Jump to content

troškovi ovrhe


pudlica77

Preporučene objave

Poštovani

Spletom okolnosti imam u vlasništvu nekretninu dobivenu darovnim ugovorom koja je zalog za kredit pravne osobe koja je sad u stečaju...ocekuje se ovrha vjerovnika nad istom, s obzirom na visinu kredita strah nas je troskova ovrhe(odvjetnik tarife nagrade, VPS...)..dali ja kao vlasnik-ovrsenik ali ne i duznik s obzirom da nisam vlasnica firme u stecaju niti imam ikakve veze u smislu odnosa vjerovnik-dužnik nego samo vlasnica nekretnine koja je zalog mogu ocekivati situaciju da cu biti duzna platiti sve troskove ovrhe ako se nekretnina ne uspije prodati na drazbama? znaci VPS bi bio ogroman jer kredit je preko 10 mill kn, s obzirom na to troskovi ovrhe bi vjerovatno bili dosta visoki?

znaci dali vjerovnik ako se ovrha obustavi zato jer niti na 2 drazbi nekretnina se nije prodala moze ishoditi novu ovrsnu ispravu za nastale ovrsne troskove kojom u principu direktno moze ovrsiti i moju cjeloukupnu imovinu?

I nakon obustave ovrhe vjerovnik moze ponovno pokrenuti ovrhu nad istom nekretninom za isti dug i opet nabijati ovrsne troskove? u krug----

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao sam skroz sličan slučaj.

Znači banka je imala založno pravo na nekretnini u mojem vlasništvu i nikakvo drugo osiguranje-mjenice, zadužnice, jamce, sudužnike.

Dužnik je bilo d.o.o. brisano iz registra.

U preko deset godina bilo je 4 kruga javnih dražbi, nikada se nije pojavio niti jedan kupac.

Oni su naravno kod svakog pokretanja ovršnog postupka plaćali sve te troškove koji su se mjerili u tisućama kuna

i taj trošak su pridodavali glavnici koju potražuju od dužnika ( a koji je u stvari više nepostojeći ).

Znači, svaki idući ovršni postupak, dug je opet bio veći za kamate i te troškove ovršnog postupka/dražbe.

Mene osobno nikada nisu teretili za ništa, niti sam ikada i jedne kune platio niti njima niti sudskih troškova.

Niti su ikada pokretali nekakve ovršne postupke na moja novčana primanja niti na druge nekretnine u mojem vlasništvu.

Tako da eto, ako vam nije stalo do te nekretnine, mislim da možete mirno spavati.

Napominjem da ovo govorim iz svoga slučaja, kako zakonski stoje stvari i da li uopće postoji mogućnost da platite kakve troškove, to će nam reći netko pametniji :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, pudlica77 je napisao:

Poštovani

Spletom okolnosti imam u vlasništvu nekretninu dobivenu darovnim ugovorom koja je zalog za kredit pravne osobe koja je sad u stečaju...ocekuje se ovrha vjerovnika nad istom, s obzirom na visinu kredita strah nas je troskova ovrhe(odvjetnik tarife nagrade, VPS...)..dali ja kao vlasnik-ovrsenik ali ne i duznik s obzirom da nisam vlasnica firme u stecaju niti imam ikakve veze u smislu odnosa vjerovnik-dužnik nego samo vlasnica nekretnine koja je zalog mogu ocekivati situaciju da cu biti duzna platiti sve troskove ovrhe ako se nekretnina ne uspije prodati na drazbama? znaci VPS bi bio ogroman jer kredit je preko 10 mill kn, s obzirom na to troskovi ovrhe bi vjerovatno bili dosta visoki?

 

Zanemarimo da je pokrenut stečajni postupka, jer se on provodi po Stečajnom zakonu, što konkretno za Vaše pitanje nije bitno, međutim za cijeli postupak je itekako bitno. Ovdje Vi niste ˝vlasnik - ovršenik˝, već ste vlasnik založene nekretnine. Svaki ovršni prijedlog mora imati jasno naznačenog ovršenika, a on se ne može na taj način mijenjati (temeljem vlasništva založene nekretnine). Tako da kao ovršenik ostaje isti onaj koji je naznačen u ovršnoj ispravi, i on kao takav na kraju snosi troškove ovršnog postupka. U praksi znači, da će ti troškovi smo rasti, a za Vas je nepovoljnije utoliko što će sveukupni dug na ime troškova postupka s vremenom bit samo veći, pa će se na kraju više odbijati od prodajne cijene nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Ja sam naznačena  kao ovršenik u prijedlogu za ovrhu, jer sam vlasnik nekretnine koja se ovršuje... valjda je normalno da se vlasnik mora navesti kao ovršenik....ali ja nisam dužnik i nekretnina ja dana u zalog davno prije nego šo sam postala vlasnik iste...za firmin dug... tražbina prema dužniku(firmi u stečaju) je osigurana založnim pravom na nekretninama ovršenika-mene!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, ali nije upitno da li može ovršiti za nekretninu koja je zalog nego dali u ovom  slučaju ovrhovoditelj ima pravo tražiti naplatu od mene osobno za troškove ovrhe i sastava prijedloga za ovrhu ako se nekretnina ne proda niti na jednoj dražbi i bude obustava ovrhe? ili to ima pravo samo iz kupovnine?

Usput čula sam da po novom prijedlogu OZ  koji stupa na snagu 2020? ti troškovi (uključujući i prijedlog za sastav ovrhe i nagrada odvjetniku) će biti puno manji?

 

Hvala punoo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , pudlica77 je napisao:

Hvala, ali nije upitno da li može ovršiti za nekretninu koja je zalog nego dali u ovom  slučaju ovrhovoditelj ima pravo tražiti naplatu od mene osobno za troškove ovrhe i sastava prijedloga za ovrhu ako se nekretnina ne proda niti na jednoj dražbi i bude obustava ovrhe? ili to ima pravo samo iz kupovnine?

Ima pravo tražiti naplatu od Vas temeljem čl. 14. st. 4. Ovršnog zakona, a koji kaže da je ovršenik dužan naknaditi ovrhovoditelju troškove ovrhe koji su bili potrebni za ovrhu. Uz to osim iz kupovine može se naplatiti temeljem čl. 14. st. 6. Ovršnog zakona, jer može podnijeti sudu zahtjev za naknadu troškova najkasnije u roku od 30 dana od dana završetka postupka (npr.ako je postupka obustavljen).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija