Jump to content

Darovanje i nužni dio


lynda

Preporučene objave

Moj suprug je od roditelja 1994. dobio stan u Zagrebu od 34 kvadrata za koji je prodana zemlja (26 tisuća maraka) a ostatak kredit od 20 tisuća maraka na ime njegovog oca, a koji je pola plaćao moj muž a pola kredit svekar, i to je trajalo 2-3 godine, pa smo mi preuzeli kompletan iznos kredita, a njegov se je  otac upisao u gruntovnicu kao vlasnik stana.

Nakon što smo se oženili, ubrzo smo došli u sukob te smo dogovorili da njegov otac napravi darovni ugovor kojim stan daruje mom mužu, kredit smo otplatili do kraja, u međuvremenu renovirali stan.

Moje pitanje je: da li u slučaju smrti njegovog oca, vrijednost stana po tom ugovoru ide u ostavinsku masu i da li se onda dijeli na muževog brata i njegovu mamu?

Mi smo u međuvremenu taj stan prodali i kupili drugi u kojem smo ja i suprug suvlasnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala

 

I još jedno pitanje, slično.

Moja mama je nedavno jednu njivu darovala mojoj sestri.

To je imovina od pokojnog tate koje  smo se mi svi odrekli u maminu korist. 

Da li ja i brat imamo pravo tražiti dio te nekretnine darovane sestri s kojom ne razgovaramo?

Osim toga, mama govori da će sve imanje dati sestri, koja ne živi na toj adresi, te da će sestra istjerati iz kuće brata koji tamo živi od rođenja.

Kakva prava u tom slučaju imamo ja i brat?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, lynda je napisao:

Da li ja i brat imamo pravo tražiti dio te nekretnine darovane sestri s kojom ne razgovaramo?

Postaviti zahtjev za nužni dio u slučaju ostavniske rasprave nakon majčine smrti.

 

Prije 4 minuta, lynda je napisao:

Osim toga, mama govori da će sve imanje dati sestri, koja ne živi na toj adresi, te da će sestra istjerati iz kuće brata koji tamo živi od rođenja.

Kakva prava u tom slučaju imamo ja i brat?

Isto tako, osim ako se nekretnina (imanje) ne prenese na sestru temeljem ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju ili vas majka oporučno isključi iz nasljedstva temeljem razloga iz odredbi koju tu mogučnost propisuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Matrix je napisao:

Spitfire,ja koliko sam uočio da se radi o majci i bratu supruga korisnice "lynda".

Da, da... :klanja:

Pa prema tome na ovo

prije 13 sati , lynda je napisao:

Hvala

inaće odgovorim "nema na čemu", no ovaj put ne smijem jer sad vidim i ja da sam pogrešno protumačio pitanje. I ispričati se na pogrešnom odgovoru. Kako sam pitanje shvatio da se radi o očevom bratu i majci, nije sad ni važno, te stoga ovo

 

prije 13 sati , Spitfire je napisao:

Ne, niti brat može potraživati nužni dio, a majka smo u slučaju da je trajno nesposobna za rad i nema nužnih sredstava za život.

nije relevantan odgovor. Dakle, kako se radi o suprugovom bratu i majci, očevom potomku i bračnom drugu, te su kao takovi nužni nasljednici i imaju pravo potraživati nužni dio.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija