Jump to content

Dogovorna podjela brata i sestre nije uspjela


kornelije

Preporučene objave

Sestra i ja smo se dogovorili kako bi jednog dana podijelili roditeljsku imovinu nakon njihove smrti. Sestra bi preuzela ocevu kucu sa zemljom, a ja majcin stan u gradu. Kuca je nesto malo vrijednija od stana. Zajednicke bracne stecevine nemaju u nekretninama. Roditelji su blagoslovili takav miran dogovor, iako sam ja bio u minusu, sto meni nije smetalo. 
Problem je nastao kad se pojavila jedna neznatna mamina parcela na selu koju je mama nasljedila i odlucila dati meni jer uz stan nemam zemljiste, pa kao kompenzaciju sto je tatina kuca koju bi trebala dobiti sestra nesto vrijednija. I mama i tata se u tome slazu i misle da je sada postenija podjela. 
I kako to u sloznim obiteljima biva: sestra se pobunila i trazi pola tog maminog zemljista uz prijetnju da ce inace traziti svoj dio u svemu nakon njihove smrti uz komadanje kuce, stana, zemlje i drugog. To dakako nikome ne ide u prilog, jer bih onda i ja morao traziti svoje nuzne dijelove u „njezinim“ nekretninama, ali ludilo je jace od pameti pa seka ne odustaje od svoje nakane dok ne postigne svoj cilj.
Kako se rijesiti tih prijetnji i moze li roditelj ikako unaprijed zastititi sina, a uskratiti kceri mogucnost trazenja polovice ili nuznog dijela one nektretnine koja bi po dogovoru pripala sinu? Ugovor o darivanju i oporuka se mogu opovrgnuti. Imali stogod jace od toga?
Hvala unaprijed!
 

uređeno: od kornelije
pravopis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kornelije je napisao:

sestra se pobunila i trazi pola tog maminog zemljista uz prijetnju da ce inace traziti svoj dio u svemu nakon njihove smrti uz komadanje kuce, stana, zemlje i drugog. 

Prije svega ona nije u poziciji da prijeti,obzirom da je dobra volja roditelja što će činiti sa svojom imovinom,pa tako mogu poduzeti pravne radnje kojima bi sestru na posredan način isključili iz nasljeđivanja.

 

, kornelije je napisao:

Ugovor o darivanju i oporuka se mogu opovrgnuti. Imali stogod jace od toga?

Svaki se pravni posao može pobijati,no to neznači u konačnici i uspjeh,međutim neovisno od toga oporuka i darovanje su besplatni pravni poslovi pa se iz istih može namirivati nužni dio,pod uvjetom da je do povrijede nužnog dijela doista i došlo.

Za razliku od darovanja i oporuke,ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju predstavljaju teretni pravni posao koji posredno isključuje nasljeđivanje,a samim tim i nužni dio čije se pravo crpi iz prava na nasljeđivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Prije svega ona nije u poziciji da prijeti,obzirom da je dobra volja roditelja što će činiti sa svojom imovinom,pa tako mogu poduzeti pravne radnje kojima bi sestru na posredan način isključili iz nasljeđivanja.

Svaki se pravni posao može pobijati,no to neznači u konačnici i uspjeh,međutim neovisno od toga oporuka i darovanje su besplatni pravni poslovi pa se iz istih može namirivati nužni dio,pod uvjetom da je do povrijede nužnog dijela doista i došlo.

Prije svega hvala na odgovoru! Imam jos pitanja! :)

Koje bi to "pravne radnje" mogli roditelji poduzeti kojima bi sestru na posredan način isključili iz nasljeđivanja?

Je li doslo do povrijede nuznog dijela ako jedan roditelj oporucno ostavi sestri, a drugi roditelj oporucno ostavi bratu svoju imovinu? Roditelji zacijelo nece umrijeti u isto vrijeme, pa ce jedno od dvoje nasljednika dobiti nasljeđe prije drugoga. Tako ispada da jedan nasljednik s prvim umrlim roditeljem dobiva sve, a drugi ostane prikracen za nuzni dio, sve dok ne umre i drugi roditelj koji ostavlja svoju imovinu tom drugom djetetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , kornelije je napisao:

Je li doslo do povrijede nuznog dijela ako jedan roditelj oporucno ostavi sestri, a drugi roditelj oporucno ostavi bratu svoju imovinu?

Ukoliko svaki od roditelja ponaosob oporučno ili darom raspolaže cjelokupnom imovinom u korist jednog od djeteta,to daje za učinak povrijede prava na nužni dio nasljeđivanja onog drugog,i obrnuto,uz napomenu da je pri tome povrijeđen i nužni dio nadživjelog bračnog druga.

 

prije 1 sat , kornelije je napisao:

Roditelji zacijelo nece umrijeti u isto vrijeme,

Naravno,no i kad bi bilo tako to nebi mijenjalo pravnu situaciju.

 

prije 1 sat , kornelije je napisao:

Koje bi to "pravne radnje" mogli roditelji poduzeti kojima bi sestru na posredan način isključili iz nasljeđivanja?

Sklapanje teretnog pravnog posla u vidu ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Sklapanje teretnog pravnog posla u vidu ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

Hvala na odgovoru, Matrix, mislim da je to pravi put. No, sto ako nakon sklopljenog dozivotnog ugovora roditelj premine nakon par dana? Hoce li taj ugovor vrijediti ili ga se moze osporiti? Ili ako je roditelj pri sklapanju ugovora tesko bolestan npr. predinfarktno stanje ili slicno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija