Jump to content

Trebam savjet ( KUCA I PODJELA)


ditelinas4lista

Preporučene objave

Pozdrav svima.Trebam pravni savjet.Situacija je takva da sam zensko i udajem se brzo. Zivim sama s tatom i on ima prizemnicu, buduceg muza sutuacija jr jako teska ,a mi oboje radimo,njegovi zive svi zajedno (8članova) .Tata zeli darovat kucu meni,prepisat je na mene, da pravim kat i da ostanemo s njim i to nam odgovara, ja bih digla kredit jer sam bolje kreditno sposobna od njega,on je tek poceo radit ja vec imam za auto i brzo istjece.E sad pitanje je: dali ako nedaj boze dode danas sutra za 20 5o god do nekih problema,kazem samo se informiram da ja znam kako stvari stoje, nemojte me krivo shvatiti,ne mislim se razvodit al zelim znati okolnosti, ako bi doslo do toga dali on moze pravno odnijeti pola te kuce ili nesto,a ja sam vlasnik ,ili da je i tata nebitno,ako smo sagradili u braku taj kat.

ima li veze ako je prepisana na mene prije braka ili poslije braka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, ditelinas4lista je napisao:

Pozdrav svima.Trebam pravni savjet.Situacija je takva da sam zensko i udajem se brzo. Zivim sama s tatom i on ima prizemnicu, buduceg muza sutuacija jr jako teska ,a mi oboje radimo,njegovi zive svi zajedno (8članova) .Tata zeli darovat kucu meni,prepisat je na mene, da pravim kat i da ostanemo s njim i to nam odgovara, ja bih digla kredit jer sam bolje kreditno sposobna od njega,on je tek poceo radit ja vec imam za auto i brzo istjece.E sad pitanje je: dali ako nedaj boze dode danas sutra za 20 5o god do nekih problema,kazem samo se informiram da ja znam kako stvari stoje, nemojte me krivo shvatiti,ne mislim se razvodit al zelim znati okolnosti, ako bi doslo do toga dali on moze pravno odnijeti pola te kuce ili nesto,a ja sam vlasnik ,ili da je i tata nebitno,ako smo sagradili u braku taj kat.

ima li veze ako je prepisana na mene prije braka ili poslije braka.

 

darovana nekretnina je osobna imovina. bilo bi bolje darovanje napraviti prije sklapanja braka.

ko je vlasnik prizemlja vlasnik je i kata (osima ako se drugačije dogovori nakon etažiranja kuće).

ali bračni partner može potraživati ispltu 1/2 iznosa utršenogu izgradnju kata. ako ima dokaze o ulaganju.

ali i to je upitno obzirom dapostoji presuda Vrhovnog suda RH o dragovoljnom ulaganju u stambeni objekat radi poboljšanja životnih uvjeta.  VSRH presuda Broj: Rev 580/07-2

darovana imovina je osobna imovina onog kom se daruje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , ditelinas4lista je napisao:

Hvala na odg.A moze li jos jedno pitanje,ako bude u ovoj godini subvencija za kredite;dali bi imala pravo dobit subvencionalni kredit?

mislim da  ne prije udaje. subvencionirani kredit je za obitelji koje kupuju ili grade stambenu nekretninu.

zakonski u obitelj spadaju bračni partneri (muž i žena) i djeca. za djete rođeno u braku nakon ishođenja kredita subvencija se produžava za dvije godine. 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ditelinas4lista je napisao:

Hvala na odg.A moze li jos jedno pitanje,ako bude u ovoj godini subvencija za kredite;dali bi imala pravo dobit subvencionalni kredit?

Koliko znam, u prošloj godini je bilo samo za kupnju stana ili kuće. Ali ove godine će se nešto mijenjati, pa treba čekati kako će glasiti novi Zakon o stambenom kreditiranju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

ali bračni partner može potraživati ispltu 1/2 iznosa utršenogu izgradnju kata. ako ima dokaze o ulaganju.

ali i to je upitno obzirom dapostoji presuda Vrhovnog suda RH o dragovoljnom ulaganju u stambeni objekat radi poboljšanja životnih uvjeta.  VSRH presuda Broj: Rev 580/07-2

Oprez u vezi te presude!

U navedenoj presudi radi se o ulaganju u rekonstrukciju kuće koju je vanbračna partnerica naslijedila! Dakle, ulaganje u imovinu 'punice'.

Prvo - pravo potraživati povrat za takvo ulaganje zastaruje u roku 5 godina. Drugo - u opisanom slučaju ulaganje nije bilo u povećanje vrijednosti (dogradnju) nego rekonstrukciju.

Nadalje,tu se postavlja i pitanje dokazivanja ulaganja koje je vršeno i 'vlasitim radom' (ne postoje računi) kao i amortizacije i koristi za ulagača (neplaćanje najma) dok je koristio nekretninu koju je tek naknadno naslijedila njegova partnerica.

Ta presuda nije relevantna kada se radi o ulaganju u imovinu supružnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ditelinas4lista je napisao:

Tata zeli darovat kucu meni,prepisat je na mene, da pravim kat i da ostanemo s njim i to nam odgovara, ja bih digla kredit jer sam bolje kreditno sposobna od njega,on je tek poceo radit ja vec imam za auto i brzo istjece.E sad pitanje je: dali ako nedaj boze dode danas sutra za 20 5o god do nekih problema,kazem samo se informiram da ja znam kako stvari stoje, nemojte me krivo shvatiti,ne mislim se razvodit al zelim znati okolnosti, ako bi doslo do toga dali on moze pravno odnijeti pola te kuce ili nesto,a ja sam vlasnik ,ili da je i tata nebitno,ako smo sagradili u braku taj kat.

Ulaganje u vašu nekretninu jest bračna stečevina, a i kredit koji ćete otplaćivati je bračna stečevina bez obzira tko od vas dvoje ga je podigao. 

Sudska praksa je da se u slučaju značajne dogradnje nekretnine takva nekretnina u dograđenom udjelu ponekad čak tretira kao bračna stečevina (u slučaju da je višestruko povećan korisni prostor) ako je podignuta sredstvima koja su supružnici stekli za trajanja braka/veze. 

U slučaju da ulazite u takvu ozbiljnu investiciju, vi biste sa ocem i suprugom trebali unaprijed definirati suvlasničke odnose nove nekretnine. Tako da npr. ocu pripadne pola ukupnog udjela novonasale nekretnine, a vama i suprugu po četvrtina. Pa kad vi od oca naslijedite jednog dana, bit će 3/4 vaše. Ili da vam otac odmah prepiše kuću, vi njemu upišete pravo doživotnog uživanja prizemlja a suprugu prepišete četvrtinu nekretnine (pola dograđenog djela)

Takav aranžman vam je na kraju i sigurniji od opcije da se jednog dana rastanete, suprug ovrhom na cijelu kuću traži povrat pola uloženog kredita pa kuća na kraju bude cijela prodana na dražbi za 150000 kuna.

A stavite se i u poziciju vašeg supruga.

I on želi znati 'na čemu je'. Nije to kupnja starog auta za 10000 kuna koji će ionako istrunuti za par godina. Zašto bi on uopće ulagao u tuđu nekretninu a da nije siguran u investiciju? Ja bih mu prvi savjetovao da u takav aranžman ne ulazi bez definiranja vlasničkih udjela. 

Takva nesigurnost može biti i uzrok dodatnih frustracija, jer će u svakoj vašoj budućoj razmirici (bračnoj svađi) to potencijalno izaći kao argument - makar i nehotično u afektu ("... ti živiš u mojoj kući..."). Ljudi uglavnom ne shvaćaju kakav raozran učinak na brakove imaju upravo ovakve fraze, jer je glavni razlog rastava zapravo financijske prirode.

 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija