovu osudu po blažem propisu,
 4. ako je osuđenik za isto djelo više puta osuđen ili ako je više osuđenika osuđeno zbog istog djela koje je mogao počiniti samo jedan osuđenik ili neki od njih.

sad se ti pronađi u ova 4 uvjeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Ja bih također ovdje ponovio pitanje, vezano uz izvanredni pravni lijek.
Ali me zanima samo da li postoji određeni rok za izvanredni pravni lijek, obzirom da posjedujem nepobitne dokaze i video snimak da ja od tog prekršajnog djela nisam počinio niti slovo P, a kamo li prekršaj koji mi se iznudom stavio na teret i morao sam ga priznati pod prisilom.
Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Jesi li tu snimku koristio u dosadašnjem postupku i kako je ta snimka nastala?

Nije mi dozvoljeno predočiti nikakve dokaze na prekršajnom sudu, bila je prijetnja od strane sutkinje da ako ne priznam krivnju da idem 15 dana u pritvor, obzirom da se vodio još jedan postupak protiv mene prije, no oslobođen sam krivnje puno kasnije.
Snimka je učinjena sa znanjem nasilnice koja me tada vrijeđala, nazivala ustašom, govorila da me mrzi i da će mi se osvetiti. Sud nije dozvolio da uključim svoj mobitel i pokažem snimku.
Rečeno mi je da ću biti osuđen uvjetno i da sačekam van sudnice, a onda su mi dali zabranu pristupa u moju kuću u kojoj sam cijeli život i u kojoj sam prijavljen.
Kao 80%-tni invalid sam spavao na ulici, a dotična je neprijavljena i dan danas u svoj mojoj imovini.
Snimak se može pogledati na Youtube servisu, pod nazivom "Obiteljska nasilnica - Prvi dio"
Link na sadržaj: XXX

Inače teror od dotične sam trpio godinama radi djece, nakon uzastopnih njenih izvanbračnih veza, neplaćanja bilo čega u kući koja je isključivo moje vlasništvo 1/1, nisam mogao izdržati više i podnio sam rastavu.
Rezultat podnošenja rastave je da su sudovi, centar za soc. skrb i sve institucije isključivo na strani nasilnice, mada ja imam liječničku dokumentaciju da sam svaki put ozljeđen, da nikada nisam imao alkohola u organizmu, no to njih nije spriječilo da mi oduzmu dvije kuće, osobno vozilo, da me ovršavaju za neplaćene režije koji oni koriste i da mi brane pristup u moju kuću....
Za sve imam nepristrane svjedoke i mnoštvo urudžbirane dokumentacije sa kojom sam se obraćao za pomoć doslovno svim institucijama.
Što da radim?
Osim da je istučem, jer je to neprimjereno i ne pada mi na pamet nasilje.
Osim da si jednostavno oduzmem život, jer smisao života da budem ovršen doživotno i bez sve imovine nema smisla. Za tu soluciju također nisam nikako.

A ista negira bilo kakva solidarna dugovanja i želi svu imovinu, a meni svi krediti i uzdržavanje nje i djece...eto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Link ti je obrisan radi zaštite osobnih podataka, a što se tiče snimke, slobodno su vas mogli prijaviti oboje. Ne vidim što bi tu tebe oslobodilo, a gurnulo bi i nju u prekršajnu odgovornost.

Što se tiče izvanrednih pravnih lijekova, pogledaj od čl. 213. Prekršajnog zakona. S obzirom da se ne radi o uobičajenom postupku (obnove su rijetke), a i do sada nisi imao sreće s pravnim postupcima, mislim da je bolje da se niti ne upuštaš u to bez odvjetnika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Link ti je obrisan radi zaštite osobnih podataka, a što se tiče snimke, slobodno su vas mogli prijaviti oboje. Ne vidim što bi tu tebe oslobodilo, a gurnulo bi i nju u prekršajnu odgovornost.

Što se tiče izvanrednih pravnih lijekova, pogledaj od čl. 213. Prekršajnog zakona. S obzirom da se ne radi o uobičajenom postupku (obnove su rijetke), a i do sada nisi imao sreće s pravnim postupcima, mislim da je bolje da se niti ne upuštaš u to bez odvjetnika...

Zašto je bolje da se ne upuštam u te postupke, ako je jasno vidljivo da je ista razbijala, da je ista meni govorila ustašo, to je govor mržnje, da je ista prijetila da će se osvetiti, a nakon svega je ona izjavila da sam ja razbijao i da sam ja govorio njoj da je četnikuša....dakle, vrlo jasna njezina histerija, odbijanje plaćanja bilo kakvih sudjelovanja u režijama i apsolutno, apsolutno nemam niti najmanje krivnje...
Ne, neću se pomiriti da sam ni kriv ni dužan dobio zabranu pristupa u kuću u kojoj sam se rodio, a da je ona neprijavljeno u svoj mojoj imovini.....

 

Nema veze što je link obrisan, ona je bila pod utjecajem alkohola, nju nitko nije alkotestirao, ja sam alkotestiran i kao i uvijek imam 0,0 promila (ne pijem), ona nije imala nikakve ozljede, ja sam zatražio liječničku pomoć dva puta, u povijesti bolesti piše napadnut tjelesnom silom, ogrebotine, crvenila, no žene se nikako ne privode, nego isključivo vlada nekakva opsesija da su muškarci zvijeri, zlotvori, alkoholičari, nasilnici, mada je sve to netočno u mnogim slučajevima.

Dakle, ostalo mi je prema tom članku tražiti obnovu postupka. Učiniti ću to.
Hvala. Ne odustajem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija