Jump to content

Ponovni izračun mirovine


iradosevic@vvg.hr

Preporučene objave

U starosnoj sam mirovini 0d 2008. godine, ostvarenoj po Posebnom zakonu (hrvatski sam branitelj). U 2017. godini sam radio po Ugovoru o djelu i pri tome  je uplaćivan doprinos za mirovinsko osiguranje (sukladno Poreznom zakonu koji se primjenjuje od 1. 1. 2017.). Na temelju uplaćenog doprinosa za mirovinsko, ostvario sam 1 (jednu) godinu staža što je evidentirano u Matićnoj evidenciji HZMO. Imam li pravo na ponovni izračun mirovine (povećanu mirovinu za navedenu godinu staža sukladno ostvarenom drugom dohotku u 2017. godini)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Ponovni izračun mirovine

Poštovani iradosevic,

Vidim da povremeno pogledate na Legalis ali nije mi jasno što očekujete pročitati kad niste odgovorili na postavljena pitanja.

Bez Vaših odgovora nije moguće točno odgovoriti na Vaše pitanje: 

Imam li pravo na ponovni izračun mirovine (povećanu mirovinu za navedenu godinu staža sukladno ostvarenom drugom dohotku u 2017. godini)? „

 

Branitelji (DVO i PS) imaju pravo na mirovinu po tri zakona:

1.      Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) – opći propis

2.      Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata  i

3.      Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS

a branitelji civili imaju pravo na mirovinu po dva zakona:

 

1.      Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) – opći propis  i

2.      Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

I sve to pod određenim uvjetima svakog navedenog zakona.

Bez Vaših odgovora, koliko imate godina života (kada ste rođeni), koliko imate mirovinskog staža, po kojem Zakonu koristite starosnu mirovinu i koliko Vam ona trenutno iznosi ?, nema ni kvalitetnog odgovora na Vaše postavljeno pitanje.

Također nema ni preporuke trebate li zatražiti novi izračun mirovine (ako ga po nekom od spomenutih zakona imate pravo) u 2018.g. ili u 2019.g.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof., rado čitam vaše odgovore na razna pitanja branitelja pa ću biti slobodan i ja nešto pitati. Naime, obavio sam sve predradnje za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu po osnovi PTSP, od liječenja do potrebne dokumentacije koja je ovih dana poslana na HZMO. Imam 40% HRVI, 1100 dana borbenog sektora, dragovoljac, osobni čin satnik a ustrojbeni bojnik- pukovnik. Imam i 36 godina radnog staža. Nisam bio DVO. Znam da visina mirovine ovisi od omjeru, ali pretpostavimo da to bude 40:60. Budite ljubazni pa mi , ako možete, recite čemu se mogu nadati u smislu visine mirovine. Jasno mi je da ne možete dati precizan odgovor, ali bar približno, na osnovu gore napisanih parametara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Šime2,

Ne usuđujem se špekulirati iznosom Vaše buduće mirovine kad je nepoznato previše parametara. Možda Vam bolje mogu pomoći sadašnji korisnici mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata sa sličnim parametrima prilikom odlaska u mirovinu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani Šime2,

Ne usuđujem se špekulirati iznosom Vaše buduće mirovine kad je nepoznato previše parametara. Možda Vam bolje mogu pomoći sadašnji korisnici mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata sa sličnim parametrima prilikom odlaska u mirovinu.

Lijep pozdrav

 

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani Šime2,

Ne usuđujem se špekulirati iznosom Vaše buduće mirovine kad je nepoznato previše parametara. Možda Vam bolje mogu pomoći sadašnji korisnici mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata sa sličnim parametrima prilikom odlaska u mirovinu.

Lijep pozdrav

Onda molim, ako ima netko od forumaša nekakva saznanja da se javi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani iradosevic,

Vidim da povremeno pogledate na Legalis ali nije mi jasno što očekujete pročitati kad niste odgovorili na postavljena pitanja.

Bez Vaših odgovora nije moguće točno odgovoriti na Vaše pitanje: 

Imam li pravo na ponovni izračun mirovine (povećanu mirovinu za navedenu godinu staža sukladno ostvarenom drugom dohotku u 2017. godini)? „

 

Branitelji (DVO i PS) imaju pravo na mirovinu po tri zakona:

1.      Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) – opći propis

2.      Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata  i

3.      Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS

a branitelji civili imaju pravo na mirovinu po dva zakona:

 

1.      Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) – opći propis  i

2.      Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

I sve to pod određenim uvjetima svakog navedenog zakona.

Bez Vaših odgovora, koliko imate godina života (kada ste rođeni), koliko imate mirovinskog staža, po kojem Zakonu koristite starosnu mirovinu i koliko Vam ona trenutno iznosi ?, nema ni kvalitetnog odgovora na Vaše postavljeno pitanje.

Također nema ni preporuke trebate li zatražiti novi izračun mirovine (ako ga po nekom od spomenutih zakona imate pravo) u 2018.g. ili u 2019.g.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, iradosevic@vvg.hr je napisao:

Poštovani Prof.  . . . evo dodatnih informacija koje ste tražili, imam 67 godina, u Mirovinu sam otišao po Zakonu o DVO i PS,  radnog staža sam imao 37 godina a mirovinskog 47 godina, mirovina mi je Bruto 7100

Poštovani iradošević,

Zahvaljujem na dodatnim informacijama.

Temeljem Vaših informacija simulirao sam u dvije tablice u privitku Vašu situaciju.

1.     Prva tablica prikazuje približan iznos Vaše mirovine po članku 6. (starosna) Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS uz 47.g. mirovinskog staža.

2.     Druga tablica paralelno prikazuje iznose Vaših starosnih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju – opći propis i po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS uz simulirani prosječni vrijednosni bod (PVB) od 1,8800 za ukupni radni staž pri 48.g. mirovinskog staža.

 

a.     Prosječni vrijednosni bod za ukupni mirovinski (radni) staž od 47.g. možete pronaći u prilogu Rješenja za mirovinu

b.    Kako imate pristup e-građanin, na stranici HZMO odmah zatražite izračun starosne mirovine po općem propisu ZOMO (na primjer sa nadnevkom 01.08.2018.g.) sa mirovinskim stažom od 48.g.

 

Slijedeći radni dan imate informativni izračun nove starosne mirovine po općem propisu ZOMO.                            

Ako Vam je PVB za 48.g. mirovinskog staža jednak ili veći od 1,8800, bruto iznos starosne mirovine po ZOMO (opći propis) Vam je veći od bruto iznosa mirovine po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS (poseban propis) i predlažem da uz priznato pravo na starosnu mirovinu po članku 6. (posebnog propisa) zatražite priznavanje i prava na starosnu mirovinu po ZOMO (opći propis) te isplatu povoljnije mirovine.

Lijep pozdrav

PS

Sve prije navedeno vrijedi ako dio radnog staža niste proveli u JNA, jer uplate u mirovinski fond za to razdoblje priznale bi Vam se sa 63 %.

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof.

Evo danas zvao HZMO i dobio sam usmeni odgovor da mi neće ponovno izračunati mirovinu na temelju doprinosa koji je uplaćivan od 1.1.2017. (Sukladno Poreznom Zakonu) i po kojem sam ostvario 12 mjeseci staža što je evidentorano u matičnoj evidenciji HZMO. Njihov odgovor je glasio da sam ja otišao u mirovinu po psebnom Zakonu  (DVO i PS) i da se mirovina ne može ponovno izračunati da se ona samo jednom izračunava. Postavljam si pitanje:

Zašto se služi doprinos za mirovinsko osiguranje od umirovljenika koji radi po Ugovoru o djelu zbog čega to nisu stavili da je to neki "poseban" porez ??

Za dan-dva dobit ću Rješenje pa ću vidjeti po koji  to Zakonskim odrednicama mi se oidbija ponovni izračun.

Koje je Vaše mišljenje po tome - ima li još takvih slučajeva - koji bi se u ovoj godini trebali pojaviti jer Doprinos uveden u 2017. godini

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani iradošević,

Na kraju, nije mi jasno što Vi i od koga tražite ??

1. Jeste li postupali po mojim prijedlozima i ako jeste, koje ste dobili rezultate (iznose mirovina) po oba zakona ?

2. Obraćate se HZMO (i to usmeno) bez konzultacije što i kako ih pitati (zahtijevati u pisanom obliku).

3. Što ste pitali u HZMO, ponovni izračun mirovine ili priznavanje prava na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i starosnu mirovinu po članku 6. posebnog propisa – Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof.

Ja sam kao što sam pisao u koju i kada sam otišao u mirovinu, od prošle godine je uveden i Doprinos za mirovinsko na honorare koji se odnose i na umirovljene osobe koji honorarno rade (Ugovori o djelu) u 50 % iznosu u odnosu na ostale (zaposlene) osobe. U novinskim komentarima koji su tada pisani (početkom 2017.) je objašnjavano da će umirovljenici u starosnoj mirovini koji ostvare drugi dohodak u 2017. godini u iznosu ostvarene prosječne Bruto plaće u RH (što za 2017. iznosi  96.660,00) imati pravo na ponovni izračun mirovine. Ja sam taj iznos premašio i na taj način mi je u matičnoj evidenciji (kada su obznanjeni rezultati prosječne Bruto plaće u RH za 2017.) evidantiran mirovinski staž od 12 mjeseci.

Iz navedenog razloga sam u veljači ove godine podneo pismeni zahtjev za ponovni izračun, koji je evo kako sam vidio preko interneta je riješen i očekujem Rješenje (usmeno mi je na tlf. poziv samo rečeno da mi je negativno riješen taj zahtjev).

Ja samo pitam da li svi umirovljenici  koji su u starosnoj mirovini (bez obzira po kojem su Zakonu umirovljeni) imaju pravo iz navedenog razloga na ponovni izračun jer svi honorarci (umirovljenici) plaćaju navedeni doprinos od 1.1.2017.  

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, iradosevic@vvg.hr je napisao:

 

Ja samo pitam da li svi umirovljenici  koji su u starosnoj mirovini (bez obzira po kojem su Zakonu umirovljeni) imaju pravo iz navedenog razloga na ponovni izračun jer svi honorarci (umirovljenici) plaćaju navedeni doprinos od 1.1.2017.  

 

 

Poštovani iradošević,

Mislim da dobro poznam problematiku o kojoj pišemo. Temeljem mojih pisanja, više stotina DVO i PS je ostvarilo pravo na znatno povoljniju mirovinu. Zbog toga je Vlada dva puta Uredbama mijenjala ZOMO, da bi na kraju to i ugradila u ZOMO od 01.01.2014.g., zato sada i imamo tih 12.mjeseci o kojima Vi pišete.

Kažete, podnijeli ste pismeni zahtjev za ponovni izračun mirovine ali nikako ne kažete jeste li podnijeli pismeni zahtjev za priznavanje prava i na mirovinu po općem propisu – ZOMO i koliko Vam ona iznosi prema mojim tablicama.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani iradošević,

Vi uz starosnu mirovinu po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju koju koristite, imate pravo zatražiti temeljem godina života, mirovinskog staža, statusa branitelja i novog mirovinskog staža, priznavanje prava i na starosne mirovine, te izračun istih po:

1. Općem propisu ZOMO i

2. Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Te isplatu najpovoljnije mirovine.

Koja će od njih biti najpovoljnija za Vas to je u ovom trenutku nemoguće reći.

Lijep pozdrav

 

PS

Imate li 20.g. efektivne službe kao DVO ili PS ? 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani iradošević,

Zahvaljujem na dodatnim informacijama.

Temeljem Vaših informacija simulirao sam u dvije tablice u privitku Vašu situaciju.

1.     Prva tablica prikazuje približan iznos Vaše mirovine po članku 6. (starosna) Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS uz 47.g. mirovinskog staža.

2.     Druga tablica paralelno prikazuje iznose Vaših starosnih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju – opći propis i po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS uz simulirani prosječni vrijednosni bod (PVB) od 1,8800 za ukupni radni staž pri 48.g. mirovinskog staža.

 

a.     Prosječni vrijednosni bod za ukupni mirovinski (radni) staž od 47.g. možete pronaći u prilogu Rješenja za mirovinu

b.    Kako imate pristup e-građanin, na stranici HZMO odmah zatražite izračun starosne mirovine po općem propisu ZOMO (na primjer sa nadnevkom 01.08.2018.g.) sa mirovinskim stažom od 48.g.

 

Slijedeći radni dan imate informativni izračun nove starosne mirovine po općem propisu ZOMO.                            

Ako Vam je PVB za 48.g. mirovinskog staža jednak ili veći od 1,8800, bruto iznos starosne mirovine po ZOMO (opći propis) Vam je veći od bruto iznosa mirovine po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS (poseban propis) i predlažem da uz priznato pravo na starosnu mirovinu po članku 6. (posebnog propisa) zatražite priznavanje i prava na starosnu mirovinu po ZOMO (opći propis) te isplatu povoljnije mirovine.

Lijep pozdrav

PS

Sve prije navedeno vrijedi ako dio radnog staža niste proveli u JNA, jer uplate u mirovinski fond za to razdoblje priznale bi Vam se sa 63 %.

 

 

Poštovani iradošević,

Jeste li upotrijebili tablice u privitku kako sam Vam predložio u citiranoj poruci ?

Usporedni izračun svih mirovina za DVOiPS - mir. staž 47.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVOiPS - mir. staž 48.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, prof je napisao:

Poštovani iradošević,

Jeste li upotrijebili tablice u privitku kako sam Vam predložio u citiranoj poruci ?

Usporedni izračun svih mirovina za DVOiPS - mir. staž 47.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVOiPS - mir. staž 48.g.xls

Poštovani prof. Imam jedno pitanje za vas. Imam 50.god.u invalidsku profesionalnu braniteljsku mirovinu sam otišla 2010.god. po zakonu o hrvatskim braniteljima.imam 28.god.radnog staža.Neki dan sam gledala na egređani da je primopredaja spisa u rad,za spis zadužena referent računovodstva. Možete mi reć što to znači? Možda veća mirovina.? E da još kažem da mi je mir.2073.kn. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Mara,

Nisam u prilici kontrolirati rad HZMO (nažalost), temeljem te činjenice kao i da mi Vi ništa konkretno niste dali u pitanju odgovor je, ne znam što to znači.

Vi očito koristite najnižu braniteljsku invalidsku mirovinu – profesionalna nesposobnost i nakon 01.01.2019.g. možete se nadati povećanju iste za broj dana borbenog sektora x 0,40 kn.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, prof je napisao:

Poštovana Mara,

Nisam u prilici kontrolirati rad HZMO (nažalost), temeljem te činjenice kao i da mi Vi ništa konkretno niste dali u pitanju odgovor je, ne znam što to znači.

Vi očito koristite najnižu braniteljsku invalidsku mirovinu – profesionalna nesposobnost i nakon 01.01.2019.g. možete se nadati povećanju iste za broj dana borbenog sektora x 0,40 kn.

Lijep pozdrav

Postovani prof, to bi po vama trebalo biti po clanku. 36., i clanku 49., ovog novog braniteljskog zakona ili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovana Mara,

Nisam u prilici kontrolirati rad HZMO (nažalost), temeljem te činjenice kao i da mi Vi ništa konkretno niste dali u pitanju odgovor je, ne znam što to znači.

Vi očito koristite najnižu braniteljsku invalidsku mirovinu – profesionalna nesposobnost i nakon 01.01.2019.g. možete se nadati povećanju iste za broj dana borbenog sektora x 0,40 kn.

Lijep pozdrav

Poštovani prof,          Najniže braniteljske mirovine su po novom zakonu  od 01.03.2018. automatizmom povećane , profesionalne broj dana provedenih u borbenom sektoru x 0.40kn, a opće za broj dana x 0..50kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija