Jump to content

starosna ili invalidska


amim

Preporučene objave

Pozdrav imam dva pitanja pa vas molim da mi odgovorite

Za 37 godina mirovinskog staža mirovinski mi je izračunao prijevremenu mirovinu u iznosu od 2440 kuna. Još sam u radnom odnosu, u 8 . 2020 imat ću 65 godina. Da li ću kad budem imao uvjete za starosnu imati veću mirovinu s obzirom da imam HRVI 20 %  i za koliko.

Drugo pitanje odnosi se na invalidsku braniteljsku sa statusom hrvi. Bili  mi bilo pametno tražiti invalidsku mirovinu temeljem 20 % Hrvi. Da li bi mi invalidska bila povoljnija nego starosna i za koliko.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sadasnja prijevremena starosna mirovina vam se penelizira za cca 6,5% i za toliko vam je momentalno mirovina manja nego kad za dvije godine otidjete u punu starosnu mirovinu.

Nedostaju neki podaci pa kako imate izracun od HZMO-a, bilo bi dobro da nam napisete podatke koji su navedeni u tekstu na ovoj slici u lijevoj tablici. Dovoljno je samo broj i vas podatak xxxx, npr.

1 - xxxx

2 - xxxx itd.

Takodjer nedostaje podatak koliko tocno dana ste proveli u domovinskom ratu u borbenom sektoru (eventualno dragovoljac), moguce je da imate pravi na minimalnu braniteljsku mirovinu kad navrsite 65 godina starosti, koja bi bila veca od ove vase sadasnje izracunate prijevremene starosne mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1 obračunsko razdoblje od 1980 do 2015

2. pros vrijed. bodovi 0,9267

3 dodani staž ----

4 mirovinski staž 37,ooo

5 pol. faktor 0,8680

6 osobni bodovi 29,7619

7 mir faktor mf 1.0

8 avm 61.59

izračun 29,7619 x 1,0x61,59 = 1833,04 plus dodatak od 27 %

Demobiliziran nakon 171 dan i poslan na lječenje potom na komisiju i dobio 20% Hrvi. nisam dragovoljac 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podaci koje navodite je izracun iz druge polovice 2016.god kad vam je penalizacija iznosila 13,2%, jer vam je do pune starosne mirovine nedostajalo jos cca 4 godine.

Dali sad na konto tih 20% HRVI dobivate uz placu i invalidsku naknadu.

Navedenih 37 godina radnog staza imate tocno sa danasnjim datumom ili...

Pretpostavljam da vam je mjesecna placa u zadnjih par godina u prosjeku ista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izračun je bio na dan 31.12.2016 za radni staž od 37 g 1 mj i 10 dana

za 20 % Hrvi ne dobivam nikakvu naknadu uz plaću. za hrvi primam 123 kn na posebni račun.

Ne znam imam li pravo na nekakvu drugu naknadu i ako imam kome se obratiti

plaća nije rasla već 10 tak god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci da cete na dan 31.12.2018.god imati 39 god. 1. mjesec i 10. dana staza + 171 dan iz DR.

Sto se tice naknade od 123 kn, na to sam i mislio, ne da vam to isplacuje poslodavac vec drzava.

Po tome vama ce se poklopiti odlazak u 8 mjesecu 2020.god u punu starosnu mirovinu (navrsiti cete 65 godina starosti) ili da kao dugogodisnji osiguranik otidjete u starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika kad navrsite sveukupni staz od 41 godine, a to bi trebalo biti 7 mjesecu 2020 god.

Koliko priznatih dana tocno imate sudjelovanja u DR.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne gnjavite, evo priblizan izracun za 08.2020. god.

 

Normalno sada se u izracunu koristio AVM koji je sad vazeci i iznosi 63,88 kn, on se uskladjuje svakih 6 mjeseci (2x godisnje) i do vaseg odlaska u mirovinu biti ce nesto veci a to znaci i da ce vam konacni izracun biti nesto veci.

Momentalno je razlika u ova dva izracuna cca 180 kn koju cete primati dozivotno, to je jedna dobra mjesecna rata za el.energiju i nije za zanemariti.

Izracun amim_nz_08.2020..jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravak u tekstu zadnjeg redka tablice:

 

 

Izracun amim_nz_08.2020._ispravak.jpg

Kako je u postupku izmjena mirovinskog zakona i prema najavljenom ce se pojacati penalizacija prijevremenog umirovljenja za vas je najbolje da odete u mirovinu kad navrsite starost od 65 godine, onda za vas nema nikakve penalizacije

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija