Jump to content

oporuka,nasledstvo


andjelavukota

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Molim savjet po sličnoj temi.

Kum mi želi pokloniti zemljište - dio čestice koje je u njegovom vanknjižnom vlasništvu zajedno s još pet  osoba.

Jedna od tih osoba je živjela u Zagrebu oko 45 godina , općina Pešćenica, no umrla je 2013. godine. Posjedujem kopiju Izvadka iz matice umrlih,  umro je u Zagrebu, upisan u matično područje Centar na temelju potvrde o smrti Gradskog ureda za zdravstvo i branitelje Zagreb br.xxx/2013. Supruga i jedina kćerka su mu davno umrle, jedini  nasljednici su mu unuk (Velika  Gorica) i unuka (Zagreb). Razgovarao sam s njima, nisu imali nikakvih kontakata s djedom više godina (narušeni obiteljski odnosi), nisu pozvani na ostavinsku raspravu a niti ne očekuju poziv- djed im je davno rekao da od njega ništa ne očekuju. Znaju da je djed imao skrbnika te pretpostavljaju da je svo vlasništvo oporučno ostavio tom skrbniku (ne znaju ništa o skrbniku, je li dodjeljen od centra za socijalnu skrb ili mu je neki prijatelj....). Izvjesno je da je pokojnik nekoliko zadnjih godina proveo u Domu umirovljenika, Crnatkova 14, Zagreb.

Službeno sam prije nekoliko dana od Općinskog građanskog suda Zagreb sa svim poznatim podacima zatražio kopiju rješenja o nasljeđivanju, i dobio sam pismeni odgovor "da provjerom kroz imenike od 2013. do 2018. godine nije pronađen ostavinski postupak iza pokojnika xxxxxx, umrlog 2013. godine".

u Posjedovnom listu zajedničke čestice koja me interesira za dio posjeda još uvijek je upisano ime pokojnika, a ostale osobe u suvlasništvu sam kontaktirao i sa njima  imam okvirni dogovor oko raspodjele vlasništva.

Dakle, trebao bih saznati da li je provedena ostavinska rasprava kod nekih od javnih bilježnika u Zagrebu, pretpostavljam na osnovi oporuke pokojnika, odnosno tko je naslijedio pravo vanknjižnog vlasništva nad česticom koja me zanima, kako bih mogao stupiti u dogovor s tom osobom.

Molim savjet za daljnje moguće korake ili preporuku kome da se javim da mi to istraži (advokat, javni bilježnik ili....)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da ne morate tražiti, jer sud, u konkretnom slučaju Općinski građanski sud u Zagrebu, raspoređuje ostavinske predmete javnim bilježnicima u rad. Stoga, ako su Vam sa suda rekli da nije provedena ostavinska rasprava, prilično sigurno nije. Ono što Vas zanima, čini mi se jest postoji li netko tko je u njezinom posjedu, a to možete saznati samo raspitivanjem uokolo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija