Jump to content

Obiteljska mirovina - žalba


MarkoDelija

Preporučene objave

Pozdrav ljudi, već sam bio ovdje u par navrata oko izračuna obiteljske mirovine oca, umirovljenoga kao DVO...
Svi su mi govorili da imam pravo na 70% mirovine koju je otac imao u trenutku smrti, na kraju se ispostavilo da to nije točno... :-D

Naime dobio sam riješenje i išlo je tako da su se njegovi osobni bodovi množili sa koef. 0.7 i AKM 63,29kn. I ispala je veća mirovina od one sa 70% njegove mirovine za oko 700kn.
Mirovina je u potpunosti dodjeljena prema ZOMO, ništa prema Zakonu o braniteljima.
Nego njegovi osobni bodovi su bili manji nego kada je on išao u mirovinu za oko 10 bodova gdje mi je "smazano" oko 650kn... Kad sam provjerio o čemu se radi ispalo je da su mu razdvojili mirovinu bez njegova zahtjeva oni sami i tu oduzeli te bodove a mirovina mu je ostala u lipu ista.
I sada sam malo razgovarao sa prijateljom jednim koji mi je rekao da pogledam dobro zakon i na sve napišem žalbu, da nemam što izgubiti... Pa sam odmah danas predao žalbu gdje sam ukazao na ove stavke:

Moj otac je umirovljen od 01.07.2003. sa 40 godina radnog staža u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad gdje je pri izračunu mirovine imao 85,9526 osobnih bodova  dok u postupku izračuna obiteljske mirovine njegov broj osobnih bodova iznosi  75,4791. To smanjenje se dogodilo zbog razdvajanja mirovine moga oca obavljeno od strane HZMO-a bez njegova zahtjeva i pristanka, to smanjenje sada za oko 650,00kn smanjuje moju obiteljsku mirovinu dodijeljenu prema zakonu o mirovinskom osiguranju.

Nepobitna činjenica je da je moj otac branitelj i dragovoljac Domovinskog rata od 28.06.1991. do kraja Domovinskog rata 30.06.1996. sa 1830 dana provedenih u borbenom sektoru Ministarstva obrane Republike Hrvatske, časnik Hrvatske vojske službeno je postao prvim ukazom predsjednika Republike Hrvatske 05.01.1992. činom Satnika. Od samog dana stupanja u Domovinski rat 28.06.1991. bio je na zapovjednim dužnostima te ustrojbenom mjestu zapovjednika satnije 106. Brigade HV, 130 Brigade HV, borbeno taktičke skupine Vojne policije u Dubrovačkom zaleđu, zapovjednik satnije borbene bojne Vojne policije u operaciji „Maslenica“ te od travnja 1994. zapovjednik 1. satnije (satnija bojno oklopnih vozila) 68. bojne Vojne policije sa kojeg je mjesta i umirovljen te razriješen dužnosti odlukom načelnika personalne uprave MORH-a brigadira Vlade Čondića zbog dugotrajnog bolovanja i liječenja. Kod iste te bolesti je došlo do tolikoga pogoršanja da mu je 24.11.2016 rješenjem HZMO-a  dodijeljeno na 5 stavki u zbrojenom postotku 250% tjelesnog oštećenja, 100% jedinstveno te je 26.11.2017. od posljedica iste bolesti preminuo.

Prema Članku 3. i Članku 5. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji moj otac je branitelj(čl. 3.) i dragovoljac(čl. 5.) Domovinskog rata.

Prema Članku 40. Stavak (1) c) Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji ja kao djete umrloga hrvatskog branitelja imam pravo na obiteljsku mirovinu prema zakonu o Hrvatskim braniteljima.

Prema Članku 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji u kojem stoji: Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo - Obzirom na status dragovoljca i 1830 dana borbenog sektora ovim člankom imam pravo na povećanje osobnih bodova oca za 40%. 

Dakle samo prema gore navedenom smatram da je pri određivanju moje obiteljske mirovine kao i osobnih bodova moga oca došlo do nepovoljnog izračuna obiteljske mirovine na moju štetu što je utjecalo na vrijednost obiteljske mirovine te bih molio da se ista nepravda ispravi.

 

Zanima me što mislite dali bi ovo moglo proći, razgovarao sam sa jednim pravnikom koji je rekao da je ispravna žalba i da mi ovaj dio o dodatku od 40% na osobne bodove nema šanse da mogu pobiti jer ne može mu nitko uzeti borbeni sektor i status dragovoljca... 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uočio sam nekakve nelogičnosti u tvom pisanju. Ako ti je otac umirovljen kao DVO onda nije umirovljen prema ZOMO nego prema Zakonu o mirovinskom osiguranju za DVO i OSO. Umro je uslijed bolesti koja mu nije priznata kao posljedica sudjelovanja u ratu tako da se na tebe ne odnose odredbe ZOPHB. Što se tiče uvećanja osobnih bodova za vrijeme sudjelovanja u DR to vrijedi tek od 1.1.2019 za obiteljsku mirovinu koja se računa prema ZOMO

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma puno je nelogičnosti u svemu...

 

On je umirovljen rješenjem u kojem stoji da je utvrđeno da je rješenjem uprave za ljudske resurse MORH-a osiguraniku prestala djelatna vojna služba uz častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu prema zakonu ii pravima DVO,PS i OSO. Dalje u rješenju gdje god se spominje nekakav članak oko bilo kakvog obračuna ili bilo čega se spominju članci ZOMO.

Ja sam dobio obiteljsku mirovinu prema ZOMO, dakle kako članak kaže trebao bi imati pravo na dodatak na status dragovoljca i 1830 dana borbenog sektora.

Nekakvo razdvajanje mirovine su mu napravili bez njegovog zahtjeva i ičega i oduzeli bodove. Još je otac slijep bio potpuno, napola paraliziran i još koješta i pošta mu prosljeđivana u dom gdje on to nit je vidio o čemu se radi a tko zna jeli uopće dobio riješenje jer mi smo ga dobili tek kad je preminuo u zatvorenoj koverti...

A ako prema zakonu o braniteljima nemam prava jer je DVO kako su mi govorili i otepavali me ovi iz MB, kako onda imam pravo na uvećanje bodova prema tom članku zakona o braniteljima, kako tamo stoji članak da on je branitelj i dragovoljac, kako stoji članak da ja kao dijete umrlog branitelja imam pravo na obiteljsku mirovinu prema zakonu o braniteljima...

Oko ove bolesti, ako ja ovdje imam papire medicinske da je obolio za rata, ako imam papir da je umirovljen zbog dugotrajnog bolovanja i liječenja, kako su mu mogli recimo dati toliko tjelesno oštećenje i koješta a sve naknade i bilo što što se novca tiče odbiti... 

Što je još nelogično došao sam do čovjeka koji je bio isto satnik, dvo, potpuno isto riješenje o mirovini, čak ima koju godinu manje staža, isti članci, sve isto navedeno a mom ocu mirovina 2930kn a njemu 3680kn, čovjek kada je vidio rješenja i usporedio nije mogao vjerovati, pa kaže njega izgleda nisu bodovali za čin satnika...

Tak da meni tu puno toga nema logike, ali nadam se da ću barem uspjeti dobiti ovo povećanje bodova za status dragovoljca i više od 1440 dana BS... Ako me sada odbiju jer kako velite ide od 1.1.2019. valjda ću onda moći dobiti novi izračun mirovine...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razdvajanje mirovina je napravljeno a da se nitko od branitelja nije pitao, tako da tvoj otac nije iznimka.

Zašto mu pošta nije dolazila na kućnu adresu da se moglo u određenom  vremenskom periodu uložiti žalba na rješenje ? 

Otac ti je obolio u DR ali vještaci mu to nisu priznali i nije dobio status RVI.sad je prekasno.

Svi postoci invalidnosti ne donose materijalnu naknadu.samo invalidnost sa statusom RVI ( 20%-100%).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, buda2 je napisao:

Razdvajanje mirovina je napravljeno a da se nitko od branitelja nije pitao, tako da tvoj otac nije iznimka.

Zašto mu pošta nije dolazila na kućnu adresu da se moglo u određenom  vremenskom periodu uložiti žalba na rješenje ? 

Otac ti je obolio u DR ali vještaci mu to nisu priznali i nije dobio status RVI.sad je prekasno.

Svi postoci invalidnosti ne donose materijalnu naknadu.samo invalidnost sa statusom RVI ( 20%-100%).

A dobro to je sve ispalo kako je ispalo ali ovo me najviše zanima jer na to imam pravo jer sam umirovljen po zakonu o hzmo:

Prema Članku 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji u kojem stoji: Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo - Obzirom na status dragovoljca i 1830 dana borbenog sektora ovim člankom imam pravo na povećanje osobnih bodova oca za 40%. 

Samo me zanima dali će mi dati odmah po žalbi obzirom da mirovinski dio zakona ide od 2019. jer sam saznao da se nekima daje odmah jer je obiteljska mirovina te ako me odbiju dali ću moći 2019. podnijeti zahtjev za novi izračun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, MarkoDelija je napisao:

A dobro to je sve ispalo kako je ispalo ali ovo me najviše zanima jer na to imam pravo jer sam umirovljen po zakonu o hzmo:

Prema Članku 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji u kojem stoji: Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo - Obzirom na status dragovoljca i 1830 dana borbenog sektora ovim člankom imam pravo na povećanje osobnih bodova oca za 40%. 

Samo me zanima dali će mi dati odmah po žalbi obzirom da mirovinski dio zakona ide od 2019. jer sam saznao da se nekima daje odmah jer je obiteljska mirovina te ako me odbiju dali ću moći 2019. podnijeti zahtjev za novi izračun?

Ako po zakonu ide od 01.01.2019. moraš sačekati taj datum.nemožeš se žaliti na nešto što još nisi ni dobio.

Ako saznaš da je netko dobio ( kako navodiš) nastoj vidjeti rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nećeš imati pravo po tom članku jer on počinje važiti od 1.1.2019 i neće se primjenjivati retroaktivno. Taj članak vrijedi samo za one obiteljske mirovine koje se računaju prema općim propisima. Tvoj otac je kod odlaska u mirovinu koristio odredbe zakona koji sam naveo u prijašnjem postu i to znači da mu je osobni bod već uvećan za 45%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , gonzo-stari je napisao:

Nećeš imati pravo po tom članku jer on počinje važiti od 1.1.2019 i neće se primjenjivati retroaktivno. Taj članak vrijedi samo za one obiteljske mirovine koje se računaju prema općim propisima. Tvoj otac je kod odlaska u mirovinu koristio odredbe zakona koji sam naveo u prijašnjem postu i to znači da mu je osobni bod već uvećan za 45%.

Sada mi tek nije jasno, jer on je umirovljen sa 40 godina staža, 12 godina HV, a prije rata je bio pomorac i sl. (velika primanja) imao primanja ono da je sa mjesečnom plaćom malte ne mogao auto kupit i sad da nije umirovljen sa tih 45% dodatka na osobni bod, obzirom da je s tim dobio 2930kn on bi za 40 godina staža i sve dobio oko 1500kn mirovine?? Brr pa ne znam više što reći...

I ovo ne ide retroaktivno a u zakonu je donešenom u 12. mjesecu te samo prolongirano do 1.1.2018. a i vidim da ljudi pišu ovdje da već sada oni sa najnižom mirovinom dobivaju sada ovaj mjesec povećanje i još ljudi umirovljeni u iste mirovine, zbog opće ili prof. nesposobnosti navode koliko im je dignuta mirovina jer su provjerili u hzmo... eh Bože dragi... Neznam više tko tu koga u tim zakonima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Povećanja koja navodiš i koja sada dobivaju oni s najnižim mirovinama, a imaju status branitelja, se odnosi na povećanje po 0,50 kn po danu, za one koji su umirovljeni po ZOMO. Tvoj otac nije bio u toj kategoriji već je umirovljen po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja za DVO tako da mu se prosječni vrijednosni bod računao samo od 1998 pa do nadnevka umirovljenja. Da je bio umirovljen po općim propisima, ili da je bio umirovljen u starosnoj mirovini, a kažeš da je imao veliku plaću onda bi mu mirovina bila puno veća jer bi mu se PVB računao za cijeli radni staž. Drugim riječima, poštovani @prof bi rekao da DVO nisu bili branitelji jer oni koji su umirovljeni po odredbama članka 11 i članka 6a su dobro popušili pošto se na njih ništa od odredbi novog zakona ne odnosi. Ne poznajem činjenice u rješenju tvog oca o mirovini iz 2003 tako da ti preciznije niti ne mogu odgovoriti, ali ovo ti je grubi sažetak koji ni mene ne veseli jer sam u i ja umirovljen prema članku 11. 2004. godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , gonzo-stari je napisao:

Povećanja koja navodiš i koja sada dobivaju oni s najnižim mirovinama, a imaju status branitelja, se odnosi na povećanje po 0,50 kn po danu, za one koji su umirovljeni po ZOMO. Tvoj otac nije bio u toj kategoriji već je umirovljen po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja za DVO tako da mu se prosječni vrijednosni bod računao samo od 1998 pa do nadnevka umirovljenja. Da je bio umirovljen po općim propisima, ili da je bio umirovljen u starosnoj mirovini, a kažeš da je imao veliku plaću onda bi mu mirovina bila puno veća jer bi mu se PVB računao za cijeli radni staž. Drugim riječima, poštovani @prof bi rekao da DVO nisu bili branitelji jer oni koji su umirovljeni po odredbama članka 11 i članka 6a su dobro popušili pošto se na njih ništa od odredbi novog zakona ne odnosi. Ne poznajem činjenice u rješenju tvog oca o mirovini iz 2003 tako da ti preciznije niti ne mogu odgovoriti, ali ovo ti je grubi sažetak koji ni mene ne veseli jer sam u i ja umirovljen prema članku 11. 2004. godine

Ma sve je to... da ne kažem što... Ispada da je ćaća kriv što je imao sreću da ga neko nije upucao pa bi ona bio branitelj izgleda...

A čudan mi je i sami članak...

Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo, i to:

Znači ovdje točno piše Članovima obitelji koji ostvaruju mirovinu prema ZOMO (to sam ja) se povećava osobni bod... Nigdje se  ne navodi da otac mora biti umirovljen prema ZOMO... Jer koliko ja shvaćam članak on govori da su to sada moji bodovi... Ahhh...

 

prije 12 sati , gonzo-stari je napisao:

Povećanja koja navodiš i koja sada dobivaju oni s najnižim mirovinama, a imaju status branitelja, se odnosi na povećanje po 0,50 kn po danu, za one koji su umirovljeni po ZOMO. Tvoj otac nije bio u toj kategoriji već je umirovljen po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja za DVO tako da mu se prosječni vrijednosni bod računao samo od 1998 pa do nadnevka umirovljenja. Da je bio umirovljen po općim propisima, ili da je bio umirovljen u starosnoj mirovini, a kažeš da je imao veliku plaću onda bi mu mirovina bila puno veća jer bi mu se PVB računao za cijeli radni staž. Drugim riječima, poštovani @prof bi rekao da DVO nisu bili branitelji jer oni koji su umirovljeni po odredbama članka 11 i članka 6a su dobro popušili pošto se na njih ništa od odredbi novog zakona ne odnosi. Ne poznajem činjenice u rješenju tvog oca o mirovini iz 2003 tako da ti preciznije niti ne mogu odgovoriti, ali ovo ti je grubi sažetak koji ni mene ne veseli jer sam u i ja umirovljen prema članku 11. 2004. godine

Kako u rješenju stoji - utvrđeno je da su ispunjeni uvijeti za priznanje prava na obiteljsku mirovinu prema članku 65. st.1 točki 3 i 69 ZOMO te se priznaje pravo na obiteljsku mirovinu prema članku 72.. stavku 2. ZOMO-a.
Svota se utvrđuje da se osobni bodovi mirovine umrloga korisnika pomnože sa mirovinskim faktorom 0,7 iz članka 87 st. 1. točke 9. ZOMO-a i AKM... 
Prema članku 95. st. 1. ZOMO-a obiteljska mirovina određena je u mjesečnoj svoti i isplaćuje se unatrag.

Dakle ja ništa nemam sa zakonom o braniteljima niti DVO...

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija