Jump to content

dostava izvanrednog otkaza radniku


andujar

Preporučene objave

prije 2 sati , andujar je napisao:

Kako ispravno dostaviti izvanredni otkaz radniku koji je otišao u inozemstvo, i što

prije 2 sati , andujar je napisao:

Kako ispravno dostaviti izvanredni otkaz radniku koji je otišao u inozemstvo, i što se smatra datumom dostave otkaza tj. zadnji radni dan.

hvala

se smatra datumom dostave otkaza tj. zadnji radni dan.

 

Štovani,

je li radnik zaposlen na neodređeni vremenski period ili ? Ukoliko je na određeno vrijeme, a niste predvidjeli mogućnost davanja izv. otkaza, tada ovaj način otkazivanja radnog odnosa nije moguć.

No, ukoliko ste predvidjeli, tj radni odnos je na neodređeno, izvanredni otkaz ugovora u radu mora biti pismen i obrazložen i prihvatljiv je samo (Citiram zakon) ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć. Također bitno za napomenut je da ugovor o radu se može izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

 

Isto tako datum otkaza ugovora o radu se smatra dan kad ste uručili otkaz pismenim putem vašem radniku, te mu od tada teće otkazni rok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

Radnik je zaposlen na neodređeno, i u vremenskom roku su urađeni svi prethodni koraci, kao što sam napisao, radnik je u inozemstvu, i ne dolazi na posao,što je osobito teška povreda radne obveze...

To mi i jest pitanje, kada se smatra da sam uručio otkaz s obzirom da je radnik u inozemstvu, i neće osobno primiti taj otkaz... jeli dovoljno jedan put poslati preporučeno s povratnicom, ili da idem s dostavom putem javnog bilježnika, ili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Imam pitanje ako mi netko moze pomoć? 01.12.17. (PETAK) .donesena je odluka o mojem izvanrednom otkazu.Taj dan je bio i zadnji dan za donosenje odluke ( 15- ti dan). Odluku sam primila postom u ponedjeljak 04.12.17. U odluci o otkazu je navedeno kako mi radni odnos prestaje danom donosenja odluke. No na kraju otkaza mi isto tako pise da mi radni odnos prestaje danom dostave otkaza. U odjavi sa mirovinskog stoji mi datum odjave 01.12.17. Ono sto me zanima je sljedece:

1) Da li je samim time otkaz nezakonit i kako sud gleda na to?

2) po tome sam otkaz dobila sa dva razlicita datuma

3) odjavljena sam dok jos niti nisam znala da sam dobila otkaz

Odradila sam sve po zakonu, trazila zastitu prava, ( KOJU JE POSLODAVAC NARAVNO ODBIO) navedena mu je ta cinjenica na koju se nije ocitovao. Tuzila poslodavca i cekam sud.

 

uređeno: od housewife-35
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, housewife-35 je napisao:

U odluci o otkazu je navedeno kako mi radni odnos prestaje danom donosenja odluke. No na kraju otkaza mi isto tako pise da mi radni odnos prestaje danom dostave otkaza. U odjavi sa mirovinskog stoji mi datum odjave 01.12.17. 

Po čl. 113. ZPP, ako je pismeno upućeno preko pošte, preporučenom pošiljkom ili telegrafski, dan predaje pošti smatra se danom predaje. Pitanje za Vas, jesu li isti dan donijeli odluku i predali je na poštu, ukoliko jesu, tada se smatra da je dan donošenja odluke i dan dostave isti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Borbena7 je napisao:

Po čl. 113. ZPP, ako je pismeno upućeno preko pošte, preporučenom pošiljkom ili telegrafski, dan predaje pošti smatra se danom predaje. Pitanje za Vas, jesu li isti dan donijeli odluku i predali je na poštu, ukoliko jesu, tada se smatra da je dan donošenja odluke i dan dostave isti?

Hvala Borbena.... jesu isti dan su predali.

Kako su mogli biti sigurni da cu postu primiti? Negdje sam procitala da ako ne primim postu, otkaz se izvjesi na oglasnu plocu i kroz 8 dana se skida i onda vrijedi otkaz. Ovako sam dobila otkaz i odjavili su me , dok ja jos nisam ni znala, a bila sam na slobodnom vikendu.u zakonu stoju da me se odjavljuje sa onim danom kada sam postu potpisala i preuzela, a poslodavac to zna kada mu se vrati povratnica i tada ima rok odjaviti me 24 sata unazad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu mogli znati da ste primili poštu.

Poslodavac prema čl. 112. Zakona o mirovinskom osiguranju, mora odjaviti radnika u roku 24 sata od prestanka rada, odnosno prestanka radnog odnosa, ali problem je kada se izvanredno otkazuje ugovor o radu te je odluka o otkazu radniku poslana poštom.
Kada se izvanredni otkaz šalje poštom, radni odnos prestaje danom uručenja izvanrednog otkaza radniku, o čemu će poslodavac biti obaviješten tek kada primi povratnicu, a tada mu je u pravilu već protekao rok od 24 sata od dana kada je radniku prestao radni odnos i u kojem roku je morao odjaviti radnika pri HZMO-a. Kako u ovom slučaju radni odnos prestaje danom dostave odluke o otkazu radniku, te HZMO s tim danom utvrđuje prestanak svojstva osiguranika. U toj situaciji nemoguće je odjaviti radnika u zakonom propisanom roku, pa poslodavac može odjaviti radnika tek u roku 24 sata od trenutka primitka povratnice na kojoj je vidljivo da je radnik otkaz primio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Nisu mogli znati da ste primili poštu.

Poslodavac prema čl. 112. Zakona o mirovinskom osiguranju, mora odjaviti radnika u roku 24 sata od prestanka rada, odnosno prestanka radnog odnosa, ali problem je kada se izvanredno otkazuje ugovor o radu te je odluka o otkazu radniku poslana poštom.
Kada se izvanredni otkaz šalje poštom, radni odnos prestaje danom uručenja izvanrednog otkaza radniku, o čemu će poslodavac biti obaviješten tek kada primi povratnicu, a tada mu je u pravilu već protekao rok od 24 sata od dana kada je radniku prestao radni odnos i u kojem roku je morao odjaviti radnika pri HZMO-a. Kako u ovom slučaju radni odnos prestaje danom dostave odluke o otkazu radniku, te HZMO s tim danom utvrđuje prestanak svojstva osiguranika. U toj situaciji nemoguće je odjaviti radnika u zakonom propisanom roku, pa poslodavac može odjaviti radnika tek u roku 24 sata od trenutka primitka povratnice na kojoj je vidljivo da je radnik otkaz primio.

A to sto su mi u otkazu naveli dva razlicita datuma o prestanku radnog odnosa...ima li to kakve veze....

 

Mozda sam u krivu, ali po tome ispada da sam mogla raditi dva dana ( slucajno pao slobodan vikend) ne znajući da su me odjavili...

 

Screenshot_20180422-155336.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija