Jump to content

Povratnici iz USA - porezna


radar63

Preporučene objave

Imam dvojno drzavljanstvo (Hrvatsko + USA) I zivim u USA od srednjoskolskih dana. U USA sam se skolovao I radio) - u Hrvatskoj nikad nisam radio niti zavrsio skolu/fax. 

Ako se vratim u Hrvatsku i ostavim novce u Americi - kakva mi je porezna situacija u Hrvatskoj? U Americi sam platio sav porez, ali nebi htio placati dupli porez.

Ispada da Hrvatska nema ugovor sa USA na duplo oporezivanje.

Povratnici iz USA - kako ste rijesili poreznu?

Hvala facepalm.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako bi ovo izlegalo za povratnika u HR?

Recimo vratim se u HR, hocu kupiti auto i stan. Novce drzim na stranom racunu.

Da li mogu direktno platiti za auto/stan sa stranog racuna, ili moram iz mog racuna prebaciti pare na hrvatsku banku?

U slucaju da kupim stan od 100,000 eura i auto od 20,000 eura, da li mogu ocekivati poziv od porezne?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Načelno, prema hrvatskom Zakonu o obveznim odnosima, članak 22., obveze se u RH mogu izračunavati u odnosu na stranu valutu ili tečaj zlata, ali se moraju ispunjavati u kunskoj protuvrijednosti, jer je valuta obveze u Republici Hrvatskoj, hrvatska kuna. S druge strane, prilikom plaćanja, pa i s deviznog računa, isplaćuje se u protuvrijednosti, koliko ja znam. Ipak, to je više pitanje za Vašeg osobnog bankara, ne za pravnika :) 

Što se tiče drugog pitanja, prilikom kupovine kuće plaćate porez na promet nekretnina u vrijednosti od 4% kupovnine (kod sastavljanja i ovjere ugovora, javni bilježnik jedan primjerak dostavlja poreznoj upravi automatski, uplatnica i privremeno porezno rješenje Vam dolaze na adresu s rokom uplate od 15 dana), prilikom kupovine automobila, od početka 2018. godine ne plaća se više porez na promet motornih vozila, ali se plaća upravna pristojba prilikom registracije u stanici za tehnički pregled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je radar63 htio pitati da li ce ga porezna pitati da dostavi stanje inozemnih racuna i ako ima novce na stednji da plati porez na stednju po tim racunima.

, radar63 je napisao:

ali nebi htio placati dupli porez

Na koji dupli porez ste ovdje mislili? Ako se selite, mozete po meni i svu ustedevinu prebaciti u "hrvatske" banke bez placanja ikakvog poreza, ili se varam?

U svim bankama u HR Vam je osigurana stednja do 100 000 € tako da rasporedite, nadam se da ce Vam 25 banaka koliko ih otprilike ima biti dovoljno. :) Imate mogucnost staviti novce i u banke u EU, kod njih nema dvostrukog oporezivanja.

Nadam se da znate da situacija vrijedi i obrnuto, kad se preselite u HR sa USA drzavljanstvom morate placati porez u USA kao da zivite tamo uz neke limite ako se ne varam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, radar63 je napisao:



Ispada da Hrvatska nema ugovor sa USA na duplo oporezivanje.

Povratnici iz USA - kako ste rijesili poreznu?

Hvala facepalm.gif

Obratite pozornost na prihodovanje iz USA, npr. mirovinu. Tu bi trebalo prijaviti na poreznoj godišnjoj kartici (PK) i taj priljev novca će porezna tretirati kao prihod i na njega razrezati porez. Zato jer USA i RH nemaju ugovor kao npr. RH sa Auss, DE i sl. USA vas svakako prati kao njenog državljana i prvo što će vam hrvatske banke napraviti jest da će tražiti od vas USA ID Nr. jer to od njih USA zahtjeva i RH je potpisnik toga sporazuma. Dakle, ako na vašem računu u RH ima velikih priljeva, porezna u USA to vidi. Za stan i auto, kupite ih gotovinom, to nije problem. Novac normalno prebacite sa svog USA računa u svoj RH račun (da ne nosite baš gotovinu jer to nije dozvoljeno) ili unovčite ček u nekoj banci i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, 310BrRp je napisao:

da ne nosite baš gotovinu jer to nije dozvoljeno

Dozvoljeno je, ali se mora prijaviti i morate imati porijeklo. U svakom slucaju, bolje je prebaciti preko banke, nema rizika nosenja, porijeklo je cisto, a naknada je ili 0 ili neka mizerija. Uglavnom, bilo kako okrenete, vise se isplati preko banke prebaciti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Načelno, prema hrvatskom Zakonu o obveznim odnosima, članak 22., obveze se u RH mogu izračunavati u odnosu na stranu valutu ili tečaj zlata, ali se moraju ispunjavati u kunskoj protuvrijednosti, jer je valuta obveze u Republici Hrvatskoj, hrvatska kuna. S druge strane, prilikom plaćanja, pa i s deviznog računa, isplaćuje se u protuvrijednosti, koliko ja znam. Ipak, to je više pitanje za Vašeg osobnog bankara, ne za pravnika :) 

Što se tiče drugog pitanja, prilikom kupovine kuće plaćate porez na promet nekretnina u vrijednosti od 4% kupovnine (kod sastavljanja i ovjere ugovora, javni bilježnik jedan primjerak dostavlja poreznoj upravi automatski, uplatnica i privremeno porezno rješenje Vam dolaze na adresu s rokom uplate od 15 dana), prilikom kupovine automobila, od početka 2018. godine ne plaća se više porez na promet motornih vozila, ali se plaća upravna pristojba prilikom registracije u stanici za tehnički pregled.

 

, miroslav6 je napisao:

Mislim da je radar63 htio pitati da li ce ga porezna pitati da dostavi stanje inozemnih racuna i ako ima novce na stednji da plati porez na stednju po tim racunima.

Na koji dupli porez ste ovdje mislili? Ako se selite, mozete po meni i svu ustedevinu prebaciti u "hrvatske" banke bez placanja ikakvog poreza, ili se varam?

U svim bankama u HR Vam je osigurana stednja do 100 000 € tako da rasporedite, nadam se da ce Vam 25 banaka koliko ih otprilike ima biti dovoljno. :) Imate mogucnost staviti novce i u banke u EU, kod njih nema dvostrukog oporezivanja.

Nadam se da znate da situacija vrijedi i obrnuto, kad se preselite u HR sa USA drzavljanstvom morate placati porez u USA kao da zivite tamo uz neke limite ako se ne varam.

Pitanje je: ako prebacim novce iz banke is SAD-a u HR da li postoji mogucnost na poziv od porezne da opravdam dohodak novaca?

Koliko ja razumijem, kao hrvatski drzavljanin duzan sam placati porez na dohodak iz inozemstva (iako zivim vam HR vec 25 godina i vec sam platio porez na dohodak u SAD-u).

Ako se vratim u HR i pokusam kupiti stan sa novcima zaradenim u SAD-u, postoji mogucnost da dobijem poziv od porezne da objasnim kako sam stekao prihod. U tom slucaju bi mogao izgubiti 50% novaca(platiti porez HR) jer SAD i HR nemaju ugovor o duplom oporezivanju.

Protuzakonito je vrsiti vece kupovine od 105,000kn u gotovini.

Po tome zakljucujem da ako zelim legalno kupiti nekretinu u HR, velika je mogucnost na oporezivanje ustedevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, radar63 je napisao:

Pitanje je: ako prebacim novce iz banke is SAD-a u HR da li postoji mogucnost na poziv od porezne da opravdam dohodak novaca?

Postoji mogucnost da Vas porezna pita, ali ako prebacujete iz banke u banku i imate ugovore o radu, preselili ste iz drzave u drzavu (postojao je zivot prije toga gdje ste radili i zaradivali), po meni nikakvih problema nebi trebalo biti. Pogotovo sto ako u USA nitko nije pitao, IRS i slicno, a nemaju zasto pitati kad je novac legalno zaraden, transakcija je transparentna, banka odobrila transakciju, HR porezna nema pravo zaliti se.

, radar63 je napisao:

Koliko ja razumijem, kao hrvatski drzavljanin duzan sam placati porez na dohodak iz inozemstva (iako zivim vam HR vec 25 godina i vec sam platio porez na dohodak u SAD-u).

Koliko ja potpuno laicki razumijem dvostruko oporezivanje, morali bi placati porez samo da zivite u HR, a odete raditi u USA 3 mj. i vratite se. Ili ako zivite u HR, a radite za USA firmu. U oba slucaja bi bili rezident HR. U tom slucaju bi ste platili porez i u USA i u HR. Kao sto sam vec prije spomenuo, kad se preselite, placat ce te dvostruki porez na dohodak, jer USA trazi da se plati porez za sve drzavljane USA bez obzira na rezidentsnost, odnosno gdje zivjeli, makar tek nakon neke odredene sume, ako se ne varam. To vjerojatno znate Vi bolje.

Takoder kad dode vrijeme za mirovinu, onda ce Vam biti dvostruko oporezovana, ako u meduvremenu ne sklopimo ugovor o dvostrukom oporezivanju s USA, sto pretpostavljam da ipak hocemo kroz par godina jer smo jedina drzava u EU bez ugovora o dvostrukom oporezivanju s USA.

Ali Vi trenutno niste rezident HR i ovaj novac koji imate sad u USA banci vise nije dohodak, nego ustedevina. Po tome mislim da Vas ne bi trebali pitati za te novce.

To je samo moje misljenje i moze razlikovati od zakona, ali nisam mogao naci nesto vise o tome, a i nema puno odgovora na temi pa mi se cini da je sve to nekako "u zraku". Mozda najbolje da posaljete e-mail poreznoj i pitate sve te stvari i trazite sluzbeni odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na vasem odgovoru.

Zapravo pitanje bi bilo da li sam porezni obveznik HR? Ako sam kao klinac otisao iz HR, pretpostavljam da nisam.

Ali tek prije par godina sam promjenio prebivaliste u MUP-u da ima SAD adresu a ne HR. Pretpostavljam da MUP i porezna nemaju izmjenu podataka, tako da postoji mogucnost da sam upisam u poreznu.

Planiram pitati poreznu - do tada svaki odgovor je dobrodosao.

 

Hvala puno.

 

 

uređeno: od radar63
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
 
Pitanje 
 
Naime, trenutno sam u statusu najmoprimca te mi je namjera kupovina upravo tog stana u kojem živim. 
 
Vlasnica spomenutog stana (kojeg je dobila u nasljeđe od pokojne majke) je gospođa koja živi i radi u SAD-u te ima dvojno državljanstvo, američko i hrvatsko. 
 
Neformalno, mi smo dogovorili financijske uvjete kupoprodaje, ali nemamo provjerenu informaciju o porezima. 
 
Stoga, lijepo Vas molim da me informirate o trenutnom stanju što se poreza ne nekretnine tiče u ovom, našem slučaju. 
 
Jasno da prilikom kupoprodaje ja kao kupac plaćam "hrvatski" porez na nekretnine u iznosu od 3% ukupne cijene. 
 
Pitanje je snosi li vlasnica stana kao američka državljanka dodatne, "američke" poreze po obavljenoj kupoprodaji? 
 
Odnosno, podliježe li dodatnim izdatcima po obavljenoj kupoprodaji kao na primjer; porezu na dohodak, porezu na promet nekretnina i slično, ili je cijeli iznos neoporeziv i pripada joj bez dodatnih izdataka. 
 
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru. 
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, Srića je napisao:
Odnosno, podliježe li dodatnim izdatcima po obavljenoj kupoprodaji kao na primjer; porezu na dohodak, porezu na promet nekretnina i slično, ili je cijeli iznos neoporeziv i pripada joj bez dodatnih izdataka. 
 

Ovisi je li vlasnica stana duže od dvije godine. Ako jest onda sav iznos ide njoj bez dodatnih poreza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Srića je napisao:
Pitanje je snosi li vlasnica stana kao američka državljanka dodatne, "američke" poreze po obavljenoj kupoprodaji? 
 

A ovo bi barem mogli pitati na nekom forumu s američke strane zemljane kugle, jer ovdje teško/nikako da će to znati...

uređeno: od virtalni
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija