Jump to content

Prijevarom do nasljedstva


Dubravko huzjak

Preporučene objave

Postovani imam slucaj prijevare sa nasljedstvom.

Dakle nakon smrti moje majke naslijedili smo sestra i ja kucu ,zemlju i bankovne racune.Posto se ja nalazim u Kanadi sestra me kontaktirala oko nasljedstva i rekla da je bila kod odvjetnika te da posto ja ne mogu doci na ostavinu neka u Kanadi kod odvjetnika ovjerim izjavu na kojoj ce pisati.     Prihvacam svoje nasljedstvo u cijelosti te se istovremeno odricem u korist svoje sestre.    Tako sam ja i uradio jer me ona uvjeravala da ce time sve biti jednostavnije kod ostavine i prodaje kuce.A da ce mi ona kad to sve obavi isplatiti dio koji mene pripada.Naravno taj dogovor ja nemam na papiru vec smo to dogovarali preko poruka na mobitelu.Sad kad je sve prodala nakon godine dana od smrti nase majke na moj upit kad ce da isplati moj dio kaze: Ti si se svega odrekao i ja ti nista vise nemoram dati.Jos sam zaboravio navesti da ni rjesenje od ostavine nisam primio vec ga podigla sestra jer je rekla na ostavini da ga oni nemoraju slati u Kanadu vec ce mi ga ona poslati.

Moje pitanje glasi : Da li ja mogu tuziti za prijevaru i da li mogu blokirati kucu koja je prodana novom vlasniku koji je sad zeli renovirati.Da on nemoze nista raditi na kuci dok ce trajati moj sudski spor sa sestrom.I da li mozda cak se sad mogu zaliti i na ostavinski postupak posto nisam primio rijesenje na kojem je vjerojatno bio i rok zalbe.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A rjesenja nemam ni danas a da li se uknjizila vjerojatno jeste jer je kucu prodala i novi vlasnik je nebi kupio da se on nemoze uknjiziti.

Imam ja tih poruka jos u kojima ona pise da ce mi dati neke novce  ali ne navodi koliko i kada.

zatim imam i svjedoke razgovora preko skajpa a to su moji sin i supruga koji su bili prisutni kad smo dogovarali cijeli postupak oko ostavine.ako oni mogu biti svjedoci to ne znam.

Sada kontaktiram odvjetnike koji kazu da je mogu tuziti za prijevaru iako ce biti tesko.

Ja se nadam da mozda po nekom slovu zakona mogu blokirati novom vlasniku kuce bilo kakve radove na kuci jer bi time on automatski pritisnuo sestru da isplati mene dok bi trajal taj sudski spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Dubravko huzjak je napisao:

Ja se nadam da mozda po nekom slovu zakona mogu blokirati novom vlasniku kuce bilo kakve radove na kuci jer bi time on automatski pritisnuo sestru da isplati mene dok bi trajal taj sudski spor.

Ne mozete, jer je on istu kupio od upisanog vlasnika sukladno stanju i povjerenju u zemljisnjim knjigama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda je moje sljedece pitanje da li je pravilno provedena ostavina ako ja nisam zaprimio rjesenje i time automatski nisam da sam i htio se na nesto zaliti bio onemogucen.Mozda sada mogu to staviti u nekakvu tuzbu pa cak i protiv javne biljeznice jer mislim da taj postupak ostavine nije regularno izvrsen posto ja nisam potpisao i ni primio nikakvo rjesenje.

 

Sad mi jos pada nesto na pamet .Na tu adresu i kucu ja ,moja supruga i sin smo prijavljeni bili 12 godina pa sve do smrti moje majke,kad nas je bez naseg znanja odjavila na policiji moja sestra poslije smrti mame. .Ja sam za mamu sa svojom suprugom i sinom brinuo o njoj .Zivio sam u Zg ali smo vikendima dolazili u Krizevce te radili oko kuce i sve ostalo.Tako je bilo zadnjih 15 god. dok nismo 2014 odselili u Kanadu.Sestra zadnjih 20 godina nije nikad dolazila mami iako zivi u istom gradu.Tek kad je starateljstvo smjestilo mamu u dom prije godinu i pol ona ju je obisla nekoliko puta.Mama je iznenada izgubila pamcenje te ju starateljstvo smjestilo u dom.Posto do mene nisu mogli tako su obavjestili sestru i tu je ona preuzela brzo brigu oko toga.Mama nikad nije napisala nikakvu oporuku.

E sad je moje pitanje da li mozda mogu moja supruga i sin  biti ukljuceni u taj proces ostavine pa da na taj naci obnovim postupak ostavine i srusim to rjesenje.Mozda oni imaju pravo na nekakav nuzni dio.

 

imam jos pitanja.Ovo je moja izjava o odricanju od nasljedstva satavljena u kanadi i ovjerena kod javnog notara u kanadi.

NASLJEDNICKA IZJAVA

Obavijesten sam da se pred Javnim biljeznikom XXXXX u Krizevcima vodiostavinski postupak iza smrti moje majke XXXXX ciji sam i ja jedan od zakonskih nasljednika .poznato mi je iz cega se sastoji imovina pokojne XXXXX a upoznat sam i sa odredbama zakona o nasljedivanju i mojim nasljednickim pravima te izjavljujem:

Prihvacam se nasljedstva iza pokojne XXXXX koje mi pripada na osnovu zakona  i istovremeno se svog nasljednog dijela odricem u korist svoje sestre XXXXX.

ova izjava je izraz moje slobodne volje i kao takva je neopoziva.

A sad citam zakon pa kaze;

Ovdje treba reći da odricanje od nasljedstva „u korist“ nije odricanje, već ustupanje drugom. Takva izjava nema pravnog učinka ako je dana prije otvaranja nasljedstva, osim iznimno, u obliku ugovora o odricanju od nasljedstva. Time dolazimo do drugog načina (oblika) odricanja od nasljedstva. Navedeni ugovor mogu sklopiti samo predak i potomak te bračni drugovi. Njime se potomak odnosno bračni drug odriče od nasljedstva. To je i formalan ugovor, jer propis zahtijeva pisani oblik ugovora te ovjeru suca, javnobilježnički akt ili solemnizaciju od javnog bilježnika. Odricanje od nasljedstva, učinjeno ugovorom o odricanju od nasljedstva, vrijedi i za potomke nije li što drugo određeno.

Dali je to tocno iz ovoga da moja izjava ovako gore napisana nema pravnog ucinka.

Ako sam ja dobro protumacio gore citirani dio zakona.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dubravko huzjak je napisao:

 

NASLJEDNICKA IZJAVA

Obavijesten sam da se pred Javnim biljeznikom XXXXX u Krizevcima vodiostavinski postupak iza smrti moje majke XXXXX ciji sam i ja jedan od zakonskih nasljednika .poznato mi je iz cega se sastoji imovina pokojne XXXXX a upoznat sam i sa odredbama zakona o nasljedivanju i mojim nasljednickim pravima te izjavljujem:

Prihvacam se nasljedstva iza pokojne XXXXX koje mi pripada na osnovu zakona  i istovremeno se svog nasljednog dijela odricem u korist svoje sestre XXXXX.

 

prihvatio si nasljedstvo i odrekao ga se u korist sestre. nigdje nema prevare, nesporazuma ili prisile. obečanje ludom radovanje. trebali ste sastaviti pismeni ugovor o  isplati nasljeđenog djela prije izjave o odricanju od nasljedstva.

niste trebali izjavu. niste se morali ni pojaviti. tada bi javni bilježnik podjelio nasljedstvo 1/2 i 1/2.

sestri ste mogli dati punomoć za prodajunasljeđenog djela kuće uz obvezu da vam na račun uplati vaš dio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija