Jump to content

upis doživotnog uživanja


anonimno
 Dijeli

Preporučene objave

Da li je za ukjnižbu doživotnog uživanja u C list zemljišnoknjižnog uloška (kao tereta na nekretnini) dovoljan jedan jedini čalank u DAROVNOM UGOVORU koji glasi: "U posjed darovanih nekretnina daroprimac stupa odmah, a darodavac na darovanim nekretninama zadržava pravo doživotnog uživanja."

 

Na taj način osniva se stvarno pravo (jer doživotno uživanje predstavlja zapravo pravo plodouživanja) na nekretnini te ono prati nekretninu bez obzria na prodaju itd.

 

Jesam li u pravu?

 

HVALA!

 

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvar je u tome da smo mi radili brdo darovnih i u dosta njih smo imali taj članak o dož.uživanju međutim onda kada bi ih dali na provedbu u gruntovnicu u prijedlogu bi predložili samo da se uknjiži pravo vlasništva daroprimca a uvijek smo zaboriavili tražiti i provedbu tamo nekog čl. 9 ili 10 u kojem je u korist darovatelja ustanovljeno pravo osobne služnosti; tj. pravo plodoživanja tj. pravo doživotnog uživanja...

 

sad moramo naknadno podnijeti prijedlog za uknjižbu tih tereta i to temeljem samo tog jednog čl. Mislim da bi to trebalo ići? imamo čak neke darovne ugovore u kojima smo slučajno izostavili to pravo uživanja pa sad planiramo raditi anexe na način da samo dodamo originalnim ugovorima taj jedan čl. pa da onda upišemo doživotno uživanje u gruntu...

 

Nije li tako? Neka netko samo kaže DA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Normalno kod tih ugovora ovjeren je potpis darovatelja i svi imaju taj članak o pravo doživotnog uživanja u korist darovatelja...

 

znači, ti misliš da bi sad trebalo naknadno još na tim ugovorima ovjeriti i potpis daroprimatelja obzriom da on kao vlasnik mora darovatelju dozvoliti uživanje? na takvim ugovorima o darovanju s dož. uživanjem trebali bi dakle biti ovjerena oba potpisa i od darovatelja i od daroprimetalja?

 

odnosno u ovim drugim ugovorima u kojima je izostavljen taj članak o uživanju trebalo bi napraviti aneks s tim člankom i ovjeriti samo potpis daroprimatelja ili oba? Mislim bolje oba da ne bi ovi srali u grunti...

 

Hm... i to je to?

Znači dovoljna je ta jedna rečenica u ugovoru o darovanju i STVARNO PRAVO je tu?!

 

ŽIVJELI!

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa dobro jel netko upisavao to pravo doživotnog uživanja iz ugovora o darovanju?

 

treba li oba potpisa ovjeriti? us lučaju ankesa dali oba potpisa? da li tada i onaj potpis daroprimatelja na temeljenom ugovoru tj. u slučaju aneksa još tri ovjere (potpis na temeljenom daroprimatelja te potpisi na aneksu)...

 

i da li je dovoljan taj jedan članak?

 

hvala PUNO.

 

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa je jasnije; ali imam slučaj da imam darovni bez toga članka pa sam moram pisati anex da bi prvo stavio taj članak u njega...

 

sad me zanima dalje, dali onda treba ovjeravati i potpis daroprimatelja na temeljenom ugovoru i oba potpisa na anexu; znači učinit trostruku ovjeru?

 

i još me zanima da li je taj članak (pročitajte ga molim vas) koji je gore u prvom postu naveden dovoljan za upis i je li bolje navesti "doživotno uživanje" ili bolje ono pravilnije, ali čudnije, "doživotno plodouživanje"

 

ajde dajte mi još odgovore na ta dva pitanja i sve mi je jasno :-) i onda idem spat...

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se ustvari o osobnoj sluznosti pravu stanovanja ili habitatio. to je tocan i zakonski naziv tog stvarnog prava.

 

znaci daje se pravo dozivotnog stanovanja. ako je uzivanje onda je to usus, a ako je koristenje onda je to ususfructus.

znaci uporaba ili usus daje uze pravo, a koristenje ili ususufructus daje i pravo na iznajmljivanje dakle ubiranje plodova iz tog stana.

ovjeriti treba oba potpisa samo na aneksu jer se tamo daje dozvola i utvrdjuje se pravo sluznosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

i kak onda na kraju napisati?

 

piše se inače DOŽIVOTNO UŽIVANJE... mislite da je to zapravo pravo stanovanja?

 

 

ma koji smo mi qurac to pravo studirali, da mi je znati?????

 

sta ti mislis da ces to savladati u dva dana preko nekog foruma?

 

zato i jesi u hebenoj situaciji jer brljas i igras se pravnika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

stvar je u tome da smo mi radili brdo darovnih i u dosta njih smo imali taj članak o dož.uživanju međutim onda kada bi ih dali na provedbu u gruntovnicu u prijedlogu bi predložili samo da se uknjiži pravo vlasništva daroprimca a uvijek smo zaboriavili tražiti i provedbu tamo nekog čl. 9 ili 10 u kojem je u korist darovatelja ustanovljeno pravo osobne služnosti; tj. pravo plodoživanja tj. pravo doživotnog uživanja...

 

sad moramo naknadno podnijeti prijedlog za uknjižbu tih tereta i to temeljem samo tog jednog čl. Mislim da bi to trebalo ići? imamo čak neke darovne ugovore u kojima smo slučajno izostavili to pravo uživanja pa sad planiramo raditi anexe na način da samo dodamo originalnim ugovorima taj jedan čl. pa da onda upišemo doživotno uživanje u gruntu...

 

Nije li tako? Neka netko samo kaže DA!

 

Prilično velike greške radite.

 

Kao prvo trebali ste u prijedlogu navesti da se prenosi..... s teretom doživotnog uživanja i stvar bi bila riješena.

 

Nerazumijem kako ste mogli zaboravljati dož.uživ. navesti u ugovoru ako vam je stranka dala takvu uputu? Kažete da je nekoliko takvih ugovora. Čudno. Netko bi trebao dobiti otkaz i to hitno.

 

Morati ćete raditi anexe i onda nastojte u prijedlogu ne izostaviti upis uživanja.

 

Stranke će morati platiti dodatne ovjere potpisa radi anexa pa nove prijedloge za upis... prilično traljav posao ako ste odvjetnik.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ste se malo svi skupa zgubili u ovoj priči. Čovjek s početka priče ima pravo i pitanja su mu na mjestu a Vi njemu tu da je on nije pravnik itd. STVARNO JADNO baš kao i njegov odgovor na Vašu provokaciju...

 

A zaista je početno pitanje na mjestu...

 

Svuda u ugovorima inače najčešće piše pravo doživotnog uživanja a takvo pravo po zakonu ne postoji!!!

 

Vi kažete da je to pravo stanovanja a ja vam kažem da je to zapravo pravo plodouživanja!

 

Habitatio je nešto drugo i sigurno se ne upisuje PRAVO STANOVANJA ako u ugovoru piše PRAVO DOŽIVOTNOG UŽIVANJA. Sigurno.

 

Pitanje je zaista što se upisuje u zk. knjigu ako u ugovoru

stoji DOŽIVOTNO UŽIVANJE? Ja mislim da ide doživotno plodouživanje...

 

i zaista je dobro pitanje da li u slučaju aneksa treba ovjeravati i potpis daroprimatelja na generalnom ugovoru te oba potpisa na anexu. Ja bi ovjerio oba na anexu a generalni ne bi dirao. A možda bi za svaku sigurnost da me ne odbiju na zk.-u ovjerio i sva tri potpisa.

 

Eto. Dajte svoja mišljenja. Ovo je zanimljivo pitanje koliko god se neki od Vas "pravnika" sprdali s istim...

 

JOJJOOJO...

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija