Jump to content

Legalizacija obiteljske kuće


buffalo

Preporučene objave

Poštovani,

molim vas za pomoć.Naime, radi se o obiteljskoj kući koju dijele 2 brata (nisu u svađi, još!). Kuća je zajednička i svaki brat ima zaseban ulaz sa svake strane. Kuća nema dupli zid. Kuća je na jedan vlasnički list a vlasnici su njih dvojica. Jedan želi ishoditi sve potrebne dozvole kako bi se kuća mogla legalizirati, etažirati i sve ostalo...Drugi brat to nije da ne želi nego odugovlači i veli da to njemu "ne treba, to je bacanje novac itd"... Moje pitanje glasi što mi je činiti kako bi kuću legalizirao (rok je do 30.06.2018. jeli ?) pa onda sve ostalo doveo u red. Mogu li to uraditi bez njega pa mu isporučiti račun za sva davanja ili ne...tužba brata nije opcija, ali opet me zadržava

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Legalizacija obiteljske kuće

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju može podnijeti bilo tko, jedan od suvlasnika, svi suvlasnici ili netko treći. No, onaj tko podnosi zahtjev treba priložiti propisanu dokumentaciju. Zakonski, naknadu plaća, obročno ili u cijelosti podnositelj zahtjeva, odnosno (su)vlasnici zgrade razmjerno veličini posebnog dijela, odnosno funkcionalne jedinice koju koriste a prije donošenja rješenja o izvedenom stanju. Po izvršnosti rješenja, isto tako je i sa doprinosima. Nažalost, da postoji dupli zid mogli bi ste podnijeti zahtjev samo za svoj dio.

No, hoće li vam brat praviti probleme, pa sve završi u parnici, to je već pitanje koje je moguće. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, buffalo je napisao:

Kuća je na jedan vlasnički list a vlasnici su njih dvojica.

Suvlasnici

Prije 19 minuta, buffalo je napisao:

Moje pitanje glasi što mi je činiti kako bi kuću legalizirao

Možete sami podnijeti zahtjev za ozakonjenje uz koji se prilaže dokumentacija propisana ZPNIZ-om. 

Prije 20 minuta, buffalo je napisao:

rok je do 30.06.2018. jeli

Tako je. 

Moj savjet Vam je da zajednički pokušate riješiti situaciju i zajednički podnesete zahtjev, budući će te vjerovatno imati kroz određeno razdoblje nekoliko naknada kada uđete u postupak, koje isto tako možete plaćati u ratama.

Koliko sam shvatio želite legalizirati objekt te nakon toga napraviti etažni elaborat kako bi evidentirali vaš dio zgrade u gruntovnici.
Za napomenuti je kako pri upisu etažnog vlasništva potrebno je sklopiti međuvlasnički ugovor na kojemu će trebati i potpis Vašeg brata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Spitfire je napisao:

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju može podnijeti bilo tko, jedan od suvlasnika, svi suvlasnici ili netko treći. No, onaj tko podnosi zahtjev treba priložiti propisanu dokumentaciju. Zakonski, naknadu plaća, obročno ili u cijelosti podnositelj zahtjeva, odnosno (su)vlasnici zgrade razmjerno veličini posebnog dijela, odnosno funkcionalne jedinice koju koriste a prije donošenja rješenja o izvedenom stanju. Po izvršnosti rješenja, isto tako je i sa doprinosima. Nažalost, da postoji dupli zid mogli bi ste podnijeti zahtjev samo za svoj dio.

No, hoće li vam brat praviti probleme, pa sve završi u parnici, to je već pitanje koje je moguće. 

Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama

čl.22

(3) Podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnici zgrade plaćaju komunalni doprinos i vodni doprinos razmjerno suvlasničkom dijelu zgrade, odnosno veličini njihova posebnog dijela zgrade ili veličini funkcionalne jedinice koju koriste.

čl.25

(2) Podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnici zgrade naknadu plaćaju razmjerno veličini njihova posebnog dijela zgrade, odnosno funkcionalne jedinice koju koriste, osim vlasnika posebnog dijela zgrade koji se nalazi u dijelu zgrade koji nije bio predmet ozakonjenja.

ovo ste odgovorili jednoj stranci u studenom 2017 i vidim da imamo sličan problem i imamo isto pitanje za Vas

ZANIMA ME

postoji li neka pravna osnova prema kojoj naknadno mogu zatražiti povrat uloženog novca od ova 2 sustanara (prema  izračunu odnosa  u suvlasničkim udjelima)  i ako da na koji način se isto može sprovesti ? 

npr položiti teret / plombu u zemljišne knjige / gruntovnu ili sl. 

 

ovaj bold text, jesam li dobro shvatio....ja podnosim zahtjev za ozakonjenje za cijelu kuću i plaćam troškove samo za svoj dio za koji sam suvlasnik i za koji sam podnio zahtjev za ozakonjenje, dok brat to riješava kako ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, buffalo je napisao:

ja podnosim zahtjev za ozakonjenje za cijelu kuću i plaćam troškove samo za svoj dio za koji sam suvlasnik i za koji sam podnio zahtjev za ozakonjenje

Ne. 

Prije 10 minuta, buffalo je napisao:

ovaj bold text, jesam li dobro shvatio.

Niste. 

Naime vi i brat ste suvlasnici u omjeru svaki po 1/2 idealnog dijela nekretnine. Posebni dio nekrentine jest dio uspostavljen etažiranjem. (Npr da je zgrada etažirana i da svaki koristi svoju samostalnu cijelinu koja je upisana u zemljišne knjige što ko Vas nije slučaj). Stoga ukoliko samo Vi podnesete zahtjev za ozakonjenje, troškovi odnosno sva rješenja i davanja, glasiti će na Vas. 

Zbog toga sam Vam savjetovao da u dogovoru sa bratom, zajednički podnesete zahtjev za ozakonjenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija