Jump to content

dokazivanje dara u novcu


Gomanka

Preporučene objave

Molim za mišljenje vezano za sudski postupak i dokazivanje dara u novcu.

U tijeku ostavinskog postupka nakon smrti muža upućena sam u parnicu koja se  tiče uračunavanja dara u novcu u ostavinsku masu koji je (novac) primio sin mojega pokojnog muža, tj. moj posinak za kupnju nekretnine (kuće) prije 20 godina. Naime formalno je na kupoprodajnom ugovoru kao kupac bio naveden i potpisan sin(posinak). No, nakon kupovine kuće posinak je svojevremeno sa  ocem i majkom sklopio ugovor o doživotnom korištenju te kuće jer su oni (roditelji) "svojim novcem sudjelovali u kopovini te kuće". Sada tijekom sudskog postupka sin tvrdi da je taj ugovor kojim je roditeljima dao pravo doživotnog korištenja kuće potpisao "ne znajući što potpisuje" i negira da su roditelji njemu dali novac za kupnju kuće nego tvrdi da je on posudio novac od treće osobe koji je i vratio. Isto tvrdi danas i njegova majka i još 4 svjedoka.

Zanima me kolika je pravna snaga ovih sadašnjih izjava svjedoka u odnosu na davno potpisan i (ovjeren kod javnog bilježnika) ugovor između roditelja i sina u kojem stoji da  on daje pravo doživotnog korištenja kuće jer su , kako stoji u ugovoru, roditelji "svojim novcem sudjelovali u kopovini te kuće". 

uređeno: od Gomanka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Gomanka je napisao:

Zanima me kolika je pravna snaga ovih sadašnjih izjava svjedoka u odnosu na davno potpisan i (ovjeren kod javnog bilježnika) ugovor između roditelja i sina u kojem stoji da  on daje pravo doživotnog korištenja kuće jer su , kako stoji u ugovoru, roditelji "svojim novcem sudjelovali u kopovini te kuće". 

ako posjedujete taj ugovor priložite ga kao dokaz (kopiju).

porezna prijava bi trebala sadržavati izjavu o porjeklu novca za kupovinu kuće. pokušajete je dobiti od porezne ili se pozovite na tu prijavu poreza ( neka sud traži od porezne ako  vama  ne daju poreznu prijavu). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom korištenju sam predala sudu i tražila vještačenje kuće da se utvrdi njena vrijednost, no sud je izjavio da ima dovoljno dokaza da zaključi proces i odbio je moj zahtjev za vještačenjem. Očito ću dakle izgubiti spor. Ne znam da li je kod porezne prijave 1997. kad je kuća kupljena posinak imao obvezu dostaviti poreznoj upravi izjavu o porijeklu novca. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Gomanka je napisao:

U tijeku ostavinskog postupka nakon smrti muža upućena sam u parnicu koja se  tiče uračunavanja dara u novcu u ostavinsku masu koji je (novac) primio sin mojega pokojnog muža, tj. moj posinak za kupnju nekretnine (kuće) prije 20 godina. Naime formalno je na kupoprodajnom ugovoru kao kupac bio naveden i potpisan sin(posinak). No, nakon kupovine kuće posinak je svojevremeno sa  ocem i majkom sklopio ugovor o doživotnom korištenju te kuće jer su oni (roditelji) "svojim novcem sudjelovali u kopovini te kuće".

Puno je tu nedefiniranoga.

Prvo, ako nigdje ne piše koliko su novca roditelji dali sinu, to je moglo biti 80% ali i 10%. Imate li dokaz koliko?

Drugo, to nije samo novac oca, nego vjerojatnije bračna stečevina njih oboje, pa je pola iznosa dar od majke.

Treće, ako su oni živjeli u toj kući, sin bi se mogao pozivati na to da su korištenjem kuće 'namireni' za to ulaganje...

itd...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, Gomanka je napisao:

Imovine ima, radi se o dvjema kućama u kojima žive djeca pokojnoga sa svojim obiteljima. Ne želim tražiti svoj dio u tim nekretninama (a niti bi mi oni dali). 

Ako je on upisan u zemljišnim knjigama kao vlasnik/suvlasnik, nemate vi što potraživati udio nego kao supruga/udovica pokojnika spadate po zakonu u krug nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sin je "kupio" kuću sa 20 godina života bez ijednog dana radnog iskustva i bez kune prihoda do tada (vidljivo je iz dokaza HZMO i dokaza od Porezne uprave). A propos odgovorova korisnika Veteran: Ja ne tražim dio u toj kući nego da se novac kojim je kuća kupljena smatra darom roditelja (dakle 1/2 od oca i 1/2 od majke). I u kući nije nikad živio već ima podstanare.

uređeno: od Gomanka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Gomanka je napisao:

Imovine ima, radi se o dvjema kućama u kojima žive djeca pokojnoga sa svojim obiteljima. Ne želim tražiti svoj dio u tim nekretninama (a niti bi mi oni dali). 

dali  su kuće postale vlasništo djece i kako?

nasljednik  ste pokojnog muža. nasljednici   dijele nasljedstvo na  jednake djelove. ako zbog darovnog ugovora niste ništa nasljedili kao  supruga imate pravo na nužni dio.

ako vam ne  žele dati nužni dio neka vas isplate.

upisano pravo  uživanja se briše nakon smrti korisnika tog prava. pravo uživbanja se ne  nasljeđuje. 

ako ste upisni kao korisnik tog prava imate pravo koristiti predmetnu kuću.

 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija