Jump to content

Nasljedstvo i smještaj u dom


isidora79@net.hr

Preporučene objave

Poštovani,

majka mi je umrla. Otac, bolestan brat  i ja živimo u zajedničkoj kući. Otac ima dio te nekretnine (koji je imao i prije smrti moje majke), a svog dijela su se nakon njene smrti otac i brat odrekli u moju korist. Sada pola kuće glasi na oca, a pola na mene. Brat ima obiteljsku mirovinu koju će svu dati za smještaj u dom preko Centra za soc. skrb.

1. Da li CZSS može zakonski tražiti moj dio nekretnine, odnosno imam li ja kao njegova sestra neke zakonske obveze kod troška za dom, a s obzirom da bratova mirovina nije dovoljna? Ako da, koliko? 

2. Ima li moj otac i u kojem opsegu zakonsku obvezu kod troška za dom svoga sina (moga brata)?

3. Ukoliko otac prepiše na mene svoj dio nekretnine (onda nekretnina glasi na mene u 100% iznosu) imam li tada neku obvezu plaćati domu/državi za bratov smještaj preko CZSS?

Znači, moja pitanja su vezana uz to kako da nam država preko CZSS, a radi smještaja u dom moga bolesnog brata ne "otme" dio naše djedovine?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakoni se mjenjaju..često..a i halapljivost CSS.

Naj bolja varijanta je ta,ako ju može te izvesti sa bratom..i ocem.

Da, napravi te ugovor sa Ocem,,o Dosmrtnom uzdržavanju,,i da vam on daruje dio koji glasi na njega.

Sa bratom,. napravi te  Izjavu u kojoj če pisati da je on od vas financijski isplačen,

za svoj nasljedni dio i po majci i po ocu i da od vas nema nikakvih financijskih potraživanja.

Možete u toj izjavi uglavi ti i članak da se to odnosi na to što ste ga godinama njegovali,financirali,hranili,to jest vodili kompletnu brigu o njemu jer je bolestan.

U pravilu,centar nebi imao ni ovako pravo potraživati od vas bilo što za smještaj brata,to se odnosi na -liniji djete - roditelj i obratno,ali..što je sigurno sigurno je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija