Jump to content

Pavić: "Iduće godine analiza i korekcija mirovina po posebnim propisima"


vukovar

Preporučene objave

Poštovani !

Ako je tko bolje upoznat sa ovim što nam se sprema.

U kom pravcu će ići korekcija mirovina po posebnim propisima: 

1. da li u reviziju svih povlaštenih mirovina

2. da li u korekciji visina mirovina - smanjenje ,jer sumnjam da će ići na povećanje

3. ili nešto treće 

Zanima me vaše mišljenje u vezi izlaganja ministra Pavića 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/ministar-rada-marko-pavic-iduce-godine-analiza-i-korekcija-mirovina-po-posebnim-propisima---535808.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , vukovar je napisao:

Poštovani !

Ako je tko bolje upoznat sa ovim što nam se sprema.

U kom pravcu će ići korekcija mirovina po posebnim propisima: 

1. da li u reviziju svih povlaštenih mirovina

2. da li u korekciji visina mirovina - smanjenje ,jer sumnjam da će ići na povećanje

3. ili nešto treće 

Zanima me vaše mišljenje u vezi izlaganja ministra Pavića 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/ministar-rada-marko-pavic-iduce-godine-analiza-i-korekcija-mirovina-po-posebnim-propisima---535808.html

Šta god to značilo vidjet ćemo kad do toga dođe.za sada nam ostaje samo čekanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ima ikakvih informacija osim Paviceve globalne izjave "Iduće godine analiza i korekcija mirovina po posebnim propisima" vec bi to novinari napisali, jedino sto je sigurno nakon sto se usvoji i stupi na snagu od 01.01.2019.god. novi ZOMO morat ce se svi oni zakoni (pa i oni po posebnim propisima) koji se oslanjaju na ZOMO uskladiti sa njim.

A takav je i novi braniteljski zakon ZOPHBDR, ciji veci dio clanaka stupa na snagu sa 01.01.2019.god.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

13000 mirovina boraca NOB-a jesu prve na redu jer je od rata prošlo 74 godine, što bi značilo da najmlađi živući birac NOBa danas ima preko 90 godina i takvih je 13000. 

Što se tiče braniteljskih mirovina, slušao sam na radiju Pavića u jednoj emisiji, izjavio je da je od " povlaštenih" mirovina 80% braniteljskih, da treba napraviti analizu i vidjeti koliko ih je od tih 80%, odnosno u kojem omjeru ostvareno po općim a koliko po posebnim pripisima ( to su oni omjeri, rat-ostalo), pa će onda vidjeti što i kako dalje s njima. 

Uglavnom, iz njegova govora dalo se zaključiti, da su u vladi svjesni da ne smiju ići na opće smanjivanje materijalnih prava braniteljima jer bi moglo doći do večih socijalnih nemira. 

Uglavnom to je za sada toliko od ministra što je izjavljivao u radio emisijama. 

Tako da se otprilike može isčitati u kojem sjmeru će ići. Pratizani i analiza omjera po općim ali i po posebnim uvjetima. Rekao je da je veliki broj braniteljskih mirovina dijelim ostvaren i radom, odnosno uplatama iz plaća za mirovinsko, a dijelom iz posebnih propisa. Tako da nisu sve braniteljske mirovine ostvarene u cijelosti po posebnim uvjetima. Što i je točno. Evo ja sam u mirovini 50 - 50.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni to sa borcima NOB-a baš ono i nije iskreno nešto sada pre sumnjivo, mislim ima tu i ustaša, partizana i svega, što je stvar ima i dosta obiteljskih mirovina djece koji su ostvarili to pravo na temelju radne nesposobnosti (recimo i sam sam radi invalidnosti i lišenja radne sposobnosti u očevoj mirovini a imam 32 god. ono netko će za bubam, 38 godina ako me bog poživi i mene možda prozivati, odakle mirovine 60 godina poslije rata), samo mi je čudno da ih je baš toliko, ono, zar su baš sve mirovine NOB-a zapale Hrvatsku nakon raspada Juge... Kako druge države nemaju problema s time? Nisu samo Hrvati bili u NOB-u, i svakako ih treba pročešljati... 
Ali sumnjam da bi sada kada su donijeli novi zakon, čiji gotovo cijeli mirovinski dio stupa na snagu 1.1.2019. ići odmah u "kidanje" zakona i prava koja su tek donijeli novim zakonom. Bez obzira na netrpeljivost da tako kažem građana i "povlaštenih" ipak je branitelja brate pola milijuna danas možda i više a sve je to ogromna glasačka mašinerija što bi se reklo i ako bi se sada oduzela neka prava odmah nakon donošenja zakona, bilo bi tu svega...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao HRVI i DVO umirovljen sam i dobio sam mirovinu u omjeru 30% posljedica rata i 70% kao civilno.

Iznos mirovine izracunan je 3.500 kn jer o zakonu ne može manje.

Tada sam imao 44 godine i 29 godina mirovinskog staža. Odmah sam se zposlio i mirovina mi je smanjena na 2.000 kuna i sa nje se placa porez i prirez. Placa u firmi gdje radim je takva kakva je ali plaćam i 1 i 2 stup mirovinskog (mjesecno oko 450 kuna) i zdravstveno (iako kao hrvi imam besplatno zdravstveno).

Nije mi sada jasno zbog cega placam mirovinsko ako mi po navodima iz zavoda za mirovinsko mi te uplate nece utjecati na visinu mirovine kada prestanem raditi i vratim se ponovno u mirovinu.

Trenutno u 2 stupu mirovinskog imam 210.000 kuna što i nije baš malo, a svi tvrde da je to moj privatni novac, a ja uopce nemogu odlucivati o njemu, niti cu ga ikada moci konzumirati.

Dakle po svemu tome još jedna placka pokrivena zakonima.

Koliko vidim po novim zakonima se ništa ne mjenja po tom pitanju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ro-la,

Žao mi je čitati na ovom portalu kako mlada osoba, zaposlena, prima plaću, paralelno prima dio mirovine, iskazuje nezadovoljstvo svojim statusom.

Poštovani, odmah mijenjajte sve ono što Vam nije po volji, više, produktivnije i organiziranije radite, zaposlite se kod poslodavca koji će Vas bolje plaćati i za takav rad primati ćete veću neto godišnju plaću (istovremeno će rasti i uplate u mirovinski fond i godišnji VB).

Takvim dugogodišnjim radom rastu Vam 2 (dva) faktora od 2 (dva) faktora na koji Vi možete utjecati a koja odlučuju o konačnom iznosu Vaše starosne mirovine kad prestanete raditi u trenutku priznavanja prava na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO.

Ostavite se slušanja blebetanja, makar bili iz krugova HZMO, da u konačnici ne možete primati veći iznos mirovine od sadašnjeg iznosa.

Otvorite u FINI e građanin, onda iz topline Vašeg doma zatražite preko interneta od HZMO izračun Vaše mirovine bez uvjeta sa nadnevkom 31.12.2018.g. uz upisan odgovarajući mirovinski staž na taj nadnevak.

Zbrojite onih 29.g. prilikom umirovljenja i ostvareni mirovinski staž u novoj firmi do 31.12.2018.g.

Obavezno navedite od kada uplaćujete u II mirovinski stup, nakon umirovljenja.

Nakon jedan ili dva dana na e građanin pristiže izračun iznosa starosne mirovine bez uvjeta po općem propisu ZOMO na nadnevak 31.12.2018.g. i to posebno iznos samo za I stup i alternativni iznos mirovine iz I stupa ako se odlučite na primanje mirovine iz I i II mirovinskog stupa.

Provjeru svega ovoga dodatno napravite u 2. mjesecu 2019.g. kada ponovo zatražite izračun mirovine bez uvjeta ali sada sa nadnevkom umirovljenja 31.12.2019., obavezno pridodajte 1.g. mirovinskog staža u odnosu na zahtjev od ove godine.

Svoje dileme i promišljanja do tada provjerite u priloženoj tablici.

Lijep pozdrav

 

Iznosi mirovina po općem propisu-ZOMO-29.10.2018.xlsx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

Nisam ja nezadovoljan nego samo pokušavam ukazati na nelogicnosti pri izdvajanju i obracunu za mirovine.

Na žalost morh mi je sa 44 godina, kao što sam i napisao u prethodnom postu, rekao da nisam u standardu zbog čina i godina i vojne izobrazbe ( niti na jedno nisam mogao osobno utjecati) a kada sam tražio da ostanem raditi kao službenik i namještenik odbili su me pod izgovorom da to nije moguce da kao dvo postanem državni službenik i namještenik, i jedino je bilo moguce prihvatiti mirovinu.

Ne pada mi na pamet otici u ponovno u punu braniteljsku mirovinu dok god mogu raditi, ali i gledajuci tko je sve i kolike mirovine (i ostale benificije) sebi priskrbio preko statusa branitelja, smatram da sam svaku kunu od te braniteljske (dragovoljac), invalidske, mirovine.

Uostalom, velika vecina radi na crno gdje niti jednu kunu ne uplate u proracun, mirovinsko ili socijalno, a primaju pune mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ro-la, sve navedeno prošao sam i ja.

Kako je i meni bilo mala mirovina, nisam tražio smanjivanje tuđih, niti ih ozbiljno komentirao već sam nastavio više raditi, bolje planirati i organizirati se te raditi za onoga koji bolje plaća.

Zato sam sada miran i zadovoljan a makar nikad nisam primio više od 17.500 kn mirovine mjesečno.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

13000 mirovina boraca NOB-a jesu prve na redu jer je od rata prošlo 74 godine, što bi značilo da najmlađi živući birac NOBa danas ima preko 90 godina i takvih je 13000. 

Što se tiče braniteljskih mirovina, slušao sam na radiju Pavića u jednoj emisiji, izjavio je da je od " povlaštenih" mirovina 80% braniteljskih, da treba napraviti analizu i vidjeti koliko ih je od tih 80%, odnosno u kojem omjeru ostvareno po općim a koliko po posebnim pripisima ( to su oni omjeri, rat-ostalo), pa će onda vidjeti što i kako dalje s njima. 

Uglavnom, iz njegova govora dalo se zaključiti, da su u vladi svjesni da ne smiju ići na opće smanjivanje materijalnih prava braniteljima jer bi moglo doći do večih socijalnih nemira. 

Uglavnom to je za sada toliko od ministra što je izjavljivao u radio emisijama. 

Tako da se otprilike može isčitati u kojem sjmeru će ići. Pratizani i analiza omjera po općim ali i po posebnim uvjetima. Rekao je da je veliki broj braniteljskih mirovina dijelim ostvaren i radom, odnosno uplatama iz plaća za mirovinsko, a dijelom iz posebnih propisa. Tako da nisu sve braniteljske mirovine ostvarene u cijelosti po posebnim uvjetima. Što i je točno. Evo ja sam u mirovini 50 - 50.

I ja isto.50-50

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo tumaite obojica. 50% mirovine vam je priznato po posebnim uvjetima prema ZOPHB pošto je izračunata za 40 godina staža zbog "ozljede ili bolesti na radu", a drugih 50% je opet priznato po godinama staža i uplatama u mirovinski fond.

Radni staž za policiju, pripadnike gardijskih brigada je vezan uz Zakon o pravima iz mirovinskog oiguranja za DVO, PS i OSO koji je poseban Zakon. Taj radni staž je beneficiran i izračun za taj dio je povećan ovisno o broju dana provedenih u obrani RH tako da i taj dio spada pod posebne uvjete.

Sve mirovine koje su priznate nekim posebnim Zakonima i propisima koji nisu navedeni u ZOMO su mirovine ostvarene prema posebnim uvjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije prvi puta da se puštaju "probni baloni" uoči donošenja izmjena Zakona ili pojedinih odredaba. To je i sada slučaj i to je ozbiljna stvar. S obzirom kako ministar nije pojasnio u kojem smjeru misli ići, poželjno bi bilo na ovome forumu čak i paušalno komentirati fantomske izmjene (jer ne znamo ni kakve će izmjene biti), te praviti fikcije mogućih izmjena. Ne zaboravimo da je ovaj forum itekako posjećen, ne samo od strane korisnika nego i od strane vladajućih struktura koji mogu vidjeti kako koja kategorija korisnika mirovina "diše".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slobodna Dalmacija

Citiraj

 

Preporuke Europske komisije: "Obeshrabriti rani odlazak u mirovinu, ubrzati tranziciju prema povećanju zakonske dobi za odlazak u mirovinu, te uskladiti propise za posebne kategorije umirovljenika s pravilima koja vrijede za opće mirovine", glasi sažetak tih preporuka, od kojih je Vlada predloženim promjenama "riješila" prve dvije preporuke, ali ne i treću.

Nadalje, jedna od zamjerki Europske komisije i jest to što su mirovine po posebnim propisima neprimjereno veće u odnosu na "obične" mirovine. Jasno je, međutim, da bi bilo kakvo njihovo usklađivanje koje bi išlo u smjeru smanjivanja visine mirovina po posebnim propisima, tzv. povlaštenih mirovina, izazvalo velike prosvjede udruga branitelja, a vjerojatno i svih drugih pogođenih skupina koje trenutačno imaju visoke mirovine.

Inače, od ukupnih rashoda za mirovine u 2018., rashodi za mirovine ostvarene na temelju Zakona o mirovinskom osiguranju, odnosno mirovine iz rada, iznose 33,3 milijarde kuna, što čini 85 posto rashoda za mirovine. Kada su u pitanju mirovine po posebnim propisima (njih prima 17 grupa, odnosno 175 tisuća građana), koje se financiraju prihodima iz državnog proračuna, one su u 2017. godini iznosile 5,5 milijardi kuna, a za 2018. projicirano je 5,8 milijardi, što iznosi približno 15 posto rashoda za mirovine.

U travnju ove godine isplaćivano je 71.455 mirovina branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (prosječna je iznosila 5618 kuna), 6792 mirovine pripadnika HVO-a (prosječno 2961 kunu), te 14.794 mirovine djelatnih vojnih osoba, policajaca (prosječna mirovina je iznosila 3681 kunu). Obične mirovine iz rada je istodobno primalo 1,14 milijuna ljudi, a prosječan iznos te mirovine bio je 2342 kune.

 

Vlast je sama sebi skočila u grlo donošenjem raznih Zakona i sad su u problemu jer je poznato da je EK u stvari vlada Europske unije. Parlamentarni izbori su u jesen 2020 tako da se do tada ništa neće dogoditi jer treba sačuvati vlast, a donošenjem ovog Zakona o pravima HB se u stvari osiguralo biračko tijelo. Većina postupaka koji započnu po novom Zakonu će se razvući tako da će mnogi neriješeni statusi dočekati i izbore, a onda nema smisla mijenjati vlast jer ...

Ali nakon toga se može računati na određenja smanjena ili će se, pošto je to vruć krumpir stanje održavati dok ide ide. S obzirom na kakvom je putu država i kakva je općenito gospodarska situacija ne isključujem mogućnost u skoroj budućnosti traženje pomoći MMF-a. U tom slučaju sve promjene i rezovi će biti lako izvedeni jer će vlast reći: mora se, takva je direktiva MMF-a, ili ćemo rezati ili mirovina neće biti. Briga moja prešla na drugoga. Nama je uvijek netko drugi kriv.

Ili druga solucija. Može se promijeniti vlast pa zavladaju ovi iz populističkih stranaka koji nemaju pojma kako država funkcionira nego sve love na galamu, Editirao moderator

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
, malicovjek je napisao:

Po ovome sto pise na stranicama mrovina.hr, izgleda da u 2019.god ipak nece biti diranja u mirovine po posebnim propisima:

https://www.mirovina.hr/novosti/vlada-najavila-izmjene-134-zakona-2019-pogledajte-sto-ce-raditi-ministar-marko-pavic/

Pod mirovinama pod posebnim uvjetima ima više kategorija , njih oko 14. 

Nisu tu samo mirovine branitelja.

Koliko sam ja upoznat , za sada najveći problem od tih mirovina predstavljaju mirovine boraca NOBa koje prima veliki broj osoba , njih čak oko 12 000. S obzirom da je od 2. sv rata prošlo 75 god. Tako da se postavlja pitanje tko zapravo prima te mirovine jer su borci NOBA koji su 1941 imali 18 god danas imaju 96 godina života. 

Nije nemoguće da poneki od njih i ima 96 godina,  ali je nemoguće da ih ima takvih s 96 godina čak 12 000. 

Problem je tko prima te mirovine ? 

Što se tiče ovih braniteljskih mirovina,  dobro bi i tu bilo pročešljati ratne puteve i statuse branitelja, kao i uzročno posljedične veze obolijevanja ili stradavanja. Vjerujem da i tu ima svega. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima tu još jedan skupina osoba koje primaju mirovine po posebnim uvjetima. To su bivši SAO Kraji ne milicajci koji su nakon mirne reintegracije prešli na stanu mupa, stavili šahovnicu umjesto kokarde i danas primaju mirovine od RH. Njih posebno treba istražiti i njihove uloge  u miliciji SAO krijine , a istih ima više stotina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Kompa je napisao:

Ima tu još jedan skupina osoba koje primaju mirovine po posebnim uvjetima. To su bivši SAO Kraji ne milicajci koji su nakon mirne reintegracije prešli na stanu mupa, stavili šahovnicu umjesto kokarde i danas primaju mirovine od RH. Njih posebno treba istražiti i njihove uloge  u miliciji SAO krijine , a istih ima više stotina.

Dobili su aboliciju i priča je završena.ako se i ima saznanja za optužbe treba tužbu podnijeti , ali se baš nemoraju  brinuti zbog brzine pravosuđa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , buda2 je napisao:

Dobili su aboliciju i priča je završena.ako se i ima saznanja za optužbe treba tužbu podnijeti , ali se baš nemoraju  brinuti zbog brzine pravosuđa.

Abolicija vrijedi ako nema ratnog zločina , odnosno krvavih ruku indirektno ili direktno.  A tu priča nije završila jer tu nema zastare. 

Ima tu barem 500 osoba koje primaju ili će uskoro primati mirovinu RH ( i to samo po posebnim uvjetima umirovljenja ).

 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija