Jump to content
Dado88

Nasljedstvo-građevinska dozvola

Preporučene objave

Poštovanje, 

Za vrijeme dok je moj otac bio živ pokrenili smo postupak za nadogradnju obiteljske kuce, sva sredstva za taj postupak od projektanta geodeta itd placao sam ja, ali je otac naveden kao investitor jer je vlasnik 1\1. Otac je preminuo nedavno a građevinska dozvola nije izdata u međuvremenu. 

Na ostavinsku raspravu smo pozvani ja ,sestra i majka. One će se izjasnit da se odriču te kuće u moju korist. Dali automatski i sve investicije i katastar i ti zahtjevi za građevinsku prelaze na mene kao nasljednika, ili se to mora navesti zasebno na ostavinskoj raspravi? 

Pomoć vas molim jer vise odvjetnika mi nije znalo objasniti što će se desiti. A čak ni referenti ni šef njihov u mjestu gdje sam u ime oca podnio zahtjev za građevinskom dozvolom.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ako se samo čeka izdavanje građevinske dozvole, kada se ista izda vi ćete kao nasljednik s rješenjem ostavinske kao dokazom pravnog interesa podnijeti zahtjev za izmjenom građevinske dozvole u vezi s promjenom imena investitora temeljem čl.127 Zakona o gradnji.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 26 minuta, Spitfire je napisao:

Ako se samo čeka izdavanje građevinske dozvole, kada se ista izda vi ćete kao nasljednik s rješenjem ostavinske kao dokazom pravnog interesa podnijeti zahtjev za izmjenom građevinske dozvole u vezi s promjenom imena investitora temeljem čl.127 Zakona o gradnji.

Geodet mi je rekao da je geodetska podloga temelj za izdavanje građevinske dozvole i da je doslo rjesenje da je sve ok kod njega, a građevinska je u postupku izdavanja, tako da će ostavinska bit vjerovatno prije nego sto se građevinska izda. 

Dakle suma sumarum samo nakon izdane gradevinske na ime oca trazit izmjenu imena investitora na temelju rjesenja ostavinskog postupka.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.


  • Similar Content

    • objavio mamaOS
      lijepi pozdrav svima!
      imamo jedan specificnu situaciju
      otac je umro prije 10mj, 
      sva djeca su se odrekla nasljedstva u korist mame,no medutim sestra koja se ne javlja 2 godine nije
      mama je vlasnik 4/5 svega
      sad je nastao problem,auto treba registrirati,koristi ga sestra koja je s mamom,
      postoji li kakav nacin ili auto jednostavno na njivu?
      Hvala lijepa na odgovoru
    • objavio ifka05
      Molila bih savjet za sljedecu situaciju:
      1. Nakon smrti mog djeda kucu na moru su nasljedile baka, majka i teta svaka 1/3, ali su se majka i teta dogovorile da sve ostane i dalje upisano na baku i tako je do danas.
      2. Nakon smrti tete ostao je njezin sin
      3. Baka zeli da se prije njezine smrti dogovori podjela izmedju moje majke i tetinog sina, te da on dobije prizemlje, a majka prvi kat (katovi nisu etazirani, niti imaju zasebne ulaze)
      4. Zbog neodgovornosti tetinog sina (neplacanje vlastitih racuna i opca nebriga za kucu na moru), majka ne zeli ulaziti u kombinacije s njime, vec da ju tetin sin isplati za njezin dio. Tetinom sinu su nakon smrti njegove majke ostale 3 nekretnine koje ne dijeli ni s kime i koje bi mogao prodati da isplati moju majku
      5. Tetin sin ne zeli nista prodati niti isplatiti majku i zeli da se kuca podijeli po katovima. Moja majka nema sredstava da isplati tetinog sina, niti on to zeli. Moja majka ima manju kucu na moru koju bi mogla ponuditi eventualno u zamjenu i jos nadoplatiti, ali tetin sin zeli bas bakinu kucu.
      6. Postoji li mogucnost da se njega na neki nacin primora da proda neku od svojih nekretnina, ili da neku od 3 nekretnina koje posjeduje da mojoj majci u zamjenu za njezin dio kuce na moru? Illi da pak prihvati majcinu kucu u zamjenu?
      7. Ako ne postoji takva mogucnost, moja majka se ne zeli odreci svog dijela kuce u njegovu korsit, kako urediti placanje racuna i sto ako on ne bude placao? Također je velika vjerojatnost da ce tetin sin dovoditi i cak useliti svoje prijatelje u kucu i kako to sprijeciti?
      S informacijama s kojima trenutno raspolazem ispada kao da je moja majka u pat poziciji i da tetin sin ne mora pristati niti da nju isplati niti pristati da ona njega isplati.
      Unaprijed zahvaljujem
    • objavio pegula004
      Poštovani,
      kolega želi svoju zatvorenu terasu dijelomično otvoriti. Terasa je na krovu stambene zgrade, a trenutno je natkrivena i zatvorena, odnosno ostakljena sa svih strana. Sada bi je podijelio na pola i jedan dio ostavio kakav je, a drugi bi bio sada otvoren, bez krova i ostakljenja.
      Moje pitanje je dali je za to potrebna građevinska dozvola ili glavni projekt? Po pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima ne znam gdje bih svrstao tu vrstu radova (eventualno u članak 5., točka 2.), ako bi se to moglo kroz taj pravilnik tumačiti. S obzirom da se otvaranjem terase mjenja onda i korisna površina stana upitno je dali to smije bez građevinske dozvole.
      Zahvaljujem,
      LP
    • objavio And Zox
      Ovako, moja je svekrva uplasena da ce joj Banka sjesti na 1/4 kuce, na kojoj je upisan njen bivsi muz, od kojeg je rastavljena vec 30 godina, ali taj dio kuce je jos uvijek glasio na njega u trenu njegove smrti. Poslije njegove smrti saznalo se da ima dugova, oko 12 tis eura, mozda i vise, to se ne zna tocno koliko. Imao je on i zemju, 2-3 gradilista i nesto sume u unutrasnjosti u trenu smrti.
      Da li postoji neka zakonska regulativa da se vjerovnici/drzava, ili kome je vec bio duzan, naplate od prodaje njegove zemlje, a da svekrvu ostave na miru, posto ona zivi u svojoj kuci i naravno da ne zeli da je banka istjera iz kuce zbog te 1/4, 
      kome se obratiti za pravno savjetovanje. Naslijednici bi mu bili  po zakonu njegovi sin i kcer, koji ne zele ni nasljedstvo ni dugove. Ostavinska rasprava jos nije bila, i nitko od djece ne zeli je pokrenuti, jer su culi da onaj koji pokrene
      ostavinsku, taj mora placati sve troskove postupka, i preuzima automatski pokojnikov dug.
      Osim te zemlje i sume, imao je i trosoban stan, kojeg je darovnim ugovorom poklonio bivsoj snahi deset dana prije smrti. Ali od tog stana nece biti naplate, jer se bivsa snaha osigurala kod odvjetnika da se stan ne dira zbog dugova. Ima li kakve nade za svekrvu da izbjegne dozivotno placanje tudjih dugova?
       
    • objavio ASIJA
      Pozdrav; 
      zanima me, može li poklonodavaoc tražiti povrat poklona u konkretnom slučaju zemlje od poklonoprimaoca. Zemlja je prepisana prije deset godina, poklonoprimaoc je umro nakon 7 godina a u međuvremenu sve je prešlo na njegovu djecu i ženu.
       
      Hvala.
  • Online korisnici



×
×
  • Napravi novi...