Jump to content

Mirovina u Hrvatskoj i rad u inozemstvu


dea 333

Preporučene objave

Poštovani,

Ostvarila sam mirovinu u Hrvatskoj (7 godina staža) sa 62 godine starosti.Obzirom da u BiH imam 13 godina staža ( nedostaju mi 2 godine do minimalne mirovine po njihovom zakonu) ima li zapreka da te dvije godine odradim kako bih stekla minimalnu mirovinu i u BiH.U Hrvatskoj mi je mirovina oko 400,00 kuna.

Sa štovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Republika Hrvatska i BiH imaju zaključen ugovor o socijalnom osiguranju, a odredbe kojega reguliraju pitanja ostvarenja prava koja proizlaze iz mirovinskoga osiguranja.

Kad ste podnjeli zahtjev za mirovinom u RH automatski ste podnjeli zahtjev za mirovinom i u BiH preko naseg HZMO-a. Sukladno odredbama ugovora o socijalnom osiguranju, uzimaju se u obzir i razdoblja osiguranja koja se uračunavaju za stjecanje prava na davanje prema pravnim propisima druge države ugovornice (razmjerna mirovina), radni staz se zbraja.

Imate pravo na razmjerni dio mirovine iz obje drzave, kako ste po propisima u RH po prijelaznom razdoblju za zene u 2017 godini imali ispunjen uvijet za starosnu mirovinu (61 godina i 9 mjeseci starosti i 15 godina radnog staza (zajednickog)) dobili ste rjesenje za razmjerni dio mirovine iz RH (za ovih 7 godina).

Vezano na zahtjev koji je HZMO u vase ime predao u BiH, trebali bi od strane nadleznog mirovinskog tijela u BiH dobiti odgovor.

Prema tada u 2017.,god. vazecem mirovinskom zakonu u BiH kad ste predali zahtjev za mirovinu, uvijet za starosnu mirovinu za zene bio je 65 godina zivota i 20 godina mirovinskog osiguranja, kako ste prema vama napisanom imali zajedno iz BiH i RH preko dovoljnih 20 god. mirovinskog osiguranja, pravo na razmjerni dio mirovine iz BiH cete steci 22.11.2020.god kad navrsite 65 godina starosti.

Od 01.03.2018. god na snazi je u BiH novi mirovinski zakon, koji za odlazak u starosnu mirovinu zahtjeva 65 godina starosti i 15 godina mirovinskog osiguranja.

Prema gore napisanom ako zbrojeno iz BiH i RH imate 20 godina mirovinskog osiguranja nemate potrebe raditi vec samo cekati navrsenje potrebnih 65 godina zivota kako bi ispunili uvijet za starosnu mirovinu iz BiH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da u RH nemam uvjete za minimalnu mirovinu ( ne znam koliko je) nemam 15 godina staža( u RH),a u BiH je minimalna mirovina( sa 15 godina staža, nedostaju mi dvije godine)) cca 320 km,mišljenja sam da nije loše odraditi ( ili dokupiti ) još  te dvije godine mirovinskog staža .Ne znam  bi li to bilo suprotno RH zakonima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve sam vam lijepo napisao ali vi to ocito ne citate sa razumjevanjem.

Prema "Zakon o potvrđivanju Ugovora o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine" clanku 11, navrseni mirovinski staz iz Hrvatske i BiH se zbraja i tako zbrojen (svih zajednickih 7 godina iz RH i 13 godina i 2 mjeseca iz BiH, znaci ukupnih preko 20 godina staza) koristi se za dobivanje mirovine i iz Hrvatske gdje vam je bio potreban uvijet u 2017.god. 61 godina i 9 mjeseci zivota i 15 godina mirovinskog staza i za mirovinu iz BiH gdje je uvijet u 2017.god. bio 65 godina zivota i 20 godina mirovinskog staza ( vama fale te starosne godine a njih cete navrsiti 22.11.2020.god.).

Ponavljam mirovinskog ukupnog zajednicki zbrojenog staza imate dovoljno preko 20 godina (7 + 13,2 = preko 20 godina).

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/medunarodni/2001_02_3_16.html

 

Nadalje clanak 22. "Zakon o potvrđivanju Ugovora o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine" vam govori da ste mirovinu u Hrvatskoj u razmjernom dijelu dobili jer ste navrsili uvjete po hrvatskom mirovinskom zakonu, a da cete razmjerni dio iz BiH dobiti kad navrsite 65 godina starosti prema odredbama njihovog zakona a to je 22.11.2020, god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Zahvaljujem na vašem trudu .Meni je jasno da sam ostvarila mirovinu u RH (62,94 kn po godini staža) te da ću ( kada napuni 65 godina starosti ) ostvariti i mirovinu u BiH ( mislim oko 25,00 kn po godini staža) zahvaljujući i stažu u RH ( zajedno više od 20 godina staža).Mene interesira visina mirovine u BiH koja sa 13 godina staža u BiH iznosi oko 400 kn( oko 25 kn po godini staža nisam siguran), a sa 15 godina staža u BiH 320 km(1300 kn). Zbog te razlike od oko 900 kn sam mislila odradi još dvije godine u BiH.Zahvaljujem na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , dea 333 je napisao:

Poštovani,

Zahvaljujem na vašem trudu .Meni je jasno da sam ostvarila mirovinu u RH (62,94 kn po godini staža) te da ću ( kada napuni 65 godina starosti ) ostvariti i mirovinu u BiH ( mislim oko 25,00 kn po godini staža) zahvaljujući i stažu u RH ( zajedno više od 20 godina staža).Mene interesira visina mirovine u BiH koja sa 13 godina staža u BiH iznosi oko 400 kn( oko 25 kn po godini staža nisam siguran), a sa 15 godina staža u BiH 320 km(1300 kn). Zbog te razlike od oko 900 kn sam mislila odradi još dvije godine u BiH.Zahvaljujem na odgovoru.

 

Postovana niko ne brani da se zaposlite i odradite te dvije godine koje spominjete, sa takvim odradjenim dvijema godinama vjerojatno bi si podigli osnovicu za obracun razmjernog dijela mirovine u BiH a time i povecali iznos dobivene mirovine dana 22.11.2020.god.

Ako vam na mirovinskom  rijesenju iz HZMO-a RH pise da vam je dodjeljena najniza mirovina onda pretpostavljam da su vam izracunali i isplatili najnizu mirovinu u 2017.god, kad ste podnjeli zahtjev za mirovinom u kolovozu 2017.god. AVM za najnizu mirovinu iznosio je 61,36 kn i taj iznos se mnozio sa vasih 7 godina mirovinskog staza, po tome vam je rijesenjem odredjena mirovina od cca 430,00 kn, u ozujku 2018.god taj iznos AVM se popeo na 61,94 kn pa vam sad mirovina iznosi cca 433,00 kn.

Sto se tice najnize mirovine iz BiH, to mi je malo nejasno a clanak 82., novog "Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju BiH" glasi:

"(Izuzeci od najniže penzije)

Odredbe člana 81. st.(1), (2), (4) i (5) ovog zakona ne odnose se na osiguranike koji su ostvarili pravo na srazmjerni dio penzije po međunarodnim ugovorima, kao ni na korisnike koji nemaju prebivalište na teritoriji BiH, ukoliko međunarodnim ugovorom nije drugačije uređeno."

Bilo bi dobro da posaljete mail sa vasim pitanjem vezano na mirovinu iz BiH na neku od ovih mail adresa:

http://www.fzmiopio.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=403&Itemid=70&lang=ba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija