Jump to content

Razdvajanje djece kada sporazumno nema dogovora


309

Preporučene objave

Poštovani forumaši!

Pitanje ako suprug želi sporazumni dogovor da za djecu kod prvog susreta na CZSS potpišim da on bude z.z. i skrbnik,ja to ne želim, jedno od djeteta izrazilo se da želi s njim živjeti a drugo se dvoumi(pred njim govori da želi s njim a kad samnom razgovara da želi samnom). Niti on niti ja nebi htjeli ih razdvajati ali mislim da nema druge mogućnosti.Da li o tome odlučuje sud ili se već kod CZSS  može dobiti privremena mjera za jednu od njih?

Suprug navodi da imam bolesti koje mogu mene kontaminirati kao majku koja nije sposobna brinuti se o djeci i o sebi (povratni depresivni poremećaji-terapija je prepisana najmanja koja je moguća,nikada hospatilizirana,redovite kontrole,poremećaj rada štitnjače uzrokovane stresom). Urednu dokumentaciju imam i sama psihijatrica mi je u razgovoru navela da se to ne vodi kao bolest nego trenutno stanje u kojem sam se našla. Da li je mi to minus kod donošenja odluke za skrbništvo?

Drugo dijete je odlučno i stoji iza svoje odluke da želi živjeti s njim.

One su velike i mogu donositi svoje mišljenje ali neznam kolikog utjecaja to kod konačne odluke ima?

Suprug ima od prije dojsje za nanošenje teških tj.ozljeda kojem mu je vrijeme rehabilitacije završilo.prijavu za obit.nasilje kod koje još neznam u kojoj je fazi.

Da li to uvelike meni koristi da dobivanje z.z. nad djecom?

 

Molim odgovor i unaprijed se zahvaljujem

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Velika se važnost sad polaže u ono što djeca izjavljuju da žele, to je praktički odlučna stvar u dodjeli djece, tako da je moguće razdvajanje djece, da. Kod odluke o djeci, sve ima utjecaja, i Vaše stanje, i njegova kaznena djela, i prihodi, i želja djece, i stambeno pitanje, pa je teško reći što će sucu biti presudno za odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

Kod prvog zajedničkog sastanka u CZSS-a mogu tražiti privremenu skrb  i da li to stupa odmah na snagu?

Ako se jedno dijete tome protivi i suprug da li onda privremenu skrb za djecu preuzima centar i da li onda budu udomljena do okončanja rastave?

To niti pod koju cijenu ne želim priuštiti djeci onda mi jedino preostaje da pristanem da skrb i odgoj pripadne suprugu.

U tom slučaju gubim i djecu i nemogućnost izvršavanja zakonske obaveze plaćanja alimentacije jer sa 2500 kn. plaće to neću moći. On je nezaposlen i to će mu biti dovoljan prihod za djecu jer ima stan u kojem će živjeti sa djecom,a ja kako kaže nemam pravu kročiti u njega jer je taj stan kupila njegova mama koja je darovala unuci sa time da suprug i ja imamo pravo doživotnog uživanja.

Koja su moja zakonska prava za sve što sam navela?

Puno hvala!

uređeno: od 309
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , 309 je napisao:

...Kod prvog zajedničkog sastanka u CZSS-a mogu tražiti privremenu skrb  i da li to stupa odmah na snagu?...

Da, možete predložiti da se donese privremena mjera o skrbništvu nad djecom do okončanja postupka, no privremenu mjeru skrbništva nad djecom donosi sud, ne CZSS, a na zahtijev jednog od roditelja...

U CZSS, u postupku obveznog savjetovanja prije razvoda braka, Vas samo upoznavaju sa posljedicama razvoda braka, te možete sastaviti zajednički plan o roditeljskoj skrbi, a ako to ne uspijete, provodi se tzv. medijacija gdje medijator (zato stručna osoba) pokušava posredovati između Vas kako bi se, možebitno,  dogovorili oko potpisivanja plana o zajedničkom skrbništva nad djecom i isti potpisali (čl. 106. ObZ)...

prije 10 sati , 309 je napisao:

..Ako se jedno dijete tome protivi i suprug da li onda privremenu skrb za djecu preuzima centar i da li onda budu udomljena do okončanja rastave?...

To nikako, kakvo udomljenje, za to moraju postojati zakonski osnovi i kada to interesi djeteta zahtijevaju CZSS dužan je osigurati usluge smještaja u dom:

 - djeci i maloljetnicima bez roditelja,

 - djeci i maloljetnicima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, koju roditelji zanemaruju ili zlorabe svoje roditeljske dužnosti,

 - djeci i maloljetnicima  s teškoćama u razvoju,

 - djeci i maloljetnicima s poteškoćama u ponašanju,

 - djeci koja se zateknu u skitnji bez nadzora roditelja,

 - djeci i mladima žrtvama trgovanja ljudima,

 - djeci o kojoj roditelji nisu u mogućnosti privremeno brinuti zbog bolesti, neriješenog stambenog pitanja ili drugih životnih nedaća.

                    Nadalje, moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti za određivanjem smještaja u udomiteljsku obitelj ili kod udomitelja (fizičku osobu) za sljedeću djecu:

 - djecu čiji roditelji zbog siromaštva, neriješenog stambenog pitanja ili  drugih životnih nedaća nisu u mogućnosti adekvatno se brinuti o njima,

 - djecu koja su doživjela ozbiljno traumatsko iskustvo gubitka roditelja, bilo da su im roditelji umrli, napustili ih ili su zbog bolesti spriječeni adekvatno se brinuti o njima,

 - djecu koja su dugo zanemarivana i za koju se roditelji ne mogu ili ne znaju brinuti kako treba

- djecu koja su bila izložena nasilju (obiteljsko nasilje, žrtve trgovanja ljudima isl.)

 - djecu s poremećajem u ponašanju

 - djecu s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem

Određuje se udomiteljska obitelj ili udomitelj (fizička osoba), koja mogu dobiti dozvolu za udomiteljstvo......to su malo ozbiljnije stvari od ovih koje Vi navodite....

                   Iimate i privremeno udomiteljstvo na koje najvjerojatnije i aludirate, a određuje se u sljedećim slučajevima:

 - tijekom pripreme za stalni smještaj u udomiteljsku obitelj, a koje je nа duljem smještаju u domu socijalne skrbi, radi njegove prilagodbe na obiteljski način životа i pripreme zа sаmostаlаn život,

 - zа dijete s rаzvojnim ili zdrаvstvenim teškoćаmа koji živi u vlastitoj ili udomiteljskoj obitelji, pa se upućuju na smještaj u drugu udomiteljsku obitelj nа kraće vrijeme (vikend, praznike) radi predаhа i očuvаnjа kаpаcitetа....

Povremeno udomiteljstvo, osim u iznimnim slučajevima, može trajati najdulje do tri mjeseca u neprekidnom trajanju...

 

Koliko vidim, kod Vas i Vaše djece ne postoje niti jedan uvijet (osnov) temeljem kojeg bi se djeca udomila, bilo u dom CZSS, bilo u udomiteljsku obitelj ili kod udomitelja (fizičke osobe) licencirane za pružanje udomiteljske usluge za djecu...

prije 10 sati , 309 je napisao:

 ....Koja su moja zakonska prava za sve što sam navela?...

Imate sva prava i obveze kao i drugi roditelj (otac), tj. kao i svi roditelji naspram svoje djece, sve ovisi kakvu će odluku donijeti sud, kome će povjeriti djecu na daljnju skrb i suživot (s kime će dalje živjeti), a kome odrediti viđanje i plaćanje uzdržavanja, naravno, kao što je navela i poštovana Ruby, jako puno ovisi i o želji djece, tj. pita se, a u većini slučaja, i prihvaća mišljenje djeteta s kojim roditeljem želi dalje nastaviti živjeti..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

naime situacija je ovakva. Bratova žena je uzela njihovo dijete od 13 mjeseci i odvela ga kod svojih roditelja. Gospođa nije psihički stabilna, te je između ostalog govorila da nije ni htjela dijete, da joj je žao što ga je rodila i slično. Sve je kulminiralo zbog činjenice što moj brat želi imati normalan kontakt sa svojom obitelji. Dijete je uzela i ne da bratu da ga viđa, u jednom trenutku je došla i uzela auto bez pitanja, nikome se ne javlja. Psihički je očito nestabilna zbog još bezbroj situacija, i ponašanja koje je sve samo nije normalno. U brak je očito ušla skrivajući svoju povijest bolesti te ne znam kako da joj to dokažemo. Zanima me kako moj brat može dobiti svoje dijete ili barem ga viđati dok sud ne odluči drugačije. Oni nisu još u brakorazvodnoj parnici, ali s obzirom na okolnosti biti će.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mogu kćer koja je prevrženija meni i izrazila želju da želi živjeti samo samnom mogu uzeti k sebi?

Drugo dijete jasno je izjavilo i reklo da sam smeće i da ja nisam njezina majka ( 10 god.)  da imam kameno srce koja se ne brine za svoju djecu.Bojim se za stariju jer sada se otac i mlađa "iživljavaju" nad njom i govore da sam ju pretvorila u čudovište i da ju nagovaram da živi samnom. Ne nagovaram ju samo čujem što joj rade i htjela bih ju zaštititi.

Ako ju uzmem bez suprugovog znanja ali javim CZSS za to što sam napravila da li ima neke sankcije za mene?

Ne želim da ju ubiju u pojam da sam loša osoba i majka jer to nisam. Protiv njihovog oca ja njima nisam nikada ružne riječi govorila a ja od njega jesam i to sada slušam od mlađe iste te riječi.

Pomoć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto nebi mogli, koliko sam shvatio iz prijašnjih postova, nikakva odluka o roditeljskoj skrbi još nije donešena, tako da nema nikakve zapreke za to, Vi ste joj roditelj kao i otac s kojim, momentalno, živi i imate sva prava prema njoj kao i on, jedino se morate pripaziti koliko je stabilna i da nebi, kojim slučajem, kasnije izjavila da ste je odveli protivno njezinoj volji (na silu)...

O tome odmah izvjestite djelatnike CZSS da se dijete nalazi kod Vas i da ste je uzeli uz njezin pristanak i njezinu želju....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zabrinuta143 je napisao:

Pozdrav,

naime situacija je ovakva. Bratova žena je uzela njihovo dijete od 13 mjeseci i odvela ga kod svojih roditelja. Gospođa nije psihički stabilna, te je između ostalog govorila da nije ni htjela dijete, da joj je žao što ga je rodila i slično. Sve je kulminiralo zbog činjenice što moj brat želi imati normalan kontakt sa svojom obitelji. Dijete je uzela i ne da bratu da ga viđa, u jednom trenutku je došla i uzela auto bez pitanja, nikome se ne javlja. Psihički je očito nestabilna zbog još bezbroj situacija, i ponašanja koje je sve samo nije normalno. U brak je očito ušla skrivajući svoju povijest bolesti te ne znam kako da joj to dokažemo. Zanima me kako moj brat može dobiti svoje dijete ili barem ga viđati dok sud ne odluči drugačije. Oni nisu još u brakorazvodnoj parnici, ali s obzirom na okolnosti biti će.

Hvala unaprijed!

Brat može podnijeti sudu zahtjev za privremenu mjeru do donošenja konačne sudske odluke, o tome kako želi da se odvijaju susreti i druženja s djetetom. No prva stanica je svakako Centar za socijalnu skrb, oni će ga uputiti što dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima!

Evo danas je bilo prvo savjetovanje na Czss. Dobili smo upozorenje o neadekvatnom ponašanju prema djeci.

Privremenu mjeru je zatražio suprug i to će mu vjerojatno biti odobreno pošto su djeca s njim i tamo polaze školu.

Socijalna radnica je rekla da djeca moraju imati kontakte sa oba roditelj. Ja u zadnja 2 dana ne mogu čuti djecu niti porukama niti razgovorom kao"djeca su izrazila želju da me ne žele" mobitel je stalno isključen a suprugov odgovor je da ih samo uznemiravam. Zelim od njih čuti kako su ,kako je bilo u školi , dal imaju problema sa zadačom i ako im mogu pomoći. Ništa drugo me ne zanima. On niti to ne dozvoljava.

A da , on zahtjeva da mu isplatim alimentaciju za djecu a ja sam trenutačno nezaposlena i živim sa majkom koja ima mirovinu od 1300 kn. Odakle da nađem 2400 kn? Ne biježim od toga ali trenutačno tih novaca nemam jedino imovini koja je pod hipotekom. Pridonosit ću koliko su moje mogućnosti.

Šta mi je činiti?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Pitanje da li se može podnijeti tužba za neplačanje alimentacije ako je osoba nezaposlena i od imovine ima samo nekretninu koja je opterečena hipotekom,da li se može alimentacija namiriti od te nekretnine?

Ako ja nisam u mogučnosti pridonositi za djecu(od čega ne bježim pridonost ću čim se zaposlim,ali sudske odluke o visini alimentacije nema niti koji će zapravo biti roditelj sa kojim će djeca živjeti). On želi novce sad i odmah jer od 2400 kn može živjeti a da ništa ne radi

Prijeti tužbom i moje obitelji da su dužni mu plačati za četvrtinu kuće koju sam ja darovala svojoj kčeri,sada želi sjesti na tu četvrtinu.

Bojim se ako mu ja to plaćam a na kraju procesa djeca daj bože budu dodjeljena meni na skrb i život,on bi po zakonu trebao sve preplaćeno vratiti. On nigdje ne radi,izjavio je na centru da radi na crno, da živi od ušteđevine i prodaje imovine,na sebe nema nikakvu pokretnu niti nepokretnu imovinu.

Šta onda učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzdržavanje morate početi plaćati kad sudskom odlukom bude određeno uzdržavanje u određenoj visini, do tada ne znate koliko će sud odrediti, samo ćete morati tada platiti i sve zaostatke sa zateznim kamatama. Obično nije posebna tužba za alimentaciju, već se pitanje visine alimentacije rješava u okviru brakorazvodne parnice. 

Međutim, vodite računa o tome da djeca moraju jesti, moraju se obući i mora im biti toplo, moraju imati sve za školu, pa uskladite svoju odluku s time.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, 309 je napisao:

...Prijeti tužbom i moje obitelji da su dužni mu plačati za četvrtinu kuće koju sam ja darovala svojoj kčeri,sada želi sjesti na tu četvrtinu....

Odakle njemu ta cifra od 2.400,00 kn koliko kažete da traži da plaćate uzdržavanje za djecu kad nije donešena nikakva odluka o roditeljskoj skrbi kojom bi bilo određeno koliko pripada djeci temeljem uzdržavanja?

To je samo njegovo "plašenje", nemojte se bazirati na to, no, Vi najbolje znate kolike su Vaše šanse da djeca pripadnu Vama, a ocu odredi plaćanje uzdržavanje za djecu primjenom čl. 310. ObZ.

Vi možete, sukladno svojim mogućnostima, uplaćivati putem uplatnice na kojoj obvezno naznačite da je to za djecu i potrebe djece, jer, kako navodi i poštovana Ruby, ako kojim slučajem bude donešena odluka da djeca žive sa njim, a Vama se odredi plaćanje uzdržavanja, morati ćete nadoknaditi zaostatke sa kamatom pa će Vam, te uplatnice, biti dokaz da ste učestvovali u troškovima za tekuće potrebe djece, temeljem kojih će se umanjiti Vaše dugovanje...

No, kažem, Vi najbolje znate kakva je situacija i kolike su Vam šanse da se, sudskom odlukom, dodijele Vama na daljnji odgoj i život sa Vama, a njemu odredi (ćl. 310. ObZ) plaćanje uzdržavanja za djecu

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima.

U Czss-u su rekli da je minimalni zakonski iznos za djecu od 7-12 godina 1200 kn pošto je u pitanju dvoje i tako da taj iznos traži.

Imam podršku svojih najbližih i sa financijske i sa emocionalne strane.

Uspjela sam se zaposliti,nije nešto rad u smjenama i noćne ali ću imati svoje i neću više financijski ovisiti o suprugu.

Uplatila sam za potrebe djece koliko sam u ovoj situaciji mogla i čuvam uplatnicu.

Djecu sve manje čujem a sve više mi nedostaju. Ne dozvoljava im očito kontakt,kontrolira ih i "kupuje"novcima.

Sada nam slijedi obrada u Poliklinici u Đorđičevoj.

Šta tamo mogu očekivati i da li ima netko tko je to prošao pa da znam kako se postupa.

Medijacije nema zbog obiteljskog nasilja.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, 309 je napisao:

...Što učiniti kada suprug na moje poruke da želim malo razgovarati sa djecom uprno ih ignorira već 3 dana?

 

 

, 309 je napisao:

....Socijalna radnica je rekla da djeca moraju imati kontakte sa oba roditelj....

Poštovana, evo odgovorili ste sama sebi, tj. odgovorila Vam je socijalna radnica, napišite dopis prema CZSS da Vam otac djece brani kontakte sa Vašom djecom i zatražite njihovo žurno postupanje kako bi ga oni pozvali i uputili na činjenicu da dijete ima pravo na odvijanje kontakata sa oba roditelja, svako kršenje toga je direktno kršenje prava djece na kontakte sa drugim roditeljem i na pravo djece uopće, tj. da imaju obadva roditelja, a što iziskuje i određene sankcije...

Pa i Vi možete, bez obzira na njegovo podnošenje zahtjeva, zatražiti donošenje privremene odluke o roditeljskoj skrbi do okončanja postupka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. 

To ću i učiniti.

Nazvala sam Polikliniku u Đorđičevoj da vidim dal su određeni termini. Danas su bili prvi put a da me suprug o tome nije obavijestio. Imaju ukupno još svaka po  2 termina kod psihologa i na kraju zajedno kod psihijatra.

Ja sutra počinjem prvi dan raditi i neznam kako ću ići jer su termini jutarnji a ja radim ujutro i popodne kako odrede. Mislim da nije baš dobro već prve dane tražiti slobodno ili bolovanje, nebi bilo u redu.

Stanujem dosta daleko od Zagreba.

Da li će i roditelji biti obrađeni u poliklinici?

Da li ja moram biti na svakom tom terminu?

Kako sve to izgleda tamo ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , 309 je napisao:

Da li će i roditelji biti obrađeni u poliklinici?

 

Roditelji će biti pozvani na razgovor u Polikliniku, a oni će procijeniti sa kime trebate obaviti razgovor (socijalni radnik, psiholog, psihijatar...)

 

prije 19 sati , 309 je napisao:

Da li ja moram biti na svakom tom terminu?

Naravno da ne morate biti na svakom terminu, oni će vam reći kada da dođete.

 

prije 19 sati , 309 je napisao:

Kako sve to izgleda tamo ?

Ako i kada vas pozovu, naročito ako su prisutna i djeca, "obrada" kako ju vi zovete počinje već onog trenutka kada otvorite ulazna vrata Poliklinike i sjedate u čekaonici čekajući svoj red za razgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani!

Situacija je takva da djeca idu na razgovore u Polikliniku. Nakon 3 tjedna što nisam vidjela djecu konačno sam bila sa starijom kćeri zajedno oko 2.5 sata . U razgovoru mi je rekla da je joj je tata rekao da je njemu psihologica rekla da ima psihološke poremečaje. Uz to mi je rekla da je zbog straha od tate rekla da sam ja uzrok njezinom stanju,on svaki put kada ona završi razgovor priča sa psihologom i kćer ispituje šta je govorila da vidi dal je rekla sve šta joj je on rekao da kaže. Zamolila sam ju da da sljedeći put kaže istinu da se ne boji tatinih reakcija,rekla je da će im reći ali se bojim da od njegovog pritiska i njegove manipulacije to neće učiniti. Na sljedeći termin doći ću i ja pa ću vjeojatno i ja imati prilike reći sve.

Da li suprug smije odvesti djecu izvan Hrvatske na jedan dan bez da itko zna?

Kako on može imati u ovoj situaciji više prava i odlučivati o svemu?

Dok se dopisujem sa njom on je stalno kraj nje i gleda o čemu razgovaramo,njezine poruke znam kada ona piše,ima poruka koje on piše misleći da ja zapravo pričam sa njom.

Isprintao je sve poruke i sada te papire pokazuje u Poliklinici.

Djeca žive s njim i njegovom mamom u stanu od 35 m2. Svaki tjedan se jedna mijenja u spavanju sa ocem u zajedničkom krevetu u dnevnom boravku. U pitanju su ženska djeca pa mi se to ne sviđa . Otac im je ali znam kako ujutro reagira pa nije lijepo da one to gledaju.

Svašta im govori o meni i svaki dan moraju slušati kako me "blati" i okrivljuje za sve,a ja moram to trpjeti i ne mogu se braniti jer je njegov utjecaj prevelik.

Mislim da u Poliklinici  su stava da sam ja uzrok svemu da ja manipuliram djecom,da se iživljavam nad njima, da na njima liječim svoje frustracije.

Suprug je veliki demagog i on je u stanju pričom uvjeriti osobu u ono što on želi.

Ja sam slaba osoba koja se ne zna izražavati i zato sam mišljenja da ću bitku izgubiti.

Živim u njihovoj blizini ali oni to neznaju jer se bojim da mi gazdarica neće imati problema i nisam im rekla da radim jer se isto bojim da suprug neće poslodavcu govoriti ružno o meni i da mi poslodavac zbog toga da otkaz.

Hvala

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija