Jump to content
flamm

Boravište

Preporučene objave

Ukoliko želite tada možete prijaviti boravište na tu novu adresu, ali ne morate jer se boravište obavezno prijavljuje ako traje dulje od 3 mjeseca. 

Kod prijave novog prebivališta trebate novu osobnu iskaznicu, promjena boravišta ne utječe na osobnu iskaznicu.

Uređeno od Borbena7
Podijeli na drugim stranicama
Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Ukoliko želite tada možete prijaviti boravište na tu novu adresu, ali ne morate jer se boravište obavezno prijavljuje ako traje dulje od 3 mjeseca. 

Kod prijave novog prebivališta trebate novu osobnu iskaznicu, promjena boravišta ne utječe na osobnu iskaznicu.

Nisam siguran kako ste točno mislili 3 mjeseca. Ja bih tamo provodio par dana svaki tjedan, praktički živio bi na dva mjesta.

Prije 9 minuta, sivko je napisao:

Kakve veze ima putovnica sa prijavom ?

Ti bi prijavio stranca kod sebe,kod drugoga?

Ne, ne, ne, krivo si shvatio.

Radi se o mojoj djevojci, hrvatska državljanka, useljava k meni u podstanarski stan, stanodavac je dao njoj ovjerenu izjavu s odobrenjem prijave boravišta.

No, kako se još uvijek nije preselila, a prijava boravišta joj treba što prije zbog posla, ona bi ovjerila izjavu u jb da ja mogu u njezino ime prijaviti boravište na adresi X.

Zato je moje pitanje, uzmem njezinu izjavu, izjavu od stanodavca, njezin neki dokument (putovnicu?), svoj neki dokument i mogu li na osnovu toga prijaviti njoj boravište?

Uređeno od omicito
, sivko je napisao:

Onda će doći kad stigne.

Boravište i prebivalište se prijavljuje osobno.

Ako bude prijavljivala kad stigne, propada joj radno mjesto. Seli se s kraja na kraj države i odrađuje otkazni rok, a istovremeno mora u trenutku potpisa novog ugovora za stručno osposobljavanje imati adresu u novom gradu.

Probat ću pa šta bude

Imam prijavljeno boraviste u gradu (nazovimo ga ovom prigodom tako) A u kojem zivim vec 30 godina. U zadnjih nekoliko godina zivim 6 mjeseci godisnje u boravistu A u kojem nemam nekretnina na moje ime, a drugih 6 mjeseci u drugom gradu (kojeg nazovimo B u ovom slucaju) u kojem imam kucu nasljedjenu od roditelja. Stalno primam uplatnice i rjesenja za razlicite vrste poreza na spomenutu nekretninu, upravo zato sto adresa nekretnenine nije istovjetna adresi mog prebivalista te se tretira kao kuca za povremeni boravak. Prijavila bih se na stalno boraviste u gradu B u kojem imam nekretninu kako bih izbjegla poreze koje mi je jako tesko placati, obzirom da sve rezije za spomenutu kucu placam cijele mjesece u godini a kako iznamljujem i jedan stan u kuci kao apartman placam i porez na prihod od iznajmljivanja (+pausal boravisne pristojbe, clanarinu TZ i PDV). Iz dosadasnjih objava shvacam  da cu promjenom boravista morati promjeniti osobnu iskaznicu. Molim Vas za informaciju da li cu tim cinom morati promijeniti i neke druge birokratske cinjenice kao sto su pripadanje odredjenoj poreznoj upravi, obiteljskom lijecniku, HZZO-u i sl. Ukoliko da, molim za savjet da li se to moze izbjeci na nacin da nakon promjene stalnog boravista kojom grad B postaje moje stalno prebivaliste, prijavim privremeno boraviste u gradu A? Hvala i lijepi pozdrav!

, sivko je napisao:

Postoje uvjeti kad netko nešto može učinit za drugoga uz ovjerenu izjavu a to ovdje nije slučaj.

Otkazni rok,ne mora doći na posao jer ga ionako završava,jedino su u pitanju troškovi.

Onda najbolje da ukinemo skroz otkazni rok kad ne mora doći na posao. Nije baš to najpametnije, znaš, jednostavno se ne pojavit na odrađivanju otkaznog roka. Kao prvo, nije ljudski. Pogotovo ako je bio fer prema radniku. Kao drugo, može zaradit tužbu od poslodavca.

Što se tiče ostalog, u trenutku potpisa ugovora za stručno bi morala imati adresu što bliže poslu pošto HZZ snosi putne troške. Prijaviti staru adresu bi značilo odbijanje stručnog osposobljavanja.
Ovaj način je bio jedan od ideja koju smo imali, no na kraju je dogovorila s poslodavcem sve tako da na kraju izjava nije trebala.

Također, sivko, mišljenja sam da ne bi baš trebao ulaziti u osobne razloge zbog čega netko nešto radi. Pitanje je bilo konkretno, trebao mi je konkretan odgovor. "Ne može" bi bio skroz okej

Uređeno od omicito

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio shegi89
      Pozdrav svima!
      Prije početka pisanja ove teme, potražio sam nekoliko tema na ovom forumu koje se bave sličnim problemom te sam djelomično dobio i odgovor na svoja pitanja. Ipak odlučio sam pokenuti novu temu te molim modove da me upozore ako je ovo nepotrebno "dupliciranje" teme. Unaprijed hvala.
      Boravište mi je u Zagrebu. Za mjesec dana ističe mi 2. godina tog boravišta. Živim u stanu kojega sam iznajmio - hoću li još tu živjeti mjesec dana ili godinu dana, ne znam. Svejedno, u Zagrebu radim i želio bih živjeti (boraviti) u trenutnom stanu što dulje. Ugovor o radu imam na neodređeno, no budući da nisam vlasnik stana u kojem boravim, želio bih izbjeći prijavu prebivališta. U zakonu od prebivalištu (članak 4) piše kada je osoba dužna prijaviti boravište i prebivalište te da se boravište temelji ne samo na adresi (ulica i kućni broj) nego i mjestu (u mojem slučaju Zagreb). Zaključno tome, potražnja drugog stana (na drugoj adresi) unutar grada Zagreba nije mi opcija, odnosno tako neću moći prijaviti boravište na ponovo 1+1 godinu.
      No ništa u gore spomenutom zakonu ne piše o potrebnoj "pauzi" između dozvoljene prijave boravišta u istom mjestu i istoj adresi (molim vas da me netko ispravi ako to negdje piše u spomenutom zakonu). Prema odgovorima članova ovog foruma u drugim temama, vidim da ta pauza iznosi 1 godinu. Drugim riječima, ako meni ističe boravište 30. rujna 2020. na trenutnoj adresi, smijem prijaviti boravište na toj istoj adresi 30. rujna 2021.
      S druge strane, iz vlastitih izvora, čuo sam da pauza ne mora trajati godinu dana, već samo dulje od 3 mjeseca. Koliko vidim, pojam "3 mjeseca" spominje se samo u članku 2 zakona o prebivalištu, ali u kontekstu obvezne prijave boravišta, tj. boravili se u istom mjestu i istoj adresi duže od 3 mjeseca tada je prijava boravišta obvezna, u suprotnom nije.
      Moja pitanja:
      Postoji li vremenski razmak (pauza) između kojeg je moguće ponovo prijaviti boravište na 1+1 godinu u istom mjestu i istoj adresi?
      Ako da, iznosi li ta pauza >3 mjeseca (izvor: poznanici) ili >1 godinu (izvor:forum)?

Isprike na pravopisnim greškama i unaprijed hvala na odgovorima.
    • objavio inženjerka
      Prošli tjedan sam se preselila u drugi grad. Od strane firme zbog virusa korone sam doma, međutim ako budem trebala ić raditi propusnica od firme će biti za staru adresu, a od sadašnjeg grada također ne mogu dobiti propusnicu jer nisam tu prijavljena. Na poziv MUP-u sadašnjeg grada dobila sam odgovor da oni sada u ovoj situaciji ne rade promjene prebivališta, pa ako počnem radit kako ću se vratit na sadašnju adresu oni ne znaju. Što sada napraviti?
      Hvala na odgovorima
    • objavio inženjerka
      Prošli tjedan sam se preselila u drugi grad. Od strane firme zbog virusa korone sam doma, međutim ako budem trebala ić raditi propusnica od firme će biti za staru adresu, a od sadašnjeg grada također ne mogu dobiti propusnicu jer nisam tu prijavljena. Na poziv MUP-u sadašnjeg grada dobila sam odgovor da oni sada u ovoj situaciji ne rade promjene prebivališta, pa ako počnem radit kako ću se vratit na sadašnju adresu oni ne znaju. Što sada napraviti?
      Hvala na odgovorima
    • objavio MaxisAnime
      Postovanje svima,
      trebam pomoc, molim vas
      situacija je ovakva, roditelji su mi trazili da se odjavim s njihove adrese(prebivaliste) jer dugo ne zivim s njima, i da mi mladi brat ima pravo na djecji, razlog da moja placa(sezonki poslovi) prelazi neki postotak i da ne moze on imati( moja placa je 4.500/5000kn) a oca (5000kn)
      danas sam bio u MUP-u i teta na salteru mi dala papir di pise prebivaliste i boraviste di moram ispunit i dati njima, ja imam di biti trenutno kod nekog(boraviste) i rekla je teta da kad istekne 5god da imam 3 god se prijavljivat na tu adresu..sta poslje toga jeli moram onda na prebivaliste traziti?
      stanodavac ce dati izjavu da sam kod njega i da ne trebam nikakve doprinose/novce mu davat
      i sta moram u poreznoj? jeli poreznu,osobnu i bankovne racune sve moram promjeniti na tu novu adresu boravista
      i dali gospodin gubi sva prava (pomoc pri crvenom krizu, ljecnicki jer je umirovljenik i ima pomoc od drzave finacijsku) zbog moje porezne knjizice
      ako se ispisem iz prebivalista onda nemam nista kod svojih roditelja, vise?
      iz sibensko-kninske sam zupanije
      hvala i oprostite na dugom tekstu
      moze i privatna poruka pa se cujemo i pozivom za detaljnije
    • objavio DennyC
      Pozdrav i poštovanje. 
      Zanimalo me vec dugo vremena par pitanja koja muce svakog ko se odluci na privremeni ili tarjni odlazak iz Hrvatske, pitanja su vezana za pravo, poreze, zdravstveno osiguranje i boraviste. Pa bi ovdje iznjeo nekoliko vjecnih pitanja iseljenika u nadi da ce netko s ovog foruma znati odgovore na ova pitanja. Zahvaljujem unaprjed svima.

Sve pocinje 2016 kada sam se odlucio otici iz HR pokusati zapoceti zivot u drugoj drzavi EU. Naime otisao sam u poreznu i u mup na šalteru naravno niko nije imao pojma sta ja trebam raditi, dali trebam odjavit boraviste, poreznu karticu, sta je s osobnom, sta je s zdravstvenim osiguranjem, sta je s icim. Ako neznaju oni kako bih znao ja? odlucio sam otici bez da sam ista napravio, jer informacije nisam dobio. Sada povremeno dolazim u HR. I svako malo citam clanke o kaznama oduzimanjima osobnih i kojekakvim glupostima.

Pa me zanima a i mnoge koji su u istoj situaciji par pitanja:
      1. Sto tocno napraviti i kome se javiti kad se napusta HR, porezna mup ko kako zasto? I sto napraviti osoba koje je vise godina vec vani a nije napravila nista od toga, koje su posljedice i kazne ili sl? I kome se obratiti da se to sve legalno sredi?

2. Zdravstveno osiguranje - dali gubimo ili negubimo pravo na zdravstveno osiguranje, samo po sebi ako sam dobro razumio svaki hrvatski drzavljanin ima besplatno zdravstveno po defaultu a dopunsko osiguranje sam placam i dan danas stoga zasto nebih imao pravo koristiti HR zdravstvo? I dalje imam HR osobnu i putovnicu, HR sam drzavljanin i placam svoje osiguranje. Takodjer na stranicama EUa sam procitao da osoba moze imati zdravstvo u samo jednoj drzavi EU ili sl, ja u inozemstvu placam svaki pregled i nemam zdravstveno osiguranje, stoga neznam dali i dalje imam pravo na Hrvatsko zdravstveno osiguranje kao jedino osiguranje koje imam i placam? I ako nemam na njega pravo? Kako se javiti kome i otkazati? takodjer mi koji smo vani vec par godina? dali moramo platiti kakvu naknadu ili kaznu jer smo zivili u drugoj drzavi a koristili zdravstvo u HR ponekad?

3. Porez. Dali treba odjavljivat ili nesto radit s poreznom karticom u HR? Dali moram placati ikakve naknade i razlike u porezu na zaradjen novac u inozemstvu? Dali Hrvatska ima ikakvo pravo na ista od toga? Koja je procedura kog povremenog rada u HR i povremenog vani?
      Npr osoba radi u Njemackoj 6mj i vrati se radi sezonu u HR 3mj. Iz obje drzave dobije povrat poreza. Dali mora javiti Njemackoj da je 3mj radio u HR i koliko je zaradio i dali to utjece na iznos povrata poreza u toj drugoj drzavi? I obrnuto?

Malo sam zakomplicirao ali nadam se da su pitanja donekle jasna.

Zahvalio bi svima koji si daju truda procitati i pomoci meni i brojnima koji smo izgubljeni u tim svim papirima i pravilima koja nekuzimo.

Zahvaljujem srdacan pozdrav
  • Online korisnici

• Napravi novi...