Jump to content

Novi prijedlog o izmjenama i dopunama zakona o Hrvatskom drzavljanstvu


Drugar1

Preporučene objave

prije 3 sati , Jask je napisao:

https://mup.gov.hr/drzavljanstvo-281594/281594

Najcesca pitanja/Drzavljanstvo

Na koji nacin moze steci hrvatsko drzavljanstvo dijete ciji su jedan ili oba roditelja hrvatski drzavljani u trenutku njegovog rodjenja?

....Hrvatsko državljanstvo podrijetlom temeljem odredbi članka 4. i članka 5. Zakona o hrvatskom državljanstvu, mogu steći samo osobe rođene nakon stupanja na snagu Zakona o hrvatskom državljanstvu, odnosno rođene nakon 8. listopada 1991. godine.

 

Znaci opet nema nista za nas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , DzoniPo je napisao:

Vrlo vešto i podmuklo provučen zakon u saboru koji drastično menja pravila kroz pravilnik koji je naknadno donešen. Ne menja naročito situaciju i uslove u odnosu na ranije. Glupost neviđena. Živelo se dosad, pa će se ziveti i od sad. Samo neka su zdravo.

Ali da li je nesto ovako moguce? Zasto ovo nisu napisali i u zakonu? Mozda trebamo odvjetnika. Nekako mi nije jasno zato sto ne moze jedno da pise u zakonu, drugo u pravilniku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , BuMa777 je napisao:

Ali da li je nesto ovako moguce? Zasto ovo nisu napisali i u zakonu? Mozda trebamo odvjetnika. Nekako mi nije jasno zato sto ne moze jedno da pise u zakonu, drugo u pravilniku. 

Druze ako budes kontaktirao nekog advokata I ja sam zainteresovan. 

Zakon je napravljen tako da nas iz bivse SFRJ skartira i... Nismo I'm interesna grupa 😊sta je tu je. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dmm72 je napisao:

Druze ako budes kontaktirao nekog advokata I ja sam zainteresovan. 

Zakon je napravljen tako da nas iz bivse SFRJ skartira i... Nismo I'm interesna grupa 😊sta je tu je. 

 

Danas sam bio kod pravnika i još nije sve dobro iscitao pravilnik jer ga je dobio pre pola sata, al je preleteo onako al jos ne može ništa da kaze i garantuje, za par dana cu opet ići,smatra da su to rupe u zakonu i da to nije uredu što je tako donesen,da u zakonu ne pišu da mi stariji od 21godinu nemamo pravo nego u pravilniku,mislim stariji pre 91 godišta, mislim da mi stariji imamo šanse tako da javim se za par dana.

Jer ako ima granica onda su trebali u zakonu da naznace, a ne u pravilniku koji je naknadno poslat.

Zackoljice imaju I rupe u zakonu, brzo donesen zato je sve tako i nejasno. 

Nadam se da Sivko zna mozda vise. 

Hteo sam ovo da javim da sigurno ima nade i da je ne gubimo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kosamja je napisao:

Danas sam bio kod pravnika i još nije sve dobro iscitao pravilnik jer ga je dobio pre pola sata, al je preleteo onako al jos ne može ništa da kaze i garantuje, za par dana cu opet ići,smatra da su to rupe u zakonu i da to nije uredu što je tako donesen,da u zakonu ne pišu da mi stariji od 21godinu nemamo pravo nego u pravilniku,mislim stariji pre 91 godišta, mislim da mi stariji imamo šanse tako da javim se za par dana.

Jer ako ima granica onda su trebali u zakonu da naznace, a ne u pravilniku koji je naknadno poslat.

Zackoljice imaju I rupe u zakonu, brzo donesen zato je sve tako i nejasno. 

Nadam se da Sivko zna mozda vise. 

Hteo sam ovo da javim da sigurno ima nade i da je ne gubimo. 

Kako su napisali stirktno što se tiče iseljenika, mogli su i sa ovim članom zakona. Najveći paradadoks, brat ‘90, nema pravo, ja ‘91 nemam pravo, sestra ‘92 ima pravo. Od istih roditelja. Ovo je rupa u zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , DzoniPo je napisao:

Kako su napisali stirktno što se tiče iseljenika, mogli su i sa ovim članom zakona. Najveći paradadoks, brat ‘90, nema pravo, ja ‘91 nemam pravo, sestra ‘92 ima pravo. Od istih roditelja. Ovo je rupa u zakonu.

Rupa teška tako je u pravnik rekao, kaže zakon na brzinu donet zato je tako i urađen,al jos nije gotovo ima nade, samo pozitivno mislite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Deki 1972 je napisao:

Informacija iz konzulata Bgd, članak 5.stavak 2 (stariji od 21god.) odnosi se samo na one rođene posle 8.10.1991. Dobili su instrukcije kako i šta raditi. Tako da mi je rečeno pre 20 minuta da nemam pravo. 

Ja sam bio kod pravnika, poslali su pismo žalbe,realno nije bilo navedeno u zakonu, to što su dobili je pravilnik po kom da rade, videćemo moraće se menjati to je rupa u zakonu. 

Mora postojati mogućnost za nas pre 91 godišta,ima nas jako puno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Kosamja je napisao:

Ja sam bio kod pravnika, poslali su pismo žalbe,realno nije bilo navedeno u zakonu, to što su dobili je pravilnik po kom da rade, videćemo moraće se menjati to je rupa u zakonu. 

Mora postojati mogućnost za nas pre 91 godišta,ima nas jako puno. 

Daj boze, videćemo, ali to su mi jutros rekli, samo prenosim. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Kosamja je napisao:

Ja sam bio kod pravnika, poslali su pismo žalbe,realno nije bilo navedeno u zakonu, to što su dobili je pravilnik po kom da rade, videćemo moraće se menjati to je rupa u zakonu. 

Mora postojati mogućnost za nas pre 91 godišta,ima nas jako puno. 

Ne kapiram te ko je poslao pismo zalbe? Konzulat ili tvoj pravnik konzulatu? 

Ako ti pravnik bude rekao da postoji neka mogucnost tuzbe protiv drzave (nacin na koji se dobija italijansko drzavljanstvo kada se trazi po majci) racunaj I na mene. 

Pa cemo deliti troskove. 

uređeno: od Dmm72
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Deki 1972 je napisao:

Informacija iz konzulata Bgd, članak 5.stavak 2 (stariji od 21god.) odnosi se samo na one rođene posle 8.10.1991. Dobili su instrukcije kako i šta raditi. Tako da mi je rečeno pre 20 minuta da nemam pravo. 

Ja sam prije 10 dana predala zahtjev za drzavljanstvo po novom zakonu, po članku 5.kao potomak iseljenika,imam 48 godina,rođena u Austriji,majka je Hrvatica sa drzavljanstvom cijeli život,iselila i živi u Austriji od 1962.,niko me nije ni pitao ni pominjao pravilnike,u zamolbi napisala da trazim po članku 5.,u Hrvatskoj predala,imam boravak,nakon par dana me zvali i na razgovor i sad čekam,rekli mi da se čeka do godinu dana,mene je to razočaralo da su duga čekanja,pa većina je na vrijeme uzela državljanstvo,otkud i dalje tolika čekanja,zbunjena sam,kakvi sad pravilnici,gdje ste to pročitali,zakon je objavljen,ja nigdje nisam nasla te pravilnike,bas sam zbunjena....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Vinkavice je napisao:

Ja sam prije 10 dana predala zahtjev za drzavljanstvo po novom zakonu, po članku 5.kao potomak iseljenika,imam 48 godina,rođena u Austriji,majka je Hrvatica sa drzavljanstvom cijeli život,iselila i živi u Austriji od 1962.,niko me nije ni pitao ni pominjao pravilnike,u zamolbi napisala da trazim po članku 5.,u Hrvatskoj predala,imam boravak,nakon par dana me zvali i na razgovor i sad čekam,rekli mi da se čeka do godinu dana,mene je to razočaralo da su duga čekanja,pa većina je na vrijeme uzela državljanstvo,otkud i dalje tolika čekanja,zbunjena sam,kakvi sad pravilnici,gdje ste to pročitali,zakon je objavljen,ja nigdje nisam nasla te pravilnike,bas sam zbunjena....

Mislim da ovaj pravilnik važi za nas sa bivših prostora SFRJ nisam siguran, al naknadno je stavljen zato se pišu žalbe,jer u zakonu nije navedeno od 91 godišta.Bilo bi od koristi kad bi ste naveli šta su vas pitali na razgovoru, koliko je trajao razgovor itd.Hvala Vam unapred

 

prije 17 sati , Dmm72 je napisao:

Ne kapiram te ko je poslao pismo zalbe? Konzulat ili tvoj pravnik konzulatu? 

Ako ti pravnik bude rekao da postoji neka mogucnost tuzbe protiv drzave (nacin na koji se dobija italijansko drzavljanstvo kada se trazi po majci) racunaj I na mene. 

Pa cemo deliti troskove. 

Kad budem dobio odgovore prenecu sve. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Kosamja je napisao:

Mislim da ovaj pravilnik važi za nas sa bivših prostora SFRJ nisam siguran, al naknadno je stavljen zato se pišu žalbe,jer u zakonu nije navedeno od 91 godišta.Bilo bi od koristi kad bi ste naveli šta su vas pitali na razgovoru, koliko je trajao razgovor itd.Hvala Vam unapred

Razgovor opusten,prijatan,mene su ispitivali o mojim potomcima Hrvatima i na tu temu,da utvrde moju vezu sa Hrvatskom,nikakva teska pitanja,razgovor ugodan,kao sa članom obitelji kad pricate o obitelji

 

prije 8 sati , Vinkavice je napisao:

Razgovor opusten,prijatan,mene su ispitivali o mojim potomcima Hrvatima i na tu temu,da utvrde moju vezu sa Hrvatskom,nikakva teska pitanja,razgovor ugodan,kao sa članom obitelji kad pricate o obitelji

Pardon,predcima a ne potomcima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Dmm72 je napisao:

Ako ti pravnik bude rekao da postoji neka mogucnost tuzbe protiv drzave (nacin na koji se dobija italijansko drzavljanstvo kada se trazi po majci) racunaj I na mene. 

Ti bi za dobivanje talijanskog državljanska trebao tužit Republiku Italiju i nemaš ništa sa hrvatskim zakonom o državljanstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Ti bi za dobivanje talijanskog državljanska trebao tužit Republiku Italiju i nemaš ništa sa hrvatskim zakonom o državljanstvu.

Tuzba protiv neke drzave se podnosi ako ista ne primenjuje zakon. Da li ga Hrvatska ovim pravilnikom postuje ne znam, to bolje znaju pravnici. Licno mislim da je pravilnik legalan skrroz. U bransi u kojoj radim

pravilnik se takodje razlikuje od zakona tj u njemu je detaljnije sve objasnjeno I radi se po njemu. 

Dosta slucajeva ima u praksi koji su dobili drzavljanstvo neke zemlje tuzbom... U Italiji konkrektno  majku koja je rodjena pre 01.01.1948.nisu priznavali tj po njoj se nije moglo dobiti drzavljanstvo. 

Moja majka je rodjena u Dalmaciji za vreme okupacije vec sam kontaktirao advokatsku kancelariju.... Kad malo otopli pokusati cu iz arhiva da dobijem  dokumenta kompletne njene porodice pa cu im poslati. Taj process nazalost traje dugo a vjerovatno I dosta kosta....u svakom slucaju pre ulaska u pricu daju procjene uspesnosti I troskova.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je neko jos osim mene predavao po novom zakonu za drzavljanstvo,kakva su iskustva,ja sam predala prije 20 dana,bila i na razgovoru i cekam,posto su me zvali na razgovor 7 dana od predaje dokumentacije,nadam se da ni odgovor necu cekati dugo,kad sam prvi put predavala prije 7 godina,7 mjeseci cekala na nadopunu i nakon godinu odbijenica,sad cekam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, Vinkavice je napisao:

Da li je neko jos osim mene predavao po novom zakonu za drzavljanstvo,kakva su iskustva,ja sam predala prije 20 dana,bila i na razgovoru i cekam,posto su me zvali na razgovor 7 dana od predaje dokumentacije,nadam se da ni odgovor necu cekati dugo,kad sam prvi put predavala prije 7 godina,7 mjeseci cekala na nadopunu i nakon godinu odbijenica,sad cekam

Trenutno se čeka 3,4 godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, bob25274 je napisao:

Gdje ste to pročitali?

Nisam pročitao, rečno mi je od strane pravnika u pravilniku koji su dobili naknadno,a devojka sa kojom se čujem sa foruma je 90godiste i zvala je konzulat da pita za predaju i rekli su da nema pravo. 

Ja sam 78godiste u trenutku mog rođenja otac mi ima hrvatsko državljanstvo ima ga od njegovog rođenja nikad se nije odrekao, srpsko je dobio 1997 ili 1998 nakon što je umro. 

Pravnik je rekao da je to rupa u zakonu jer u zakonu nije navedeno sem za pripadnike hrvatskog naroda za iseljenika nije naznačeno sem do 21 godine i stariji od 21 godine 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo ovo

Citiraj

Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica da li su po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. U tom slučaju ne udovoljavaju uvjetima za utvrđivanje hrvatskog državljanstva i naknadni upis u knjigu hrvatskih državljana. Iznimno, a sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu („Narodne novine“ broj: 102/19), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2020. godine, hrvatskim državljaninom smatra se i osoba rođena u razdoblju od 8. siječnja 1977. do 8. listopada 1991., kojoj su u trenutku rođenja oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo, ali joj je u evidenciji o državljanstvu upisano drugo državljanstvo, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva.

Pa ovo

Citiraj

Člancima 4. i 5. Zakona propisani su uvjeti stjecanja hrvatskog državljanstva podrijetlom za novorođenu djecu i osobe rođene nakon stupanja na snagu navedenog Zakona tj. nakon 08.10.1991. godine.

I na kraju ovo

Citiraj

Odredba članka 5. stavka 2. Zakona privremenog je karaktera jer se zahtjevi mogu podnijeti u roku od dvije godine od stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu („Narodne novine“ broj: 102/19).

https://mup.gov.hr/UserDocsImages/4748

I gde smo mi tu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, BuMa777 je napisao:

Dobro ali i taj pravilnik su valjda trebali napisati na osnovu zakona. Ne znam vise sta da mislim. 

Upravu si sve,ništa mi ne govori sad bas čitam gledam ni po kojem članu nemamo pravo kad pogledas malo bolje, šta sad onaj rodjen 1991 godine ima pravo iako nam otac ili majka imaju hr državljanstvo, a ja stariji od 91godista nemam pravo mislim logika haos. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja mislim da ovo ide za nas. Ako ima neki pravnik da nam objasni :vrti:

Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica da li su po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. 

+

Odredba članka 5. stavka 2. Zakona privremenog je karaktera jer se zahtjevi mogu podnijeti u roku od dvije godine od stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu („Narodne novine“ broj: 102/19).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Kosamja je napisao:

Nisam pročitao, rečno mi je od strane pravnika u pravilniku koji su dobili naknadno,a devojka sa kojom se čujem sa foruma je 90godiste i zvala je konzulat da pita za predaju i rekli su da nema pravo. 

Ja sam 78godiste u trenutku mog rođenja otac mi ima hrvatsko državljanstvo ima ga od njegovog rođenja nikad se nije odrekao, srpsko je dobio 1997 ili 1998 nakon što je umro. 

Pravnik je rekao da je to rupa u zakonu jer u zakonu nije navedeno sem za pripadnike hrvatskog naroda za iseljenika nije naznačeno sem do 21 godine i stariji od 21 godine 

Ok. Rekli su da nemas prava ali da li mozes da predas dokumente i probas po Clanku 5 st.2 ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, BuMa777 je napisao:

Hhahahah. Sigurno. Ja cu da probam da predam iako mi kazu da nemam prava. Pa ako me odbiju, naci cu advokata. 

Pazi ako imaš para na bacanje onda se upusti u avanturu isplati e se već nekako,ja mislim da će oni morati da menjaju sve ovo opet jer ako doneses zakon o javiš I onda tek naknadno pustiš pravilnik u sve to što onda u zako u nije pojasnjeno kao za pripadnike hr narodu od godišta tog i tog do tog i tog ako su oba roditelja.... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj zakon je dobar za one koji su ga pisali. Najpre, cilj je da se u državljanstvo puštaju samo pripadnici Hrvatskog naroda. A pravilnik je donešen tako i pravilno se tumači. Zašto to kažem, zato što u zakonu piše DIJETE ROĐENO U INOZEMSTVU, što znači svako ko je rođen PRE 8.10.1991. ROĐEN JE U DRŽAVNOJ ZAJEDNICI kojoj je pripadala RH( znači svi su imali Jugoslovensko državljanstvo i plus republičko koje mu se upiše, ako je iz mešanog braka) a u to vreme je zakon dopuštao roditeljima koji su različitog republičkog državljanstva da sami odluče koje će državljanstvo upisati svom detetu.

Tako da ne trošite novac i vreme, nema rupa, jasno je kao dan. 
Ako ste mislili da angaźujete advokata, on će vam pomoći u smislu da sastavite zahtev i propratno pismo uz zahtev, ali što se tiče osporavanja buduće odbijenice za državljanstvo, sve se rešava na sudu. 
Ako ste mislili takođe da ćete na sudu da dobijete tužbu, varate se takođe, jer je to jedan sistem i svi rade zajedno, ako su naumili da vas odbiju , odbiće vas svakako. Ja sam išao na upravnu tužbu, posle upravnu tužbu visokog suda, i onda sam prestao, jer sudije nisu ni razmatrale činjenise, već samo potvrdile prethodnu presudu. Postupak za sud je skup, pravnik naročito, a i mali je broj njih koji zna da radi profesionalno ovu oblast, jer su se svi pravnici povukli iz tog postupka, shvatili su i sami da je nemoguće protiv države.

Izvinite na dugačkom postu, samo sam hteo da predočim svoje viđenje. 
Možda za 10 godina, još malo više liberalizuju primanje u državljanstvo kada se iseli jos 30-ak posto stanovništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, DzoniPo je napisao:

Ovaj zakon je dobar za one koji su ga pisali. Najpre, cilj je da se u državljanstvo puštaju samo pripadnici Hrvatskog naroda. A pravilnik je donešen tako i pravilno se tumači. Zašto to kažem, zato što u zakonu piše DIJETE ROĐENO U INOZEMSTVU, što znači svako ko je rođen PRE 8.10.1991. ROĐEN JE U DRŽAVNOJ ZAJEDNICI kojoj je pripadala RH( znači svi su imali Jugoslovensko državljanstvo i plus republičko koje mu se upiše, ako je iz mešanog braka) a u to vreme je zakon dopuštao roditeljima koji su različitog republičkog državljanstva da sami odluče koje će državljanstvo upisati svom detetu.

Tako da ne trošite novac i vreme, nema rupa, jasno je kao dan. 
Ako ste mislili da angaźujete advokata, on će vam pomoći u smislu da sastavite zahtev i propratno pismo uz zahtev, ali što se tiče osporavanja buduće odbijenice za državljanstvo, sve se rešava na sudu. 
Ako ste mislili takođe da ćete na sudu da dobijete tužbu, varate se takođe, jer je to jedan sistem i svi rade zajedno, ako su naumili da vas odbiju , odbiće vas svakako. Ja sam išao na upravnu tužbu, posle upravnu tužbu visokog suda, i onda sam prestao, jer sudije nisu ni razmatrale činjenise, već samo potvrdile prethodnu presudu. Postupak za sud je skup, pravnik naročito, a i mali je broj njih koji zna da radi profesionalno ovu oblast, jer su se svi pravnici povukli iz tog postupka, shvatili su i sami da je nemoguće protiv države.

Izvinite na dugačkom postu, samo sam hteo da predočim svoje viđenje. 
Možda za 10 godina, još malo više liberalizuju primanje u državljanstvo kada se iseli jos 30-ak posto stanovništva.

Upravu si sve sto si napisao, slažem se sa tim upotpunosti, al u Srbiji nije bilo sporazuma oko državljanstva upisivali su sve po mestu rođenja, dok u Hrvatskoj ne tamo je bio sporazum između roditelja i to je problem takođe,meni piše u starom izvodu državljanstvo sfrj u novom srpsko, moram otići da proverim koje godine sam stekao srpsko državljanstvo jer pitao sam mamu kaže nije bilo sporazuma samo je prijavljeno da si rodjen i gotovo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Kosamja je napisao:

Upravu si sve sto si napisao, slažem se sa tim upotpunosti, al u Srbiji nije bilo sporazuma oko državljanstva upisivali su sve po mestu rođenja, dok u Hrvatskoj ne tamo je bio sporazum između roditelja i to je problem takođe,meni piše u starom izvodu državljanstvo sfrj u novom srpsko, moram otići da proverim koje godine sam stekao srpsko državljanstvo jer pitao sam mamu kaže nije bilo sporazuma samo je prijavljeno da si rodjen i gotovo. 

Pretpostavka je od rođenja,po roditeljima koji su iz Srbije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Kosamja je napisao:

Otac iz HR, majka iz Srbije Vojvodina tačnije.Otac u trenutku mog rođenja imao je hr državljanstvo, srpsko je dobio nakon što je umro 1998 godine. 

U tom slučaju matičar ima suglasnost potpisanu od strane oba roditelja. 

Da li je vjerodostojna ili falcificirana naknadno treba provjeriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Kosamja je napisao:

Upravu si sve sto si napisao, slažem se sa tim upotpunosti, al u Srbiji nije bilo sporazuma oko državljanstva upisivali su sve po mestu rođenja, dok u Hrvatskoj ne tamo je bio sporazum između roditelja i to je problem takođe,meni piše u starom izvodu državljanstvo sfrj u novom srpsko, moram otići da proverim koje godine sam stekao srpsko državljanstvo jer pitao sam mamu kaže nije bilo sporazuma samo je prijavljeno da si rodjen i gotovo. 

Upravo sam i ja to gledao juče ili prekjuče. Ja sam rođen krajem jula, a utvrđeno odnosno upisan sam u državljanstvo RS 27.8.1991., eto, mene deli samo mesec i par dana za uslov za HR državljanstvo. Ko ga j*, živelo se do sad, pa će i od sad.  
p.s. Ako imaš uverenje o državljanstvu, tamo ti piše kada si upisan i u koje državljanstvo. Srećno ti želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, bob25274 je napisao:

U tom slučaju matičar ima suglasnost potpisanu od strane oba roditelja. 

Da li je vjerodostojna ili falcificirana naknadno treba provjeriti. 

Hvala, provericu svakako al koliko znam majka je rekla da nije ništa potpisala samo je prijavljeno da sam rodjen i gotovo.U starim izvodu koji je izvadjen kad sam bio dete pisalo je državljanstvo sfrj, moja devojka je rodjena u HR upisana u knjigu državljana pod srpskim državljanstvom, 91 godine došla je u Srbiju i nije imala srpsko državljanstvo dobila ga je tek nakon 7 godina života u Srbiji kako to objašnjavate? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, DzoniPo je napisao:

Upravo sam i ja to gledao juče ili prekjuče. Ja sam rođen krajem jula, a utvrđeno odnosno upisan sam u državljanstvo RS 27.8.1991., eto, mene deli samo mesec i par dana za uslov za HR državljanstvo. Ko ga j*, živelo se do sad, pa će i od sad.  
p.s. Ako imaš uverenje o državljanstvu, tamo ti piše kada si upisan i u koje državljanstvo. Srećno ti želim.

Pazi ja sam stariji 78godiste sigurno su naknadno upisivati državljanstvo kad se raspala sfrj pa svi koji smo rodjeni u Srbiji srpsko dodeljeno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Kosamja je napisao:

Hvala, provericu svakako al koliko znam majka je rekla da nije ništa potpisala samo je prijavljeno da sam rodjen i gotovo.U starim izvodu koji je izvadjen kad sam bio dete pisalo je državljanstvo sfrj, moja devojka je rodjena u HR upisana u knjigu državljana pod srpskim državljanstvom, 91 godine došla je u Srbiju i nije imala srpsko državljanstvo dobila ga je tek nakon 7 godina života u Srbiji kako to objašnjavate? 

Djevojka je rođena u RH do 08.10.91.

Pravilnik o vođenju evidencije o državljanstvu je propisivao da će se novorođeno dijete upisati u KD /knjiga državljana/ po prebivalištu. Kako je prebivalište njenih roditelja bilo u RH upisana je u KD u RH ali sa podatkom o republičkom državljanstvu oca ili majke ili po sporazumu roditelja. 

Pretpostavljam da je dijete rođeno iz braka,a otac u trenutku rođenja je bio državljanin Srbije. 

Činjenica da je srpsko državljanstvo stekla 7 ili 15 godina poslije ili nikada nije "vezana" sa gornjim navodim,dakle RH ju je upisala po pravilniku u svoje knjige ali kao "stranca". 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Kosamja je napisao:

Pazi ja sam stariji 78godiste sigurno su naknadno upisivati državljanstvo kad se raspala sfrj pa svi koji smo rodjeni u Srbiji srpsko dodeljeno. 

 

prije 5 sati , Kosamja je napisao:

Pazi ja sam stariji 78godiste sigurno su naknadno upisivati državljanstvo kad se raspala sfrj pa svi koji smo rodjeni u Srbiji srpsko dodeljeno. 

Brate, svako ko je imao Drzavljanstvo SFRJ imao je i republičko državljanstvo neke od republika, to je tebi presudno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj novi zakon je zapravo olakšica Hrvatima da steknu državljanstvo,a ko trazi državljanstvo  po prebivalištu,rođenjem na teritoriji Hrvatske i slično a nije Hrvat,teško će ići ili nikako,da se ne zavaravamo...jasan je ovaj zakon kao dan i dobro isplaniran,kao u Austriji i Njemačkoj,ja sam rođena u Austriji živjela tamo do 10te godine,isla u skolu ali ne mogu dobiti njihove papire,a da mi je otac ili majka Austrijanac dobila bih bez problema,tako da ko misli da ima osnova za HR drzavljanstvo treba da preda,da pazi po kom članku zakona predaje,i kako bude,sretno svima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Dmm72 je napisao:

Zasto bi neko ko je rodjen van bivse SFRJ bio veci hrvat od onog ko je rodjen u bivsoj SFRJ a

jedan roditelja je I jedno I drugom rodjen u HR? 

To mi je malo bez veze.... Ali tako je kako je. 

Isto mislim,sve su to potomci iseljenika,zar je bitno ako si Hrvat gdje ti se roditelj iselio,da li u Bosnu ili Austriju,diskriminacija totalna...da ne pominjem da ce lakse migranti doci do drzavljanstva nego neko kome je otac ili majka Hrvat i ko nosi hrvatske gene...nadam se nekim nadopunama,izmjenama,pravilnicima........steta sto nisu prihvatili neke amandmane koje su predlagali predstavnici Hrvata izvan Hrvatske....ali treba probati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Vinkavice je napisao:

Isto mislim,sve su to potomci iseljenika,zar je bitno ako si Hrvat gdje ti se roditelj iselio,da li u Bosnu ili Austriju,diskriminacija totalna...da ne pominjem da ce lakse migranti doci do drzavljanstva nego neko kome je otac ili majka Hrvat i ko nosi hrvatske gene...nadam se nekim nadopunama,izmjenama,pravilnicima........steta sto nisu prihvatili neke amandmane koje su predlagali predstavnici Hrvata izvan Hrvatske....ali treba probati

Evo link,dosta dobro je pojasnjeno ima i tonski zapis,procitajte i poslusajte...mozda nekome pomogne,sretno

https://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-forum/ratgeber/hrvatska-zakon-o-drzavljanstvu-100.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Vinkavice je napisao:

Evo link,dosta dobro je pojasnjeno ima i tonski zapis,procitajte i poslusajte...mozda nekome pomogne,sretno

https://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-forum/ratgeber/hrvatska-zakon-o-drzavljanstvu-100.html

Zvonko Milas, državni tajnik i ravnatelj Ureda za Hrvate izvan Hrvatske je pojasnio neke bitne stavke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, Kosamja je napisao:

Danas sam bio opet kod pravnika i ovako mi je rekao, da ima dosta nezadovoljnih ljudi I da evropske nevladine organizacije traže da se zakon uskladi sa evropskim. 

Nevladine org to traže 20 godina i nema uspjeha. Iduća izmjena i dopuna zakona se očekuje za oko 3,4, max 5  godina, vidjet ćemo šta ona donosi, do tada ostaje ovako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vam kažem iskreno, sada već potpuno postaje nebitno makar meni hoće li ga biti ili neće. Iskreno nadao sam se jer smatram da polažem pravo na isto. Rekoh Vam iz ličnog primera, otac državljanin RH, sin ‘90 godište, ćerka ‘92. Sin nema pravo, ćerka ima pravo, od istih roditelja. Hoćete mi reći da to nije diskriminacija? Rođen u pogrešno vreme? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , DzoniPo je napisao:

Da vam kažem iskreno, sada već potpuno postaje nebitno makar meni hoće li ga biti ili neće. Iskreno nadao sam se jer smatram da polažem pravo na isto. Rekoh Vam iz ličnog primera, otac državljanin RH, sin ‘90 godište, ćerka ‘92. Sin nema pravo, ćerka ima pravo, od istih roditelja. Hoćete mi reći da to nije diskriminacija? Rođen u pogrešno vreme? 

Prava diskriminacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Vinkavice je napisao:

Evo link,dosta dobro je pojasnjeno ima i tonski zapis,procitajte i poslusajte...mozda nekome pomogne,sretno

https://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-forum/ratgeber/hrvatska-zakon-o-drzavljanstvu-100.html

Tri puta sam pročitala i preslušala. I evo šta piše: "Još jedna velika novost: također i osoba starija od 21 godine može steći hrvatsko državljanstvo pod jednakim uvjetima ukoliko najkasnije do 31.12. 2021. godine podnose zahtjev za to. Zahtjev se u inozemstvu predaje konzularnom uredu ili diplomatskoj misiji Republike Hrvatske, a može se predati i u nadležnom matičnom uredu u Hrvatskoj."

I kako to protumačiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Seka D je napisao:

Tri puta sam pročitala i preslušala. I evo šta piše: "Još jedna velika novost: također i osoba starija od 21 godine može steći hrvatsko državljanstvo pod jednakim uvjetima ukoliko najkasnije do 31.12. 2021. godine podnose zahtjev za to. Zahtjev se u inozemstvu predaje konzularnom uredu ili diplomatskoj misiji Republike Hrvatske, a može se predati i u nadležnom matičnom uredu u Hrvatskoj."

I kako to protumačiti?

Rođeni prije 08.10.91. uvjete ne ispunjavaju. Uvjet je jedan ili oba roditelja državljani RH u trenutku rođenja. 

Ništa se značajnije nije izmjenilo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, bob25274 je napisao:

Rođeni prije 08.10.91. uvjete ne ispunjavaju. Uvjet je jedan ili oba roditelja državljani RH u trenutku rođenja. 

Ništa se značajnije nije izmjenilo. 

Samo jedan roditelj u trenutku rođenja. A pošto je u pitanju 1989. godina, znači ni taj jedan roditelj ništa ne znači.

Koja je to nepravda i diskriminacija. Dobijaće HR državljanstvo oni koji su rođeni u raznim zapadnim državama, ne moraju znati hrvatski jezik ni poznavati latinično pismo, ne moraju znati ni gde je Hrvatska na karti sveta, a dobiće državljanstvo bez problema. Pa gde je tu pravda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

U tom slučaju matičar ima suglasnost potpisanu od strane oba roditelja. 

Da li je vjerodostojna ili falcificirana naknadno treba provjeriti. 

Da li pod ovim misliš upisivanje deteta u knjigu rođenih u Srbiji? Ja kad sam rodila ćerku, ništa nisam potpisala. Moj suprug sam je otišao da je prijavi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kosamja je napisao:

Traže al sad je HR u EU tako da će morati nešto napraviti. 

Neće morati oni ništa. Ne žele nikoga sa prostora bivših republika. Davaće državljanstvo osobama iz ko zna odakle, osobama koje ne znaju ni gde je Hrvatska na karti sveta, osobama koje ne znaju ni zdravo na hrvatskom, a našoj deci koja imaju u Hrvatskoj pretke do ko zna kog kolena, njima ništa. Pogotovo ne deci iz Srbije. E to je žalosno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , BuMa777 je napisao:

Hvala puno, Bob. To sam i ja mislila ali moja je rodjakinja predala jucer u Ambasadi i popunila je Zahtjev za Stjecanje Hrvatskog Drzavljanstva. Sluzbenica joj je rekla da ne moze Zahtjev za Utvrdjivanje. Moze li biti sto je rodjena prije 1991?

Možeš li reći šta je sve predala od dokumentacije? I u kojoj ambasadi je predala zahtev?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dmm72 je napisao:

Sad ne udovoljavaju nije podvuceno vec boldirano😊

"Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica da li su po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. U tom slučaju ne udovoljavaju uvjetima za utvrđivanje hrvatskog državljanstva i naknadni"

Može li mi neko ovo pojasniti? Da li to znači da neko ko je rođen 1989. godine u Srbiji, a recimo nije odmah po rođenju upisan u knjigu državljana R Srbije nego nakon 1991. godine, ima pravo na Hr državljanstvo? Ili je možda ta osoba upisana u knjigu državljana Jugoslavije ali ne i Srbije.

I koji su to propisi koji su važili do 8.10.1991? To mi je baš nejasno.

 

uređeno: od Seka D
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Seka D je napisao:

"Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica da li su po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. U tom slučaju ne udovoljavaju uvjetima za utvrđivanje hrvatskog državljanstva i naknadni"

Može li mi neko ovo pojasniti? Da li to znači da neko ko je rođen 1989. godine u Srbiji, a recimo nije odmah po rođenju upisan u knjigu državljana R Srbije nego nakon 1991. godine, ima pravo na Hr državljanstvo? Ili je možda ta osoba upisana u knjigu državljana Jugoslavije ali ne i Srbije.

I koji su to propisi koji su važili do 8.10.1991? To mi je baš nejasno.

 

Seko,sve vam je odgovoreno. 

Ovi propisi se ne odnose na osobe koje su podrijetlom stekle srpsko državljanstvo. 

uređeno: od bob25274
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, sestra mi je rođena 1979. godine na teritoriji Srbije od majke hrvatskog državljana i oca srpskog državljana. 
Uvidom u njenu dokumentaciju piše da joj je državljanstvo RS utvrđeno 1997. godine, a pre toga je imala samo državljanstvo SFRJ. Da li ima pravo po novom zakonu da preda zahtev za državljanstvo RH , odnosno zahtev za utvrđivanje državljanstva, obzirom na datum utvrđivanja državljanstva RS. Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima

Od ove godine kako je nastupio novi zakon o primitku u HR drzavljanstvo brat i ja smo preko majke koja je rodjena u HR  i ima domovnicu i pasos predali 28.02.2020 u Banjaluci u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske zahtjev za stjecanje HR drzavljanstva na osnovu jednog roditelja koji ima HR drzavljanstvo  prije naseg rodjenja a mi kao stariji od 21 god (ja imam 23 brat 25) imamo pravo na to uz prilozenu nasu a i majkinu dokumentaciju.Pa me zanima da li je neko u slicnom slucaju,da li je istina ono sto su objavljivali kako je to sad malo ubrzano i cuo sam da se takvo nesto ceka do 6 mjeseci? Ima li istine tu ili ni tu nema pravila i moze da potraje kao kod vas tu sto sam procitao godinu i po,dvije pa cak i vise.Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Legalis narode! Imam jedno pitanje, i znacilo bi mi mnogo kada bi netko odgovorio i pomogao me. Malo je urgentno radi mog putovanja tj. radi papire. Ovo je situacija:

  • Proslo ljeto sam predao u Sarajevu (mjesto rodjenja) papire za sticanje drzavljanstva po pripadnost narodu gdje sam priložio tatinu hrvatsku domovnicu te neke svjedodzbe iz skole na kojima sam se izjasnio kao Hrvat.
  • U Decembru sam dobio zahtjev za dodatne papire -dokaze pripadnosti narodnosti te da nisam osudjivan (police clearance) u inostranstvu jer sam studirao vani. Ja sam prilozio molbu te dokaz o ne osudjivanje, mada nisam imao mnogo jake dodatne papire za pripadnost narodu.
  • Po mojoj analzi (molim vas ispravite/potvrdite tacnost) po novom zakonu bih mogao dobiti drzavljanstvo po osnovi mog tate koji je dobio drzavljanstvo 1980tih dok sam ja rodjen 1996.


Ja trenutno zivim i radim na Bliskom Istoku, te idem kuci u Sarajevu u petak, da li da ponovo predam novi zahtjev (da li to smijem uraditi bez njihovog znanja da vec cekam odgovor za jedan zahtjev)? Da li cu moci dobiti drzavljanstvo? Zamolio bih vas od srca da sto prije odgovorite da znam da li da uzmem (da ne bi placao djabe) opet ovaj certifikat dobrog ponasanja dok sam jos ovdje na Bliskom Istoku.

Hvala vam mnogo!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, molim odgovor, ako neko zna, dugo čekamo pozitivno rješenje, oba roditelja imaju hr. državljanstvo po čl.16, dijete punoljetno, već druga nadopuna, vrtimo se u krug.Namjerava predati po novom zakonu, da li se mora obustaviti prethodni zahtjev, može li uporedo po novom zakonu predati zahtjev, da ne obustavlja o prethodni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, rolandboi je napisao:

Pozdrav Legalis narode! Imam jedno pitanje, i znacilo bi mi mnogo kada bi netko odgovorio i pomogao me. Malo je urgentno radi mog putovanja tj. radi papire. Ovo je situacija:

  • Proslo ljeto sam predao u Sarajevu (mjesto rodjenja) papire za sticanje drzavljanstva po pripadnost narodu gdje sam priložio tatinu hrvatsku domovnicu te neke svjedodzbe iz skole na kojima sam se izjasnio kao Hrvat.
  • U Decembru sam dobio zahtjev za dodatne papire -dokaze pripadnosti narodnosti te da nisam osudjivan (police clearance) u inostranstvu jer sam studirao vani. Ja sam prilozio molbu te dokaz o ne osudjivanje, mada nisam imao mnogo jake dodatne papire za pripadnost narodu.
  • Po mojoj analzi (molim vas ispravite/potvrdite tacnost) po novom zakonu bih mogao dobiti drzavljanstvo po osnovi mog tate koji je dobio drzavljanstvo 1980tih dok sam ja rodjen 1996.


Ja trenutno zivim i radim na Bliskom Istoku, te idem kuci u Sarajevu u petak, da li da ponovo predam novi zahtjev (da li to smijem uraditi bez njihovog znanja da vec cekam odgovor za jedan zahtjev)? Da li cu moci dobiti drzavljanstvo? Zamolio bih vas od srca da sto prije odgovorite da znam da li da uzmem (da ne bi placao djabe) opet ovaj certifikat dobrog ponasanja dok sam jos ovdje na Bliskom Istoku.

Hvala vam mnogo!!!!!!!!!

Okvirno vrijeme realizacije ovahvih zahtjeva je do dvije godine. 

Slobodno uložite požurnicu na zahtjev. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, TKS je napisao:

Ako mogu da mi odgovore bob ili sivko, da li je dovoljno rješenje roditelja po čl.16, znači da su dokazali hrvatsko porijeklo, ili će tražiti da skupljamo ponovo sve papire, da dokazujemo.  Hvala, pozdrav

Ukoliko je vaše punoljetno dijete od oba roditelja hrvatske narodnosti i hrvatskih državljana podnijelo zahtjev za primitak u državljanstvo sukladno članku 16.Zakona prije 01.01.2020.zahtjev se obrađuje po propisima koji su vrijedili ranije,do izmjene i dopune zakona,odnosno potrebno je i da dijete dokazuje svoju osobnu pripadnost iz javnih isprava koje posjeduje. 

Ukoliko je od predaje zahtjeva vašeg djeteta prošlo više od 12-18 mjeseci,a nema ostalih zakonom predviđenih zapreka uputite požurnicu na zahtjev nadležnom MUP-u. 

Da dijete podnese zahtjev po novim odredbama nema zapreka ali zahtjev na zahtjev je u suprotnosti sa zakonom o općem upravnom postupku. 

Za pobliže obratite se u priv poruke. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija