Jump to content

Darovnica


Alan Nala

Preporučene objave

Molim lijepo za odgovor.

Ako mi majka ima 3/5 kuce vrijednosti 130000e i zeli meni kao sinu to darovati zanimaju me dvije stvari.

1.      Da li I koliko placam to darivanje  preko darovnice I ako da, da li postoji nacin da se to prebaci bez placanja na neki nacin?

2.      Da li moja sestra moze jednog dana kada majka umre traziti pola od te 3/5 ili nekako pobit darovnicu posto nije nista dobila? Jedan odvjetnik mi je rekao da se darovnica moze pobiti i da bi morao s majkom potpisati ugovor o dozivotnom uzdrzavanju i da se samo to ne moze pobiti.

Puno hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Alan Nala je napisao:

Da li I koliko placam to darivanje  preko darovnice I ako da, da li postoji nacin da se to prebaci bez placanja na neki nacin?

Plaćanje,...u kojem smislu?...porez,sastavljanje ugovora,ovjera potpisa,pristojba na upis u z.k....,na što točno mislite?

 

Prije 12 minuta, Alan Nala je napisao:

Da li moja sestra moze jednog dana kada majka umre traziti pola od te 3/5 ili nekako pobit darovnicu posto nije nista dobila

Naravno da može zahtijevati svoj nužni dio(polovinu od dijela koji bi joj pripao temeljem zakona)

 

Prije 15 minuta, Alan Nala je napisao:

potpisati ugovor o dozivotnom uzdrzavanju i da se samo to ne moze pobiti

Odvjetnik je mislio da se teško može pobiti,ali da se nemože uopće pobiti je pogrešna konstatacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprike. Kada sam spomenuo placanje mislio sam na porez koji se placa drzavi na prosjek vrijednosti nekretnine. Zanima me da li postoji nacin prebacivanja bez tog placanja.

I za drugi dio to znaci da ne postoji nacin na koji bi meni moja majka dala svoje 3/5 a da mi sestra jednog dana ne moze zakonski to pobiti i traziti svoj dio? I ako se upisem u katastar nakon darovnice?

uređeno: od Alan Nala
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Alan Nala je napisao:

mislio sam na porez koji se placa drzavi na prosjek vrijednosti nekretnine. Zanima me da li postoji nacin prebacivanja bez tog placanja

U vašem slučaju nema plaćanja poreza.

 

Prije 22 minuta, Alan Nala je napisao:

za drugi dio to znaci da ne postoji nacin na koji bi meni moja majka dala svoje 3/5 a da mi sestra jednog dana ne moze zakonski to pobiti i traziti svoj dio?

Več rečeno,ugovor o dož.uzdržavanju je sigurnija opcija,no morate imati u vidu da bit takvog ugovora nije da se nasljednici izigraju,odnosno prikrate u svom nasljednom pravu,več da se ugovorne obveze izvršavaju onako kako glase.

 

Prije 28 minuta, Alan Nala je napisao:

ako se upisem u katastar nakon darovnice

Nebitno,obzirom da se radi o nužnom nasljedniku koji bi po redovitom postupku nasljeđivanja u odnosu na vas bio sunasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija