Jump to content

Povrat dara radi povrede nuznog dijela


jelelena

Preporučene objave

Postovanje,zamolila bih vas prvo da mi ne spajate temu sa prethodno pokrenutom buduci da je tamo puno za procitati do konkretnog pitanja a i tesko se snaci buduci da sam ju pokretala prije tocnog saznanja svih cinjenica te je tamo puno nagadjanja.

Ovako,po smrti ostavitelja saznajem o postojanju ugovora o dozivotnom uzdrzavanju sa ostalim nasljednicima iz kojega je izostavljena jedna parcela koja je nekada pripadala ostavitelju a koja je istima prethodno darivana darovnim ugovorom. Da li imam pravo pokrenuti parnicu radi vracanja darova u ostavinsku masu i traziti svoj nuzni dio na toj parceli?

Hvala na odgovoru

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Matrix je napisao:

Imate pravo tužbom zahtijevati da se iz darovane imovine namiri vaš nužni dio.

Hvala matrix,mijenja li na stvari to sto je darivano prije dosta vremena? I ako je to bilo prije smrti moje majke ( ostavitelj iza kojega ce se voditi ostavinska je moj djed)?

Da li se moze traziti i povrat u ostavinsku masu radi namirenja nuznog dijela i dar u novcu te novac ostavljen za troskove sahrane ako ga ujaci potvrde na raspravi?

I nisu li ujaci ako su sa djedom imali ugovor o doz.uzdrzavanju bili duzni platitu sahranu?

Hvala jos jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Imate pravo tužbom zahtijevati da se iz darovane imovine namiri vaš nužni dio.

Matrix molim vas ako mi mozete pojasniti malo na koji nacin mogu traziti povrat dara u ostavinsku masu ( po kojim tockama,kojeg zakona) jer sam danas bila kod odvjetnika potaknuta ovim sto ste mi savjetovali da bi mi on rekao mi je da nemam nikakve sanse jer nuzni dio mogu traziti iskljucivo iz ostavine a nje nema buduci da je navedena parcela darovana prije 10 godina (a sve ostalo obuhvaceno ugovorom o doz.uzdrzavanju)

Zahvaljujem vam jos jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jelelena je napisao:

jer sam danas bila kod odvjetnika potaknuta ovim sto ste mi savjetovali da bi mi on rekao mi je da nemam nikakve sanse jer nuzni dio mogu traziti iskljucivo iz ostavine

Po takvom tumačenju svako darovanje cjelokupne imovine isključuje pravo na nužni dio,a što je pogrešno.

 

IMG_20180803_212923_235.jpg

 

, jelelena je napisao:

navedena parcela darovana prije 10 godina

Nebitno kad je darovana ako je darovanje učinjeno prema sunasljedniku.

 

, jelelena je napisao:

na koji nacin mogu traziti povrat dara

Ako se bude održala ostavinska rasprava,ističete prigovor radi povrijeđenog prava na nužni dio,a ako ne,što je izvjesnije jer nema imovine koja čini ostavinu,..........tužba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Po takvom tumačenju svako darovanje cjelokupne imovine isključuje pravo na nužni dio,a što je pogrešno.

 

IMG_20180803_212923_235.jpg

 

Nebitno kad je darovana ako je darovanje učinjeno prema sunasljedniku.

 

Ako se bude održala ostavinska rasprava,ističete prigovor radi povrijeđenog prava na nužni dio,a ako ne,što je izvjesnije jer nema imovine koja čini ostavinu,..........tužba.

Hvala puno na pojasnjenju.ostavinska ce biti,bila sam u upisniku suda i uputili su me kod kojeg biljeznika ce biti rasprava,da tamo provjerim da li sam prijavljena kao naslijednik i ako nisam da se  prijavim.bila sam prijavljena ali sa krivom adresom pa sam to ispravila.

Pretpostavljam da ce ostavinska biti zbog tekuceg racuna...

Ako se dogodi da sunasljednici priznaju tj pokusaju se opravdati za gotovinu koja je bila u kuci a ja sumnjam da su ju dogovorno podijelili izmedju sebe na nacin da im je to djed darovao prije smrti,mogu li traziti i povrat toga dara u ostavinsku masu? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , jelelena je napisao:

.ostavinska ce biti,bila sam u upisniku suda i uputili su me kod kojeg biljeznika ce biti rasprava,da tamo provjerim da li sam prijavljena kao naslijednik i ako nisam da se  prijavim.bila sam prijavljena ali sa krivom adresom pa sam to ispravila.

Vrlo bitno da u ostavinskom postupku istaknete prigovor radi povrijede prava na nužni dio,uz napomenu da je poželjno da imate dokaz o učinjenom darovanju nekretnina prema sunasljednicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Vrlo bitno da u ostavinskom postupku istaknete prigovor radi povrijede prava na nužni dio,uz napomenu da je poželjno da imate dokaz o učinjenom darovanju nekretnina prema sunasljednicima.

Dokaz trebam donijet sa sobom na ostavinsku? To moze biti povijesni izvadak iz gruntovnice gdje se vidi da je parcela darivana? Buduci da do ugovora ne mogu doci...

Buduci da treba dokaz o darivanju pretpostavljam da na ovaj drugi dio pitanja mogu zaboraviti,odnosno da eventualno priznavanje dara u gotovini od strane sunasljednika nije dovoljan temelj da trazim povrat istoga u ostavinsku masu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , jelelena je napisao:

do ugovora ne mogu doci...

Može se doći do ugovora,obratite se z.k.uredu

IMG_20180805_211033_359.jpg

IMG_20180805_211147_908.jpg

 

prije 20 sati , jelelena je napisao:

eventualno priznavanje dara u gotovini od strane sunasljednika nije dovoljan temelj da trazim povrat istoga u ostavinsku masu?

Priznate činjenice stvaraju jednu novu situaciju,odnosno takve činjenice nije potrebno dokazivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, Matrix je napisao:

Može se doći do ugovora,obratite se z.k.uredu

IMG_20180805_211033_359.jpg

IMG_20180805_211147_908.jpg

 

Priznate činjenice stvaraju jednu novu situaciju,odnosno takve činjenice nije potrebno dokazivati.

Shvacam,nisam znala da su zk ugovori javan podatak i da mogu doci do njih. Svakako cu otici. Tamo onda mogu vidjeti i ugovore o dozivotnom uzdrzavanju na temelju kojih su se sunasljednici uknjizili na ostale parcele pa vidjeti sto sve tocno obuhvacaju. 

Imam jos jednu nedoumicu,u jednoj drugoj temi sam procitala da se povrat dara moze traziti ako nema druge ostavine iz koje bi se namirio nuzni dio. Buduci da jos ne znam da li u ugovoru o doz uzdrzavanju stoji cjelokupna pokretna i nepokretna imovina ili su samo odredjene parcele navedene, sto u slucaju da je preostala imovina ipak dio ostavinske mase (automobil,traktor s prikljuccima-ali sve je staro i minimalne vrijednosti),da li ipak imam pravo traziti i povrat darivanoga? Ili te stvari ostaju baki kao bracna stecevina?

Matrix,neopisivo sam vam zahvalna na pomoci,molim vas ne zamjerite na toliko potpitanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija