Jump to content

Država mi prodala stan a ne mogu se upisati


ro-la

Preporučene objave

Pred godinu dana država RH mi je preko ministarstva branitelja prodala stan i odobrila kredit za otkup istog preko HPB-a. Uredno placam rate kredita. Kada sam predao papire za upis vlasništva u knjigu položenih ugovora, odbijen sam od strane suda (katastra) u Zagrebu jer nemam tabularnu izjavu.

E sada kada sam u vezi toga kontaktirao min. branitelja koji su mi prodali stan prvoje bio odgovor da stan nije etažiran te da kada se to završi moci cu se upisati. Nakon nekoliko prepisak sa njima na kraju su mi odgovorili da se prvo oni kao država moraju upisati kao vlasnici ???? a tek onda se ja mogu upisati, ali ne ako vlasnik nego nešto što baš i nisam shvatio. Trenutno je vlasnik neka firma Vranjica iz Sarajeva po zemljišnjim knjigama.

Ispada da otkupljujem stan pod mogucnostu da se u medjuvremenu upiše netko drugi kao vlasnik (u našoj državi sve je moguce) i ostanem i bez novaca i bez stana.

Dakle da li mogu državu tužiti da mi je prodala nešto što nije njihovo pravno gledano i dovela me zabludu i prakticki prevarila. Pri tome sam izgubio godine boreci se sa njima i naravno novac.

Ako netko zna suvisli odgovor kako da rjesim ovaj Kafkin proces bio bih zahvalan

 

uređeno: od ro-la
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

prodavatelj odgovara za materijalne i pravne nedostatke prodane stvari. Pravni nedostatak prodane stvari postoji ako stvar nije u vlasništvu prodavatelja, a isti je tvrdio odnosno u ugovor naveo kako je vlasnik nekretnine. Naravno, kupac bi prije prodaje trebao provjeriti stanje u zemljišnim knjigama za nekretninu koju kupuje no to ne isključuje odgovornost prodavatetelja za pravne nedostatke.

Po mome, prvenstveno bi trebalo vidjeti je li prema trenutačnom stanju ikako moguće provesti uknjižbu vašeg prava vlasništva. Ako nije, morat ćete prisilno zahtjevati (tužiti) od prodavatelja plaćeni iznos.

HPB koja vam je odobrila kredit i koji redovito plaćate je upisala svoju hipoteku na nekretnini?

Lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , advokatus je napisao:

Poštovani,

prodavatelj odgovara za materijalne i pravne nedostatke prodane stvari. Pravni nedostatak prodane stvari postoji ako stvar nije u vlasništvu prodavatelja, a isti je tvrdio odnosno u ugovor naveo kako je vlasnik nekretnine. Naravno, kupac bi prije prodaje trebao provjeriti stanje u zemljišnim knjigama za nekretninu koju kupuje no to ne isključuje odgovornost prodavatetelja za pravne nedostatke.

Po mome, prvenstveno bi trebalo vidjeti je li prema trenutačnom stanju ikako moguće provesti uknjižbu vašeg prava vlasništva. Ako nije, morat ćete prisilno zahtjevati (tužiti) od prodavatelja plaćeni iznos.

HPB koja vam je odobrila kredit i koji redovito plaćate je upisala svoju hipoteku na nekretnini?

Lp!

Hvala na odgovoru.

HPB nije upisala hipoteku jer, po njihovom, oni su samo posrednici u prodaji državne nekretnine jer min. branitelja to provodi preko njih.

Stan je bio dan od strane države na upravljenje MORH-u, morh ga je dao meni na korištenje, nakon 15 godina i hrpu ulaganja u nekretninu da ju osposobim za normalni život, kada sam otišao u mirovinu sve je prebaceno na min. branitelja koje opet sve radi u ime države, pa tako i prodaju stana po "povoljnim uvijetima kredita od 4%". Sa HPB-om sklapam ugovor o kreditu i kod bilježnik solemiziram kredit (i placam 1.000 kn).

Jedan od zadnjih odgovora min. branitelja je da se ceka etažiranje zgrade (vec 16 godina) kako bi se oni kao vlasnici mogli upisati.

Uglavnim, svako prebacuje krivnju na onog drugog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li vi ikad sklapali ugovor o kupoprodaji za taj stan? Isto je važno jer tek ako je prodavatelj prodao stan koji nije vlasništvo istog postoji odgovornost prodavatelja za pravne nedostatke. Sad, pravo korištenja koje spominjete može biti u dva pravna kontektsta, jedno je pravo korištenja prije stupanja na snagu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, a drugo je pravo korištenja odnosno uporabe koje vas ovlašćuje stanovati u navedenoj nekretnini. Dakle, kako se zvao ugovor kojim ste vi stekli određena prav na tom stanu?

Lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ministarstvom sam potpisao Ugovor o kuporodaji stana s pridržanim vlasništvom, a sa HPB-om Ugovor o stambenom kreditu.

U kuporodajnom ugovoru stojida pri isplati kredita u cijelosti ce mi prodavatelj izdati tabularnu ispravu i dozvoliti uknjižbu prava vlasništva na nekretnini.

To je sve jasno, ali su prodali nešto što nije njihovo i postoji mogucnost da tu nekretninu prodaju opet nekome ili se netko drugi upiše na tu nekretninu pošto nije dovršeno povezivanje knjige položenih ugovora i zemljišnje knjige.

U jednom od silnih dopisa stoji kako prema svoj dokumentaciji (dopis min. branitelja) imam pravo ishoditi predbilježbu prava vlasništva u zemljišnim knjigama.

Prema svemo što ste mi do sada odgovorili vidim da bez sudskog spora nece biti moguce ništa razriješiti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija