Jump to content

Autorsko pravo - arhitektura


Bigguy

Preporučene objave

Pozdrav svima.

U stanu bi želio napraviti prenamjenu dijela terase u stambeni prostor. Koliko sam čitao, trebao bi imati dozvolu projektanta jer su zgrade zaštićena djela, ali nigdje ne piše eksplicitno da je autorsko djelo veće snage od mog privatnog vlasništva. Zakon o autorskim djelima kaže da dozvolu autora/projektanta nije potrebno tražiti ukoliko se radi o sigurnosnim i tehničkim razlozima izmjene djela što ovdje nije slučaj.

Moja pitanja su iduća:

1. Kakva je sudska praksa po pitanju autorskog dijela u odnosu na privatno vlasništvo tj. da li ima tumačenje ili praksa koja naginje privatnom vlasništvu?

2. Kolika kazna se plaća ukoliko bi se to odradilo bez odobrenja projektanta i dopuštenja suvlasnika (stanara zgrade)? Ukoliko se plati kazna pretpostavljam da bi se prostor trebao vratiti u prvobitno stanje.

3. Trebam li imati dopuštenje svih suvlasnika ili samo većine (50%+1)?

4. Da li postoji zastara i kolika je vremenski ukoliko postoji?

5. Da li navedeno proširenje bez dozvole spada u deformaciju autorskog djela s obzirom na to da utječe na vanjski izgled zgrade?

Ukoliko bi netko znao nekog dobrog pravnika koji se razumije u autorska prava i građevinske teme kao što je ova molim neka mi se javi sa preporukom privatno na poruku.

Zahvaljujem svima na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Bigguy je napisao:

1. Kakva je sudska praksa po pitanju autorskog dijela u odnosu na privatno vlasništvo tj. da li ima tumačenje ili praksa koja naginje privatnom vlasništvu?

Rijetka i uglavnom ne naginje privatnom u ovakovim slučajevima, posebno stoga što je autorsko pravo prema svome karakteru apsolutno što znaći da djeluje prema svakome na način da su ga svi dužni poštivati i suzdržavati se od radnji kojima bi se to pravo povrijedilo.

, Bigguy je napisao:

2. Kolika kazna se plaća ukoliko bi se to odradilo bez odobrenja projektanta i dopuštenja suvlasnika (stanara zgrade)? Ukoliko se plati kazna pretpostavljam da bi se prostor trebao vratiti u prvobitno stanje.

Prema Zakonu o autorskom i srodnim pravima 2-10 tisuća kn.

, Bigguy je napisao:

3. Trebam li imati dopuštenje svih suvlasnika ili samo većine (50%+1)?

Svih

, Bigguy je napisao:

4. Da li postoji zastara i kolika je vremenski ukoliko postoji?

Autorsko pravo ne zastarjeva. Eventualno zahtjevi koji su po svojoj naravi obveznopravni, poput zahtjeva za naknadu štete bi zastario prema općim pravilima o zastari Zakona o obveznim odnosima.

, Bigguy je napisao:

5. Da li navedeno proširenje bez dozvole spada u deformaciju autorskog djela s obzirom na to da utječe na vanjski izgled zgrade?

Kako je jedno od značenja te riječi i izobličenje, promjena oblika materijalne ili duhovne naravi, da.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li bi mi možda mogli poslati neke primjere sudske prakse vezano za ovo? Da li bi u slučaju deformacije trebao stan vratiti u prvobitno stanje? (pretpostavljam da da, ali ipak, živimo u Hrvatskoj :-D)

U zakonu kaže da se ne mora dobiti privola autora ukoliko se radi o izmjenama tehničke ili sigurnosne prirode.

Da li bi mi mogli reći što bi potpadalo u izmjene tehničke prirode ukoliko znate? Tko je ovlašten reći da su takve izmjene potrebne? Neko nezavisno tijelo ili državni organ?

Unaprijed Vam zahvaljujem na pomoći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Bigguy je napisao:

Da li bi mi možda mogli poslati neke primjere sudske prakse vezano za ovo?

Nažalost ne. Poznate su mi neke kao dio seminara HKA u kojima su bili navedeni autori no ne i same oznake predmeta po kojima bi se našao tekst odluke. Isto tako mnoge parnice (iako su u prvom stupnju u korist autora) još uvijek nisu dobile pravomoćni epilog, što zbog korištenja pravnih lijekova pa se sve to razvuklo bez izgleda da se riješe u dogledno vrijeme.

prije 22 sati , Bigguy je napisao:

Da li bi u slučaju deformacije trebao stan vratiti u prvobitno stanje?

Da. I to bi se vjerovatno tražilo u eventualnoj parnici, kao i donošenje privremene mjere (npr. zaustaviti već započete protupravne radnje, odnosno spriječiti ili zaustaviti nastajanje štete).

prije 22 sati , Bigguy je napisao:

Da li bi mi mogli reći što bi potpadalo u izmjene tehničke prirode ukoliko znate?

U biti one koje bi se utvrdile (kao i sigurnosne) u toku gradnje kao i pregledom prije nego bi se građevina počela koristiti. Dakle, ako su materijali od kojih je djelo napravljeno pokazali nedostatke, te materijale nije moguće nabaviti ili njihovo nabavljanje dovodi do nerazmjernih poteškoća i troškova. Sigurnosne bi još mogle biti uzrokovane vremenskim i drugim nepredviđenim utjecajima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.

Još bi trebao informaciju koje tijelo može donijeti odluku o izmjenama tehničke i sigurnosne prirode?

Da li se tu mora uključiti i Ministarstvo graditeljstva ukoliko bi se išao osporavati projekt ili može netko treći (zanimalo bi me tko točno ima tu jurisdikciju?) 

U principu naša terasa ima određene tehničke nedostatke pa je to jedan od razloga zašto bi je htio djelomično zatvoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija