Jump to content

Naslijedstvo-porez na naslijedstvo

Preporučene objave

Dobar dan,

situacija je slijedeća: suprug je ostavinskom raspravom naslijedio dio kuće svog pokojnog strica. Naime, živio je s nama u zajedničkom dvorištu i potkraj njegovog života mi smo vodili brigu o njemu.Pošto nije imao potomaka, imovina se dijelila na njegovog brata i sestru, a oni su se toga odrekli u korist mog supruga...

Pošto i sami živimo u maloj kući, a imamo troje djece, htjeli smo adaptirati taj dio kuće i spojiti s našim...

Problem je što još nismo dobili rješenje o porezu koji bi trebali platiti...

Suprug je danas bio u Poreznoj da provjeri i rekli su mu da smo u procesu obrade, ali se još čeka dolazak procjenitelja i njegova procjena....Ali i da sumnjaju da će to biti ove godine....

Sad, dali da ulazimo u tu adaptaciju prije dobivanja rješenja o porezu ili ne? U stanju u kakvom kuća trenutno jest ne možemo smjestiti djecu, jer je sve derutno...

Ako to sredimo, koliko i kako to može utjecati na procjenu?

Dijeli na drugim stranicama
  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

stric mi je za njegova života javno bilježničkim Ugovorom o darovanju, darovao kuću, okućnicu, obradive bašče, livade...i dr. Na Ugovoru je upisana vrijednost darovane imovine u ukupnoj vrijednosti od 60.000,00 HRK. 

Zadnjih godinu dana života stric je preko Centra za socijalnu skrb bio zbrinut u udomiteljskoj obitelji, a inače nije primao mirovinu, već socijalnu pomoć. U Teretovnici zabilježba je Centra za socijalnu pomoć za gore navedenu imovinu.

Ostavinska rasprava zakazana je za tjedan dana pa sam u nedoumici oko prihvaćanja nasljedstva zbog visine plaćanja dugova, a sa druge strane postoji emotivni dio, jer se radi o djedovini, pa me zanima sljedeće:

Kako mogu znati iznos potraživanja Centra za socijalnu skrb ako bih se prihvatio nasljedstva?

Na koji se način vrši procjena vrijednosti naslijeđene imovine? Čini mi se da je iznos naveden u Ugovoru pretjeran,s obzirom da je stric u ZK upisan kao suvlasnik samo dijela te imovine (4/30).

Koliko se plaća porez na naslijeđenju imovinu?

Inače predmetna imovina se nalazi u skoro pa napuštenom ruralnom zaseoku Dalmatinske zagore, (nema vodovoda, kanaliazacije..), te je tržišno bezvrijedna.

Hvala,pozdrav

• 2 tjedna kasnije...

Ne možete znati visinu potraživanja Centra bez da prihvatite nasljedstvo, a kad ga prihvatite, već će biti kasno. Teret dokazivanja o visini naslijeđene imovine je na Vama, tako da ako odlučite prihvatiti nasljedstvo, predlažem da proaktivno pristupite centru, upitate što bi trebalo da Vam izdaju brisovno očitovanje s nekretnine, pa ćete znati gdje ste. Međutim, Vi biste morali procijeniti nekretninu, a najbolje bi bilo to upitati Poreznu upravu o prosječnim cijenama kvadrata (po kojima se izračunava porez), pa ćete znati koliko bi Vas to koštalo, kao i porez na nasljedstvo.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Zbunjenaja
      Pozdrav,
      željela bih raditi u Irskoj preko ljeta preko normalnog ugovora, odnosno ugovora o radu, ali sam ovdje redovan student. Sada me zanima može li se to, tj. gubim li prava ako radim u stranoj državi na puno radno vrijeme tih par mjeseci? I kako bi se to onda oporezivalo tamo, znači da mi to ne ulazi u moj godišnji prihod ili?

• objavio: nononini
      Pozdrav svima!

Ne snalazim se pretjerano na forumu, pa se ispričavam ukoliko već postoji ova tema. 

Moje pitanje je ima li netko od vas provjerenu informaciju ili iskustvo s oporezivanjem austrijske mirovine u RH?

Naime otac je ove godine dobio invalidsku mirovinu u Austriji u kojoj je 30 godina otprilike s tim da nije radio svih 30 godina. Zadnjih 7,8 godina ima primanja s burze. Ove je godine dobio invalidsku mirovinu te ju želi prebaciti u Hrvatsku, no ne možemo pronaći točnu informaciju oporezuje li mirovinu Austrija ili Hrvatska ukoliko se prebaci iz Austrije u Hrvatsku i o kojem se postotku radi?

Molim vas za pomoć ukoliko nešto znate!

Evo, unaprijed zahvaljujem i nadam se da će netko moći pomoći.
    • objavio: NarančastaNaranča
      Pozdrav!
      Trenutno sam redovan student upisan na fakultetu na kojemu ne postoji opcija izvanrednog studiranja.
      Postoji mogućnost da povremeno obavljam jedan online posao titlovanja i prevođenja za stranog poslodavca, a novac bi se isplaćivao na PayPal. 
      Zanima me mogu li kao redovan student obavljati ovakav posao i uredno plaćati porez na dohodak koji steknem obavljanjem tog posla? Gubim li ikakva studentska prava? 
      U konačnici, koje su mi opcije, ako ovo nije moguće?
      Lijep pozdrav i hvala unaprijed.
    • objavio: Oreilly
      Pozdrav,
      već dvije godine unatrag,  moram platiti porez na dohodak  cca 600 do 700 kn.
      U profesionalnoj sam mirovini i dobivam mirovinu od 680 kn (na što mi također skidaju nekakv porez), ali sam ujedno i normalno zaposlen plača varira od 5300 do 5800 kn.
      Tu su i nagrade poslodavca godišnje oko  3600kn + božičnica 1500 kn.

Supruga je 100-tni invalid i prima mirovinu 1700kn, djece nemamo.
      Bio sam prošle godine u poreznoj i razdvojili su mi osobni odbitak, zbog mirovine. To je kao trebala biti bolja solucija ali nije. Ove godine sam čak dobio već iznos za platiti.

Nešto sam čitao o olakšicama vezano uz invalidnost, ali mi to baš nije jasno.

Na koji način izbječi plačanje tog poreza ?

Hvala na odgovorima

• objavio: EditaC
      Pozdrav,
      imam status redovnog studenta i voljela bih se baviti freelance radom preko stranica kao što su Fiverr i Upwork. Zanima me hoću li zbog toga izgubiti status redovnog studenta (također primam stipendiju) te na koji način me se oporezuje ako sam student, a novci mi sjedaju na račun bez studentskog ugovora? Do sad nisam uspjela doći do nekakvih cjelovitih informacija - neki su mi rekli da mogu freelanceati samo ako otvorim obrt ili tvrtku (što ne namjeravam jer mi je cilj zadržati studentska prava), a neki da mogu raditi normalno i zarađivati dokle god nakon svake uplate na moj račun ispunim joppd obrazac.  Također sam čula da je jedna od opcija primati novce na paypal račun, i da se u tom slučaju moj prihod ne oporezuje ako ga ostavim na paypalu i koristim samo za internet kupnju. S obzirom na to da se bavim umjetničkim radom, bi li autorski ugovor bio dobra opcija? Kako takav ugovor funkcionira kada je poslodavac iz inozemstva, i bih li izgubila studentska prava? Ako itko ima bilo kakvu korisnu informaciju, unaprijed se zahvaljujem. 
  • Napravi novi...