Jump to content

Odstupanje od postoječeg ucrta katastarske čestice.Katastarski elaborat.


ANA90

Preporučene objave

Pozdrav forumaši.

Zanimama me nešto vezano uz upis nekretnine (dvorišta)  ,kuće u katastar i gruntovnicu.

Građevinsku dozvolu  smo imali ,platilili odstupanja sve što ide uz to komunalnu i vodnu također i gospodarsku zgradu koja je bila bez građevinske legalzirali itd itd.

Sljedeči korak tražila sam katastarski elaborat - upis zgrade i kuče u gruntovnicu u katastar.

Dali sam dobro shvatila takavim elaboratom oni provode i upis u katastar i gruntovnicu,,,sve što ide uz to?
 

Činjenice da su se moji roditelji u vrijeme ograđivanja čestice  na kojoj je obiteljska kuča povukli od  od zeznutog susjeda .Vidljivo je gdje su ti  susjedi kasnije zavarivali i doštukavali ogradu. Rekao geodeta da če to uzeti u obzir.  Prijašnji susjedi  sad pokojni . Nasljednici sad  prodaju pa da nebi imali problema. Recimo za nas razumno i dapače poželjno s obzirom da je pola metra preko izgrađene ograde naše. Pretpostavljam da če tu među crtati na susjedovu stranu. Nasljednici suglasni i spremni potpisati .

Sad nisam baš ziher sa ovim  ,dali je geodeta u pravu:

Cesta koja se vodi kao nerazvrstana (NAMA RECIMO GLAVNA CESTA) prije par mj.je širena od strane grada .Zatvaran postoječi  potok  uz cestu i ona je proširena značajno u njenom donjem djelu  i napravljen je pješački prelaz.

Zasad rekli su da nema promijena u našem  gornjem  djelu te iste ceste. Geodeta govori da je otišao na grad da uskladi njihove elaborate i da provjeri da se nešto nebi mjenjalo kod nas.

Uglavnom nakon toga on tvrdi da on mora ucrtati u katastar postoječe stanje .

Geodeta izašao na lice mjesta  .

Rekli su mi da moraju raditi preklopno stanje....Što je to?  (Nekadašnje pa sad ovo postojeće pretpostavlajam)

Postoječe stanje je takovo da su se moji več zbog mogučeg širenja ceste odavno povukli i to više od pola metrea (skoro više od 80cm)

Bojim se ako geodeta ucrta sad u katastar postoječe stanje da nam kasnije ako grad širi cestu ne priznaju ranije povlačenje od međe ,onih 80cm. jer ako ne mjenjaju sad več za nekih par godidina i traže da se mi mičemo od ceste nama od prednje strane od kuče do ceste neče ostati ništa ,manje od metra te če se izgubiti prednji dio našeg dvorišta i kuča če završiti maltene tik pola metra od ceste

Dali grad može danas sutra širiti u naše dvorište cestu s obzirom da smo se več povukl ranije??

Što točno geodeta u našem slučaju mora izvesti,zapravo ucrtati???

Iskreno pitam zbog činjenice jer če prema navedenom geodeta ucrtati nekadašnju među sa susjedom a za među kod ceste govori da mora crtati kako je postoječa  povučena ograda od međe. Meni je to čudno i bojim se da podilazi gradu.:-o:-?   da nas neko ne za........j:-D

Molim iskustva i odgovor,hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Geodetskim elaboratom evidentirati će se zgrada te postojeće stanje na praceli uključujući i međe. Sastavni dio elaborata jest i izvješće o međama. 

prije 16 sati , ANA90 je napisao:

Rekli su mi da moraju raditi preklopno stanje....Što je to?  (

Jedan od termina koji se koristi pri izradi elaborata, nakon što geodeta snimi stanje na terenu, radi se preklop na kopiji katastrskog plana u određenom mjerilu. 

prije 16 sati , ANA90 je napisao:

Uglavnom nakon toga on tvrdi da on mora ucrtati u katastar postoječe stanje .

Naravno, te će to postojeće stanje provesti se u katastru i zemiljšnim knjigama. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super ti je nadimak :)

Hvala na brzom odgovoru .

 Dakle elaboratom če nam evidetirati zgrade  i postoječe međe kako su one danas   do upisa itd.
Preklopno stanje nije ono što sam se ja osobno nadala.

Dali to onda znači da meni u elaboratu neče nigdje biti vidljivo koliko su se ustvari moj roditelji  odmaknuli od  nekadašnje ucrtane linije (međe) parcele?

Što ako grad nešto mjenja tj.širi cestu i u našem dijelu ?

Što poduzeti tada u tom slučaju??

Geodeta če ucrtati več uvučenu među

Zanima me još i ovo :

Otac podnio zahtjev za legalizaciju . Mjeljali smo podnositelja tog istog zahtjeva na ime mog brata zbog povlastica koje su kod legalizacije imali HV.

On je uplatio samo nekih 3500kn a ostale sve troškove roditelji i ja.

Geodeta je sad obrazložio da i brat mora biti supotpisnik elaborata zbog toga jer je on upisan kao podnositelj na građevinskoj dozvoli.

 Ranije kod mjenjanja na gradu su rekli da to ništa ne mjenja u vlasničkim odnosima.

Vlasnici kuče su moji roditelji......Dali moj brat supotpisom elaborata dobiva pravo upisa i u gruntovnicu i bilo  kakva vlasnička potraživanja prije stvarnog nasljeđivanja od roditelja??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ANA90 je napisao:

Dali to onda znači da meni u elaboratu neče nigdje biti vidljivo koliko su se ustvari moj roditelji  odmaknuli od  nekadašnje ucrtane linije (međe) parcele?

Geodet će u skladu sa površinom iz vlasničkog odnosno posjedovnog lista te sa kopijom katastarskog plana na osnovu snimanja na terenu, pokazati stvarno stanje na terenu odnosno odrediti među te evidentirati sve zgrade veće od 10 m2 u katastru. 

, ANA90 je napisao:

Što ako grad nešto mjenja tj.širi cestu i u našem dijelu ?

Što poduzeti tada u tom slučaju??

Pa ne može Grad samo tako mijenjati među. Ukoliko bi bilo potrebe da se cesta širi na Vašu parcelu (kao što navodite), pretpostavljam da bi Grad išao na izvlaštenje ili bi otkupio od Vas dio parcele. 

, ANA90 je napisao:

Geodeta je sad obrazložio da i brat mora biti supotpisnik elaborata zbog toga jer je on upisan kao podnositelj na građevinskoj dozvoli.

 

 

, ANA90 je napisao:

Vlasnici kuče su moji roditelji......Dali moj brat supotpisom elaborata dobiva pravo upisa i u gruntovnicu i bilo  kakva vlasnička potraživanja prije stvarnog nasljeđivanja od roditelja??

Da pojasnimo. Vi ubiti ucrtavate/evidentirate zgrade u katastru. Nikakve veze navedeno nema sa pravom vlasništva. Vlasnici ostaju oni koji su upisani u zemljišnim knjigama (vaši roditelji). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija