Jump to content

Usklađivanje zemljišnih knjiga i katastra


bonobo

Preporučene objave

Dobar dan.

Nakon skoro 4 godine čekanja odgovora od strane Zemljišno-knjižnog odjela u Zagrebu na prijedlog o upisu vlasništva 3 katastarske čestice na moje ime, dobio sam odgovor da se prijedlog odbija.

Naime, budući da očito nije usklađeno stanje u zemljišnim knjigama i u katastru, pa sud ne dopušta uknjižbu na k.č.br. XXX/1, XXX/2 i XXX/3 dokle god je u zemljišnim knjigama upisana samo jedinstvena čestica XXX,

sada u posebnom postupku treba provesti usklađivanje zemljišnih knjiga i katastra, tako da se novonastale čestice upišu i u zemljišne knjige. (ovo napisano je bio jedan odvjetnički komentar na sudsko rješenje)

1. Zanima me koliko traje taj postupak?

2. Može li ga raditi ovlašteni geodet ili samo odvjetnik?

3. Budući da bi prije toga trebalo dodatno provjeriti u kojem je trenutku došlo do razmimoilaženja podataka u katastru i zemljišnim knjigama da se točno zna koje sve dokumente treba pribaviti, možete li mi reći koji su sve to dokumenti?

Naime, stvar je malo kompliciranija jer se zemljište vratilo u vlasništvo osobi od koje sam kupio zemlju nakon jugoslavenske komunističke vladavine. Čestice su bile djelomično građevinsko zemljište.

Nadalje, u katastru sam vlasnik 1/1, a prijedlog o upisu vlasništva su mi odbili i napisali da vlasništvo nije moguće provesti jer je vlasnik čestica Republika Hrvatska (Grad Zagreb?), a da čestice nisu niti bile u vlasništvu osobe od koje sam kupio zemlju, što je laž, budući da postoji rješenje u kojem se osobi vraćaju te čestice, a obveznik vraćanja je Grad Zagreb. Zbilja mi nije jasno. Osoba od koje sam kupio zemlju je sad pokojna.

Hvala na odgovoru!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, bonobo je napisao:

budući da postoji rješenje u kojem se osobi vraćaju te čestice, a obveznik vraćanja je Grad Zagreb

Mozda se ta osoba nikad nije upisala u zemljisne knjige pa sud ne zna da je vraceno. Da nije radena parcelacija, jednostavno bi s ovim rjesenjem o kojem pricate mogli upisati vlasnistvo jer imate slijed. Mozete provjeriti i sami povijesni pregled vlasnika u zemljisnim knjigama i vidjeti da li je ikad upisan bivsi vlasnik ili nije.

Za ostalo ce se javiti netko kompetentniji nadam se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bonobo je napisao:

Nadalje, u katastru sam vlasnik 1/1

Posjednik. 

, bonobo je napisao:

XXX/1, XXX/2 i XXX/3 dokle god je u zemljišnim knjigama upisana samo jedinstvena čestica XXX,

 Dali zbroj površina ove tri čestice odgovara čestici xxx? 

 

, bonobo je napisao:

čestice nisu niti bile u vlasništvu osobe od koje sam kupio zemlju, što je laž, budući da postoji rješenje u kojem se osobi vraćaju te čestice, a obveznik vraćanja je Grad Zagreb

1. Koji broj čestice jest naveden u rješenju o vraćanju? (koje očito nije bilo provedeno u zemljišnim knjigama)

2. Koji broj čestice ste Vi naveli u ugovoru? 

, bonobo je napisao:

Može li ga raditi ovlašteni geodet ili samo odvjetnik?

Usklađenje provodi ovlašteni geodetski stručnjak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mutavi je napisao:

Hvala Vam na odgovorima.

Moji odgovori na Vaša pitanja su u nastavku (boldani).

, mutavi je napisao:

 Dali zbroj površina ove tri čestice odgovara čestici xxx? 

Cestica XXX ima 8 dijelova (od XXX/1 do XXX/8), a ja sam kupio 3 čestice. Dakle, odgovora samo djelomično.

1. Koji broj čestice jest naveden u rješenju o vraćanju? (koje očito nije bilo provedeno u zemljišnim knjigama)

Navedene su te tri čestice koje sam ja kupio (XXX/5, XXX/6, XXX/7).

2. Koji broj čestice ste Vi naveli u ugovoru? 

Naveo sam te 3 čestice - (XXX/5, XXX/6, XXX/7).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući parcelacija nije nikada bila provedena kroz zemljišne knjige, kao što gore kaže odvjetnički komentar, potrebno je uskladiti stanje. Angažirajte ovlaštenog geodeta kako bi uskladio stanje te kako bi se mogli upisati kao vlasnik, budući su podaci u zemljišnoj knjizi važeći kod upisa prava vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Na koji način se provodi usklađenje gruntovnice i katastra ako je potrebno samo uskladiti nosioce stvarnih prava? Dakle, sve čestice su upisane s identičnom površinom i u gruntovnici i u katastru. U gruntovnici je evidentiran sadašnji vlasnik, a u katastru na nekim česticama njegov pravni prednik, a na nekim česticama pravni prednik pravnog prednika. Slijed stjecanja prava je vidljiv do današnjeg vlasnika. Ima li kakve zapreke da se uskladi katastar s gruntovnicom i kako se provodi ovakvo usklađenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da to nije nešto što je rađeno skoro da bi katastar dobio rješenje od zemljišnoknjižnog odjela pa promijenio po službenoj dužnosti u nekom vremenu. Tada se promijena podataka o upisanim osobama u posjedovne listove vrši na temelju geodetskog elaborata i upravnog rješenja koje donosi katastar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija