Jump to content

Boravišna pristojba


anonimno

Preporučene objave

Vlasnik sam kuće za odmor i dobio sam prekršajni nalog gdje sam proglašen krivim i izrečena mi je novčana kazna od 1000 kn. Naime priča je ovakva, došao sam u kuću 26. 6., a 29.6. došao je inspektor i tražio me prijavu boravišne takse. Rekao sam da se još nisam stigao prijaviti jer sam tek prije par dana došao i da se nisam ni smjestio ni osposobio kuću za boravak i da ću se prijaviti kao i svake godine. Drugi dan sam normalno uplatio svoju boravišnu pristojbu. Moja prijava ne ovisi o danima koje tamo provedem, jer sam vlasnik kuće, i prijavljujem se paušalno od 15.6. do 30.9.Nije mi jasno zbog čega sam dobio taj prekršajni nalog i da li mogu nešto učiniti po tom pitanju. Možda netko ima sličnih iskustava?

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima dali se i vlasnicima kuća tj. vikendica u drugim dijelovima RH naplaćuje ta pristojba? Dali na brdo u zagorju ili lici dolaze ti inspektori ili se samo naplaćuje zrak u dalmaciji? U svojoj zemlji na svojem komadiću zemljišta i svojoj kući za koju plaćaš i razno razne druge poreze, pristojbe ili kako ih već nazivaju, još i zrak moraš platiti??? Nije li to sramota??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, da ne velite da vam se nitko neće obratit. Tajne svih vaših nedoumica kriju se u Zakonu o boravišnoj pristojbi (NN 35/95, 42/95, 52/95, 30/99, 64/00 i 42/05)

 

A mudra legislativa kaže sljedeće:

 

Članak 2.

Boravišnu pristojbu plaća vlasnik kuće ili stana za odmor u turističkom mjestu i sve osobe koje borave u toj kuć ili stanu.

Osobe iz stavka 1. ovoga članka boravišnu pristojbu plaćaju kada u kući i stanu za odmor u turističkom mjestu borave u razdoblju od 15. lipnja do 15. rujna.

 

***DAkle, ako se radi o turističom mjestu, bez obzira na lokaciju, plaća se boravišna pristojba, u iznosu koji određuje taj isti Zakon. Kako bi vas umirila, vjerujte mi da su u turistička mjesta uvršteni i mnogi krajevi Lijepe naše koji vam se takvima ne čine - ali eto, razvojem (trenutno vrlo trendi )kontinentalnog turizma isplada da se boravišne pristojbe moraju plaćat i u Samoborskom gorju i Zagorskim bregima. Dal' dolaze inspektori? To ćemo ostavit na dušu truističkim zajednicama i Državnom inspektoratu. Osim, ako ih u vlastitom bjesu, vi tamo ne pošaljete svojom prijavom.

 

Ono što vas ključno zanima piše u sljedećem članku:

 

Članak 12

Vlasnik iz članka 2. stavka 1. ovoga zakona, za razdoblje od 15. lipnja do 15. rujna može, za sebe i članove uže obitelji, boravišnu pristojbu platiti u paušalnom iznosu, kako slijedi:

Razred turističkog

mjesta Boravišna pristojba u DEM

za dva člana

(po osobi) za svakog sljedećeg

člana (po osobi)

A 15 6

B 12 5

C 10 4

D 7,5 3

Boravišna pristojba u ostalim mjestima koja nisu razvrstana u razrede uplaćuje se sukladno D razredu turističkog mjesta.

Boravišna pristojba plaća se u protuvrijednosti domaće valute u odnosu na DEM po srednjem tečaju Narodne banke Hnratske na dan uplate.

Vlasnik iz stavka 1. ovoga članka dužan je paušalni iznos boravišne pristojbe uplatiti do 15. srpnja tekuće godine na uplatni račun turističke zajednice općine, grada i turističke zajednice mjesta, a ukoliko one nisu osnovane, paušalni iznos boravišne pristojbe vlasnik je dužan uplatiti na uplatni račun "Hrvatske turističke zajednice".

 

Pretpostavljam da je inspektor u prijavu napisao nešto prema sljedećem članku:

 

Članak 14.

Pravne i fizičke osobe koje pružaju uslugu noćenja u smještajnom objektu dužne su u roku od 24 sata po dolasku prijaviti turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama ili turističkoj zajednici mjesta, sve osobe kojima se pruža usluga noćenja u smještajnom objektu, te u roku od 24 sata odjaviti njihov boravak.

 

Vlasnici iz članka 2. ovoga Zakona dužni su u roku iz stavka 1. ovoga članka turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama ili turističkoj zajednici mjesta prijaviti svoj boravak ili boravak svih ostalih osoba, te odjaviti njihov boravak.

 

 

Pa sad, kad sve pročitate, shvatit ćete da ste malo zakasnili s rokom prijave. U prekršajnom postupku lijepo pojasnite da niste znali za taj rok. Morate znati da vas nepoznavanje zakona ne ispričava, ali vam se može umanjiti krivnja čemu će svakako pridonijeti i činjenica da ste pristojbu ipak uplatili.

 

Nadam se da ste zadovoljni odgovorom.

 

Bvb! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Milly je napisao:

 

Vlasnik iz stavka 1. ovoga članka dužan je paušalni iznos boravišne pristojbe uplatiti do 15. srpnja tekuće godine na uplatni račun turističke zajednice općine, grada i turističke zajednice mjesta, a ukoliko one nisu osnovane, paušalni iznos boravišne pristojbe vlasnik je dužan uplatiti na uplatni račun "Hrvatske turističke zajednice".

 

Pretpostavljam da je inspektor u prijavu napisao nešto prema sljedećem članku:

 

Članak 14.

Pravne i fizičke osobe koje pružaju uslugu noćenja u smještajnom objektu dužne su u roku od 24 sata po dolasku prijaviti turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama ili turističkoj zajednici mjesta, sve osobe kojima se pruža usluga noćenja u smještajnom objektu, te u roku od 24 sata odjaviti njihov boravak.

 

Vlasnici iz članka 2. ovoga Zakona dužni su u roku iz stavka 1. ovoga članka turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama ili turističkoj zajednici mjesta prijaviti svoj boravak ili boravak svih ostalih osoba, te odjaviti njihov boravak.

 

 

Pa sad, kad sve pročitate, shvatit ćete da ste malo zakasnili s rokom prijave. U prekršajnom postupku lijepo pojasnite da niste znali za taj rok. Morate znati da vas nepoznavanje zakona ne ispričava, ali vam se može umanjiti krivnja čemu će svakako pridonijeti i činjenica da ste pristojbu ipak uplatili.

 

Nadam se da ste zadovoljni odgovorom.

 

Hvala na iscrpnom odgovoru, ali moram priznati da sam i dalje u nedoumici. Prije svega ako sam dobro shvatio: " Vlasnik iz stavka 1. ovoga članka dužan je paušalni iznos boravišne pristojbe uplatiti do 15. srpnja tekuće godine na uplatni račun turističke zajednice općine, grada i turističke zajednice mjesta, a ukoliko one nisu osnovane, paušalni iznos boravišne pristojbe vlasnik je dužan uplatiti na uplatni račun "Hrvatske turističke zajednice".

moja prijava se mogla uplatiti do 15. srpnja, što sam i napravio. Da napomenem kuću ne iznajmljujem, u njoj boravim isključivo ja i djeca kad dođu na odmor. Šta je inspektor napisao, ne znam. Na nikakvo ročište nisam pozvan nego mi je kući stigao prekršajni nalog u kojem je sve gotovo. Da li se mogu žaliti i kome da se žalim kad me nitko nigdje nije zvao? :-o

Još jednom hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, pretpostavljam da se radi o prekršaju koji se poziva na rok prijave jer članak 14. stavak 2. kaže:

Vlasnici iz članka 2. ovoga Zakona dužni su u roku iz stavka 1. ovoga članka turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama ili turističkoj zajednici mjesta prijaviti svoj boravak ili boravak svih ostalih osoba, te odjaviti njihov boravak.

 

To znači da ste se bili dužni prijaviti u roku od 24 sata kad ste stigli, a vi ste koliko sam shvatila inspektoru rekli da ste u kući nekakva tri dana.

 

Što se tiče rješenja, postoje neke mogućnosti po Zakonu o prekršajima kada se rješenje može održati bez ročišta, kolokvijalno rečeno radio se o tzv. skraćenom postupku. Ali i u takvim rješenjima imate pravo na korištenje tzv. pravnog lijeka (prigovor, žalba). Dakle, negdje pri kraju teksta rješenja pišpe UPUTA O PRAVNOM LIJEKU pa pogledajte što piše i naravno...iskoristite.

 

:mig:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Plaćaju li studenti boravišnu pristojbu za vrijeme studiranja u Zagrebu?

Moram li plaćati prirez u Zagrebu za vrijeme dok ljetujem u Dalmaciji i tamo plaćam boravišnu pristojbu?

 

1. ne

2. da ukoliko ste kao porezni obveznik prijavljeni u zagrebu. b.p. nema veze s porezom i prirezom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da mi V3 neće zamjerit što ću samo malo dopunit njegov odgovor koji inače vrlo konkretan i korektan. Međutim, kad ja nekom postavim pitanje, onda mi se uobičajeno događa u glavi ovo"A-ha, hvala na odgovoru, ali zašto je to tako?" Pa ću u tom smislu nadopunit.

 

1. Ako ste student u Zg onda ste vjerojatno prijavili boravište u Zg i na temelju toga dobivate subvenciju.

 

2. Porez na prirez plaćate tamo gdje ostvarujete dohodak, odnosno gdje dte prijavljeni. Boravišna pristojba nije pirez, nego pristojba koju plaćate izvan mjesta prebivališta, odnosno prijavljenog boravišta. Ostatak definicje pročitajte u gornjim postovima. Najbitnije je shvatit to, da jedno drugo ne isključuje, to su dva potpuno različita davanja s isto tako različitim namjenama. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija