Jump to content

Oporučno nasljeđivanje


sanja321

Preporučene objave

Poštovanje, suprug bi ostavio stan i poljoprivredno zemljište oporućno meni-supruzi,da sve koristim do moje smrti, a nakon moje smrti da stan i zemlju nasljeđuju njegove kćeri. da li je to pametno ,ili da nema oporuke ,pa u slučaju smrti supruga svu imovinu od supruga dijelimo na 3 dijela. Sagradili smo zajednički kuću, pa me zanima da li nakon moje  ili njegove smrti svatko nasljeđuje pola kuće ili ne.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sanja321 je napisao:

Poštovanje, suprug bi ostavio stan i poljoprivredno zemljište oporućno meni-supruzi,da sve koristim do moje smrti, a nakon moje smrti da stan i zemlju nasljeđuju njegove kćeri.

Kako ste to mislili napraviti - baš ovako kako pišete ili bi se u vašu korist zasnovalo pravo osobne služnosti doživotnog uživanja? Pitam iz razloga, jer ostavitelj ne može određivati nasljednike nasljedniku, to se zove tzv. fideikomisarna (povjerbena) supstitucija i zakon je ne dozvoljava.

prije 2 sati , sanja321 je napisao:

Sagradili smo zajednički kuću, pa me zanima da li nakon moje  ili njegove smrti svatko nasljeđuje pola kuće ili ne.

Jasno je da u ostavinu ne ulazi udio drugog (izvan)bračnog druga u onome što predstavlja bračnu stečevinu, stoga bi se vaš udio od 1/2 (ili koliko već) izdvojio, a u ostavinu bi ušao 1/2 udjela ostavitelja i ona bi se dijelila među nasljednicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Evo da ne otvaram novu temu imam pitanje. Baka ima brata i sestru. Njezin brat joj je dao punomoc na pokretnu i nepokretnu imovinu, sestra nije. Baka ima 1/4 i njezina sestra isto 1/4 kuce i zemljista, dok brat ima 1/2 kuce i zemljista. Baka ima 4 unucadi, njezina sestra 1 sina, a brat nema potomaka. Baka zeli napisati oporuku tako da podijeli svojevoljno svoju 1/4 i bratovu 1/2 imovine. Baka zeli da se dvoje unuka tj nasljednika izbaci iz oppruke a dvoje ostane. Tako da dvoje kojima zeli dat nasljedstvo svoje i bratove oni dijele na pola, dok druga dvojica budu aposolutno izbaceni. Sto mi mozete rec o ovom primjeru i jeli moguc u praksi. Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Cokolada je napisao:

jezin brat joj je dao punomoc na pokretnu i nepokretnu imovinu

Koja ovlaštenja se daju u punomoći po pitanju konkretne imovine.

 

prije 10 sati , Cokolada je napisao:

Baka zeli napisati oporuku tako da podijeli svojevoljno svoju 1/4 i bratovu 1/2 imovine

Neznam kako baka misli oporučno raspolagati tuđom imovinom.

 

prije 10 sati , Cokolada je napisao:

Baka ima 4 unucadi,

Jesul živa bakina djeca

 

prije 10 sati , Cokolada je napisao:

Baka zeli da se dvoje unuka tj nasljednika izbaci iz oppruke a dvoje ostane

Njezina volja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru. Bakin brat je dao baki SPECIJALNU PUNOMOC, ne znam puno o pravima, ali mislim da je pisalo u njo da ona ima pravo na raspolaganje s njegovim novcem tokom zivota i poslije njegove smrti. Njezin brat takoder ima zemljiste.

Bakina djeca nisu ziva. Znaci, baka moze izbaciti ili ostaviti koga hoce u oporuci bez obzira na neciji 'nuzni dio' ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Cokolada je napisao:

Znaci, baka moze izbaciti ili ostaviti koga hoce u oporuci bez obzira na neciji 'nuzni dio' ?

Ona to može,nemože je u toj nakani nitko spriječiti,no druga je stvar da li će onaj tko je oporučnim raspolaganjem povrijeđen u svom pravu ,nakon njene smrti isticati takvu činjenicu.

 

Prije 45 minuta, Cokolada je napisao:

Bakin brat je dao baki SPECIJALNU PUNOMOC,

Neovisno da li je takvom punomoći obuhvaćeno ovlaštenje za pravno raspolaganje nekretninama,treba imati u vidu da je oporuka razredba posljednje volje u jednom od tri oblika određenim odredbama čl.30-31 Zakona o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija