Jump to content

Darovni ugovor


dizolade

Preporučene objave

Molim Vas informaciju ,

Roditelji darovali kćeri kuću sa darovnim ugovor,da li tada brat u ostavinskoj raspravi ima pravo osporiti darovni ugovor , tj.tražiti "nužni dio"?

Ukoliko je odgovor potvrdan, na koji način se to može spriječiti?

Da li kćer koja je darovnim ugovorom dobila kuću može darovnim ugovorom prenijeti kuću na supruga i time onemogućiti osporavanje darovnog ugovora?

 

Unaprijed se zahvaljujem

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , dizolade je napisao:

Roditelji darovali kćeri kuću sa darovnim ugovor,da li tada brat u ostavinskoj raspravi ima pravo osporiti darovni ugovor , tj.tražiti "nužni dio"?

Ovisi da li iza ostavitelja(oca)postoji i druge imovine iz koje bi se mogao namiriti nužni dio.

 

prije 17 sati , dizolade je napisao:

osporiti darovni ugovor

To u biti i nije osporavanje ugovora ,već jednostavno reduciranje dara.

 

prije 17 sati , dizolade je napisao:

Ukoliko je odgovor potvrdan, na koji način se to može spriječiti?

U ostavinskom postupku,isticanjem prigovora radi povrijede prava na nužni dio.

 

prije 17 sati , dizolade je napisao:

Da li kćer koja je darovnim ugovorom dobila kuću može darovnim ugovorom prenijeti kuću na supruga

Može

 

prije 17 sati , dizolade je napisao:

time onemogućiti osporavanje darovnog ugovora?

Opet istićem da se neradi o osporavanju u smislu pobojnosti i ništavosti,već namirenje nužnog dijela iz darovane imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite sto se ubacujem ali moze li se traziti namirenje nuznog dijela umanjenjem dara ako se naslijedi bilo sto drugo,makar i minimalne vrijednosti,recimo sunasljedniku je darivana kuca a ti si nasljedio grobno mjesto,mozes li traziti namirenje nuznog dijela zbog puno vece vrijednosti dara koji je primio sunasljednik ili je on time namiren? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Naime, radi se o tome da su roditelji bratu darovali novac i druge stvari za koje ne postoji potvrda(jer smatraju da nema potrebe za to) i brat je time isplačen iz kuće, a i roditelji ostaju živjeti u darovanoj kući zajedno sa nama.

Nikako ne želim da se nakon smrti roditelja moram naknadno isplatiti brata za nužni dio, za koji je on već namiren,ali na žalost nemam dokaz za to.

Zato Vas pitam,ako kuću darujem suprugu, da li sam sigurna da brat ne može tražiti da se ga isplati iz tzv.nužnog dijela.

hvala

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jelelena je napisao:

Oprostite sto se ubacujem ali moze li se traziti namirenje nuznog dijela umanjenjem dara ako se naslijedi bilo sto drugo,makar i minimalne vrijednosti,recimo sunasljedniku je darivana kuca a ti si nasljedio grobno mjesto,mozes li traziti namirenje nuznog dijela zbog puno vece vrijednosti dara koji je primio sunasljednik ili je on time namiren? Hvala

Ovisi je li povrijeđen nužni dio.

To vam je stvar matematike, treba na papir staviti sve što ulazi u ostavinu, vidjeti vrijednost cijele ostavine, zatim vrijednost eventualnog dijela nasljedstva kojeg je nužni nasljednik naslijedio (ako je uopće što naslijedio) te usporediti to sa vrijednošću nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, G-man je napisao:

Ovisi je li povrijeđen nužni dio.

To vam je stvar matematike, treba na papir staviti sve što ulazi u ostavinu, vidjeti vrijednost cijele ostavine, zatim vrijednost eventualnog dijela nasljedstva kojeg je nužni nasljednik naslijedio (ako je uopće što naslijedio) te usporediti to sa vrijednošću nužnog dijela.

Hvala na odgovoru,znaci li to da na kraju rasprave,kada se podijeli imovina, ukoliko netko smatra da nije dovoljno i istakne prigovor zbog povrede nuznog dijela sva ostala matematika se provodi u parnici? Do podizanja tuzbe ne naslijedjuje nitko nista ili? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Ovisi je li povrijeđen nužni dio.

To vam je stvar matematike, treba na papir staviti sve što ulazi u ostavinu, vidjeti vrijednost cijele ostavine, zatim vrijednost eventualnog dijela nasljedstva kojeg je nužni nasljednik naslijedio (ako je uopće što naslijedio) te usporediti to sa vrijednošću nužnog dijela.

A sto ako nuzni naslijednik nije naslijedio nista,odnosno ako je ostavitelj imao uovor o doz uzdrzavanju sa drugim sunasljednikom koji ukljucuje svu imovinu osim nekretnina koje je ranije darivao tom istom...moze li i u tom slucaju traziti povrat dara radi namirenja nuznog dijela? Hvala puno na odgovoru,jako mi je bitno i hitno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, G-man je napisao:

Ugovor o DU (ako nije fiktivni) isključuje nasljedno pravo u cijelosti, uključujući i pravo na nužni dio (glede pitanja njime uključene imovine).

No, po mom mišljenju, moglo bi se zatražiti uračunavanje ovih ranijih darova u ostavinu u kontekstu povrede prava na nužni dio.

E to je bas to sto me zanima...ostavinska je ovaj tjedan,zeljela bih znati sto mi je tamo ciniti...istaknuti povredu prava na nuzni dio i namjeru trazenja uracunjavanja dara u ostavinu? Ili se ne moram ni izjasnjavati na koji nacin cu traziti svoje pravo? Sto ako mi biljeznik kaze da to tako ne ide? Svejedno traziti da me se uputi u parnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, G-man je napisao:

Ugovor o DU (ako nije fiktivni) isključuje nasljedno pravo u cijelosti, uključujući i pravo na nužni dio (glede pitanja njime uključene imovine).

No, po mom mišljenju, moglo bi se zatražiti uračunavanje ovih ranijih darova u ostavinu u kontekstu povrede prava na nužni dio.

Ako mi mozete pojasniti,sto znaci fiktivni ugovor o du? Hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, jelelena je napisao:

E to je bas to sto me zanima...ostavinska je ovaj tjedan,zeljela bih znati sto mi je tamo ciniti...istaknuti povredu prava na nuzni dio i namjeru trazenja uracunjavanja dara u ostavinu? Ili se ne moram ni izjasnjavati na koji nacin cu traziti svoje pravo? Sto ako mi biljeznik kaze da to tako ne ide? Svejedno traziti da me se uputi u parnicu?

Po meni, trebat ćete tražiti nužni dio te uračunavanje u ostavinu ranije učinjenih darova, a onda ćete biti upućena u parnicu s time.

Prije 15 minuta, jelelena je napisao:

Ako mi mozete pojasniti,sto znaci fiktivni ugovor o du? Hvala vam

Fiktivni odnosno simulirani odnosno prividni ugovor znači da dvije strane svjesno sklapaju takav ugovor, iako on ne odgovara njihovoj stvarnoj želji, a u svrhu neke skrivene agende u vidu prikrate ili prijevare treće strane, zaobilaženja propisa i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Matrix je napisao:

Obrazloženo u članku :kavica:

Ovaj ugovor i je sklopljen samo iz razloga da se mene iskljuci jer od izvrsitelja ( dvojica su ih ) jedan ostavitelja nije ni vidio 3 god,od par mjeseci  nakon potpisivanja ugovora...niti je ostavitelju pruzao pomoc na bilo koji drugi nacin ali to je tesko ili nikako dokazivo...tako da mi preostaje samo trazenje nuznog dijela iz darivane imovine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija