Jump to content

Neosnovana ostavinska rasprava? - drama - hitno


anonimno

Preporučene objave

Postovanje,

 

Zivim sa djedom 8 godina. Renoviram kucu i skrbim za djeda. Djed je upisan u zemljisnoknjizno odjel

1/1. U katastru u prijepisu posjedovnog lista jos uvijek stoji 1/2 djed i 1/2 baka. Djed mi je darovnim ugovorom darovao (bez obaveza) 1/2 kat.cestice (kuca i okucnica). Posjedujem i njegovu vlastorucno napisanu izjavu da je to njegova zelja. Prijedlog za uknjizbu prava vlasnistva je predan na zemljisnoknjizni odjel. Cekam rjesenje.

 

Stric i otac su se odrekli svoga dijela bakinog nasljedstva u korist djeda. Sada je stric sazvao ostavinsku raspravu kod javnog biljeznika 30 godina nakon smrti bake i trazi bakin nuzni dio. Njegova zena prijeti djedu fizickim unistavanjem imovine ako im ne pripadne. Stric je djelomicno namiren vikendicom i zemljom.

 

Pripremam veliku adaptaciju kuce pa sam zabrinut da mi se vlasnistvo moze ugroziti?

 

Dali je sazivanje ostavinske rasprave osnovano i koji je zakonski rok zastare?

 

Citam zakone i nije mi jasno je li unuk prvi nasljedni red? Tako su mi rekli na poreznoj.

 

Molim hitnu pomoc jer smo svi u stresu i oprostite sto nemam nase znakove na kompu. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kronologija:

 

Kuca je bila 1/2 na baku i 1/2 na djeda.

Baka umire prije 30 gorina.

Djed nakon toga zivi sam.

Nakon sto sam stradao u prometnoj nesreci, djed me

prima u kucu i prijavljuje na toj adresi. Zajednicki zivimo tamo vec 8 godina.

 

Prije 5 godina (bez mojeg znanja), otac i stric se odricu bakinog dijela i kuca se upisuje 1/1 na djeda - to bila kombinacija kojom se vikendica i dio ostalih parcela upise na strica a dio ostalih parcela na oca.

 

Djed ove godine darovnim ugovorom daje meni (unuku) 1/2 kuce i okucnice). Stric sada otvara ostavinsku raspravu za bakom i poziv dobivaju samo djed i otac.

 

Stric zeli naci na svaki nacin useliti u jednokatnu kucu koja nije etazirana iako je djed protiv toga, i ja naravno.

Stric mi je otvoreno rekao da me zeli izbaciti i doseliti sa svojom obitelji. Opravdano sumnjamo da zeli djeda smjestiti u staracki dom i dovesti jos svoje obitelji jer i ocu odrice pravo koje bi dobio nakon djedove smrti. Djedu striceva obitelj prijeti fizickim unistavanjem dijela nekretnine. Stric je nezaposlen i zivi u atraktivnom stanu.

Njegov plan je prodati taj stan, useliti u nasu kucu i zivjeti

od novca koji bi dobio prodajom stana.

 

Da li rasprava ima zakonsku osnovu?

Da li sam i ja trebao dobiti poziv?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iza bakine smrti 30 godina nije bila pokrenuta ostavinska rasprava i nije ostavila oporuku.

 

Stric je darovnim ugovorom dobio vikendicu i zemlju

 

pokusavam naci izjave kojom se oni odricu bakinog dijela. otac je ima negdje zametnutu a stric mi ju nece dati na uvid. Trazio sam na zemljisnom kako je djed 2001. g upisan 1/1 ali mi je odgovoreno da nemaju prilozene spise. Taj upis je "rihtao" stric.

 

Za to odricanje sam saznao nedavno usmeno od oca i strica.

 

Samo da dodam da i pored darovnog ugovora posjedujem i djedov vlastorucno napisani prijedlog darovnog ugovora. Zajedno s djedom sam bio kod advokata gdje je on izrazio svoju zelju da meni pripadne dio kuce.

 

Ne odricem pravo ocu i stricu na ostatak djedove imovine nakon njegove smrti ali ne dam da mi se djed maltretira.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite na konfuziji, nisam imao uvid u sve cinjenice.

Zagorska posla... Evo kronologije po onome sto sam saznao.

 

Djed je vlasnik kuce 1/1 vec 50 godina otkad je sagradio kucu.

 

Baka umire prije 30 godina bez oporuke. Ostavinska nikad nije pokrenuta. (Zasto bi placali sud ako se mogu dogovoriti...)

 

Nakon svadje, 2001 u privatnoj sudskoj raspravi, stric i otaj izjavljuju da je djed jedini vlasnik kuce. Zato valjda pise u zemljisnim knjigama - djed 1/1 2001. Djed daruje darovnim ugovorom vikendicu s vinogradom stricu koji isplacije polovicu vikendice u novcu ocu. Ostale njive zagorskim principom na papiricu ide malo jednom malo drugom.

 

2006. djed darovnim ugovorom bez obaveza daruje unuku koji zivi na istoj adresi 8 godina 1/2 kuce i okucnice.

 

Stric pokrece ostavinsku raspravu 30 godina nakon smrti bake.

 

1. Da li je istekao rok za ostavinsku raspravu?

2. Da li stric ako dobije nuzni dio, moze li useliti u kucu PROTIVNO volji djeda i unuka? Opravdano sumjamo da zeli dovesti jos svoje obitelji.

3. Koliki dio ide stricu, ocu i djedu i dali unuk moze traziti nuzni dio od bake?

 

Hvala, malo mi zivci rade, djed zeli mir a mora se uzrujavati..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, stvarno zagorska posla...

 

Kakava vam je to privatna sudska rasprava???

 

Ostaje nejasno zasto spominjete neki nepotpisani i neki potpisani darovni ugovor?

 

Vjerojatno se iza bake nije vodila ostavinska jer ona ocito nikada nije imala nikakvu imovinu jer je sve bilo dedino.

 

Prema tome, ne vidim na temelju cega stric pokrece ostavinu. Mozda postoji neka imovina za koju ne znate ili niste upuceni sto je i da li je baka bila vlasnikom icega.

 

Ako vam je djed nesto darovao - to je vase. Za ostali dio imovine koje ce u trenutku smrti biti vlasnikom vodi ostavinski postupak (nakon njegove smrti). O oporucnom i zakonskom nasljedjivanju su na legalisu vec napisani romani.

 

Ako na neki nacin, mada ne vidim kako, vas stric dobije dio suvlasnistva kuce, ima pravo koristiti ju u omjeru suvlasnistva jednako kao i vi. Dok ne etazirate kucu nece se znati tko je vlasnik cega i kako se koristi njegov dio. Moze slobodno dovesti svoju obitelj.

 

Unuk ne moze traziti dio od bake jer ima zivuceg oca. Bakinu imovinu (ako je uopce ima) dijele djec i sinovi na jednake dijelove svaki.

 

Postoje nacini da se ovo rijesi trajno, ako je to stvarna djedova volja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru. Saznajem nove stari iz trena u tren.

 

Evo i mojih na Vasa pitanja:

 

>> Kakava vam je to privatna sudska rasprava???

Tada je izvrsen upis drustvenog vlasnistva na djeda.

Tu se jos i oni privatno dogovarali o raspodjeli ostale imovine

 

>>Ostaje nejasno zasto spominjete neki nepotpisani i neki potpisani darovni ugovor?

 

Nema podpisanog i nepotpisanog nego je djed vlastorucno napisao skicu darovnog ugovora gdje izricito navodi dijelove kuce za koje zeli da pripadnu meni prije nego smo zajedno otisli kod advokata gdje su u darovnom ugovoru specificani isti dijelovi kuce.

 

>>Vjerojatno se iza bake nije vodila ostavinska jer ona ocito nikada nije imala nikakvu imovinu jer je sve bilo dedino.

 

Izgleda da baka nije imala nista.

 

>>Postoje nacini da se ovo rijesi trajno, ako je to stvarna djedova volja.

 

Djedova zelja je 1/2 unuku, 1/4 ocu i 1/4 stricu kuce i okucnice. Djed ne zeli stricevu obitelj zbog sikaniranja u kuci dok je ziv.

 

Otac skuplja dokumente pa cu i njega poslati kod advokata (mislim da znam i kome)

 

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djed je dobar pa zeli i nesto ostaviti i stricu..

 

profesor prava mi je na faxu rekao da su pravo i pravda razlicite stvari i to mi je jasno. nisam protiv da stric dobije nuzni dio ali to znaci da stric ako dobije bakin dio (cca 15m2) moze prijaviti boraviste u kuci, dovesti obitelj (kuca ima dvije spavace sobe) i njegova obitelj moze sikanirati djeda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija