Jump to content

Mala pomoć sa padom - droga


trackphish

Preporučene objave

. pao sam nedavno sa 3.9, jbg. sve oke po pitanju policajaca, na sudu priznanje, kajanje i slicno. samo me zanimaju neke stavke. 

1. tko mi donosi obavijest za sud - postar ili policija? posto imam poznanike kojima je policija u civilu ili odori urucila osobno doma, a nekima je poštar
2. postoji li mogućnost da, takoreći, presretnem tu obavijest da mi ni ne dode do doma nego nazovem ili posaljem upit u Prekršajni sud u Zagrebu (Av. Dub. 8) da cu se pojavit tad i tad?
3. postoji li mogucnost trazenja novcane kazne bez ljecenja? dakle da doslovno kazem da bi rade platio i to je to?
4. izuzev te obavijesti, dobiva li se jos ista na kucnu adresu?

zahvaljujem unaprijed, nadam se zeljenim odgovorima da to rijesim i nastavim sa zivotom, ili bar da se privremeno smirim itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Mala pomoć sa padom - droga

Da, dobit ćeš poziv od suda i tamo ćeš moći reći svoje.

Ovo što ti neki vele da su im donosili policajci se odnosilo na prekršajne naloge i sl. Ti si dobio od policije ono što trebaš dobiti, a dalje dobivaš od suda. policija ti dolazi jedino ako ne preuzimaš ono što ti sud šalje, pa ih sud pošalje u provjeru ili da te privedu.

Možeš zvati sud i u pisarnici provjeriti je li što došlo na tvoje ime, pa se čuti sa sutkinjom/sucem koja/koji vodi spis. Neki ipak šalju doma poziv, a s nekima se može i telefonom dogovoriti kada da dođeš.

Na kraju dolazi i presuda, a za nju vrijedi isto što i za poziv - kod nekih se može pokupiti na sudu, a neki inzistiraju da šalju doma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , drot13 je napisao:

Da, dobit ćeš poziv od suda i tamo ćeš moći reći svoje.

Ovo što ti neki vele da su im donosili policajci se odnosilo na prekršajne naloge i sl. Ti si dobio od policije ono što trebaš dobiti, a dalje dobivaš od suda. policija ti dolazi jedino ako ne preuzimaš ono što ti sud šalje, pa ih sud pošalje u provjeru ili da te privedu.

Možeš zvati sud i u pisarnici provjeriti je li što došlo na tvoje ime, pa se čuti sa sutkinjom/sucem koja/koji vodi spis. Neki ipak šalju doma poziv, a s nekima se može i telefonom dogovoriti kada da dođeš.

Na kraju dolazi i presuda, a za nju vrijedi isto što i za poziv - kod nekih se može pokupiti na sudu, a neki inzistiraju da šalju doma.

Ok, hvala na odgovoru, sve sam razjasnio osim jedne stvari. 

Oni mene samo terete za prekršaj koji sam napravio i koji piše na optužom prijedlogu/obavijesti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, vi ste prijavljeni za određeno djelo i navedeno vam je što ste prekršili i koji članak zakona, daljnji postupak odnosi se samo na to djelo i na taj prekršaj. Nema nikakvog dodavanja, oduzimanja, izmišljanja. Ako će vas netko goniti radi nečeg drugog, za to će ići posebni postupak. Ne znam na što vi mislite, što bi vam se moglo dodati, ali u konkretnom slučaju, od tog ne trebate strahovati. Prijavljeni ste za kršenje "te i te" odredbe, sudit će vam se za to i za ništa drugo. Ako naknadno počinite prekršaj ili budete prijavljeni, to je sasvim nova procedura. 

 

I dodatak, ako do sad niste kažnjavani, savjetujem pojavljivanje na sudu, priznanje djela i izraz kajanja, molbu za blažom kaznom, obećanje da više nećete raditi takva djela. To vam se više isplati nego nekakva obrana, jer ako ste prvi put prijavljeni to će vam se uzeti u obzir i izreći kazna ispod zakonskog minimuma. Također, to liječenje nije loša stvar. Nećete platiti kaznu, a možda vam i stvarno bude koristilo. Ako vam se izrekne ta mjera, to nije ništa strašno niti će vas tko etiketirati radi toga.

 

Što se tiče presretanja pošte, u Hrvatskoj je sve moguće, pa tako i to, pretpostavljam da vam ne odgovara da doma netko ne vidi da ste pali, što razumijem, možete se potruditi osobno naći poštara da vas nazove na privatni telefon kad to dođe i da to preuzme. INAČE, za navedenu stvar vrši se OSOBNA dostava, što znači da SAMO vi smijete to preuzeti i NITKO drugi, što u prijevodu znači da nitko ne mora ni znati što ste točno primili. To što poštari davaju svakom da se potpiše, opet je drugi problem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, sivko je napisao:

Dođe ti na isto samo se šalje VPS-u putem suda doji je presudu donio.

Pripremat ćeš se kad sud donese presudu tj.kad vidiš kako si prošao.

Okej hvala na odgovoru.

Evo zadnja dva pitanja:

1. Ima li smisla uzimati odvjetnika, pretpostavljam da nema za ovakve prve slučajeve?

2. Postoji li šansa da dobijem prekršajni nalog sa kaznom za platiti umjesto poziva na sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

@drot13

Evo prijatelj mi je danas bio na sudu radi iste situacije, skoro sa istom količinom smo roknuli, sa time da je i on punoljetan ali ide u 4. razred srednje skole. Kaže da je unutra bio svega oko 2 minute, i da nije stigao ništa pitati pošto mu je sudac nakon saslušanja rekao "idite, idite" i da će presudu dobiti za 2 tjedna poštom na adresu. E sad, moje nedoumice:

1. Dobiva li se presuda na sudu ili isključivo poštom na kućnu adresu?

2. Zašto mu sudac nije barem okvirno rekao kaznu koju može očekivati?

3. Smije li se sucu postaviti pitanje poput "koju kaznu razmatrate?" ili slično? Barem da se okvirno zna što očekivati.

 

EDIT:

Ja još uvijek čekam poziv za sud, bio sam jučer na PSUZ pitati ima li kakav predmet kod njih na moje ime, rekli su da je još prerano kao, iako je moj spomenuti prijatelj dobio nakom mjesec i pol poziv, a uskoro će otprilike taj period proći i u mojem slučaju.

uređeno: od trackphish
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, sivko je napisao:

1.doma će dobit

2.znači da ni on još ne zna

3.smije ali nije poželjno

Hvala na odgovoru.

Još jedan primjer: brat jednog mog drugog prijatelja je dobio presudu odmah na sudu. Dakle, dobivanje presude na sudu ili na kućnu adresu ovisi o sucu i o predmetu (koliko-toliko), a možda i o ispričanim stvarima?

Iskreno, ne shvaćam onda poantu dolaska na sud ako se presuda dobiva doma, ako već dolazim tamo na ročište/suđenje/štagod očekivao bih i presudu odmah, mislim ipak je to prekršaj i ne bi trebalo biti puno razmišljanja/razglabanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

pao sa 10g Cannabisa, dobio prekršajnu prijavu za posjedovanje, inspektor rekao da će doći kazna 5000kn zbog toga šta je prvi put i da se mogu žalit.. Dobio potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta i obavijest u kojoj je navedeno da je prekršen članak 3, stavak 1 iz Zakona o suzbijanju zloupotrebe droga, kažnjiv po članku 54, stavak 3. Moja izjava sastoji se od toga da nije moje, da mi je netko ubacio.

Moje pitanje je hoću li biti pozvan na sud, u kojem roku (tipa mjesec, dva i to) i hoću li osim kazne morati na testiranje na THC (u urinu, krvi itd.)? 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , trackphish je napisao:

Još jedan primjer: brat jednog mog drugog prijatelja je dobio presudu odmah na sudu. Dakle, dobivanje presude na sudu ili na kućnu adresu ovisi o sucu i o predmetu (koliko-toliko), a možda i o ispričanim stvarima?

Iskreno, ne shvaćam onda poantu dolaska na sud ako se presuda dobiva doma, ako već dolazim tamo na ročište/suđenje/štagod očekivao bih i presudu odmah, mislim ipak je to prekršaj i ne bi trebalo biti puno razmišljanja/razglabanja.

Ovisi o sutkinji/sucu, a bez obzira na prekršaj, trebaju sve odvagnuti i izreći kaznu. Rijetko presuda bude odmah...

 

Upravo sad, TanoSolo je napisao:

Moje pitanje je hoću li biti pozvan na sud, u kojem roku (tipa mjesec, dva i to) i hoću li osim kazne morati na testiranje na THC (u urinu, krvi itd.)? 

Dobit ćeš poziv na sud, možda za mjesec dana, a možda i za više od 6 mjeseci, ovisno o gužvi na sudu.

Moguće je da ti uz kaznu bude određeno i liječenje. Prvi ti je put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, drot13 je napisao:

Minimalna propisana kazna je 5000 kuna, a priznanje je uvjet za ublažavanje (pogledaj malo druge slične teme i kako su se ljudi branili). Ako ćeš se braniti da ti je netko ubacio, moguće je da ti ne povjeruje i svejedno te kazni, a onda ti neće ublažiti tu osnovnu kaznu.

Hvala najljepša!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , trackphish je napisao:

Hvala na odgovoru.

Još jedan primjer: brat jednog mog drugog prijatelja je dobio presudu odmah na sudu. Dakle, dobivanje presude na sudu ili na kućnu adresu ovisi o sucu i o predmetu (koliko-toliko), a možda i o ispričanim stvarima?

Iskreno, ne shvaćam onda poantu dolaska na sud ako se presuda dobiva doma, ako već dolazim tamo na ročište/suđenje/štagod očekivao bih i presudu odmah, mislim ipak je to prekršaj i ne bi trebalo biti puno razmišljanja/razglabanja.

Ako ima vremena napisat će je odmah i dat će ti.

Poanta je da se imaš pravo na obranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav.

Još nema poziva za sud na mapi, ali dosta toga sam saznao po pitanju presretavanja poziva i presude. Dakle, tko god hoće zaobić plave kuverte doma, neka slijedi ove upute (uspjeh nije zagarantiran jer dosta ovisi i do suca/sutkinje, ja sam zapeo na 4. koraku jer 3 tjedna mi se ne javlja gospodin koji vodi spisove u Petrovoj kako bi saznao jesu li poslali uopće optužni prijedlog).

 

1. Zoveš u centralu policijske postaje u koju si bio priveden.

2. Tražiš voditelja spisova u toj stanici.

3. Dobiješ ime voditelja spisova i preusmjerenje poziva u njegov ured.

4. Njega samo tražiš informaciju o tome je li tvoj optužni prijedlog broj X proslijeđen prekršajnom sudu. Ako je, tu PP više ne zoveš. Ako nije, probaj opet za 5-7 dana.

5. Sudska pisarnica PSUZ radi od 10 do 14 svaki radi dan. Odeš u tom intervalu tamo i popneš se na prvi kat, soba 116, 3-4 žene tamo rade. Kažeš im da bi trebao informaciju o tome je li imaju ikakav predmet na tvoje ime / protiv tebe. Dat ćeš osobnu i reći će ti broj predmeta i ime suca/sutkinje dodijeljen(e) tvom predmetu. "Fizički dio" obavljanja ovdje prestaje, zasad.

6. Zoveš sudsku centralu i tražiš preusmjerenje prema sucu/sutkinji po imenu koje su ti gospođe u pisarnici dale.

7. Ovo je važan dio - sa sucem/sutkinjom se isključivo dogovaraš o pozivu na sud i kasnije o presudi, ako već nisu poslali možeš opet otići i fizički podići, ako nisu ni sastavili obavijest/poziv možeš opet fizički otići i direktno se sa sucem/sutkinjom dogovoriti oko ročišta. 

8. Na ročištu, pred kraj, možeš tražiti osobno preuzeće presude za nekoliko dana umjesto slanja presude poštom na što se čeka još 2 tjedna.

 

Točke 7. i 8. uvelike ovise o samom sucu/sutkinji i generalno njihovom raspoloženju tako da postoji i već mogućnost ishoda slanja poštom i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

U petak će bit 3 mjeseca kako su me uhvatili, a poziva nema na mapi. Očito neka gužva ili nešto ako im toliko treba.

Moj prijatelj je u istoj policijskoj postaji završio kod istog inspektora uhvaćen od istog kvartovskog policajca i riješio sve unutar mjesec i pol, doduše on je maturant bio i imao 19 godina te nezaposlen dok sam ja student i imam 22 i radim koliko-toliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključio bih se u raspravu, prije dva dana su mene i prijatelja uhvatili sa malom količinom droge i mene odveli u policijsku postaju gdje su mi uručili obavijest o podnošenju optužnog prijedloga. Naveli su kako sam posjedovao 0,10 (nisu vagali preda mnom) droge amfetamin i počinio prekršaj prema čl. 3. st. 1.  Uručili su mi i obavijest o oduzimanju predmeta (praškaste materije). Nakon nekih 20 minuta su me pustili, nakon što sam potpisao sve što su mi dali. Mene sada zanima koja je daljnja procedura (nisam nikad kažnjavan po tome pitanju) i kakvu presudu mogu očekivati, i što sve šalju na kućnu adresu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, nisam nikada kažnjavan, studiram redovno i nemam prihode osim od rada preko servisa. Jedino me zanima da li se još nešto dobiva doma osim toga pošto sam pročitao ranije na forumu kako šalju na vještačenje. 

 

uređeno: od net96
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Malo da opet zagnjavim.

Ništa još uvijek od poziva, sa time da sam saznao da je danas jedan moj prijatelj koji je uhvaćen 10 dana poslije mene već dobio poziv za sud. E sad, pretpostavljam da to sve ovisi i od postaje do postaje pošto sam ja recimo bio u Petrovoj a on u nekoj na Črnomercu. Samo me brine kaj mi je danas ženska u pisarnici rekla da još ništa nisu zaprimili i da su tek prijedloge od 2. mjeseca dobili, a prijatelj i ja uhvaćeni početkom i sredinom travnja i kao što sam reko on već dobio poziv a poslije mene pao. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo, nakon dugih 4.5 mjeseci došao poziv. Samo je jedan papir, i samo je na jednoj strani isprintano, i piše "članak 54. stavak 3 Zakona o suzbijanju zlouporabe droga", glavna rasprava i to. Ništa posebno, čak ni količina ni zbog koje droge ni gdje sam uhvaćen ne piše, a ako se dobro sjećam prijatelj je dobio malo detaljniji poziv za sud gdje je sve to pisalo na više papira.

uređeno: od trackphish
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo da završimo sa ovime.

Bio nedavno na sudu, sutkinja izuzetno korektna (nije bilo zapisničarke ali je doduše bio jedan policajac), sve bilo gotovo za 5 minuta, jedino što sam pričekao pola sata da mi isprinta presudu i uplatnice ali tim bolje nisam morao osobno dolaziti po to na sud ili da doma dolazi poštom. Za 3.9g kazna 2000kn, umanjeno za 300kn zbog dva sata provedena u pritvoru (a u presudi piše proveden 1 dan u zatvoru, lol) i troškovi suđenja 100kn, sveukupno ispalo ~1250kn platit u prvih 30 dana, platio sam isti dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija