Jump to content

Problemi sa ogradom/međom/susjedom


Maja23234

Preporučene objave

Dragi svi, molila bih savjet kako da postupim.

Imamo vikendicu u Dalmaciji u kojoj živi moja mama.

Prije desetak godina smo platili mjernika da označi među i postavili smo ogradu.

Prijašnji susjed je došao i rekao da priznaje među ali ako pomaknemo ogradu onoliko koliko on označi što smo mi i učinili (on je tražio da pomaknemo 10 cm, mi smo pomaknuli 20). Ništa nam nije značilo tih par centimetara, a on je bio zadovoljan.

Novi susjed je prošle godine (godinu dana nakon kupnje kuće) htio da mi ogradu srušimo zato da on ima još više mjesta ali mi nismo htjeli i zato je prijetio mojoj mami (što nažalost nismo prijavili policiji). 

Uglavnom danas je došao njegov mjernik i moju mamu su pozvali nakon što su na naš zid/ogradu označili markerom među. Da je naša ograda u njegovom I da pomaknemo ogradu. Mamu nisu zvali kad su radili izmjeru. 

Što da radim sada? Mama mi je na rubu živčanog sloma. Ona je na prvu spremna pomaknuti ogradu zato jer ne želi s nikim biti u konfliktu i jer se boji da je susjed opet ne napadne. Ali ja nisam spremna (suvlasnica sam) pomicati ogradu jer smo i mi prije platili mjernika i zna se gdje je međa od prije. Kada bi i htjela nasilnika skinuti sa grbače, tko zna što je sljedeće. Može tako mamu i mene maltretirati dok ne prodamo kuću. Spomenuo je da mu je kuća napukla za što smo opet naravno mi krivi, da bi mi trebali platiti pola troška njegovog mjernika.. i tako, jasno je kakva je to osoba. Rekao je da ide na put (inače živi u inozemstvu) i da se vraća u utorak i da tada hoće odgovor kako ćemo postupiti.

Što da radim? Svaki savjet je dobrodošao. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Maja23234 je napisao:

njegov mjernik

A kakav postupak je u pitanju kod susjeda? Vjerovatno traži stvarnog korisnika susjedne čestice (Vašu majku) da potpiše izvješće o međama pri izradi nekakvog parcelacijskog elaborata. 

Ako ste Vi sigurni da međa u naravi odogovara stanju u katastru, odnosno već je spomenuto da ste je pomaknuli na vašu štetu, osobno bih odbio potpisati takvo izvješće o međama. 

Isto tako, ako mislite da je susjed u krivu, uputite ga neka pokrene postupak za uređenje međa kod mjesno nadležnog Suda.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, mutavi je napisao:

A kakav postupak je u pitanju kod susjeda? Vjerovatno traži stvarnog korisnika susjedne čestice (Vašu majku) da potpiše izvješće o međama pri izradi nekakvog parcelacijskog elaborata. 

Ako ste Vi sigurni da međa u naravi odogovara stanju u katastru, odnosno već je spomenuto da ste je pomaknuli na vašu štetu, osobno bih odbio potpisati takvo izvješće o međama. 

Isto tako, ako mislite da je susjed u krivu, uputite ga neka pokrene postupak za uređenje međa kod mjesno nadležnog Suda.

 

Susjed I mjernik nisu tražili mamu da nešto potpiše. Zapravo ni ne znam da li je mama dobila kakvu vizitku od mjernika čisto kao info da znamo o kome se radi.

Da li je sada procedura takva da je njegov mjernik nešto izmjerio. Piše parcelarijski elaborat I onda ga pretpostavljam šalje nama poštom da ga potpišemo. Ili na koji način se to radi?

Što ako mi ne želimo ništa potpisati?

Da li bi ja sada trebala možda platiti svoga mjernika da budem milijon % sigurna u izmjeru. Pa onda neka susjed tuži koliko hoće. Čitala sam zakon I spominje se I mirni posjed.

Pa taj čovjek je kupio kuću kad je jako dobro znao gdje je ograda/međa I onda se nakon nekog vremena sjeti da bi je micao.

Kad je prijetio prošle godine ja sam mu rekla da slobodno tuži. Nije tužio već mislim da sada želi da se opet uplašimo zbog mjernika.

Pa mjernik je mogao opaliti marker gdje je htio. Mama kaže da je 15tak cm od ograde/dosadašnje međe (makar je vjerojatno malo vise jer nije dobra u procjenama).

Da li je uopće moguće biti tako precizan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da još dodam da susjed sa druge strane, desne, gdje je njegova obaveza postaviti ogradu, ograde nema.

Nije mi ni jasno od kud je uopće mjernik krenuo mjeriti među.

Zašto se ne širi na drugu stranu već na moju? Mislim znam, treba mu prolaz kraj kuće jer na drugoj strain nema prolaza s obzirom da se radi o dvojnom objektu

pa mu je ovo jedina mogućnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Maja23234 je napisao:

da se vraća u utorak i da tada hoće odgovor kako ćemo postupiti.

Ni na kakvo označavanje međe u privatnom angažmanu niste dužni pristati ni prihvatiti.

Ukoliko ste sigurni da je međa već točno utvrđena vašim angažiranjem mjernika, odgovor bi bio da nemate namjeru micati ogradu a da ćete mjernika zbog pogodovanja prijaviti HKOIG radi kršenja kodeksa strukovne etike ovlaštenih inženjera geodezije, te kao što vam je Mutavi napomenuo, ukoliko nije zadovoljan odgovorom neka pokrene sudsko uređenje međa koje je pravno jedino valjano te vas prestane maltretirati.

Na kraju krajeva, umjesto angažmana mjernika, možete i sami pokrenuti postupak sudskog uređenja međe. Najviše poradi toga što je to izvanparnični postupak u kojem se troškovi dijele podjednako. Naravno da bi za postupak (pokrenut od susjeda ili vas sasvim svejedno) valjalo pripremiti svu dokumentaciju koja bi mogla pomoći kao i ako je moguće bivšeg susjeda kao svjedoka. U samom postupku se prvo ide utvrđivanje prema kopiji katastarskog plana ako su stranke suglasne a ako ne,

prije 8 sati , Maja23234 je napisao:

Čitala sam zakon I spominje se I mirni posjed.

prema posljednjem mirnom posjedu. Sve i da ste prekoračili među ogradom, nakon godine dana od postavljanja iste posjed se umirio i tu bi vještak trebao postaviti međašne oznake.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Maja23234 je napisao:

Piše parcelarijski elaborat

Znači, radi se o promjenama u katastru, a elaborat je naručio Vaš susjed, bilo radi evidentiranja građevina u katastru ili formiranja građevne čestice i slično. Sastavni dio tog elaborata jest i izvješće o međama koje treba biti potpisano. 

Iako bi svi geodeti trebali prikazivati/mjeriti jednako, postoji slučajeva gdje to odstupa te na kraju krajeva jedino što vrijedi jest 

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

sudsko uređenje međa koje je pravno jedino valjano

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Spitfire je napisao:

možete I sami pokrenuti postupak sudskog uređenja međe. ......... U samom postupku se prvo ide utvrđivanje prema kopiji katastarskog plana ako su stranke suglasne a ako ne,

prema posljednjem mirnom posjedu. Sve i da ste prekoračili među ogradom, nakon godine dana od postavljanja iste posjed se umirio i tu bi vještak trebao postaviti međašne oznake.

Da li dobro iščitavam da ako pokrenem sudsko utvrđivanje međe da mogu tražiti da se ono utvrdi prema mirnom posjedu?

Da li je dovoljno da svjedočimo mama I ja, naša prijateljica koja ljetuje godinama kod nas I u sve je upućena I majstor koji je izvodio ogradu? Koliko otprilike košta sudsko utvrđivanje međe I koliko traje?

I što ako bi se susjed bunio?

Vjerujem ja mami da je naš geodet dobro označio među ali me malo strah zašto je ovaj sad mjernik označio među 15 cm dalje (mama je izmjerila).

Da li je moguće da I kod mjerenja može doći do pogreške/pomaka od 15 (manje ili vise) cm?

Mamu nisu zvali kad su mjerili pa nema pojma ni koji uređaj je mjernik imao za izmjeru.

I zamislite, susjed je noćas zabio 2 čavla u naše ograde na okomitim stranama I povukao crveni konac po kakti novoj međi. Mama je maknula konac, a čavle ćuja slikati kad odem za vikend na more.

uređeno: od Maja23234
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Maja23234 je napisao:

Da li dobro iščitavam da ako pokrenem sudsko utvrđivanje međe da mogu tražiti da se ono utvrdi prema mirnom posjedu?

Da.

prije 1 sat, Maja23234 je napisao:

Da li je dovoljno da svjedočimo mama I ja, naša prijateljica koja ljetuje godinama kod nas I u sve je upućena I majstor koji je izvodio ogradu?

Eventualno u utvrđivanju kada je ograda postavljena. Kao što rekoh, još najbolji bi bio bivši susjed koji bi potvrdio gdje je vaš mjernik utvrdio među te da ste se još povukli 20 cm u svoje. Valjalo bi imati i tadašnju dokumentaciju koju je izradio mjernik.

prije 1 sat, Maja23234 je napisao:

Koliko otprilike košta sudsko utvrđivanje međe I koliko traje?

Troškovi zavise od toga na koji je način utvrđena međa (od poslova sudskog vještaka) pa je to bilo cca 2000 kn za svaku stranku. Traje vrlo brzo nakon sazivanja ročišta jer se na istome označava međa i donosi rješenje. Koliko je potrebno do sazivanja ročišta to već ovisi o sudu. 

prije 1 sat, Maja23234 je napisao:

I što ako bi se susjed bunio?

Ukoliko bi se odredila prema posljednjem mirnom posjedu ima pravo žalbe višem sudu, no uglavnom ti sudovi potvrđuju nalaz i mišljnje nižeg.

Nadalje ima pravo ustati tužbom da bi eventualno dokazivao svoje vlasništvo preko međe u roku 6 mj od pravomoćnosti rješenja. U tome slučaju možete se braniti da ste isto stekli dosjelošću (kao pošten posjednik u dogovoru sa bivšim susujedom protekom više od 10 godina) te uložiti prigovor da tužitelj nema pravo na sudsku zaštitu zbog proteka vremena od godine dana nakon postavljanja ograde.

prije 1 sat, Maja23234 je napisao:

Da li je moguće da I kod mjerenja može doći do pogreške/pomaka od 15 cm?

Naravno, pogreške su moguće i postoji dozvoljeno odstupanje. I to u bilo kojoj metodi izmjere. Što zbog starih planova u mjerilu 1:2880, utjecaja bočne refrakcije, pogrešnog centriranja instrumenta itd, te je moguća i kod modernog GPS pozicioniranja.

No, malo mi je sumnjivo da je vaš mjernik pogrješio za 35 cm (20 koje ste već pomakli u svoje i 15 ovih novim mjerenjem).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Eventualno u utvrđivanju kada je ograda postavljena. Kao što rekoh, još najbolji bi bio bivši susjed koji bi potvrdio gdje je vaš mjernik utvrdio među te da ste se još povukli 20 cm u svoje. Valjalo bi imati i tadašnju dokumentaciju koju je izradio mjernik.

Mama ne može naći nikakvu dokumentaciju. Pokušala sam preko projektanta ali ni tu nisam uspjela saznati koji geodet je radio izmjeru.

Onda sam glumila CSI jer ni samoj mi nije bilo jasno zašto ovolila razlika od 35 cm I mislim da sam otkrila

 

 

, Spitfire je napisao:

Naravno, pogreške su moguće i postoji dozvoljeno odstupanje. I to u bilo kojoj metodi izmjere. Što zbog starih planova u mjerilu 1:2880, utjecaja bočne refrakcije, pogrešnog centriranja instrumenta itd, te je moguća i kod modernog GPS pozicioniranja.

No, malo mi je sumnjivo da je vaš mjernik pogrješio za 35 cm (20 koje ste već pomakli u svoje i 15 ovih novim mjerenjem).

Kaže mi mama da kad su kupovali gradilište tj kad se je mjerilo da je onda prodavatelj dodao na desnu stranu još 20 cm za ogradu I tamo postavio među/kamen.

Onda je tražila kupoprodajni ugovor ali tamo ne piše ništa o tih 20 cm.

Tako da mislim da je došao mjernik I označio među. Moj tata je pomaknuo 20 cm I postavio ogradu. Došao je bivši susjed I tražio da se pomakne ograda na među koja je u ugovoru/označena od geodeta. I tako je ograda sada tu gdje je.

To je moj pokušaj rekonstrukcije što se je desilo jer mi tata nije živ pa da ga pitam.

Ostaje još ovih 15 cm koje je sada izmjerio geodet - to valjda može biti dozvoljeno odstupanje.

Ja ću pokušati sa susjedom razgovarati tj. reči ću mu da me slobodno tuži ali napomenuti ću mu da onda bude spreman da se pokrene I pitanje prozora kojeg je postavio prema našoj kući, a nije tražio suglasnost.. Ako tuži tražiti ću mirno utvrđivanje međe.

Ili mislite da bi bilo pametnije da ja sama pokrenem utvrđivanje međe s obzirom na ponašanje susjeda.

Da li da plaćam geodeta još jednom izmjeru?

Moja mama bi najrađe napravila odmah prijavu za prozor ali ja ne želim ulaziti u ikakve daljnje sukobe.

Imate li kakav savjet što da napravim s tim prozorom?

Hvala još jednom na svakom savjetu.

uređeno: od Maja23234
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Maja23234 je napisao:

I pitanje prozora kojeg je postavio prema našoj kući, a nije tražio suglasnost..

Ukoliko je udaljenost manja od 3 m što je propisano večinom prostornih planova.

 

Prije 14 minuta, Maja23234 je napisao:

Ili mislite da bi bilo pametnije da ja sama pokrenem utvrđivanje međe s obzirom na ponašanje susjeda.

Ovisi samo o vama, a najviše o dokazima koje možete upotrijebiti u postupku.

Prije 18 minuta, Maja23234 je napisao:

Da li da plaćam geodeta još jednom izmjeru?

Isto tako ovisi o vama, samo ta izmjera može nešto značiti vama, neobvezuje susjeda na ništa a koštat će vas skoro kao i sudsko uređenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Spitfire je napisao:

Ovisi samo o vama, a najviše o dokazima koje možete upotrijebiti u postupku.

Prvo sam mislila sama pokrenuti tužbu, a sad mi se čini da bi možda trebala čekati potez susjeda.

Ako pokrene tužbu (koliko sam shvatila izvanparnični je postupak pa obje stranke imaju trošak),  onda ću kad izađe vještak na teren pozvati se na mirni posjed.

Nakon koliko godina nastupa dosjelost?

Prije 48 minuta, Spitfire je napisao:

Isto tako ovisi o vama, samo ta izmjera može nešto značiti vama, neobvezuje susjeda na ništa a koštat će vas skoro kao i sudsko uređenje.

Mislila sam ponovnu izmjeru jer ako sam ja u pravu I ograda je dobro postavljena (bez obzira na 15 cm) onda ne bi poduzela ništa.

A ako bi se ispostavilo da nisam u pravu I da ogradu treba pomaknuti 15 cm pokrenula bih tužbu I pozvala se na mirni posjed.

Prije 49 minuta, Spitfire je napisao:

Ukoliko je udaljenost manja od 3 m što je propisano večinom prostornih planova.

Manja je od 3 metra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Maja23234 je napisao:

Dragi svi, molila bih savjet kako da postupim.

Imamo vikendicu u Dalmaciji u kojoj živi moja mama.

Prije desetak godina smo platili mjernika da označi među i postavili smo ogradu.

Prijašnji susjed je došao i rekao da priznaje među ali ako pomaknemo ogradu onoliko koliko on označi što smo mi i učinili (on je tražio da pomaknemo 10 cm, mi smo pomaknuli 20). Ništa nam nije značilo tih par centimetara, a on je bio zadovoljan.

Novi susjed je prošle godine (godinu dana nakon kupnje kuće) htio da mi ogradu srušimo zato da on ima još više mjesta ali mi nismo htjeli i zato je prijetio mojoj mami (što nažalost nismo prijavili policiji). 

Uglavnom danas je došao njegov mjernik i moju mamu su pozvali nakon što su na naš zid/ogradu označili markerom među. Da je naša ograda u njegovom I da pomaknemo ogradu. Mamu nisu zvali kad su radili izmjeru. 

Što da radim sada? Mama mi je na rubu živčanog sloma. Ona je na prvu spremna pomaknuti ogradu zato jer ne želi s nikim biti u konfliktu i jer se boji da je susjed opet ne napadne. Ali ja nisam spremna (suvlasnica sam) pomicati ogradu jer smo i mi prije platili mjernika i zna se gdje je međa od prije. Kada bi i htjela nasilnika skinuti sa grbače, tko zna što je sljedeće. Može tako mamu i mene maltretirati dok ne prodamo kuću. Spomenuo je da mu je kuća napukla za što smo opet naravno mi krivi, da bi mi trebali platiti pola troška njegovog mjernika.. i tako, jasno je kakva je to osoba. Rekao je da ide na put (inače živi u inozemstvu) i da se vraća u utorak i da tada hoće odgovor kako ćemo postupiti.

Što da radim? Svaki savjet je dobrodošao. Hvala.

Vi imate usuglašenu među sa bivšim sudjedom .Prema tome on neka dokazuje .Po toj logici bi on mogao reće da je sve njegovo. Ne brinite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem jos jednom na odgovorima

Kao sto sam spomenula susjed je u kameni zid/ ograde koje stoje okomito na ogradu koja je do njega nabio cavle i.povukao crveni konac/trakicu.

Mama je maknula konac i jedan cavao, a drugi joj je bilo pretesko pa cu ja to danas.

Zanima me sto da napravim sa crtom od markera. 

Logika mi kaze da to mogu slobodno oprati tj maknuti jer nisam dala nikome pravo da ista pise oznacava po mojoj imovini. 

S obzirom da ce u utorak kada se susjed vrati sa puta sigurno biti vatrenije ja bi mu cak rekla sa je saranje po mojoj ogradi unistavanje tudje imovine, a postavljanje konca i cavala ometanje posjeda. Ako bi se to moglo tako klasificirati?

Ali prvenstvrno je pitanje mogu li maknuti oznaku od markera?

Hvala jos jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Spitfire, hvala na odgovoru.

Evo, susjed je jučer došao s puta, pristojno pozdravio mamu....taman sam pomislila opametio se čovjek I moći ćemo normalno popričati kad dođem na vikend.

U smislu ne maltretiraj me za ogradu vise I ja neću imati primjedbe na izgrađeni prozor (manje od 3 m udaljenost).

Kad evo njega danas I pita mamu da jel mičemo ogradu ili da zove policiju. Mama je rekla da dolazim za vikend I da razgovara samnom.

Zar ljudi stvarno misle da ako priprijete sa policijom da će se netko uplašiti I odmah skočiti. Ja do sada nisam izbrisala marker sa ograde ali mislim da sada hoću (čistim ogradu jel). Očekujem naravno napad s njegove strane.

Također nisam napravila prijavu za prozor ali mislim da I to budem jer čini se da pristojna komunikacija nije moguća.

Inače ja imam fotografije kuće bez prozora (slikala sam svoju kuću pa sam srećom ulovila I taj dio susjedove) I to sam mislila priložiti.

Znači dopis prijave, fotografije kuće prije I sada (sa prozorom). Imate li još kakav prijedlog što da priložim. Na netu piše da prijava može biti I anonimna ali očito je tko radi prijavu.

Što je pametnije potpisati ili ne potpisati prijavu? I da li ide u obradu prije ako prijavim inspektoru osobno (prima stranke ponedjeljkom u tom dalmatinskom gradu) ili da pošaljem prijavu poštom na inspektorat u Zagrebu?

Hvala još jednom na savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastavno na moj gornji post, mogu li tekst prijave sročiti ovako:

Ovime bih htjela prijaviti da je vlasnik k.č. _______ (broj ZK uloška ______), katastarske općine _____, g. ______, OIB : _____,

napravio rekonstrukciju kuće koja je osim promjena na pročelju kuće, uključila i ugradnju prozora do susjeda sa lijeve strane,

a bez tražene i dobivene suglasnosti susjeda s obzirom da je prozor udaljen manje od 3 metra od međe odnosno susjedne kuće.

Lijepo bih molila da se navedeno provjeri i procesuira sukladno zakonskim propisima, (odnosno da se susjedu naloži micanje/zazidavanje prozora).

Prilažem nekoliko fotografija kuće prije i poslije rekonstrukcije.

 

 

Nisam sigurna trebam li staviti navedeno u zagradi (odnosno da se susjedu naloži micanje/zazidavanje prozora).

 

Zahvaljujem I naravno prihvaćam sve sugestije :)

 

uređeno: od Maja23234
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Maja23234 je napisao:

Također nisam napravila prijavu za prozor ali mislim da I to budem jer čini se da pristojna komunikacija nije moguća.

Samo da bude sve jasno. Uglavnom u odredbama prostornih planova stoji da se na građevini koja je udaljena od susjedne čestice manje od 3 m ne smiju graditi otvori. Pod otvorima se ne smatraju dijelovi zida od staklene opeke i otvori od nepomičnog neprozirnog stakla najveće veličine 60x60 odnosno 0,40 m2.

prije 7 sati , Maja23234 je napisao:

Što je pametnije potpisati ili ne potpisati prijavu?

To ovisi o vama, no prema Zakonu o građevinskoj inspekciji, građevinski inspektor je obvezan po izvršnosti inspekcijskog rješenja pisanim putem obavijestiti poznatog prijavitelja o donošenju tog rješenja.

Isto tako i u slučaju da utvrdi da nema povrede propisa te nema osnova za pokretanje upravnog postupka, pisanim putem će obavijestiti poznatog podnositelja prijave u roku 8 dana.  

prije 7 sati , Maja23234 je napisao:

I da li ide u obradu prije ako prijavim inspektoru osobno (prima stranke ponedjeljkom u tom dalmatinskom gradu) ili da pošaljem prijavu poštom na inspektorat u Zagrebu?

Naravno da traje duže dok zaprime u ZG pa proslijede u područnu službu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Maja23234 je napisao:

Nastavno na moj gornji post, mogu li tekst prijave sročiti ovako:

Ovime bih htjela prijaviti da je vlasnik građevine na k.č. _______ (broj ZK uloška ______), katastarske općine _____, g. ______, OIB : _____, Ulica, broj, mjesto, 

napravio rekonstrukciju građevine koja je osim promjena na pročelju iste, uključila i ugradnju prozora protivno odredbama prostornog plana Općine/Grada______, odnosno na pročelje građevine (vanjski nosivi zid) koje je udaljeno manje od 3 m od susjedne čestice s lijeve strane, također bez tražene i dobivene suglasnosti vlasnika susjedne čestice.

Lijepo bih molila da se navedeno provjeri i postupi sukladno Zakonu o građevinskoj inspekciji i odredbama čl.24 i 29, te odredbama za provođenje prostornog plana Općine/Grada propisanima u čl.? (to bi trebali vidjeti u odredbama).

Sastavni dio ove prijave su nekoliko fotografija kuće i spornih radova prije i poslije rekonstrukcije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija