Jump to content

Isplata godišnjeg odmora


vojevica

Preporučene objave

U prvoj polovici ove godine zaposlen sam na neodređeno vrijeme.
Ali poduzeće ipak posluje sve lošije i lošije te ću uskoro dobiti poslovno uvjetovani otkaz, nakon sedam mjeseci rada.

U međuvremenu (tijekom ljeta) iskoristio sam sav razmjerni dio godišnjeg odmora.

Da li sada kod otkaza, mogu tražiti da mi isplate ostatak godišnjeg odmora (dva tjedna)? 
Jer nakon šest mjeseci rada, stekao sam uvjet na puni godišnji odmor.

Netko tumači da imam pravo na isplatu godišnjeg (prema Zakonu o radu, članak 82.), a netko da nemam (ZOR, članak 78., stavak 2).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , vojevica je napisao:

U prvoj polovici ove godine zaposlen sam na neodređeno vrijeme.
Ali poduzeće ipak posluje sve lošije i lošije te ću uskoro dobiti poslovno uvjetovani otkaz, nakon sedam mjeseci rada.

U međuvremenu (tijekom ljeta) iskoristio sam sav razmjerni dio godišnjeg odmora.

Da li sada kod otkaza, mogu tražiti da mi isplate ostatak godišnjeg odmora (dva tjedna)? 
Jer nakon šest mjeseci rada, stekao sam uvjet na puni godišnji odmor.

Netko tumači da imam pravo na isplatu godišnjeg (prema Zakonu o radu, članak 82.), a netko da nemam (ZOR, članak 78., stavak 2).

Ako će vam radni odnos  prestati ove godine, onda ćete ostvariti pravo samo na razmjerni dio GO, upravo zbog čl.78.st.2. ZORa.  Članak 82. kaže da vam je poslodavac dužan isplatiti razliku GO kojeg niste iskoristili, ukoliko takva razlika postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Potočnica je napisao:

Ako će vam radni odnos  prestati ove godine, onda ćete ostvariti pravo samo na razmjerni dio GO, upravo zbog čl.78.st.2. ZORa.  Članak 82. kaže da vam je poslodavac dužan isplatiti razliku GO kojeg niste iskoristili, ukoliko takva razlika postoji.

Hvala na odgovoru i svako dobro! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ljubana je napisao:

Molim za savjet.Asistentica sam u nastavi i na porodiljnom dopustu.No moja me skola iz meni nepoznatog razloga odjavila 15.6.2018.Tako sam izgubila pravo na regres zq godisnji odmor.Moze li s ista napraviti?

Razlog je zato što se ugovori sklapaju do kraja nastavne godine, odnosno u pravilu do 15.06.2018. godine, jer prestaje osnova Vašeg zaposlenja.

Pravo na regres imaju radnici koji koriste makar 1 dan godišnjeg dakle ovisi jeste li u ovoj godini isti i fizički koristili.

Na koje vremensko razdoblje je sklopljen ugovor?

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, gala385 je napisao:

Pravo na regres imaju radnici koji koriste makar 1 dan godišnjeg dakle ovisi jeste li u ovoj godini isti i fizički koristili.

 

Poslodavac inače regres isplaćuje u šestom mjesecu svima koji su u tom trenutku zaposleni.
Što s onima koji iz firme odu prije te isplate? I njima bi se trebao isplatiti regres? Tada, u šestom mjesecu, ili u trenutku odlaska iz firme (npr. u trećem). Ovisi li ta isplata o tome koji dani godišnjeg odmora su se koristili u tekućoj godini - stari godišnji odmor iz prethodne godine ili novi iz tekuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam napisao, pravo na regres imaju radnici koji koriste makar 1 dan godišnjeg odmora ISKLJUČIVO ako je to propisano Pravilnikom o radu, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu.

Ako se radi o privatniku, nema obveze već njegova dobra volja jer u ZOR-u ne postoji obveza isplate regresa.

Ako radnik ode iz firme prije isplate, a uopće nije koristio godišnji odmor, ne bi trebao dobiti regres. Ako jest, u pravilu bi isti trebao dobiti prije korištenja god. odmora ........recimo u javnim službama je propisano najkasnije do 15.07.

Ako se koristi stari godišnji radnik bi trebao dobiti regres za tu godinu.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija