Jump to content

Nekretnina kupljena na dražbi


Tužna21

Preporučene objave

Poštovani,

 

ukoliko bi na javnoj dražbi, nakon razvrgnuća suvlasničke zajednice, kupila nekretninu kojoj sam već vlasnica 1/2:

- plaćam li porez od 4% na navedenu kupljenu polovicu

- da li na dražbovanju plaćam cijeli iznos izlicitirane cijene (pa mi se refundira 50%) ili samo polovinu s obzirom na 1/2 postojećeg vlasništva

- smijem li navedenu nekretninu prodati bez plaćanja poreza s obzirom da sam negdje pročitala kako se u slučaju prodaje unutar 3 godine od kupnje plaća porez od 25%?

 

zahvaljujem na odgovorima.

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Nekretnina kupljena na dražbi
, Tužna21 je napisao:

plaćam li porez od 4% na navedenu kupljenu polovicu

Ne bih se čudio da PU ima drugačije mišljenje, no kako je i civilna dioba dio postupka razvrgnuća tu bi vrijedile odredbe čl.13 st.8 Zakona o porezu na promet nekretnina

, Tužna21 je napisao:

da li na dražbovanju plaćam cijeli iznos izlicitirane cijene (pa mi se refundira 50%) ili samo polovinu s obzirom na 1/2 postojećeg vlasništva

Ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude biti će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

 

, Tužna21 je napisao:

smijem li navedenu nekretninu prodati bez plaćanja poreza s obzirom da sam negdje pročitala kako se u slučaju prodaje unutar 3 godine od kupnje plaća porez od 25%?

To bi imalo veze sa novim građevinama, i iporukom (prodajom) u roku 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Spitfire je napisao:

Ne bih se čudio da PU ima drugačije mišljenje, no kako je i civilna dioba dio postupka razvrgnuća tu bi vrijedile odredbe čl.13 st.8 Zakona o porezu na promet nekretnina

Ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude biti će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

 

To bi imalo veze sa novim građevinama, i iporukom (prodajom) u roku 2 godine.

prvo se zahvaljujem na odgovorima.

stan je građen prije 50 godina pa nisam shvatio znači li to da plaćam porez na daljnju prodaju ili ne, unutar 2 godine?

naime ako kupim drugu polovinu stana želim prodati cijeli stan pošto isto trenutno ne mogu radi opstrukcije sa druge strane, te kupiti novi stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Tužna21 je napisao:

stan je građen prije 50 godina pa nisam shvatio znači li to da plaćam porez na daljnju prodaju ili ne, unutar 2 godine?

Ne, to nema veze s PDV-om na isporuku građevina ili njihovih dijelova i zemljišta.

Isto tako ne bi imalo veze sa porezom na dohodak temeljem odredbi čl.58 st.2 Zakona o porezu na dohodak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, Spitfire je napisao:

Ne, to nema veze s PDV-om na isporuku građevina ili njihovih dijelova i zemljišta.

Isto tako ne bi imalo veze sa porezom na dohodak temeljem odredbi čl.58 st.2 Zakona o porezu na dohodak

pročitala sam čl.58 st.2 Zakona no, koliko sam shvatila, porezom se ne smatra dohodak od prodaje stana ukoliko sam u njemu živjela. Ukoliko nisam živjela u njemu, a želim ga prodati nakon stjecanja druge 1/2, plaćam li porez na dohodak?

Ako plaćam, mogu li to riješiti prijavom prebivališta na navedenu adresu prije civilne diobe odnosno prodaje stana

 

hvala puno

uređeno: od Tužna21
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija