Jump to content

Obiteljska stečevina - kako je osigurati


mcquinn

Preporučene objave

Poštovani,

zbog vrlo problematičnih obiteljskih odnosa moja majka želi dio svojih novčanih sredstava prebaciti na moj račun.

Obzirom da u mene ima povjerenja, ideja je pohraniti njezin novac na mojem računu.

Obzirom da  je to i dalje njezin novac, zanima me kako taj novac osigurati da u slučaju moje smrti ili razvoda mog braka - pripadne njoj.

Naime, pretpostavljam da u slučaju razvoda mog braka i taj novac ulazi u stečevinu koja se dijeli među supružnicima.

Ukratko - jedino što želim je osigurati da majčin novac u slučaju gore spomenutih okolnosti pripadne njoj.

Unaprijed hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo bi bio nekakav ugovor o ostavi, kojom se ostavoprimac obvezuje da primi stvar od ostavodavca na čuvanje, da je čuva i da je vrati kad je ovaj zatraži. Trebali biste sklopiti ugovor o ostavi, kojega će majka moći pokazati jedan primjerak kao dokaz da ima tzv. izlučno pravo na toj stvari, odnosno tom novcu (izlučno pravo je pomalo pogrešan naziv jer se ono spominje u stečajevima i sl., ali analogijom odgovara). To je jedino što mi pada na pamet. Međutim, mislim da nema prevelike bojazni od podjele u bračnoj stečevini i ako Vam majka daruje taj novac, jer je imovina stečena po drugoj osnovi, a ne radom za vrijeme trajanja bračne zajednice (dakle, darovanjem, a ne radom), no to ne pomaže u slučaju nasljeđivanja, jer tada sva imovina ostavitelja ulazi u ostavinsku masu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija