Jump to content
Dijana31

Zakonski rok za isplatu otpremnine

Preporučene objave

Zanima me da li mi netko može reći koji je zakonski rok za isplatu otpremnine? U zakonu o radu to nigdje ne mogu naći. Riječ je o poslovno uvjetovanom otkazu zbog organizacijskih razloga. U otkazu je navedeno da radnik ima pravo na otpremninu, ali nije navedeno kada će biti isplaćena. Zadnja plaća je bila 3.09.2018. 

Unaprijed hvala na odgovoru 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ovo nije stvar zakonske regulative. Međutim, među poslodavcima uobičajeno jeste da se otpremnina isplaćuje sa zadnjom plaćom, koja mora ići do 15. u mjesecu iza mjeseca u kojem je ostvarena (ako nema drugačijeg podazkonskog "aranžmana").

Ukoliko poslodavac nije isplatio otpremninu sa zadnjom plaćom, pisanim putem ga pozovite da to učini. Odnosno, prvo porazgovarajte s njim, možda je čovjek doista zaboravio, pogotovo ako je rastanak bio civiliziran.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Kockakvadrat
      Imam jedno pitanje vezano za kupnju nekretnine. Naime, uskoro idem u banku dići stambeni kredit. Naravno, kuća treba određenu adaptaciju za koju ja nemam novčanih sredstava dovoljno. Ono što želim jest, u dogovoru s prodavačem naravno, da stavi kupoprodajnu cijenu npr 40.000E, te da međusobno potpišemo ugovor/e kod bilježnika i odvjetnika da bi mi, nakon što mu banka isplati novce, vratio u gotovini npr. 10.000E (jer je zapravo usmena dogovorena cijena nekretnine 30.000E) na ruke da imam za potrebnu adaptaciju. 
      Ono što me zanima jest koliko je to sigurno i kako se najbolje osigurati, pogotovo pravno, od toga ako mi prodavatelj ne želi isplatiti svotu na ruke nakon što mu banka isplati novce? Što je najbolje napraviti, kako se najbolje osigurati? Kakve dokumente napisati i kod koga? 
      Unaprijed hvala! 
    • objavio DANSKA
      Lijepo Vas molim za pomoć ! Imam blokirani račun a odlazim iz kompanije, novac koji čekam je veči od svote duga . Ok dio ide na regularni račun, za koji nemam više karticu niti mogu sa njom išta raditi, a dio ide na blokirani, i to je ok, one se bude zatvorio, ako nema nekih skrivenih brojeva !!  
      Da li isplata može od kompanije ići na odvjetnički račun za otpremninu mislim ili na neki drugi. Naime na zaštić
      čenom računu imam dug koji bi kešom i dogovorom mogao smanjiti prema tražiocu, a ako sve sjedne ništa !! 
      Da li i kako nakon sjedanja novaca uopće mogu podići ostatak istih, preko blokiranog ili ?' redovnoga koji nemam iako imam !!
      Hvala vam unaprijed , dosta je hitno , jer se selim van RH, pa bih volio sve to eto nekako očistiti za sobom . Svako dobro
    • objavio ifka05
      Molila bih savjet za sljedecu situaciju:
      1. Nakon smrti mog djeda kucu na moru su nasljedile baka, majka i teta svaka 1/3, ali su se majka i teta dogovorile da sve ostane i dalje upisano na baku i tako je do danas.
      2. Nakon smrti tete ostao je njezin sin
      3. Baka zeli da se prije njezine smrti dogovori podjela izmedju moje majke i tetinog sina, te da on dobije prizemlje, a majka prvi kat (katovi nisu etazirani, niti imaju zasebne ulaze)
      4. Zbog neodgovornosti tetinog sina (neplacanje vlastitih racuna i opca nebriga za kucu na moru), majka ne zeli ulaziti u kombinacije s njime, vec da ju tetin sin isplati za njezin dio. Tetinom sinu su nakon smrti njegove majke ostale 3 nekretnine koje ne dijeli ni s kime i koje bi mogao prodati da isplati moju majku
      5. Tetin sin ne zeli nista prodati niti isplatiti majku i zeli da se kuca podijeli po katovima. Moja majka nema sredstava da isplati tetinog sina, niti on to zeli. Moja majka ima manju kucu na moru koju bi mogla ponuditi eventualno u zamjenu i jos nadoplatiti, ali tetin sin zeli bas bakinu kucu.
      6. Postoji li mogucnost da se njega na neki nacin primora da proda neku od svojih nekretnina, ili da neku od 3 nekretnina koje posjeduje da mojoj majci u zamjenu za njezin dio kuce na moru? Illi da pak prihvati majcinu kucu u zamjenu?
      7. Ako ne postoji takva mogucnost, moja majka se ne zeli odreci svog dijela kuce u njegovu korsit, kako urediti placanje racuna i sto ako on ne bude placao? Također je velika vjerojatnost da ce tetin sin dovoditi i cak useliti svoje prijatelje u kucu i kako to sprijeciti?
      S informacijama s kojima trenutno raspolazem ispada kao da je moja majka u pat poziciji i da tetin sin ne mora pristati niti da nju isplati niti pristati da ona njega isplati.
      Unaprijed zahvaljujem
    • objavio MladenSag
      Poštovani,

Dobio sam otkaz kao tehnološki višak, imam 21 godinu radnog staža. Interesira me koje sve korake i u kom roku moram poduzeti kako bih ostvario pravo na svoju otpremninu.
    • objavio samojako
      Pozdrav,
      sve je komplicirano u našoj državi, pa bih vas zamolio za precizne i konkretne informacije iz sudske prakse/zakona.
      Član obitelji je dobio otkaz prije 4 godine u javnom poduzeću. Nakon točno 4 godine dobio radni spor u kojem su ga vratili na radno mjesto. U međuvremenu je radio na više mjesta sveukupno 2 godine (24 mjeseca), znači 2 godine je bio nezaposlen. Trebao bi dobiti zaostalih 24 plaće cca 5,000kn znači 120,000kn + zatezne kamate koliko ja razumijem zakon( + razliku ako je radio za cca 4000 kn u međuvremenu - po 1000kn za svaki mjesec + kamata).
      Međutim, firma mu to već pola godine nakon što se vratio na posao ne želi isplatiti, pravi se kao da se ništa nije dogodilo. Imam 3 pitanja:
      1) Zakonski rok do kojeg mu MORAJU isplatiti sve zaostale plaće ?! 
      2) Računa li se kamata do datuma dobivene presude ili do datuma ISPLATE. 
      3) Kako znati da firma isplaćuje sve, tj. NE VARA - čuli smo da neke firme namjerno rade krivi izračun. Trebamo li angažirati vještaka koji bi napravio obračun, možete li dati neku preporuku? Ima li neka tablica kamata kako se može izračunati zatezne kamate i cjelokupni iznos?

HVALA
  • Online korisnici

• Napravi novi...