Jump to content
some93one

Kupnja parcele - stari podaci vlasnika

Preporučene objave

Pozdrav,

Zanima me kako kupiti/steći pravo vlasništva nad nekretninom na kojoj je upisano više ljudi, ali nemaju svi podatke jer su podaci o vlasnicima davno upisani i iza njihovog imena i prezimena stoji recimo "SAD", "neki grad u Hrvatskoj" i sl.

Slučaj A) 5 suvlasnika (jedan ima podatke: ime, prezime, adresa)

Slučaj B) 5 suvlasnika (niti jedan nema pune podatke već samo imena i prezimena)

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Kako iz pitanja proizlazi da nemate nikakov dokument na osnovu kojeg bi pokretali pojedinačni ispravni postupak, nego bi se radilo o klasičnoj kupnji, jako teško.

Zbog odredbi Zakona o zemljišnim knjigama i djela o uknjižbi, morali bi pronaći navedene osobe ili njihove nasljednike kojim bi dokazali pravni slijed knjižnog prednika pri zahtjevu za uknjižbu.

Podijeli ovu objavu

Kako nisam pronašao vlasnike, da li je moguće ući u posjed, koristiti ga i nekim pravnim putem dobiti vlasništvo nad tim zemljištem? Problem je što navedeno zemljište graniči s mojim te je zaraslo, neuredno je, a tu je opasnost i od raznih životinja (zmije i sl.).

Podijeli ovu objavu

Eventualno dosjelošću, no za to bi trebali imati određenu kakvoću i neprekidno trajanje zakonom određeno vrijeme.

Samostalni posjednik čiji je posjed zakonit, istinit i pošten dosjelošću stjeće vlasništvo protekom 10 a barem pošteni protekom 20 godina.

Pa je tako posjed zakonit ako posjednik ima valjani pravni temelj toga posjedovanja (pravo na posjed). Istinit je ako nije pribavljen ni silom, ni potajno ili prijevarom, ni zlouporabom povjerenja. Posjed koji je pribavljen silom, potajno ili prijevarom, ili zlouporabom povjerenja, postaje miran kad osobi od koje je tako pribavljen prestane njezino pravo da štiti svoj posjed koji joj je tako oduzet. I ono najbitnije, pošten je ako posjednik kad ga je stekao nije znao niti je s obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati da mu ne pripada pravo na posjed, ali poštenje prestaje čim posjednik sazna da mu pravo na taj posjed ne pripada.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Moje Pitanje
      Poštovani, u sljedećoj situaciji sam i molio bih vas pomoć.
      Na nekretnini koja je upisana na majku bilo je upisano 7 ovrha - da 7 :).
      Nakon realizacije kredita isplatio sam u gotovini svih 7 ovrhovoditelja i njihovi odvjetnici su poslali (neznam točan naziv-ali sve što je trebalo sudu) i nakon 15 dana jedna je maknuta sa zk-a, druga nakon 5 mjeseci tek,...
      Trenutno su ostale 2 još nemaknute. 
      Kad gledam preko sustava e-građani piše status brisanje zabilježbe vec 2 mjeseca,
      Također piše vezano na nekretninu "upis prava vlasništva" (neznam dali se to odnosi na odbijeni darovni ugovor od prije nekoliko godina koji smo bezuspješno pokušali provesti ili na nešto drugo - drugih ugovora nakon toga nije bilo).
      Pisao sam požurnicu.
      Moja pitanja:
      1. Koji je sljedeći korak? 
      2. Na što bi se moglo odnositi to "Upis prava vlasništva"?
      3. Mogu li pokrenuti zahtjev za upis na temelju izjava ovrhovoditelja o isplati duga ili nekog drugog njihovog dokumenta?
      3. Kako se zaštititi od eventualnih daljnjih ovrha s obzirom da nekretnina još nije prepisana na mene.
      Puno Vam hvala na vremenu.

• objavio GUEST-0120
      Pozdrav,
      Tražim savjet što učiniti. U suvlasništvu sam s nepokretnom majkom i bratom u dvije kuće i jednom stanu.
      Prvi kuća, u kojoj ja živim, a njegov sin ima radionu podijeljena je pola majci, četvrtina bratu i četvrtina meni. Samo režije iznose mjesečno preko 2500 kuna. 
      Druga kuća podjeljena je na trećine i koristi se kao vikendica. Prosječne režije su oko 800 kuna mjesečno kad bi se podijelilo kroz godinu.
      Stan koji je u 100% vlasništvu mame brat iznajmljuje i uzima najam mjesečno oko 2000 kuna već oko 15 godina.
      Ja sam 4 godine brinula o majci i raspolagala njenom mirovinom te iz toga prema želji moje majke plaćala sve režije i brinula o obje kuće i njihovim okućnicama. Sada je majka u domu i od njene mirovine ostaje oko 1000 kuna s kojima ja raspolažem.
      Brat se ne želi podijeliti niti prodati jer realno nigdje ne plaća niti jedan trošak, a koristi u većoj ili manjoj mjeri sve nekretnine i još dodatno ubire najamninu iz maminog stana.
      Ja plaćam sve režije i uređujem i održavam obje kuće i okućnice.
      1. Da li ga i kako mogu prisiliti da počne sudjelovati u plaćanju režija nekretnina?
      2. Koliko režija mogu tražiti od njega s obzirom da mi je nerealno da jedna osoba potroši 2500 kuna mjesečno?
      3. Kako se pravno vrednuje održavanje kuće? Konkretno mislim na obilaženje nekretnine, pronalaženje, zvanje i nadgledanje koje kakvih radova, košenje trave, uređivanje okućnice i sve ostalo što ja odradim, a kad njega tražim on to ignorira.
      Očajna sam i ne znam više što da radim jer ne mogu pokriti sve troškove.
    • objavio donkeylaa
      Pozdrav ekipa, sto uciniti ako u etaznom elaboratu na ZEMLJISNIKU (provedeno) na jednoj cestici XX stoji ucrtano zajednicko stubiste s pravom koristenja svih suvlasnika svih etaza na toj cestici, dok u KATASTRU to isto stubiste uopce ne pripada toj cestici XX nego YY sto u konacnici znaci da vlasnici etaza XX cestice nemaju pravo koristenja stubista ako to vlasnici etaza na YY cestici odrede? Stubiste je u naravi zajednicko i iz njega se vec 50 godina pristupa i XX i YY cesticama medjutim jedna od etaza na YY cestici je sada predmet ovrhe stoga me zanima da li ovrhovoditelj moze dati nekakvu obvezujucu pisanu izjavu da daje trajno pravo koristenja tog stubista svima i jel ta pisana izjava obvezuje buduceg vlasnika na isto ili tu izjavu moze dati sadasnji vlasnik (uskoro ovrsen) ....?
      Koji je najjednostavniji/najbrzi a koji najsigurniji nacin da se ova situacija rjesi s obzirom da bi parcelizacija bila mission impossible radi trenutne situacije... 
      Tenks!

• objavio star-ri
      Imam nekoliko čestica na Krku, koje su upisane na nonu mojeg oca. (ona je umrla). Ja bih htjela prebaciti to na svog oca. Što sve je potrebno napraviti i na koji način, te koji mi papiri trebaju?
    • objavio danijela007
      Poštovanje, molila bih pravni odgovor.
      Plaćam li porez na svoju prvu nekretninu koju sam oporučno naslijedila (pri čemu naglašavam da nisam zakonski nasljednik) i u kojem postotku od vrijednosti nekretnine? Ako je bitno za odgovor, napominjem da je riječ o stanu u Zagrebu.
      Unaprijed hvala!
  • Online korisnici

• Napravi novi...