Jump to content

Djeca i alimentacija


Dajana J

Preporučene objave

Pozdrav prije svega svima.Imala bi pitanje ,suprug i ja smo razvedeni dvije godine .Kcerka je 23 godine prije tri godine buntovno je otisla od kuce ,naravno ne na ulicu nego kod mojih roditelja.jedno vrijeme je ti funkcioniralo.Bivsi suprug joj uplacuje nesto novca ne cijelu alimentaciju jer je punoljetna i nije pokrenuta tuzba.Ja joj dajem kad mogu ,kupujem potrebnije stvari ,redovno placam mobitel i internet ,moji joj daju sve ostalo.Ima stipendiju jer je odlican student i svi smo samo to vidjeli.sad se okrenula postala bezobrazna prema svima kaze pokrenut ce tuzbu da i njen otac i ja kao majka moramo placati alimentaciju.Mozda cu ispasti grozna al mislim da nisam sve smo joj dali i jos uvjek dajemo koliko mozemo.Ponudila sam joj da zivi ili samnom ili sa ocem.obadvoje zivimo u kucama i nije problem.ne ona ima ideju kako smo mi obvezni njoj kao studentu oboje placati alimentaciju .Cak joj vise ni kod mojih nije dobro.Sa bivsim suprugom sam u kontaktu i mislim da je i on fer i korektan prema njoj.Dakle nakon opsirnog pisanja zanima me kad punoljetno djete samovoljno ode od roditelja i ne zeli imati s njima nikakav kontakt koje su nase obveze ..unatoc njenom ponasanju nemislim joj ukinut placanja sto joj dajem ali mi je neshvatljivo da bi nas tuzila za alimentaciju nakon sto je osla a ipak ju pomazemo.mozda zvuci grubo al ona mjesecno od nas i stipendije navuce do 2000 kn zivi kod mojih bez ikakvih troskova ,mozda sam los roditelj .neznam .stvarno bi voljela znati koja je zakondka obvezs.hvala vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, da li je prilikom postupka razvoda braka donešena kakva sudska odluka o uzdržavanju kćeri?

Ako nije, bez obzira na sve što navodite, ima pravo pokrenuti tužbu i u tužbenom zahtijevu tražiti uzdržavanje unatrag pet godine (opći zastarni rok) i od Vas i od oca sukladno odrednicima ObZ, bez obzira na stipendiju i sve ostalo....

Možda sam Vas povrijedio, vidim da nije u redu to što radi, ali joj to zakon omogućava, no čisto sumnjam da bi ona to i učinila, možda Vas s time malo "cima", pa bi bilo dobro, ako je ikako moguće, da svi zajedno sjednete i da se ljudski dogovorite....

Po zakonu, dužni ste ju uzdržavati i Vi i Vaš bivši suprug, sve dok studira i uredno ispunjava svoje obveze na studiju, s time što se roditelju s kojim stanuje (živi) u iznos uzdržavanja uračunavaju troškovi stanovanja, a najduže do 26. godine života, ali i ona je, ako ostvaruje neka primanja, dužna učestvati u svom uzdržavanju...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam.Tako sam i mislila.Ona je otisla od kuce prije naseg razvoda i nije sudski pokrenula zahtijev za alimentaciju .no bivsi suprug joj uplacuje istina manje ali redovno ja joj dajem nesto u novcu i drugo pokrivam telefon internet i tako a moji su uskocili kao pomic.no međutim neznam jel su godine il sve ispadne da nitko nista ne daje.Pa me samo zanimalo znaci i ako dobrovoljno odu iz svojih hirova roditelji su i dalje duzni..nece joj nitko nista uskratiti al mislim da mozda sami pogrijesimo szo im vise damo.U svakom slucaju hvala vam na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, i mene također zanima je li sudskom presudom o Vašem razvodu uopće odlučivano o tome s kime će Vaša punoljetna kći živjeti i tko je obveznik plaćanja uzdržavanja, ili je u vrijeme razvoda već bila punoljetna, pa to nije bilo uključeno u sudsku odluku? (zbunjuje ovaj dio koji kažete "ne cijelu alimentaciju, ali dio")

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako razvod je bio sporazumni.Djeca su dodjeljena meni s ti da se sa ocem mogu viđati kad god se dogovore.Za alimentaciju nije nista dogovoreno sto se nje tice i ona bi sama morala pokrenuti tuzbu da joj se plati alimentacija.Ona to nije pikrenula i mi smo se dogovorili da ce joj dio placati bivsi suprug a dio ja kroz kazem razne racune.No ona sa ocem ne kontaktira a i samnom sve manje.Stoga me je samo zanimalo posto je svojevoljno otisla od kuce sad zeli odseliti i od mojih kao da nema s nikim od nas kontakta ali skroz prica o tuzbi za alimentaciju za oboje..Ako se mora platit cemo ali mislim da ona dobiva to unatoc svom ponasanju..Uglavnom na sudu nas nitko nista nije pitao kao da ona ne postoji..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažem, kao punoljetna osoba, može, no, opetovano iznosim miśljanje da to ona neće učiniti, najbolje bi Vam bilo sjesti sa njom, dogovoriti se i, naravno, sve staviti "na papir" kako Vas više ne bi mogla zezati i tražiti sve više i više, jer i ta mogućnost postoji, da ne rečem, jedna vrsta "ucjene",...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija