Jump to content

Povrat u prijašnje stanje


trapavi

Preporučene objave

Bok,

molim pomoć u sastavljanju žalbe na Rješenje o odbacivanju prijedloga za povrat u prijašnje stanje.

Naime, Rješenjem o ovrsi javnog bilježnika od 21.12.2017. određena je ovrha,na koju sam pisao prigovor 5.1.2018.,

koji je odbačen kao nepravovremen (zakasnio jedan dan).

Na to Rješenje o odbacivanju (nakon što sam ga zaprimio 24.1.2018.) podnosim prijedlog za Povrat u prijašnje stanje 24.01.2018.g., 

koji mi je sada također odbačen sa obrazloženjem da je nepravovremen???

U obrazloženju je navedeno da je "temeljem odredbe čl.12.st.2.Ovršnog zakona dopušten povrat u prijašnje stanje samo zbog propuštanja roka za žalbu i prigovor,dok je odredbom čl. 118.st.2 i 3 Zakona o parničnom postupku,u vezi čl.21.OZ-a,određeno da se prijedlog za povrat u prijašnje stanje mora podnijeti u roku od 8 dana računajući od dana kad je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje.Obzirom je ovršenik prijedlog za povrat u prijašnje stanje podnio dana 24.1.2018.g.,dok je dana 05.01.2018.g. prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje,to je protekao rok od 8 dana od dana kada je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje,pa je valjalo temeljem čl.121.st.1 ZPP-a u vezi čl.21 OZ-a,prijedlog ovršenika za povrat u prijašnje stanje odbaciti kao nepravovremen".

Nije mi jasno kako mi je istekao rok za nešto što sam propustio učiniti,kada još nisam niti znao da će mi prvi prigovor biti odbačen,jer sam (opravdano, službeni put) zakasnio 1 dan, pa zato sam i tražio naknadno povrat u prijašnje stanje.

Ako tko ima savjet što učiniti,bio bih mu zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo citata iz jednog stručnog rada: "Opravdani razlog mora biti događaj ozbiljnije prirode koji očekivano predstavlja smetnju stranci za poduzimanje procesne radnje. Kao opravdani razlozi spominju se dostava presude neukoj stranci bez pouke o pravnom lijeku, bolest stranke zbog koje je vezana uz postelju izvan sjedišta suda ili kvar na automobilu kojim stranka ide u sud. Povrat u prijašnje stanje se može tražiti i zbog razloga koji se dogodio punomoćniku stranke, što potvrđuje i sudska praksa primjerima kada se punomoćniku invalidu bitna proteza pokvarila ili zbog omaške odvjetnika koji je žalbu uputio običnim pismom. Razlozi koji ne opravdavaju povrat u prijašnje stanje su primjerice prekasno upućivanje spisa punomoćniku, okolnost da je supruga tuženika zaboravila obavijestiti svog supruga o pozivu za ročište na kojemu je donesena presuda zbog izostanka, smrt daljeg punomoćnikovog srodnika ili godišnji odmor punomoćnika."

Do kada je trajao službeni put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vratio sam se 05.01.18. kada sam i napisao i poslao prigovor na ovrhu, pa da sam se vratio na vrijeme-stigao bi poslat prigovor u roku, mislio sam da se nedjelja ne računa. Ali koliko vidim iz Sudskog rješenja,nije problem u (ne)opravdanom razlogu, već u roku za propuštanje Prijedloga za povrat, koji je istovjetan onome datumu kada sam ja poslao prigovor??!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebali ste odmah poslati i prijedlog za povrat u prijašnje stanje, ili najkasnije do 13.01.2018. Nažalost, dok Vas sud nije upozorio, Vi niste ni znali da ste zakasnili, a neznanje ne opravdava, nažalost. Ipak, napišite žalbu, navedite i to, nemate što izgubiti, a s ovrhovoditeljem se pokušajte dogovoriti, još uvijek stignete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , trapavi je napisao:

Bok,

molim pomoć u sastavljanju žalbe na Rješenje o odbacivanju prijedloga za povrat u prijašnje stanje.

Naime, Rješenjem o ovrsi javnog bilježnika od 21.12.2017. određena je ovrha,na koju sam pisao prigovor 5.1.2018.,

koji je odbačen kao nepravovremen (zakasnio jedan dan).

Na to Rješenje o odbacivanju (nakon što sam ga zaprimio 24.1.2018.) podnosim prijedlog za Povrat u prijašnje stanje 24.01.2018.g., 

koji mi je sada također odbačen sa obrazloženjem da je nepravovremen???

U obrazloženju je navedeno da je "temeljem odredbe čl.12.st.2.Ovršnog zakona dopušten povrat u prijašnje stanje samo zbog propuštanja roka za žalbu i prigovor,dok je odredbom čl. 118.st.2 i 3 Zakona o parničnom postupku,u vezi čl.21.OZ-a,određeno da se prijedlog za povrat u prijašnje stanje mora podnijeti u roku od 8 dana računajući od dana kad je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje.Obzirom je ovršenik prijedlog za povrat u prijašnje stanje podnio dana 24.1.2018.g.,dok je dana 05.01.2018.g. prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje,to je protekao rok od 8 dana od dana kada je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje,pa je valjalo temeljem čl.121.st.1 ZPP-a u vezi čl.21 OZ-a,prijedlog ovršenika za povrat u prijašnje stanje odbaciti kao nepravovremen".

Nije mi jasno kako mi je istekao rok za nešto što sam propustio učiniti,kada još nisam niti znao da će mi prvi prigovor biti odbačen,jer sam (opravdano, službeni put) zakasnio 1 dan, pa zato sam i tražio naknadno povrat u prijašnje stanje.

Ako tko ima savjet što učiniti,bio bih mu zahvalan!

Od žalbi na ova  rješenja kojima Vas je sud odbacio zbog nepravovremenosti, nemate velike koristi tj. šanse u Vam minimalne.

Nepravovremeni prigovor ovršenika protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave sud će odbaciti (kao što je i Vaš), osim ako se radi o prigovoru koji se podnosi iz razloga zbog kojih je dopuštena žalba protiv rješenja o ovrsi i nakon proteka roka za žalbu.

Čl. 57. st. 3 OZ. kaže da se rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave može pobijati žalbom nakon proteka roka (predviđena je u čl. 53.) iz razloga koji su navedenih u čl. 50. točkama 7., 9., 10. i 11. OZ  (točka 7. ako ovrhovoditelj nije ovlašten tražiti ovrhu na temelju ovršne isprave; točka 9. ako je tražbina prestala; točka 10. ako je ispunjenje tražbine, makar i na određeno vrijeme, odgođeno, zabranjeno, izmijenjeno ili na drugi način onemogućeno i točka 11. ako je nastupila zastara tražbine o kojoj je odlučeno ovršnom ispravom).

Znači, idite dalje sa prigovorom koji će svjesno biti izvan roka, ali se morate pozvati na bar jednu od ovih točaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Od žalbi na ova  rješenja kojima Vas je sud odbacio zbog nepravovremenosti, nemate velike koristi tj. šanse u Vam minimalne.

Nepravovremeni prigovor ovršenika protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave sud će odbaciti (kao što je i Vaš), osim ako se radi o prigovoru koji se podnosi iz razloga zbog kojih je dopuštena žalba protiv rješenja o ovrsi i nakon proteka roka za žalbu.

Čl. 57. st. 3 OZ. kaže da se rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave može pobijati žalbom nakon proteka roka (predviđena je u čl. 53.) iz razloga koji su navedenih u čl. 50. točkama 7., 9., 10. i 11. OZ  (točka 7. ako ovrhovoditelj nije ovlašten tražiti ovrhu na temelju ovršne isprave; točka 9. ako je tražbina prestala; točka 10. ako je ispunjenje tražbine, makar i na određeno vrijeme, odgođeno, zabranjeno, izmijenjeno ili na drugi način onemogućeno i točka 11. ako je nastupila zastara tražbine o kojoj je odlučeno ovršnom ispravom).

Znači, idite dalje sa prigovorom koji će svjesno biti izvan roka, ali se morate pozvati na bar jednu od ovih točaka.

Uh, ovo je sjajno rješenje, pod uvjetom da postoji neki od ovih razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija