Jump to content

Novi prijedlog o izmjenama i dopunama zakona o Hrvatskom drzavljanstvu


Drugar1

Preporučene objave

@bob25274 Ukoliko sam prije 3 godine podnio zahtjev po clanu 16 (pripadnost Hrvatskom narodu) koji jos nije rijesen, mogu li zatraziti upis po novom zakonu, clan 5 (jedan rodjitelj drzavljanin RH, rodjen nakon 1991.)? Kako da ponistim prvobitni zahtjev, molbom? Koliko vremena im treba da zaustave taj postupak da bi mogao da zapocnem novi?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mogu jos da pitam za sljedeci dokument koji je neophodan prema uputima Ministarstva unutarnjih poslova:

  • potvrda matičnog ureda da podnositelj zahtjeva nije upisan u knjige državljana prema mjestu upisa roditelja, prema mjestu prebivališta roditelja u vrijeme njegovog rođenja ili da su knjige uništene/nestale

 

Da li je ovo zaista neophodno za osobu rodjenu 1992. godine u inozemstvu? Kako izvaditi ovaj dokument?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Kosamja je napisao:

Upravu si sve sto si napisao, slažem se sa tim upotpunosti, al u Srbiji nije bilo sporazuma oko državljanstva upisivali su sve po mestu rođenja, dok u Hrvatskoj ne tamo je bio sporazum između roditelja i to je problem takođe,meni piše u starom izvodu državljanstvo sfrj u novom srpsko, moram otići da proverim koje godine sam stekao srpsko državljanstvo jer pitao sam mamu kaže nije bilo sporazuma samo je prijavljeno da si rodjen i gotovo. 

06.04. Uvjeti su se malo izmjenili

https://gov.hr/moja-uprava/drzavljanstvo-i-isprave/hrvatsko-drzavljanstvo/utvrdjivanje-hrvatskog-drzavljanstva/1720

pa kaze

Osobe koje su se iselile u inozemstvo, izvan područja bivše FNRJ/SFRJ, zahtjevu prilažu i dokaz o prijašnjem jugoslavenskom državljanstvu (stari pasoš, uvjerenje o državljanstvu, vojnu ili radnu knjižicu i sl.).

Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica jesu li po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. U tom slučaju ne udovoljavaju uvjetima za utvrđivanje hrvatskog državljanstva i naknadni upis u knjigu hrvatskih državljana. Iznimno, a sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu (NN br. 102/19), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2020. godine, hrvatskim državljaninom smatra se i osoba rođena u razdoblju od 8. siječnja 1977. do 8. listopada 1991., kojoj su u trenutku rođenja oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo, ali joj je u evidenciji o državljanstvu upisano drugo državljanstvo, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva."

 

Ja sam rodjen u Crnoj Gori 1972.  majka je rodjena u Zadru. Nasao sam izvod iz maticne knjige iz 1986. God. gde i meni i njoj  ipise da smo drzavljani SFRJ, bez drzavljanstva CG. Ocu ne pise drzavljanstvo on je bio prijavljen tokom kolonizacije u Vrbasu. 

Ima 2 problemcica u koloni JMBG nije upisan maticni broj i Majki je je umjesto slova I ukucano slovo A (umesto Rinka ukucano RAnka) . Ali sa kasnijim izvodom iz 2002. Iz SRJ Moze se na oba utvrditi isti broj upisa u maticne knjige 472. iz 1972 i svi podaci su tacno uneseni. Sto znaci da ja nisam imao drzavljanstvo Crne Gore vec samo SFRJ?  Takodje imam i radnu knjizicu gde je upisano SAMO drzavljanstvo SFRJ

Sta mislite da li imam uslov za drzavljanstvo? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Dmm72 je napisao:

06.04. Uvjeti su se malo izmjenili

https://gov.hr/moja-uprava/drzavljanstvo-i-isprave/hrvatsko-drzavljanstvo/utvrdjivanje-hrvatskog-drzavljanstva/1720

pa kaze

Osobe koje su se iselile u inozemstvo, izvan područja bivše FNRJ/SFRJ, zahtjevu prilažu i dokaz o prijašnjem jugoslavenskom državljanstvu (stari pasoš, uvjerenje o državljanstvu, vojnu ili radnu knjižicu i sl.).

Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica jesu li po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. U tom slučaju ne udovoljavaju uvjetima za utvrđivanje hrvatskog državljanstva i naknadni upis u knjigu hrvatskih državljana. Iznimno, a sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu (NN br. 102/19), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2020. godine, hrvatskim državljaninom smatra se i osoba rođena u razdoblju od 8. siječnja 1977. do 8. listopada 1991., kojoj su u trenutku rođenja oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo, ali joj je u evidenciji o državljanstvu upisano drugo državljanstvo, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva."

 

Ja sam rodjen u Crnoj Gori 1972.  majka je rodjena u Zadru. Nasao sam izvod iz maticne knjige iz 1986. God. gde i meni i njoj  ipise da smo drzavljani SFRJ, bez drzavljanstva CG. Ocu ne pise drzavljanstvo on je bio prijavljen tokom kolonizacije u Vrbasu. 

Ima 2 problemcica u koloni JMBG nije upisan maticni broj i Majki je je umjesto slova I ukucano slovo A (umesto Rinka ukucano RAnka) . Ali sa kasnijim izvodom iz 2002. Iz SRJ Moze se na oba utvrditi isti broj upisa u maticne knjige 472. iz 1972 i svi podaci su tacno uneseni. Sto znaci da ja nisam imao drzavljanstvo Crne Gore vec samo SFRJ?  Takodje imam i radnu knjizicu gde je upisano SAMO drzavljanstvo SFRJ

Sta mislite da li imam uslov za drzavljanstvo? 

 

Nema uvjeta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Dmm72 je napisao:

Zaboravio sam da kazem da mi je pokojna majka upisana u knjigu drzavljana HR i da sam to pozivom proverio te da su mi rekli da mogu dobiti njenuDomovnicu tj. Potvrdu da je imala HR drzavljanstvo

I uz tu činjenicu uvjeta nema s obzirom na rođenje u CG. Ukoliko niste nigdje upisani u KD do 1992.godine u SFRJ a i otac je hrv državljanin uvjet postoji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

I uz tu činjenicu uvjeta nema s obzirom na rođenje u CG. Ukoliko niste nigdje upisani u KD do 1992.godine u SFRJ a i otac je hrv državljanin uvjet postoji. 

Ja bi se nadovezao na temu, u mom starom rodnom listu piše otac taj i taj državljanstvo sfrj, majka ta I ta državljanstvo sfrj, ja taj I taj državljanstvo sfrj, ja sam rodjen 1978 godine.Otac rodjen u Hrvatskoj 1947.godine od rođenja ima hrvatsko državljanstvo provereno u matičnom uredu gde je upisan h knjigu rođenih i u knjigu državljana RH pod hrvatskim državljanstvom 1948 od rođenja.Srpsko državljanstvo dobio 1997 posle smrti.Majka rođenja u Vojvodini 1947 upisano državljanstvo Sfrj nema nacionalnosti niti da piše državljanstvo srpsko, ja rodjen u Vojvodini 1978 upisan po državljanstvom sfrj, u Srbiji nije bilo sporazuma između roditelja dobijalo se državljanstvo po mestu rodjenja, jedno je Hrvatska u sfrj deklarisala I dodeljivala državljanstva ili po ocu ili po majici sporazumno kao, a ne po mestu rodjenja iako je to bila jedna država u to vreme ipak su deklarisali ljude i onda.Sad mene zanima po vašoj proceni, da li ja imam pravo na hr.drzavljansrvo ili nemam, ako imam zašto, ako nemam zašto? Unapred hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

I uz tu činjenicu uvjeta nema s obzirom na rođenje u CG. Ukoliko niste nigdje upisani u KD do 1992.godine u SFRJ a i otac je hrv državljanin uvjet postoji. 

Znam osobe koje imaju babu koja je rodjena tamo imala hr.drzavljanstvo posle rata dobila, ili po majci, a oni rodjeni u Srbiji pa su dobijali državljanstva šakom i kapom, to je kao dodela na lotu ako ti se poklope brojevi ili onaj ko čita zahteve da li je raspoložen ili nije i to ti je loto ako nije više sreće drugi put 😉

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija