Jump to content

Koja je cca. zarada prosječnog odvjetničkog ureda


CARLOS

Preporučene objave

Ne.

Što je prosječni odvj. ured?

Može se desiti da cijeli mjesec ne zaradiš ništa jer stranke ništa ne plate, može se desiti da u mjesec dana zaradiš desetak milijuna kuna ili više.

 

Opet, teško je točno ocijeniti kolika je zarada jer mnogi odvjetnici uzimaju keš lovu na ruke, mnogi dobivaju na račune koji su u inozemstvu, tak da je teško ocijeniti koilo je ono što je iskazano na računu potpun podatak.

 

Na ovo je pitanje još teže dat točan odgovor nego na pitanje kako napisati tužbu u radnom sporu ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo bi se zahvalio na odgovoru, mislio sam da bi možda koji odvjetnik koji posjećuje ovaj sajt dao odgovor na način da svoju godišnju zaradu podijeli na 12 i tako dobije nekakav mjesečni iznos. Smisao je pitanja da se definira ako radiš u državnom poduzeću za 5000. kn, mj. što možeš očekivati ako pređeš u odvjetništvo. Puno je tu nepoznanica, počevši od grada gdje misliš raditi itd. ali možda se ipak može definirati nekakva prosječna zarada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš očekivati da te barem prvih godinu dana uzdržava cura / žena / roditelji :-D

 

A nakon toga, ovisi o tvojoj umješnosti, znanju, vezama, sreći i još milijun stvari. Pretpostavljam da je nekome tko danas postaje odvjetnik daleko teže nego prije 10-15 godina jer su stranke više -manje "podijeljene" među postojećim odvjetnicima. Naravno, govorim o slučaju da otvoriš svoj ured. Ja nisam siguran da bi imao hrabrosti na takav korak, pod pretpostavkom da već imam dobar posao.

 

Vjerojatno će ti biti zanimljiv podatak da u Njemačkoj oko 50% odvjetnika *životari* (Kako mi je naveo jedan kolega iz Njemačke) - mislim da ni kod nas nije bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko ne otvara ured tek tako, a da prije toga nije "osigurao" teren, a to traži određeno vrijeme, ali isto tako smatram da nema odvjetnika ispod 5000. kn mjesečno prihoda odnosno 60000 kn godišnje. Pitam se samo da li je takva plaća za njih životarenje??? Njemački pravni fakultet košta jako mnogo zato sumnjam da bi netko investirao u to da se radi o životarenju. Mislim da su to prilično napuhane priče kao i npr . priče naših gastajbajtera koji kažu da se vani ne cijeni škola već rad te da više zarađuje radnik na skeli nego doktor. Ako je to isitna pođite vanka operirat banalnu operaciju pa čete dobiti srčani kad vidite račun. Moji poznanici odvjetnici za RH. govore o nekakvim zaradama između 8000. kn do 12000. kn mjesečno. Molim odvjetnike koji posjećuju sajt da nešto kažu o svojim prihodima te komentiraju moje navode. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvi problem je naći stranke, drugi je naplata, ali ako imaš par stranki na paušalu (poželjno firmi) onda je to druga priča, svaki mjesec si siguran da češ imati nešto na računu.

nije mi jasno kako bi "ispitao teren" prije nego što si postao odvjetnik, a i s ovih 5000 kn se baš ne bih složio, ako tek razmišljaš o odvjetništvu prvo se raspitaj kod mlađih kolega odvjetnika, ima ih koji doista životare (pogotovo na početku i ako si sam) :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja sam jedan od onih koji su nacinili taj ludi korak i otisli u odvjetnistvo odmah po skupljene 3 godine staza. Situacija je bila takva da nisam imao namjeru biti vjezbenik i dalje za 4000 kn, a nisam bas ni od onih ljudi koji podnose tudje sefovanje, pa sam donio odluku da krenem dalje sam. Moja prednost je bila ta sto sam imao poslovni prostor za koji ne moram mjesecno dati nista. No isto tako moram reci da je stvarno tesko. Stranke bas ne padaju s neba, a i naplata je problem. Jasno mi je da prvih godinu dana ne mogu ocekivati cuda, no s vremenom ipak ocekujem da ce se situcija znatno poboljsati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Kao i u svakome poslu, sve je relativno. Ponekad u tisku se zna dogoditi da se neki iznosi odvj.honorara izlete, to su cifre od sto, dvjesto tis.kuna.. Međutim to su ekstremniji slučajevi. Koliko je Nobilo dobio od Kutlea? Za Haag? i sl..

Po tvome pitanju možemo zaključiti da si još mlad, naivan i "neišlifan".. Zašto se svi studenti pa i mladi dipl.pravnici već vide u vlastitim odvj.uredima. To ti tata i mama moraju otvoriti... Kao i većini odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom otvaranja ureda treba svakako imati na umu troškove odvjetničkog ureda, uz posl. prostor (koji možda imate svoj ili u zakupu) tu su doprinosi, članarina HOK-u, osiguranje odvjetnika, materijalni troškovi ureda (struja, grijanje, voda, telefon, kopirka, printer, papir...). U slučaju kada je mjesec "mršav" može se dofgoditi da ne samo da ne zaradite ništa, već da budete u minusu jer ne možete podmiriti sve troškove. Naravno, opet ako godišnje imate jedan veliki spor od sigurnih 100 000 kn ili firme na paušalu koje pokrivaju troškove, sve ostalo je Vaša zarada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Stvar je u tome da je država odobrila odvjetnicima monopol. A monopol zapravo odvjetni i nemaju. Ima ga Odvjetnička komota, a to znači desetak odvjetnika iz Zagreba, njihova rodbina i prijatelji. Ostali odvjetnici su na tržištu. Zarađuju svoj kruh posredovanjem između bezobraznih državnih institucija i jadnih građana. Primjr je i zadnj nastup u javnosti od strane rukovodstva Odvjetničke komore povodo nove tarife. Napravili su medvjeđu uslugu ogromnoj većini odvjetnika, zato što odvjetnici znaju i mogu uglavnom dobro razrješavati sukobe između građana i državnih institucija i od toga žive.

Pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija