Jump to content

Oporuka i uračunavanje dara


KrunoBanana

Preporučene objave

Pozdrav,

molim savjet.

Teta naše pokojne majke umrla je u dubokoj starosti bez potomaka i bračnog druga. Njezini jedini nasljednici su potomci njezine pokojne sestre (naše bake). Pokojnica je prije par godina sastavila oporuku kojom većinu svojih nekretnina ostavlja poimence djeci svoje sestre (5 nasljednika), dok je mog brata i mene kao unuke svoje sestre izostavila (naša majka bi bila 6. nasljednik, ali je na žalost umrla prije). Te su nekretnine imenovani potomci i ranije koristili temeljem njenog neformalnog dara/ustupa, a s kojim se nisu svi nasljednici usuglasili. U oporuci navedene nekretnine nisu identificirane kao katastarske čestice već samo opisno.

S obzirom da je iza pokojnice ostao manji dio imovine kojim nije oporučno raspolagala, mogu li ja zahtijevati uračunavanje u nasljedne dijelove ostalih nasljednika vrijednosti njima oporučno ostavljenih nekretnina kako bi moj udio u preostaloj imovini (koja nije obuhvaćena oporukom) bio veći, odnosno smatra li se oporučno nasljeđena imovina onim što je dobiveno "na dar od ostavitelja na bilo koji način" u smislu članka 89. Zakona o nasljeđivanju? Brat će svoj nasljedni dio ovjerenom nasljedničkom izjavom ustupiti meni. Ako takav zahtjev za uračunavanje darova ima smisla može li on biti sastavnim dijelom izjave o prihvaćanju nasljedstva (npr. "Zahtjev za uračunavanje darova i izjava o prihvaćanju nasljedstva")?

Znači li takav zahtjev automatsko upućivanje u parnicu ili je teoretski moguće da na ostavinskoj raspravi sunasljednici prihvate takvu podjelu preostale imovine a ja se recimo zauzvrat usuglasim s identifikacijom njihovih nekretnina iz oporuke?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , KrunoBanana je napisao:

mogu li ja zahtijevati uračunavanje u nasljedne dijelove ostalih nasljednika vrijednosti njima oporučno ostavljenih nekretnina kako bi moj udio u preostaloj imovini (koja nije obuhvaćena oporukom) bio veći

Zahtjev je neutemeljen,ovo iz razloga što uračunavanje darova i imovine obuhvaćene oporukom dolazi u obzir isključivo za slučaj povrijede prava na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, Matrix je napisao:

Zahtjev je neutemeljen,ovo iz razloga što uračunavanje darova i imovine obuhvaćene oporukom dolazi u obzir isključivo za slučaj povrijede prava na nužni dio.

Ok, a molim odgovor ako se radi zaista o pitanju povrede nužnog dijela, da li uračunavanje po principu "što je tko dobio" ide automatski ili na zahtjev kao kod ostalih zakonskih nasljednika?

Negdje sam pročitao da tu postoji razlika i da se nešto uracunava na zahtjev, a kod nužnog da ide automatizmom. Je li to točno?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , BrunoZG je napisao:

Negdje sam pročitao da tu postoji razlika i da se nešto uracunava na zahtjev, a kod nužnog da ide automatizmom

Nema nikakvog automatizma, sud u postupku, odnosno javni bilježnik kao povjerenik suda na povrijedu nužnog dijela ne pazi po službenoj dužnosti, već izričito po prigovoru stranke koja smatra da je povrijeđena u svom pravu ( pravo na nužni dio) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Matrix je napisao:

Nema nikakvog automatizma, sud u postupku, odnosno javni bilježnik kao povjerenik suda na povrijedu nužnog dijela ne pazi po službenoj dužnosti, već izričito po prigovoru stranke koja smatra da je povrijeđena u svom pravu ( pravo na nužni dio) 

Kuzim. Ako ukoliko zaista dođe do parnice za povredu nužnog dijela, opet se svi dokazi i sve tvrdnje iznose ispočetka?

Bez obzira na dokaze iz samog ostavinskog postupka koji je prethodio parnici i koji je pauziran dok traje parnica...

Dakle ide sve ispočetka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam stan dobio 2011 darovnim ugovorom (obicna ovjera potpisa) i ako sam u stan uselio tek 2015 godine, a u međuvremenu je tamo živjela baka kao nositeljica prava osobne služnosti doživotnog stanovanja, kojeg sam joj ja dao ugovorom, je li ugovor mozebitno ništetan?

Dakle predaja u posjed je uslijedila, ali ne odmah, iako je u samom darovnom ugovoru stavak da je stan vec u mom posjedu.

Dakle redom, 1. Radimo darovni sa ovjerom potpisa, 2. u njemu stoji sa sam ja vec u posjedu stana, iako ne živim tamo, 3. baka zadrzava pravo dozivotnog stanovanja, 4. Ja sam sa time suglasan i dozvoljavam upis prava osobne služnosti u njenu korist i to sve pise u darovnom, 5. Upisujem se odmah kao vlasnik i posjednik, 6. Baka zivi tamo sama jos 4 godine, 7. Baka umire 2015, ja se useljavam i zivim otad tamo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija